Roboti = DoPrdelePráce

18. července 2011 v 16:15 | Petr |  Roboti
Kdysi nás otravovala reklama - "Nevíte li co by najdete to v Obi" - jak pravdivé.
Je na čase napsat jak to jde s roboty a případně i s jejich čidly (kompasy, trávoměry) atd...
Tedy nadpis asi popisuje vše, ale abych nevypadal jako pesimista, tak to trochu rozvedu.

Představte si, že jste vůl, který si až do nedávna myslel, že vrcholem robotiky je udělat každému robotovi veškerou elektroniku na míru. Takže máte doma plnou skříň, elektroniky, která se hodí do minulých robotů, kteří vás už nebaví, ale nehodí se do nových robotů, protože je "na míru". Protože vám táhne na 40 a čas je čím dál dražší, tak začínáte ustupovat směrem k "Univerzálním modulům". Představa je že - velmi poctivě zkonstruujete, elektroniku - de facto spec. malý počítač, který bude pasovat do všech budoucích robotů, pak si ji necháte profesionálně vyrobit v desítkách kusů a s krabicí od bot těchto desek vystačíte až do smrti ....

Jenomže ve 40 přehodit z jednoho způsobu uvažovaní na jiný není tak snadné, takže naplánujete nového robota s několika typy "univerzálních desek" - ovládámí motorů, navigace, sonar komunikace s PC atd ...
PAk Vás začne poněkud hryzat svědomí - není to přece jenom ještě moc ? A katastrofa je na světě!!!
Detailním rozborem všech - pracně navržených!!! - elektrických obvodů jsem zjistil, že aniž bych to plánoval tak každý specializovaný obvod (sonar, výkonová elektronika k motorům) je připojena k procesoru robota přesně 8 piny
  • 4 analogové piny, které měří napětí
  • 4 digitální piny, které fungují jako ovládání můstku, nebo pískají reproduktorem sonaru, nebo přes posuvný registr blikají LED diodami atd.
Takže by stačilo vyrobit desku s procesorem - vyvést z ní těchto 8 pinů apak už jenom doplnit několik velice jednoduchých obvodů, které postaví i pionýr v kroužku... Dokonce mnou používané procesory by utáhly dva až tři takovéto "porty".
Do prdele práce ....
Jak je člověk starej tak je člověk blbej. Jenom zpytuju svědomí, jestli jsem na to mohl přijít už před rokem a tím si půl roku vysedávání po nocích ušetřit, nebo jestli je to ten vzácný typ zkušenosti, který vzniká až detailním rozborem situace, též známým jako "co dělat když je průser"?
A navíc co dělat teď ? Vyrobit novou elektroniku ještě o něco univerzálnější ? Nebo dokončit tu dosavadní, s rizikem že možná skončí za dva roky zase ve skříni, protože do nových robotů nesedne ? Nebo až začnu dělat verzi 2 napadne mě verze 3 a 4 a to bude můj konec !?

Jenom poznámka, aby mě Karel pak nepoučoval, nebo Kamil s Bedřichem nelitovali. Vím že tomuhle stavu se říká Analysis paralysis, ale stejně jako psychiatr neumí léčit sám sebe, ani mně vědomí, že i jiní jsou v průseru nijak nepomáhá.

V každém případě roboti nejdou - z robotické soutěže Robotour ve Vídni jsem se pokorně odhlásil, protože místo robotů doma obkládám kachličkami kuchyň. Doufám že se za to dočkám aspoň nějakého vděku.

Do prdele práce ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Trippy Trippy | E-mail | 19. října 2014 v 18:36

Joo, napájení to je svinstvo :) Zvlášť pokud musí být tvrdý, jinak pro lowcurrent bych podržel hodiny kondíkem a třeba to klapne :D ale to je v rámci konceptu OT. Držím palec pro další verzi a smekám před tímto blogem

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama