Cholesterol, krávy, lidi a výnosné léčení zdravých.

3. dubna 2012 v 4:33 | Petr |  Příroda
Především je nutno poznamenat, že "zabiják cholesterol" je látka pro tělo nezbytná, ze které se produkují pohlavní hormony, hormony kůry nadledviny, vitamin D, ale zejména buněčné membrány, bez kterých se nedá žít.
Proto i býložravá zvířata vydávájí nemálo energie na to aby si cholesterol vyprodukovala sama (rostlinný metabolismus cholesterol nepotřebuje, proto není v jejich potravě). Metabolická dráha k cholesterolu obsahuje přes 20 reakci katalyzovaných složitými enzymy, za značné spotřeby energie, proto není divu, že živočichové vstřebávají cholesterol jako draci, aby si ušetřili jeho syntézu. A taky asi není divu že býložravci produkují jen tolik cholesterolu kolik je absolutně nezbytné k přežití, taková kráva třeba má hladinu cholesterolu kolem 2,5 mmol / l - což je méně než polovina koncentrace, které dosahují všežraví lidi.
Zároveň je nutno poznamenat, že cholesterol opravdu způsobuje aterosklerózu a že už od poválečné doby je známo že nejdéle přežívají lidi, kteří mají hladinu cholesterolu jako kráva - to jest 2,5 mmol/l, ale ne méně (třeba anorektičky) protože tam už se projeví jeho nedostatek.
Na druhou stranu současná "normální" hladina cholesterolu u lidí je 5 mmol / l. Zdálo by se, že celá populace bude mít kolem 5, ale to není pravda, protože 5 není hodnota zjištěná na lidech, ale je to tzv cutt off - tedy hodnota žádoucí z hlediska "přijatelné" úmrtnosti na civilizační choroby. Skutečná průměrná hodnota je mezi 6 a 7 - a moc se o ní neví neboť je "tajná", protože doktoři se bojí, že pokud by se vyzradilo, že všichni mají 6,5 už by se lidi nenechali donutit aby nežrali a cholesterol jim klesl pod 5.

Dookud se bavíme o životním stylu a dietě - OK. Ale už 30 let máme léky tzv. "statiny", které blokují jeden důležitý enzym na cestě syntézy cholesterolu, a tím snižují jeho hladinu. Skvělé léky, pokud by se nedostaly do známého kolotoče moderní medicíny.

V bohatém západním světě je totiž spousta tlustých s vysokých cholesterolem, a spousta farmaceutických firem lačných peněz. Takže každá farmaceutická firma, aby obešla patenty konkurence vymyslela vlastní statinovou molekulu. Aby ji vnutila doktorům použila oblíbenou a známou metodu - financuje prostřednictvím výzkumu akademické kariéry "svých" profesorů, kteří dojdou k "překvapujícím závěrům" týkajících se daného léku.

Jelikož nebezpečnost cholesterolu je známa od 19. století - co mohou být ty překvapující závěry?
Už 20 let jsou překvapující závěry pořád stejné - náš lék : Dosaďte jméno : "zásadním způsobem" pomáhá u pacientů s cholesterolem ...... a teď si dosaďtě jak šel čas 6 .... 5 .... 4 ..... 3,5 ..... 3 mmol / l.
Můj bývalý šéf mě měl za cynika, když jsem mu ironicky tvrdil, že nás "údy farmaceutického byznysu" nakonec donutí tlačit léky do každého člověka, který má vyšší cholesterol než hovězí dobytek. Bez ohledu na to že pod 5 je vliv na úmrtnost tak tak statisticky prokazatelný a že statiny nejsou tak úplně bez vedlejších účinků a ani zadarmo - hlavně když máme výnosnou vědu a "bojujeme za zdraví lidu" ....

Prostě moderní doba..... Tituly ověnčení profesoři se nestydí doporučovat léčení zdravých, a - v tomto případě - naštěstí - se zdravotní pojišťovny nestydí zakázat léčení kohokoliv.
Výsledkem je jakási křehká rovnováha, kdy polovina populace bere "léky na tuky" v dávkách, ze kterých by se mému šéfovi - průkopníkovi v této oblasti - točila hlava...
Buďte klidní, hlavně že to sype....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama