Trávoměr 9. aneb pořádek před odložením do špuplíku

5. dubna 2012 v 4:28 | Petr |  Elektro
Mladým chemikům v práci říkám, že nejdůležitější v laboratoři je udržet pořádek na stole a pořádek v hlavě. S tím je ve zdánlivém rozporu minule zmíněných 37 verzí trávoměru a jeho komponent. Takže pokusím se zdůvodnit přoč složitý obvod může projít až desítkou verzí aníž by autor byl schisofrenik, nebo magor, a zároveň to berte to trochu jako vložku do rozjíždějícího se seriálu o navrhování analogové elektroniky.

Takže máte půl roku na postavení čidla, jehož schema nenajdente ani v náznaku nikde na internetu, protože jediné co se vašemu čidlu blíží jsou laserové dálkoměry typu "SICK" které používají lasery, lavinové fotodiody, a optiku s úzkopásmovými interferenčními filtry, zatímco vy v rámci sama sobě daných "pravidel hry" máte jenom co dalo "Gé Emko" a hypermarkety v dojezdu autem z Frýdku -Místku : to jest LEDka, fotodioda a čočky z lupy, plexisklo a 5 minutový epoxid jsou základem "SICKu chudých"

Čidlo by mohlo být pasivní a využívat denního světla, - a dokonce takové čidlo dva roky staré už máte doma, ale je k ničemu kvůli nepravidelnostem osvětlení v parku - tedy čidlo musí být aktivní "samo si svítit" a aby se dalo odfiltrovat okolní světlo tak na docela vysoké frekvenci, protože samotná frekvence měření dat z čidla bude kolem 1 KHZ na každý kanál musíte použít frekvenci, která bude alespoň o řád výše - 10kHz - je k ničemu kvůli inteferenci úsporných zářivek, 1 MHZ - je k ničemu pro nedostupnost vhodného frekvenčního filtru takže zbývají některé mezifrekvenční kmitočty z rádií a televizorů pro které jsou keramické filtry 455kHz 5,5MHz 6,5 MHz a 10.7 MHz pro frekvenci 455kHz a 10.7 MHz jsou i krystaly, takže tyto dvě mají zjevně přednost takže kterou? nakonec volím 10,7 MHZ protože fitr pro ni je "široký" 150 kHz - což mi dává rezervu pro vysokou frekvenci snímání každého kanálu (platí Nyquistovo kritérium, tedy pokud chceme na 10,7 MHz měřít se vzorkovací frekvencí 50kHZ měla by šířka filtru být aspoň 2x tolik tedy 10,7 MHz +- 100 kHz)
Nakonec se v bolestech a po první desitce prototypů zrodí alespoň relativně realistické technické specifikace které je potřeba nějak obalit do součástek z GM. A tím nastává mela. Příklad :
Chci použít 74HC04 jako analogový zesilovač jenomže bez perfektního stínění blokování a Bucherotova členu na každém výstupu některé kusy zoufale kmitají. Bucherotův člen je RC filtr, který zazíží zesilovač na vysoké frekvenci aby nekmital - jenomže s nimi je zapojení monstrum, tak zvolíte CMOS 4069 - pinově kompatibiní pomalou CMOS Součástku ta ale na 10MHz už moc nezesiluje takže je třeba ustoupit na 455 kHZ - jak to udělat - předělat celou frekvenci na 455 kHZ nebo vyrobit směšovač a mixovat dolů ? Nakonec volím druhou variantu, protože to mi stále umožňuje zkusit měření vzdálenosti světlem. k tomu detaily, jakože mám pracně zjištěno, že oscilátory je zase lepší dělat se 74HC04 - a máme druhou desitku malinkatých prototypů ....
Mám ještě psát dále, nebo už jsou VIP hoši z Agelu unaveni ?
Takže abych alespoň částečně dodržel elektronické dobré mravy, které doporučují stavět z malých odzkoušených bloků rozdělil jsem trávoměr na 4 části označované mnou A-D.
  • A - Optika, fotodiody, transimpedanční zesilovače a vstupní filtry - optika je hotova ostatní je vyzkoušeno, naroutováno a už se nebude měnit (optika je na obrázku nahoře).
  • D - procesor který digitalizuje výsledky a vše řídí - elementární - už jsem takové obvody dělal 100X takže stvořím za víkend jako poslední.
  • C - diody blikotající na 10,7 MHz - hotovo - vidíte dole
  • B - analogové zpracování od transimpedance k procesoru - velký problém a velká záhada protože stále je k úvaze alespoň desitíka verzí, které nemusí fungovat.
Tak a jsme u meritu věci - proč rozdělané čidlo, kterému chybí jen jeden (zato nejsložitější) blok odkládat do šuplíku'? Obávám se, že jsem k tomu nucen organizátory Robotour, protože o Vánocích 2011 "tichou dušou" změnili podmínky registrace, a to tak že se registruje o měsíc dříve a přílohou je video s pojízným robotem jak de facto projíždí homologačním kolečkem .... Jelikož tuto indormaci napsali jen jako ideu, na kterou nikdo nereagoval, považuju to za "výdup jako hrom" a taky jsem v tomto smyslu psal organizátorům. Kluci mi odpověděli, že to je proto, že naslibují do médií účast mnoha robotů a pak je to děs, protože třetina vůbec nepřijde a třetina má elementární problémy, třeba aby jim neupadlo kolo. To je bohužel pravda, a přestože moji Roboti takovými problémy netrpí musím stáhnout ocas mezi nohy a začít dělat podvozek. Ten musí být hotový do 30.6. 2012 takže pokračování trávoměru nejpozději potom ....

Naštěstí mám drivery motorů hotové, motory i s převodovkami koupené, vhodnou bednu taky - ultrazvuky vezmu z parkovacího automatu od auta (jsou levnější než ceny komponent) takže by to mohlo jít celkem rychle.

No a na závěr ještě tradiční rada pro blondýny, co dočetly až sem : Za můj život poprvé, a možná naposledy, se outfity prostitutek dostaly do normální módy - takže šup do Shoppinu pro ultra-minisukně a ultra-podpatky - ať si to vyzkoušíte taky, dokud to jde - ať jako báby máte co vykládat vnoučatům - i s fotkami aby padly na prdel - jaká byla bába kočka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama