kilo mega giga tera peta exa zetta yotta

1. července 2012 v 4:32 | Petr |  Počítače etc...
Dobu kdy člověk trafopájkou v potu tváře stvářel PMI 80, které mělo v první verzi snad jen 256 byte RAM jsem teda nezažil, ale zažil jsem "kilobajtovou" dobu kdy jsme seděli u Atárka 800XL a čekali 5 minut až se z kazety nahraje Fort Apocalypse, které podle tehdejší šeptandy mělo celých 24 Kilobyte !!
Pak si pamatuju na AMD 386DX40 která se dodával s harddiskem standardní velikosti 40 megabyte. A na ten jsem si potajmu nahrál Wolfenstein 3D který měl 2,4 Megabyte - z jeho grafiky se mi úplně točila hlava a když jsem potkal milence cestou z ordinace mojí máti (doma jsme PC neměli) tak jsem instinktivně na ně prstem udělal PUF PUF PUF a pak jsem těžce přemýšlel jestli bych té střílečky něměl nechat. (Mimochodem pořád ji mám i na současném disku a umím ji v Dos Emulátoru rozdchodit !!!)
DOOM 1 už na 386 moc dobře nešel. Muselo se snížit rozlišení a hra vypadala jako svět penzisty se šedým zákalem a navíc měl úplně drzých 18 Megabyte což bylo na 40 megabajtový disk už moc.
Pak se stalo mnoho věcí a jedna z nich byla, že jsem si koupil první Pentium 75 MHz se 8 MB RAM a tehdy populárním 524 Megabajtovým diskem. Tam už Doom jel jako báseň a celá ulice chodila ke mně pařit. Dodneška si pamatuju jak jsem s kámošem jel v dešti na kole z Frýdku na Visalaje a uklidňoval jsem ho ať svůj 400 MB disk nemění za 524, že i ten se jenou zaplní ....
Pak jsem chvilku přestal PC svět sledovat a najednou bylo všechno v desítkách gigabajtů - na radio-burze jsem obrovsky výhodně koupil disk - 80 Gigabajtů a pak jsem se dočetl v místní černé kronice, že z havarovaného polského kamiónu se jich tisíce ztratily. Pak jsem k němu přikoupil ještě 120 což už tehdy byla nejmenší velikost, ale moje WINDOWS 98 stejně z neho viděly jen 80 GB - oba mám ještě doma. Pak jsem koupil notebook se sériovým a paralelním portem - což vyhnalo jeho cenu nad 30 000 a musel jsem kopmromisně koupit disk do notebooku zase jen 80 GB ale k němu jsem časem koupil 320 GB externí.
Pak nastala ta nehoda, že mě sbalila ženská, která konzumuje romantické komedie jako divá, když jich bylo 200 Gigabyte koupil jsem tento víkend 2 terrabajtový sítový disk. Na obrázku stojí u zdi ani jako pořádná knížka není. Kdo by si v době Fort Apocalypse myslel že se dožiju 2 terrabyte to je v desítkové míře 2*10^15 byte nebo ve dvojkové je to 2^51.

Kam to dojde - za 30 let jsme se posunuli o 12 řádů takže než umřu budou disky 10^27 to jest Yotta-bajty ? Nebo narazíme na "meze růstu" jak už jsem jednou psal ? V každém případě v době Atárka nam stačila předpona Mega - desítky Megahertzů na rádiu a stovky Megawattů elektříny, které v rámci soudružské pomoci tekly z Dukovan do Sovětkého svazu, jak nám vysvětlil soudruh Bilak.

Terrabajtový disk si vrní v obyváku a já čichám za rohem technologickou singularitu, nebo mnohem pravděpodobněji joudy z EU / BSA / Microsoftu, kteží v rámci mého blaha a na základě smluv typu ACTA - PIPA - SOPA, mi přijdou tuhle hračku zabavit ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 1. července 2012 v 8:14

Mám pocit, že Petr Kubáč dělá naschvál matematicko-technické chyby, jestli si jich někdo všimne. Místo disku jsi měl koupit raději koberec. Když nad námi bydlel bezdomovec a padala mu pravidelně ve tři ráno flaška na parkety, tak to byly solidní rány. Panelák no more!

2 Petr Petr | 1. července 2012 v 9:04

WOW ty bláho teď jsem si toho taky všimnul ale scchválně jestli to pozná ještě někdo. Dokonce jsem udělal dvě chyby v opačném směru takže YottaBajty na konci mám dobře ;-))

3 Mirek Mirek | 7. července 2013 v 20:26

hehe 200 gygabyte

4 Mirek Mirek | E-mail | 7. července 2013 v 20:37

a 18 Megabyte na 40 Megabajtovém .
Jak to potom je? Když má 1 bajt 8 bytu kolik bytů má megabit nebo, kolik má megabit bajtů ? :-D

5 petr-kubac petr-kubac | 9. července 2013 v 7:31

[4]:
Je to více než jednoduché BIT (česky i anglicky ) je jedna hodnota typu ANO NE

BYTE (česky BAJT) je 8 bitů takže 18 megabyte na 40 megabajtovém disku je skoro polovina kakapacity.

6 Mirek Mirek | 9. července 2013 v 14:58

aha, Tak to mě zmátla ta angličtina. Už jsem se chtěl přít.
Váš blog je super. bavil jsem se u filosofovani.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama