Vaření světlem baterky ?

5. listopadu 2013 v 4:55 | Petr |  Svět okolo
Bohužel mnoho čtu, a málo si poznamenávám odkazy, takže nemohu poskytnout link, ale nedávno mě postavil ze židle článek srovnávající energetickou spotřebu válečného Německa a dnešní České republiky.

Tedy Německo v době své největší expanze v roce 1942 s tankovými divizemi po celé Evropě a přilehlé části Ruska. s FockeWulfy a Messerschmidty křižujícími oblohu dovezlo 2 milióny tun ropy, a další 4 milióny tun syntetického benzínu vyrobilo z uhlí - což je 6 miliónů tun uhlovodíkových paliv za rok 1942 pro stát, který ovládá 2/3 Evropy.
No a naproti tomu Česká republika v součastnosti doveze každý rok 8 miliónů tun uhlovodíkových paliv !!!
Jak je to možné - v roce 1942 se zboží vozilo parními vlaky, kterými jezdili lidi taky, krom toho jezdili na kole a chodili pěšky. V zemědělství byl hlavním dodavatelem energie kůň, který se večer pásl a ráno oral. A ostatní věci, které dnes potřebují benzín - drobné rozvážky zboží - na kole, nebo ručním vozíkem, sekání trávy kosou, hrabání hráběmi, a zametání koštětem atd...
Dobře - zapomeňme na staré časy třetí říše a představme si, že celou energii uhlovodíkových paliv budeme muset nahradit něčím jiným. Takže nějaké ty počty - 8 miliónů tun ropy odpovídá přibližnbě energii 2,4*1017 Joule energie. To je zcela nepředstavitelné číslo, poněkud představitelnější je to při přepočtu na výkon virtuální elektrárny - což vychází na výkon 7,61 GigaWattů - nepřetřžitě 86400 sekund denně 365 dní v roce.

OK takže to znamená, že v podobě ropy dovezeme výkon 8 Temelínských bloků běžících nepřetržitě. Relálně, pokud bychom chtěli nahradit ropu elektřinou - je třeba zvážit, že neumíme elektřinu skladovat se 100% účinností a v celém systému by byly ještě další ztráty.
Nicméně jaderná energetika je mimořádně nepopulární - takže si představte že místo na ropu "jezdíme na slunce". Průměrné ozáření povrchu v Česku je asi 640W/m2. Buďmě optimisti a předpokládejme že solární elektrárny mají účinnost na úrovni současné špičky tj. 14% - což je 89,6W/m2. Což 89,9 kilometrů čtverečních (!!!) solárních elektráren, které bychom potřebovali abychom nahradili energii z ropy - za předpokladu, že náhrada - ropa / elektřina je možná se 100% účinností.

Doba kdy zelení aktivisti měli nějaký pozitivní program je dávno pryč - dnes už jenom křičí nechceme to - nechceme ono. Nicméně i tak by mě zajímalo co by na tyto výpočty říkal můj oblíbený zelený religionista. Plánují pro nás energetické hladovění a návrat do středověku, kde vrcholem energetiky byla chatrč - zemljanka, neboť metr pod zemí je v našich končinách stálá teplota 8 stupňů, na rozdíl od promrzlého kamenného hradu, kde ze strachu o majetek a život bydlela šlechta ?
A co opačná strana - elektrárenská, uhelná, biomasová a dalo by se říci i solární a větrná lobby - co ty pro nás plánují ? Taky energetické umírání jen s použítím jiných, jimi prošlapaných, "penězovodů" ?

Ve světle předchozích výpočtů se nedivte, že se mi vtírá hláška mého spolujezdce z první Srbské výpravy v roce 2007 - "jestli ten zapalovač nebude fungovat opečeme si klobásy ve světle baterky" - takhle nějak vypadá současná energetická politika státu ve světle skutečné energetické potřeby společnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 5. listopadu 2013 v 7:54

Tvé úvahy mají asi dost nedostatků, čísla jsem nekontroloval, ale uvaž třeba, že už nyní je 5% v benzínu a naftě biosložka, na některých benzinkách dokonce 40% :-D
Počet aut je enormní (ačkoliv socani furt hovoří o spálené rozkradené zemi), když přijedu večer s rodinou do bytu, tak čekáme venku až se uvolní parkovací místo. Počet aut taky časem klesne, žijemě prostě v ekonomickém rozmachu, kdy není důvod šetřit.
Co určitě bude je domácí výroba elektřiny z plynu, prakticky nulové ztráty dopravou. Vzroste počet aut na LPG a CNG - metanu máme v našem kraji dost. prostě nedojde ke kolapsu, ale k postupné přeměně.

2 pb pb | 5. listopadu 2013 v 9:57

Religionista je ten kdo zkoumá náboženské projevy, nikoliv ten, kdo je praktikuje. Čili pan Liška je zelený kněz nebo třeba uctívač zeleně. Jiná věc je, že postoje toho jeho kroužku by si religionistické zkoumání zasloužily.

3 petr-kubac petr-kubac | 5. listopadu 2013 v 12:12

[2]: Liška je samozřejmě zelený kněz, ale navíc je vzděláním religionista - viz životopis na stránkách strany zelených.

4 pb pb | 5. listopadu 2013 v 14:41

[3]: vida to je novinka, a ja pokladal religionisty za solidni lidi

5 Zelenáč Zelenáč | 5. listopadu 2013 v 17:56

10x10 km není zas tak moc vzhledem k velikosti ČR :) Kolik asi zabírají řepková pole?

6 Karel Karel | 5. listopadu 2013 v 19:16

[5]: V česku jsou soláry o souhrnném výkonu 2 072 MW, hrubým odhadem z dostupných údajů je cca 1-2 MW na 1ha tedy 0.01km2, už teď teda máme fotovoltaiku na 20 - 40km2

7 Vašek Vašek | 5. listopadu 2013 v 22:00

@Zelenáč&Karel tak tak, jenom tu noc zelený ignorujou. Já když v noci spím, ve dne nestíhám. :-)

8 Karel Karel | 6. listopadu 2013 v 6:10

[7]: cit: "V noci přece pracují jen kurvy a taxikáři"

9 Petr G. Petr G. | 7. listopadu 2013 v 0:47

v noci pracují ješte zloději a my (ostatní)

10 Aleš Aleš | 9. listopadu 2013 v 11:31

Obdivuju bráchovy myšlenkové zkratky, ale občas mi připadá, že zkracuje až moc.

Když vezmu ten fotovoltaický argument - nejsem žádným příznivcem fotovoltaiky, ale  pokud bychom potřebovali "jen" 90 km2 povrchu, kolik z toho zabírají střechy? Jen rozloha Prahy je cca 500 km2.

Ano - je tu spousta problémů s uchováním elektřiny, které je potřeba vyřešit, ale  pokud by se toto podařilo vyřešit a každý by měl fotovoltaiku na své střeše,  byl by z energetického pohledu důvod dovářet vůbec nějaká uhlovodíková paliva?

Když třeba vezmu svůj dům s energ. spotřebou cca 30 MWh ročně (z toho 2/3 pokryje tepelné čerpadlo, reálně ze sítě beru 9 MWh ročně), pak už při současné energetické účinnosti foto panelů by mi stačilo celou střechu pokrýt panely a do garáže hodit "baterku" a elektřinu ze sítě bych nepotřeboval.

Myslím, že to celé není až tak o technologiích (fotovoltaika za 15 let bude určitě účinnější než ta dnešní), ale o ekonomice. Je pro mě samozřejmě mnohonásobně výhodnější kupovat elektřinu ze sítě. Pokud by se ale cena elektřiny stala významně vyšší, určitě by se všichni nové situaci začali přizpůsobovat. Pokud by došla ropa, konec světa by (možná, ale nejspíš ani tady ne) nastal v Saudské Arábii, ale ne u nás.

11 kolemjdoucí kolemjdoucí | 13. listopadu 2013 v 8:18

[10]:No má to jednu drobnou chybu - od 2014 bude zakázáno zbudovat si doma solární systém, a to i v případě, že bude ostrovní. Ten zákon je navíc ve vágních definicích tak debilní, že v podstatě není jasné, jestli náhodou nebude ilegální i kalkulačka se solárním řezem.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama