Revize Ž.

20. února 2014 v 6:22 | Petr |  Elektro
Myslím, že už jsem zmínil, že laboratoř je po střechu přeplněná elektronikou a tak při rozebírání přístrojů občas vidíte (nebo na vás vypadne) plošný spoj s nějakým obvodem. Pokud máte doma krabici postavených ( i nepostavených ) obvodů vlastních - je neodvratné, že časem začnete "svůj styl" porovnávat s "jejich stylem". Slovo Laboratoř bych si dovolil podrtrhnout, protože je milion jiných pracovišť naplněných elektronikou, ale pokud jste zavřený nekdě v serverovně - tak veškerá elektronika kolem vás jsou motherboardy a další PC komponenty - všechny na jedno brdo. To my v laboratořích máme výběr mnohem pestřejší.

Na jednom z mých pracovišť jsme nedávho vyhazovali "analog processing unit" z konce 90 let, což byla elegantní plastová krabíce 25 x 15 x 4 cm. Samořejmě že když se něco takového vyhazuje tak považuju za svou povinnost podívat se věci na střívko a tady jsem opravdu strnul - uvnitř byl "v klasice" tedy drátovými součástkami postavený - de facto 4 kanálový zesilovač s operačními zesilovači s externě přepínatelným zesílením - pomocí zkratování odporů ve zpětné vazbě operačního zesilovače tranzistory. Tedy klasická konstrukce jak vypadlá z "vidlákova elektra". Co bylo šokující, byl rozměr plošného spoje který dokonale vyplňoval půdorys krabice a byl alespoň 22x12 cm. Co bylo ještě více šokující bylo že deska byla čtyřvrstvá !!! A co bylo nejvíce šokující bylo že v rohu se skvělo hrdé "REVISION G"

Tedy, co by vidlák s několika drátovými propojkami naroutoval na 1 vrstevný plošňák velikosti 60x80mm to tady bylo na 3x větší a 4 vrstevné desce, která navíc prošla 7 revizemi než našla svůj definitivní tvar. Je sice pravda, že součástky byly na desce rozmístěny naprosto rovnoměrně, jako Sovětské rakety na Rudém náměstí při vojenské přehlídce, ale za tu cenu ?
Samožejmě se vkrádá myšlenka jestli deska nevznikla tak, že "component placement comitee" zasedala půl roku než odsouhlasila kde budou součástky a pak "trace routing comitee" k nim rok tahala spoje.


Nicméně to není jediný příklad "divné konstrukce". Naopak za léta praxe už považuju za "divné" když vidím desku, která jakoby vypadla "z mé dílny". Není například vzácností, když slovutná firma propadně šílenství "čtyřdírkového systému" a po rozebrání stroje zjistíte, že uvnitř jsou svazky kabelů jako vaše ruka, do kterých jsou vpleteny jednotlivé "čtyřdírkové moduly". Nebo vidíte optickou závoru složenou z jednoho fototranzistoru a jedné LEDky jak je nějakým ARMem připojena na Ethernet - prostě "comitee" rozhodla že vnitřní sběrnice analyzátoru bude ethernet, takže i podsvětlené tlačítko musí mít svoji IP adresu....

Ale k meritu věci. Abych si odpočal od přípravy na střet s gaunery z oblasti mé profese - pokračuju, ve volném čase, v konstruování modulů pro parkového robota, kterého snad postavím, ještě než umřu. Při té příležitosti, jsem si hořce uvědomil, že některé moduly už routuju po páté.
  1. Cvičná a veliká deska "jestli to funguje"
  2. Deska která se zdála "definitivní"
  3. Ďábel se skrýval v detailech a bylo nutno ji postavit jako diferenciální
  4. Bylo nutno vyzkoušet jestli se v SMD vejde na plochu 50 x 50 mm
  5. Aby se nakonec zjistilo že lepší bude dát ji na plochu 70 x 35 mm
Zejména pokud plošný spoj má nějaká mechanická omezení týkající se rozměru a musí se vejít do "rastru" děr a konektorů určených jinými plošnými spoji a dalšími součástkami - tak si člověk užije. Ale mohu vás uklidnit - každé další routování jde rychleji, než to předchozí, takže než dojdu k "Revision Ž", budu se moct s "rychlo-routováním" nešťastného obvodu, přihlásit do soutěže typu "Česko-Slovensko má talent"

Zbývá už jenom tradiční rada pro brunety - až "gauneří z Prahy" zařídí vašemu miláčkovi věznici - nezapomeňte, že můžete 1x měsíčně poslat balík o váze 1 Kg s "mycími" prostředky 1x za 3 měsíce balík o váže 5 kg. Můžete miláčkovi poslat rádio, nebo televizi ale obojí musí být nové a v původním neporušeném obalu (aby se bachaři nebáli, že je uvnitř bomba). A hlavně až půjdete na návštěvy nezapomeňte si vzít tisícovku, za kterou miláčkovi nakoupíte ve vězeňské kantýně a taky oblíkout "outfit s erotickým aspektem" - Eržiky z etnické minority hojně obývající věznice by vám řekly, že odvážný outfit je nutný - ať se aspoň "podívá", když už ve věznici "není do čeho píchnout"....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SPECZ SPECZ | 20. února 2014 v 10:34

K radě pro brunety: Balík o váze 5kg doporučuju naplnit cigaretami. I když Váš miláček nekouří. Je to totiž v prostředí kriminálu nejužívanější platidlo, za které se dá leccos pořídit - např. větší porce jídla, atd. Cigarety jsou totiž ve věznicích občas hůře sehnatelné než tvrdé drogy.

2 kolemjdoucí kolemjdoucí | 20. února 2014 v 21:16

„...takže i podsvětlené tlačítko musí mít svoji IP adresu...”  Tohle mě rozesmálo :D

[1]: Cigarety jsou tvrdá droga, to jen tak na okraj, ale určitě je to užitečná rada. Přál bych si, aby gaunerům z Prahy povisnul pták a zacvakaly řiťky a náš oblíbený autor zůstal svoboden, nicméně pokud by došlo k nutnosti aplikovat vaši modifikaci rady pro brunety, tak autorovi do zařízení osobně zavezu několik penálů tohoto platidla (pokud mi autor zvládne sdělit, kam to mám doručit).

3 SPECZ SPECZ | 21. února 2014 v 4:44

S ohledem na to co tu popisuje, bych se spíš než kriminálu bál, aby mu nepořídili byt 6+4 -tj. šest metrů od silnice, čtyři metry hluboko ...

4 ... zatím celé klávesnice ... zatím celé klávesnice | 21. února 2014 v 11:38

[2]: U italského CNC Adige se po rozblikání klávesnice aplikuje jednoduchá oprava. Klávesnice se odklopí, odpojí od napájení. Na DIP přepínači se nastaví nová adresa. Připojí se napájení a jede se dál ... Než se na tento postup přišlo, vypínal se celý stroj, což bylo zdržení výroby skoro na hodinu.

5 m.marianek m.marianek | 21. února 2014 v 11:38

[3]: Ano, toto riziko tu může hrozit, nicméně chci podotknout, že by se muselo podařit těm pánům přestěhovat pana Kubáče do nového apartmá napoprvé, jinak hrozí celkem nepříjemná odveta. Kombinace profesionálního chemika, excelentního (i když amatérského) elektronika a robotika a ještě k tomu s celkem pronikavým intelektem je vskutku vražedná (až explozivně vražedná). Á propos pane Kubáči, máte již zařízený živnostenský list na menší galvanické práce? Tipl bych, že taková menší galvanovna je ideálním legálním zdrojem potřebných surovin a navíc už si nemusíte dělat starosti, čím budete leptat DPS. A to se vyplatí viď Horste :-).

6 petr-kubac petr-kubac | 21. února 2014 v 18:01

[5]: A víte že výroba výbušnin je moje láska z mládí - akorát "oleum" na nitrační směs se dneska těžko shání ;-))

7 m.marianek m.marianek | 21. února 2014 v 19:58

[6]: Tak, jsou výbušniny, u kterých "oleum" není potřeba. Byť nejsou vhodné pro průmyslové zpracování, u amatérské nálože to nevadí. Ale jinak máte pravdu, koncentrované kyseliny se těžko shání. Vzpomínám si na kdysi dávno vyřčená slova jednoho prodavače chemikálií, "chlapci, chlapci, sírovka, dusičná, urotropin, pentaerythritol i malé dítě ví k čemu je to potřeba..." a pak nám to všechno bez uzardění prodal, byl to fajn chlap. A taky prohlásil, že sírovka a dusičná to je krev laboratoře, myslím, že to byl moudrý muž ;-D.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama