Komentáře

1 kolemjdoucí kolemjdoucí | 1. června 2014 v 10:17

Pokud bude oblíbených USB kabelů více než jeden, je nutné aby +U vedlo všemi?

Jinak u 74HC595 je potřeba 4 vodiče - DATA, CLK, /OE a STROBE, ale dvou z nich se lze „elegantně zbavit” tím, že se zapojí natrvalo, a tím onen obvod funkčně degradujeme na tu 74HC164 (což se občas může i tak vyplatit, protože 74HC595 je schopna dodat na výstupních pinech větší proud)

K těm 6µs asi takhle: Zkušené oko elektronikovo to možná uvidí, dětské oko asi nikoliv - záleží hlavně na tom, jak často by to mělo být obnovováno (případný „smoothing” - prosvěcování)?

2 Karel Karel | 2. června 2014 v 7:10

Když už takový demultiplex, tak se dají použít RGB ledky a nejdřív na dekádě si zkusmo namixovat pěkné barvičky.

3 petr-kubac petr-kubac | 2. června 2014 v 8:45

Tahání napájení spolu s daty výrazně ulehčje konstruci čidel typu "tykadlo s malým procesorem někam čouhá a něco tam snímá" A tahání napájení i na desky ktetré jsou napájeny odjinud - to je jenom otázka jednotného řešení pro celého robota.

Otázka obnovovací frekvence a eventuleně řízení RGB diod - to vysoko nad problémy, které se v robotech řeší - tam to typicky je úloha - typu "slyšíš li Echo zleva rozsviť levou modrou LEDku" -  tedy obnovovací frekvence vychází z updatu dat 10-50 Hz a žádně PWM - k tomu je "čtyřdírkový modul" s 8 ledkami a jedním 74HC164 - úplně ideální.

4 Karel Karel | 2. června 2014 v 10:01

Ty RGB jsem myslel ve statickém režimu, žádné řízení, jen ovládání přes tři odpory. A dá se to pěkně namixovat.

5 Anri ... Anri ... | 6. června 2014 v 17:14

... v tomto případě (/při tomto množství LEDek) bych asi raději volil řešení pomocí "charlieplexingu" ... odpadnou tak všechny spínací tranzistory (+ dokonce se sníží počet odporů) a celá elektronika se smrskne do jediného MCU, což cenově vyjde laciněji (/ menší prostorové nároky na šváby)  ... klasika: HW nahradí kusem software ...   http://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing ... ";o) ...

6 Balů Balů | 17. června 2014 v 22:17

Dětské oko asi problikávání LEDek podle nasouvajících se dat neuvidí, ale elektronik to pozná určitě. Moje zkušenosti s multiplexním řízením 7-segmentového displeje jsou takové, že je na LEDkách vidět i podstatně kratší rozsvícení, než 6us. Pokud přepnu číslici a hned další instrukcí přepíšu data pro segmenty, tak na té druhé číslici je znát "stín" té předchozí. Odstranit to lze pouze tak, že buď zhasnu segmenty nebo vypnu číslici, zapíšu/přepíšu data a zapnu následující číslici.

7 kuba kuba | E-mail | 25. července 2014 v 1:10

Dobry den vím že to sem nepatři ale potřeboval bych poradit koupil sem si RGB pásek a na jeho ovladani potřebuji vymyslet vykonovou elektroniku s MOSFETy nevím jak nato mužeté mi nějak poradit jaky budič pro mosfet

Děkují

Komentáře jsou uzavřeny.