Chemie pro šílence 28. pH indikátory

20. července 2014 v 5:52 | Petr |  Chemie pro šílence
Maďarští celníci v 19 století se nechtěně zapsali do dějin lékařství, chemie a blbosti. Vše totiž bylo tak - v roce 1867 došlo k Rakousko - Maďarskému vyrovnání - tedy teprve tehdy vzniko Rakousko-Uhersko - a Maďaři měli takovou autonomii, že na svém území - v Zalitavsku - za říčkou Litavou - si dělali prakticky, co chtěli. Však taky slovenské, ukrajinské, rumunské, srbské, bosňácké a chorvatské lidové pohádky a písničky z té doby - mluví jasnou řečí. Maďaři byli velký výrobce a exportér vína a aby zvýšili příjem svého rozpočtu uvalili na víno vývozní clo. A protože si mysleli, že jsou chytří tak vymysleli svéráznou metodu "kolkování" vína a to takovou, že do procleného vína se přidal fenolftalein, který je v kyselém prostředí - vína - bezbarvý a v alkalickém výrazně modrý.

Idea byla taková - celníci otevřou sud - odeberou zkumavku - nalijí do ní louh a budou pozorovat zda víno zmodrá = proclené, nebo nezmodrá = neproclené. Realita však byla poněkud jiná. Kontrola proclení probíhala - jak bylo plánováno, ale nebylo plánováno, že po maďarských vínech se posere celá Evropa. Tím se Maďaři zasloužili o objev projímavých účinků pH indikátoru - fenolftaleinu a taky se nepřimo zasloužili o mnemotechnickou pomůcku pro mediky "ráno hoven plná bedna, po fenoftaleinu nula-jeda". Tedy když dáte pacientovi večer 0,1 gramu fenolftaleinu - ráno následujícího dne se mu mohutně uleví.

Tím se dostáváme k otázce pH indikátorů - látek, které nám změnou své barvy indikují pH roztoku. Průmyslových pH indikátorů je spousta a liší se v zásadě dvěma parametry - typem barevného přechodu a přesným pH u které k tomuto přechodu dochází. Jestli máte čas TADY si prostudujte jak to dělají opravdoví chemici. My to budeme dělat jinak a to formou pokusů.

Pokus 1: - velmi jednoduchý - udělejte čaj a dejte do něj citrón - babička vám bude tvrdit, že čaj s citróněm je "slabší", protože není tak tmavý. Už jako děcko jsem měl o tomto tvrzení pochybnosti, tak jsem vzal hydroxid sodný (oblíbený krtek na odpady) a nasypal do čaje. Co myslíte, že se po pár zrncích stalo - jasně - čaj zčernal zpět.


Pokus 2: a zároveň rada pro chemiky na nejlacinější, nejdostupnější a velice kvalitní pH indikátor
  • Kupte červené zelí
  • Nakrájejte na kostičky
  • Vařte do měkka
  • Sněztě k obědu
  • Vyvařenou fialovou vodu přefiltrujte přes kus hadru a nechte si ji do zásoby.
Ano - ta fialová voda obsahuje molekuly flavinového barviva zvaného antokyan, který je geniální domácí pH indikátor, který má několik barevných přechodů a lze jím přibližně indikovat pH od 2 do 12. Nahoře máte obrázek stupnice pH, které používají právě tento pH indikátor. To není špatné získat pH indikátor a ještě přílohu k nedělní kachničce za cenu slevy v Kauflandu ne ?

Myslím že pro domácí experimentování by to mohlo stačit - zbývá už jenom rada robotům ke zničení lidstva - zamořte vodní toky fenolftaleinem ať se lidi po.... - šťáva z červeného zelí je sice výrazě lacinější, ale projímavé účínky nemá.

Poznámka při druhém čtení - stále předpokládám, že mě nečtou blbé smažky, ale žijeme v době všeobecné blbosti a všeobecné připosranosti - takže raději připomínám - čaj s louhem po experimentu ihned vylijte - ať se někdo nenapije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RXD RXD | 20. července 2014 v 8:40

Maďarské dysenterní víno suvereně překonal akademik Heyrovský, který prý kdysi jako student špatně trávil nedostatečně uvařené maso z fakultní vyvařovny, podobně jako ostatní studenti, a protože to všichni vyhazovali do odpadu, ale akademické již tehdy zařízení šetřilo, rád vyprávěl, jak jednou ve čtvrtek poznal na talíři svoji ve středu vyhozenou roštěnku, rozčílil se, a ve čtvrtek nasypal do odpadu jakýsi radioaktivní preparát, a v pátek jej úspěšně indikoval v talířích svých kamarádů geiger mu"llerovým počítačem. Proti tomu, kdyby si dal člověk panáka čaje, zpětně obarveného sodným louhem, tak by to bylo relativně asi bezpečnější. Bylo by zajímavé zjistit, jaké papíry na hlavu měl ten šéf těch maďarských celníků, protože se vzděláním roste tzv. rozhled. Někdy i rozhled u ideologicky správně uvědomnělého celníka, který spatří jak filaoví fenolftalein, prospívá kšeftu, zvláště,  když pašuje přes hranice neproclené víno svých přátel, a má zácpu...

2 kolemjdoucí kolemjdoucí | 20. července 2014 v 21:19

Otázka (možná blbá, ale nejsem chemik): Šla by s tím „zelným” indikátorem zkoumat (ne)kyselost alkalické leptací lázně, která je modrá? Nebo jak na to?

svetelektro.com/clanky/alkalicke-leptanie-dps-532.html

3 rvx rvx | 20. července 2014 v 21:31

pěknej "pH standard" :)

4 petr-kubac petr-kubac | 21. července 2014 v 9:10

[2]: jestli se jedná o ten roztok, který autor označuje jako "sýto fialový, ale priesvitny - treba silnou baterku" tak pH takového roztoku nepůjde zjistit žádným indikátorem založeným na změně barvy - bylo by to jako kapat vodu do inkoustu.

5 RXD RXD | 21. července 2014 v 21:12

Co se týče "průmyslověho procesu leptání PLS doma", je to asi stejné, jako "domácí proces leptání PLS v průmyslu". Při reakci peroxid - kyselina solná -měď je dodáván kyslík z peroxidu, není nutný tlakový vzduch ani ohřev. Mít doma nějaké riskantní nádrže plné korozivních kapalin, já osobně použiju na jednu desku třeba 10 x 15 cm 50 ml roztoku, leptám v plastovém sáčku, trvá to tak do 5.minut, a pak těch použitých 50 ml vyleju do odpadu. Kdysi jsem v záchvatu inovace procesu vyzkoušel západoněmecký persulfát. Do smrti nezapomenu, jak jsem nadával, a veřer vždy s obavami sledoval hlasitě praskající půlkilový pytlík a pak lahev, ve které byly v noci vidět kromě praskání i podezřelé modrozelené záblesky...

6 Vesničan Vesničan | 28. srpna 2014 v 5:17

Není tedy digitální měřič pro diabetiky vlastně pH metr?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama