Trojnásobek průměru = kravina na kvadrát !

24. února 2015 v 5:59 | Petr |  Příroda
Je to již drahná doba, co jsem napsal článek "Exponenciální funkce je svině" - o tom, že pravidelný růst (ekonomiky, nebo čehokoliv) o 5% - je vlastně exponenciální růst - který je jen ztěží kompatibilní s přírodními zákony zachování hmoty a energie. Tenkrát jsem vůbec nezmiňoval, to co miluje jak Andy Babiš tak jeho "odvážný šéf" Bohouš Svoboda a to je hyperexponenciální růst - zvaný taky "růst růstu".

Mezitím idea trvalého - exponenciálního - růstu čehokoliv snad opustila i profesionální optimisty, kteří jsou za neustálý radostný úsměv vstříc světlým zítřkům placeni nemalými sumami. I přesto exponenciální funkce straší stále a dokud budou vládnout lidi matematicky ( téměř ) negramotní - bude strašit i nadále.

Příklad : Soudci dle zákona mají pobírat trojnásobek "průměrného platu v nepodnikatelské sféře". Kolik to tedy je - přestavte si extrémní případ že celou "nepodnikatelskou sféru tvoří jenom soudci" - tedy jeden měsíc dostávávají všichni 100 000 - za měsíc se zjistí, že půměr stoupl na 100 000 a tím mají nárok na 300 000 - další měsíc 900 000 a tak dále - přesně jako ten arab s pšenicí v minulém článku.

Právě křičíte, že je to blbost, že soudců je v česku jenom 3000, a ostatní lidi nemají svůj plat definován jako X násobek cifry, která zahrnuje i jejich plat, žejo. Jenomže pak tady jsou státní zástupci, ktreří mají pobírat 90% platu soudců - tedy 2,7 násobek průměru , pak tady jsou poslanci, senátoři, vysoce postavení vojáci a policajti, manažéři ve státní správě atd....

A vůbec - kdo by nechtěl mít "nadprůměrný plat" - tedy plat matematicky definovaný jako X*průměr, kde X > 1 ? Ted platy díky své definice pomocí "průměru platů" mají tendenci exponenciálně růst. Což kdybychom definovali, že některá "kasta" naší společnosti bude mít svůj příjem definovaný jako 1/3 průměru - pomohlo by to ? - Bohužel asi ne protože vzrůst platu jednoho soudce by musel být kompenzován poklesem platu stále většího počtu chudáků.

Konspirační teoretik by řekl - že přesně toto - pod eufemismem "stoupající příjmová nerovnost" se právě teď vě světě děje, ale buďme v klidu - současní hypermiliardáři rozhodně nemají někde v zákoně napsáno, že mají nárok na X násobek průměru, oni mají celou legislativu napsanou na míru - pan Agrofert by mohl vyprávět o řepce v naftě třeba.....

Existuje i protiargument, že lidí, kteří mají plat definován jako násobek průměru - zahrnujících i jejich plat je zanedbatelně málo. Tento argument je svým způsobem možné akceptovat - protože to sice neznamená, že platy těchto lidí (a tím výdaje státu) nerostou exponenciálné - rostou - ale pouze rychlostí, kterou realisti označují rčením - "po nás potopa".


OK - tedy v česku byl vždycky bordel - což takhle bratři Němci. Ti kdysi v oblasti mého oboru - tedy lékařské biochemie zavedli pozoruhodný systém zvaný RiliBÄK - tedy "po našimu" -Richtlinien der Bundesärztekammer - neboli nepřesně česky - pravidla spolkové lékařské komory. Princip byl v tom, že bylo zavedeno Z-Skóre - tedy pokud chyba měření vaší laboratoře byla menší než průměrná chyba všech laboratoří v Německu - měli jste Z-skóre menší než 1 a mohli jste se plácat po rameně jak jste dobří. Pokud vaše chyba byla horší než průměr a to 2x za sledované období (většinou roční) - museli jste se jít udat na místní pobočku "Bundesministerium fur Gesundheit" a čekala vás důkladná kontrola proč to děláte tak špatně.

Skvělý systém - všichni byrokrati v EU z toho měli orgasmus - až na nepatrný problém a to bylo "počítání průměru z průměru" - všichni se každnou sezónu chtěli "dostat s průměrem pod průměr" - až systém exponenciálně konvergoval k nulové chybě - a nakonec je to tak, že Německé laboratoře se klidně mohou každý čtvrtý měsíc jít udat na "Bundesministerium" už předem - protože - aby průměr z chyb byl stabilní - musí být minimálně polovina chyb nad průměr a polovina pod žejo ?

Pod vlivem velikého "úspěchu" tohoto systému v Německu jsme jej v nepatrně modifikované podobě zavedli taky a víte co se stalo ? Kupodivu ne to, co v Německu ale naopak - s každým dalším kontrolním obdobím se začala objevovat postupně rostoucí skupina laboratoří, která dosahovala nulové chyby měření. Vídíte jací jsme chlapáci - lepší než Němci..... Nebo je to celé jinak a souvisí to s lehkým českým lhaním a fenoménem typu - "papír snese všechno" ?
V okamžiku kdy nulových chyb dosahovala necelá polovina laboratoří - někdo matematicky vzdělaný používání Z-skóre zrušil - a tím nás připravil o možnost být lepší než umnožňují přírodní zákony - škoda ne ?

V každém případě bych doporučil dvě rady :
  1. Oblíbené moravské "když sa ti něco nelíbí řekni to na plnů hubu a hloupému zákonu sa vyhni"
  2. Buďte extrémně opatrní na jakékoliv výroky, které po odbourání matoucí omáčky se dají "vykrátit" na výrok typu: "průměrný plat u dráhy je 105% platu u dráhy".....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr G. Petr G. | 24. února 2015 v 14:49

Proč neustále omílají všichni Babiše a jeho řepku? Babiš si dotace na řepku neschválil, pouze využívá toho co schválili JINÍ politici. Teď když je Babiš v politice, tak přeci nebude škodit svému Agrofertu.

2 Karel Karel | 24. února 2015 v 19:35

[1]: Ono je to asi tak: Na hradě máme ruského agenta, premiér je ani ryba ani rak a vícepremiér kovaný estebák.

3 Vladan Vladan | E-mail | 18. ledna 2016 v 17:59

Oni píšou ,, Udržitelný růst těžby ropy.. cítíte tu kravinu. copak může být udržitelný růst něčeho čeho je limitní množství?   Matika ,rychlost (v) změna polohy s časem, zrychlení (a) změna rychlosti s časem. Druhá derivace. Taky není navěky Zrychlení může pokračovat do dosažení V = 299792458 m/s. Ale pak to co sleduji  Zmizí  . Těžba ropy pokračuje do doby , až začnou vysávat plyn. Jenom nám lhou. Mám jich plné brýle. jedu si po svém, Skromně, ale zdravě

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama