Ekologie v konzumní společnosti ?

3. března 2015 v 5:24 | Petr
Před několika týdny dny mi pes sežral rozečtené "Jméno růže" - pozoruhodná kniha, která mě dovedla k pozoruhodným úvahám. Mnich Benediktín od vstupu do kláštera v dětském věku asi tak do 18 let studoval Latinu, Řečtinu, Bibli - a pokud byl dosti šikovný, aby se stal písařem - strávil zbytek života ve "skriptoriu" kde opisoval tlusté, iluminované, pergamenové kodexy - takových knih přepsal za svůj život desítky - což znamená daleko spíše 10 než 99 a pak už se mu ruce třásly natolik, že zbytek života strávil v klášterním starobinci, než zemřel.

Pozoruhodné bylo, že tento člověk, ani jeho okolí rozhodně nepovažovalo za plýtvání lidskou silou, když jeden člověk přepsal "pouhých" 10 knih, než zemřel, protože ty kníhy byly psány "navždy" a taky tomu odpovídala jejich kvalita - jak literární - tak kvalita přepisovacího a knihařského řemesla.

Co to znamená "navždy" - lehce ironicky - svým současníkům připomíná i Svatopluk Čech který v "Novém epochálním výletu pana Broučka tentokráte do XV. století" nechává pana Broučka žasnout nas tím. když jej "Janek od Zvonu" nechá oblíknout do "zachovalého oblečení, které není ještě ani 40 let staré" ....


OK - takže vzpomínejte - máte jakékoliv "spotřební zboží" - 40 let staré - dodnes sloužící ? Dokonce oblečení - po 40 letech spíše "hadry" ? Vzhledem k tomu, že před 40 lety zde panoval bolševik, který měl veliké problémy s "objemem výroby" tak lze připustit, že některé tehdejší zboží bylo takové kvality, že vydrželo dodnes, proto budu otázku ještě modifikovat : Koupili jste v poslední době cokoliv, co při rozuném odhadu vydrží 40 let ?

Otázka má některé pozoruhodné souvislosti. Každý rok, v době okurkové sezóny se začne řešit český "zastaralý vozový park" - jakože v Německu je průměrné stáří aut 7 let a u nás 14 - a že stará auta neplní emisní normu "Euro - nekonečno" - tudíž česko znečišťuje Evropě vzduch. Probléměček je v tom, že výroba auta zatíží životní postředí více než jeho provoz po jakoukoliv rozumně myslitelnou dobu - tedy pokud za 14 let vystřídáte 2 auta - je to horší než když 14 let držíte v chodu rezavého Formana.

Je pozoruhodné, že z hlediska udržení životního protředí se vyplácí spíše vyrábět kvalitně a "navždy" - pravý opak toho, co vidíte na trhu. Je však otázka jestli výroba "navždy" je dnes vůbec možná - iuminovaný pergamenový kodex, který vydrží 1000 let vám nevyrobí bosý, hladový a negramotný Barmánec, který je 16 hodin denně 6 dní v týdnu držen ve špatně vybavené továrně - což je prototyp "modení" ( textilní ) výroby - když už jsme u toho.

A pak další paradox : nejdražší - a nejvíce zdaněný - je ten zdroj výroby, kterého jediného je nadbytek - což je lidská práce. Proto Španělská mládež - vysokoškolsky vzdělaná - sedí s rukama v klíně a Barmánci v dětském věku potí krev ve sweatshopu. Věci jsou přímo konstruovány tak, aby nejenom nešly spravit, ale krátce po záruce se samy rozpadly. Když už chcete nechat něco spravit - často narazíte na opraváře-dementa, ( kde jsou vysokoškolsky vzdělaní experti sedící s rukama v klíně ? ), který vyměňuje "motherboard za motherboard" a to je jediné, co za svůj plat umí....

Místo přepečlivé až ruční výroby z rukou lidí, kteří věcem dokonale rozumí - tu máme halabala-manufaktury produkující zboží "Vietnamnské kvality". Kolem celé zeměkolule krouží obrovské flotily kontejnerových lodí - plné zboží, které, se jen nesignifikantně liší od smetí, ve které se promění ihned po uplynutí zákonné záruky. Kvalita typu "halabala-manufaktura" už pronikla i do Evropy a to i do těch částí ekonomiky, kde ještě vůbec někdo předstírá práci - jako je vzdělávání, zdravotnictví a státní správa.

Místo výroby navěky - je mám neustále tlučena do hlavy "ekologicky šetrná" nebo "udržitelná" výroba. Co to je udržitelná ? Igelitové tašky, které se samy rozpadnou, takže je prakticky nelze použít více než jednou ? Mikina z polyesteru, který jěště nedávno byl PET flaškou ? Rozemílání všelijakých recyklovaných svinstev do silničního kameniva ?

Osobně jsem nikoho ze sféry "ekologického nátlaku" nikdy neslyšel mluvit o kvalitě výrobků a jejich spotřebě - patrně je to protože oni jsou vesměs dětičky z bohatých rodin a nový tablet ( smartfoun ) - každý rok - považují za své "lidské právo".....

Poznámka při druhém čtení - abych zavřel hubu šťouralům, kteří by 40 let staré hadry Svatpluka Čecha považovali za literární nadsázku - dovolím si upozornit, na to že třeba Přemysl Otakar I. byl ve své době považován za nesmírně bohatého krále, protože zakládal města, stavěl kostely, zval ( do Sudet ) Německé osadníky, získal Zlatou bulou sicilskou - dědičný královský titul - a krom toho "vlastnil dvoje (!!) kožené boty"....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 3. března 2015 v 6:10

Pamatuji články, kde tisk pomlouval zástupce nějakého ekologikého hnutí, kteří dojeli na setkání s novináři trabantem. Ale oni byli v podstatě ekologičtí. Btw forman by jezdil do dneška, nebejt solení a komunistické konstrukce postrádajíc slušnější antikorozní ochranu.

2 Václav Václav | 3. března 2015 v 9:56

jsem názoru,že:
1.moc čtete 2. moc přemýšlíte 3.zajímáte se prací a koníčky z oblasti, kde je kupní síla  2x až 5x vyšší /podle profese/ a kde si lidé dobrovolně nekupují šmejdy nebo použité zboží /autobazary a secondhendy/ a kde mají přehlednější legislativu. Ale řešení je JEDNODUCHÉ "tableta na trvalé snížení IQ" viz https://www.youtube.com/watch?v=PFo2X5Xt7pI
1_moc  Jinak díky za Vaše náměty k zamyšlení.

3 Bystroushaak Bystroushaak | 3. března 2015 v 11:07

Mám doma starý nůž, který se skvěle hodí na krájení brambor. Taková úzká čepel a levná plastová střenka, kdybych ho viděl v obchodě, tak bych za něj 5 korun nechtěl dát, jak vypadá levně. Zrovna předevčírem jsem se nad ním musel zamyslet, když jsem obdivoval, jak dobře drží ostří, co to asi tak bylo za nerez ocel a kolik tak mohl stát, když byl vyrobený.

Vyražené datum výroby si teď z hlavy nevybavím, ale 40 let už to bude.

4 m.marianek m.marianek | 3. března 2015 v 20:32

[3]: Budu hádat, není na něm napsáno "Mikov"?

5 Honza Honza | 4. března 2015 v 18:25

Mám voltmetr METRA Blansko nebo sluchátka Telefunken EH333 z roku 1925. Textilní dvoulinku jsem musel vyměnit.

6 OK1ACR OK1ACR | 5. března 2015 v 11:00

Jo, radiostanice R123M - ale to asi nejde počítat moc jako spotřební zboží :-)

7 Bystroushaak Bystroushaak | Web | 7. března 2015 v 0:53

[4]: Je na něm Chrom KDS ocel.

8 Dalík Dalík | 10. března 2015 v 20:52

no, německé se píše s malým "n".

9 petr-kubac petr-kubac | 10. března 2015 v 22:00

[8]: Každému podle zásluh - tudíž se píše Německo avšak česko a Německé avšak české ...

Stejně tak se píše Internet, protože ten přinesl opravdu pokrok avšak facebook, protože to je jen odvádění od reality k neškodné onanii

Jasná gramatika ?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama