Logaritmický detektor - blbinka, která potěší.

23. dubna 2015 v 5:41 | Petr |  Elektro
Minule jsem opět vyslovil zakázané slovo "Logaritmický zesilovač" - a jako že to je "moje téma" a nevyřešená achillova pata. A bác ho - už je to tady. Hledal jsem na Internetu jak se vlastně počítají krystalové filtry pro rádio - a najednou se nestačím divit - další Slovinec - radioamatér - si staví spektráílní ananalyzátor, ke kterému má tento úžasný logaritmický detektor - dokonce s mými oblíbenými VF tranzistory BF199.


Toto není - logaritmický zesilovač - ve smyslu, že výstupní signál je logaritmus vstupního - toto je "jenom" logaritmický detektor - tedy stejnosměrná úroveň výstupu je rovna logaritmu amplitudy vstupního VF signálu. Dle mé terminologie je to tzv "usměrňující" logaritmický zesilovač, který se skládá z velkého počtu zesilujících stupňů, které se postupně dostávají do saturace a nepřispívají k dalšímů růstu signálu na výstupu ZDE je z mého pera vysvětlení.

Nám už jenom zbývá vysvětlit princip funkce - takže vidíte obrovskou řadu "zesilovačů se společným emitorem" - které ale jsou "tak nějak divné" - především jak mohou zesilovat, když v emitoru mají odpor 10K a v kolektoru jenom 150 ohmů ? Kouzlo je totiž v těch kondenzátorech 470pF - pro frekvence kté tímto kondenzátorem neprojdou (základní stejnosměrné buzení tranzistoru) totiž tranzistor vypadá jako naprosto nezesilující tranzistor s obrovským odporem v emitoru. Pro frekvence, které kondenzátorem projdou však každá dvojice tranzistorů vypadá jako diferenciální pár tranzistorů, který opravdu zesiluje.

I tuhle fintu s kondenzátorem jsem probíral a to v článku "Proč stojí za to zkoumat zapojení integrovaných obvodů". Zbývá už jenom poslední otázka a to je - další hlubší vrstva Aristotelovského "proč" (kterých je dle Aristotela prý 6). Proč právě takto ? Díky malému odporu v kolektoru každého tranzistoru - 150 ohmů je napětí na kolektoru prakticky rovno napájení. Stejnosměrné napětí v emitoru každého trazistoru je o 0,7V menší - a jedině díky pomeru 150 / 10K, díky vysokému napětí na bázi a úbytku báze - emitor - je možné stejnosměrně spojit 10 stupňů zesilovače a přesto je celé zapojení po stránce stejnosměrné - i užitečného signálu - stabilní.


V každém případě - celý zesilovač - opravdu postavený - vypadá rozkošně - 20 chlapů ve froně před hajzlíkem ....

To je tedy pro dnešek vše - zbývá už jenom tradiční rada pro brunety - když o tom blondýny nemají šajn - tušíte alespoň vy co je to "amplituda" nebo dokonce co doopravdy znamená "perioda" ?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dalio Dalio | 23. dubna 2015 v 9:35

Když člověk sleduje tyto projekty, tak se diví, kolik mají vlastně lidi asi zbytečnýho času. Kdybych odhadl, že mu  bude vymyšlení a sestrojení trvat půl roku, a účtoval by si za práci 10 papírů měsíčně, tak to má šedesát papírů celkem, což je přemrštěná cena daleko lepšího a menšího analyzátoru Protek, který navíc bude chodit spolehlivě do tří GHz, a bude v pouzdře jako Avomet mít zkalibrované všechno co potřebuje i s osmimístným čítačem. /Zaujal mne jen ten značkovací generátor..../

2 Honza Honza | 24. dubna 2015 v 22:15

Zdravím,
konstrukci znám už řadu let. Muselo by se to porovnat v cenách vzniku zařízení. Autor k tomu má směšovač až do 241 GHz. Výhoda, že si to dokáže sám opravit. I kdyby se už daná součástka nedala sehnat, tak ten dotyčný blok může předělat a modernizovat. Taky se při vývoji hodně naučí. A hlavně ho to asi baví!

3 belzebub belzebub | 28. dubna 2015 v 0:19

Dalio:

s timhle pristupem by nikdo nemohl mit zadny konicek. Nikdo by na zahradce nepestoval zeleninu, protoze si ji preci muze koupit v obchode, nikdo by nejezdil na kole, protoze preci muze jet autobusem, nikdo by nehral s kamarady fotbal, protoze se na to preci muze koukat v TV, atd, atd.

Ja to vidim tak, ze pokud me neco bavi, tak to delam. A je mi jedno, jestli si to muzu koupit, nebo jinak zaridit snadneji, kdyz me nebavi "to mit", ale prave "to delat". Dalsim krokem je, ze tim, ze neco delam se o tom dozvim mnohem vice, nez lide, kteri o tom jen ctou, a samozrejme neskonale vice nez lide, kteri si to jen koupi. A pro me osobne neni nic lepsiho nez POCHOPIT jak neco funguje a dokazat to vyuzit k necemu praktickemu. Ono i to co "se da koupit" nekdo musel vymyslet.. a je slusna sance, ze ten co to vymyslel si v mladi stavel ruzne veci "co se daly koupit", prave aby pochopil jak funguji. A kdyz to pochopil, tak to mohl zacit zlepsovat, zjednodusovat a stavet na tom neco noveho.

Takze pro me je clovek typu "vidlak, ktery si to chce postavit a ne koupit" skutecne inteligentni bytost a ne dvounohe zvire s trochu komplikovanejsim zvukovym projevem.

4 belzebub belzebub | 28. dubna 2015 v 0:21

Btw, jako brunet musim dodat ze:

a) perioda = 28 dni

b) amplituda = pocet vlozek/tamponu

5 Dalio Dalio | 28. dubna 2015 v 9:45

Belzebube, vždy mne deprimovali tzv. "profesionální amatéři". Proč nepěstovat na zahrádce zeleninu, když na to v podstatě nebudeme muset ani č šáhnout, a bude levnější a podstatně méně jedovatější než v supermárketu ? / dnes pro znalého triviální, a málokdo ze znalých to nedělá/. Proč si nepostavit za dva týdny spektrák ze šuplíku, a vydělat si tak třicet papírů za týden? Je to jistě už dnes možné, ale musí se to umět. Kdyby to byl samozřejmě první taklový spektrák na světě, tak bych to uznával. Ale dělat doma v garáži po tisícáté třeba dýzlák, a uspět za půl života.....Je li ještě poté člověk tzv. "svéprávný" nemůže být na to co dělá hrdý ani před ještě většími profesionálními amatéry než je sám. Prožil jsem život mezi protekčními ambiciozními profesionálními amatéry, s perfektně vybavenými laboratořemi, a zatímco já jsem dělal ve sklepě, oni se báli zapnout embargované aparatury, které jim v práci koupili v domění, že se to vyplatí. Nevyplatilo, a některé ty přístroje s počítadlem provozních hodin na pěti za dvacet let jsem si pak za babku kupoval o dvacet let později v Pražském bazaru v Truhlářské..../ Samozřejmě "Pochopit a postavit sám", plně uznávám. Ale musí se to samozřejmě potom vyplatit. Hrát na housle před divadlem / s kloboukem u nohou / lépe než v divadlem to mi připadá přinejměnším  tristní.....

6 Honza Honza | 28. dubna 2015 v 21:28

Dalio:  Zdravím, spektrák měl plně funkční až do 26 GHz v roce 1999.
Pokud porovnáváte, tak si dohledejte historické ceny.
http://lea.hamradio.si/~s53m/phare/SA_harmonski%20konverter.pdf

Případně zde je SA od jiného autora:
http://www.qsl.net/n9zia/wireless/pdf/9808035.pdf

7 Honza Honza | 28. dubna 2015 v 21:32

Dalio: Zdravím. Je to z roku 1999.
Dohledejte si historické ceny a odpovídající SA do 26 GHz.
http://lea.hamradio.si/~s53m/phare/SA_harmonski%20konverter.pdf

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama