Chemie pro šílence 50. Fetujeme vědecky 7.

16. července 2015 v 5:29 | Petr |  Chemie pro šílence
I z filosofického hlediska je obtížné vysvětlit, pochopit a vnitřně se smířit s tím, že žačnete organismu nabízet jednu relativně jednoduchou molekulu nějakého fetu - a výsledkem je, že nejsložitější struktura nám známého vesmíru - lidský mozek - z té jedné molekuly zblbne, začne vyhodnocovat běžnou realitu chybně - jako pocity blaženosti nebo třeba nezměrné energie a lásky a výsledkem nakonec je osoba - zfetovaná smažka - se zničeným životem.

Technickou analogií řečeno - zapojíme PC místo na 220 na 380 V tím se nám v Minecraftu otevřou zcela nové světy - absurdní že ? Tento paradox má celkem dvě vysvětlení - jednak obvyklé a i zde často vysvětlované "účinek drog je komplexní" - tedy většínou se roznesou krví po celém mozku a ovlivňují více přenašečových systémů - a tím se jako vysvětlují "pestré halušky". Mně tohle vysvětlení ani tak moc neuspokojuje, protože to zase technickou analogií je něco jako OK tak zapnutím PC do 380 jenom shořel zdroj - asi nebylo 380 V "dosti komplexní" - takže zkusíme udělat s PC něco komplexnejšího - třeba bude Minecraft lépe fungovat pokud v procesoru zkratujeme všechny P-Mosfety ? Nebo ne ?

OK takže vysvětelení blížící se realitě - mozek je chaotický systém, který je navíc složen ze spousty relativně samostatných bloků, které každé vně i uvnitř mají značnou redundanci, vysokou odlonost proti chybám a schopnost se přizpůsobovat. Takže pokud začnete do mozku pumpovat nějakou drogu - zpětné vazby se poněkud přestaví, vstupy a výstupy bloků se částečně změní, ale jinak vše v hrubém obryse - funguje jako dříve. Takže dáte si nějaký fet - a kupodivu - dýchání, svalový tonus, řízení metabolismu a dalších 99% procesů funguje jako dříve, ale zpětné vazby jsou změněné, takže vašemu vědomí, které je to 1% "na povrchu" se zdá ten vožralý a poblitý borec u vedlejšího stolu najednou nesmííííírně atraktivní....

Takže pojem "komplexní účinek" se selským rozumem dá vykládat dvěma způsoby - jednak jako "ovlivňuje mnoho mozkových systémů" - což přeloženo do vidláčtiny znamená druhý význam - "dělá všude bordel".... Ergo se dá řici, že jakákoliv molekula, která pronikne v dostatečné koncentraci do mozku je droga ? Ano v principu to tak je - po každé molekule v dostatečné koncentraci vám bude blbě - což je odraz "změnněných zpětných vazeb", ale jenom po některých molekulách vám bude "blbě zajímavě". Tímto vysvětlením samozřejmě úplně pomíjím "lepší drogy", jako třeba heroin a trávu, které napodobují nějaký receptorový systém v mozku.


Tím se dostáváme k otázce - jak dostat do mozku "jakoukoliv látku" v dostatečném množství. Představte si tedy jaká je cesta "léku v tabletce" v organismu. Pozřeme prášek - on se vstřebá ve střevech do "portální žíly" neboli "vrátnicové žíly" - která jde do jater, kde se škodlivé substance rovnou odbourají takzvaným "efektem prvního průchodu" Pak se zbyteček léčiva musí rozpustit v krvi - tedy ve vodném a polárním prostředí a dotud musí proniknout do mozkové tkáně - která je tvořena převážně tuky - tedy nepolárním prostředím. Tento systém sám o sobě zajistí, že do mozku z potravy nepronikne prakticky nic - až na molekuly které jsou speciálně "dyzajnovány" aby pronikly - příklad heroin - tedy diacetyl-morfin, který není zdaleka tak silná droga, ale "efektem prvního průchodu" se zněj odbourá ten - diacetyl - tedy dva zbytky kyseliny octové - tím játra nabydou představu že heroin je zneškodněn a - daleko potentnější - morfin - pustí dovnitř. Proto taky heroin začal a až do války ve Vietnamu byl zcela legální tabletové analgetikum používané za válečného ošetřování těžce zraněných vojáků.

OK - takže naši "jakoukoliv látku" - musíme do organismu dostat jinak - játra objedeme injekčně - viz lavičky v parku po víkendu. I tato cesta má dva problémy - jednak nutnost se píchat a potom - přechod z polárního prostředí krve do nepolárního prostředí mozku. Proto tu máme další univerzálně používanou cestu - musíme použít nějakou nepolární molekulu - a musíme obejít játra nikoliv injekcí ale vdechováním. Bingo - právě jsem definoval požadavky na "univerzální drogu". Nevěříte ? Což takhle oblíbené anestetiku "rajský plyn" alias oxid dusný ? Nebo v detektivkách oblíbený Ether nebo chloroform ? Všechny jsou relativně nebezpečné a málo účinné, takže dneska používáme jiné anestetikum na stejném principu - "halotan".

Tyto látky jsou jako léčiva poměrně hlídany - takže co použijeme pokud si chceme v ghettu udělat večirek ? Toluen ! Ten nám právě proto EU zakázala - takže co dalšího ? Za mých let se na hornickém učilišti "čichalo čikuli" - oficiálně nazývané "benzínový čistič skvrn", kde účinnou látkou byl trichlorethylen - používaný i v čistírnách, ve kterých při jisté "neoparnosti" si personál mohl dopřát pěkný "inhalační rauš". Někteří mládežníci měli tendenci čichat acetonové lepidko "Kanagom". Pěkný rauš je i z rozpouštědel v chloroprenových lepidlech - kde zase jsou nepolární nitro-deriváty uhlovodíků. A pokud jse naprosto dole - nejubožejší socka - čím se můžete zfetovat a máte to vždy s sebou ? ANOO - je jasné, že moji čtenářové jsou mojí žáci protože tuší, že je to butan - neboli plyn do zapalovačů.

Tím jsme probrali celý seznam "ubožáckých drog" u kterých "fetování" je skutečná cesta aplikace - nikoliv jenom literární obrat. Zbývá poslední otázka - jak reaguje mozek na takto podávané "jakékoliv drogy" - jednak samozřejmě vychýlené "zpětné vazby" pak mohou vést k absťákům a dalším problémům, ale hlavně - "nepolární drogy" jsou rozpustné v tucích, ale samy rozpouštějí mozkové struktury tvořené jemnými konstrukcemi vysoce ušlechtilých lipidových membrán - takže děťátko z ghetta, kterému rodiče dovolí "čichat zapalovače" poznáte podle chování - zkušeným okem - na první pohled.

Rady pro blondýny v tomto seriálu nedáváme - tak aspoň vysvětlení - až vám při lakování nového robota bude večer blbě - právě jste si přečetli detailní vysvětlení proč tomu tak je. Navíc - pokud váš ekvivalent "paní Kubáčové" se nápadně strojí, nápadně smradí s lakem / odlakovačem na nehty a ještě vám nabízí ( alkoholickou ) sklenku. V takovém případě je čas spustit alespoň "oranžový alarm" a zamyslet se nad skutečnými úmysly drahé polovičky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pan Hole pan Hole | 17. července 2015 v 20:27

Pane doktore, tohle je jeden z nejlepších článků seriálu Fetujeme vědecky!

2 TNT TNT | 17. července 2015 v 21:11

Co se týče inhalačních raušů, chybí mi zde článek o pájení elektroniky cínem, a tavidlech.

3 Honza Honza | 17. července 2015 v 21:14

Čtete špatně wiki ;-) Halotan byl ve vyspělých zemích (i v ČR -  to ale na Wiki explicitně není) nahrazen novějšími inhalačními anestetiky. Jejich princip je ale velmi pravděpodobně podobný, byť neznámý. Co já vím není Halotan už roky v ČR registrován pro humánní medicínu.

4 TNT TNT | 19. července 2015 v 8:50

Stejně je to česká malost, psát jak funguje nikotin, když Vencovi Dvořákovi zabavili tři tuny jodu a skoro pět tun červenýho fosforu, fára mu jsou do frcu, a "mocnář" na ulici stojí dávka asi 130 korun ...

5 petr-kubac petr-kubac | 21. července 2015 v 9:24

[3]: Velice se pletete - halotan jsem použil právě proto, jak se chemicky podobá chloroformu - perchlorethylenu (ze kterého se dokonce vyrábí) atd.

[4]: fára mu jsou do frcu, a "mocnář" na ulici stojí dávka asi 130 korun ...

Na čem fičíte ?

6 Honza Honza | 22. července 2015 v 6:43

Halotan se chloroformu podobat může, ale to nic nemění na tom, že už jej léta nepoužíváme. Ostatně moderní inhalační anestetika (Isofluran a jeho kamarádi) se mu podobají ne o mnoho méně, byť netuším, z čeho se vyrábí.

7 SPECZ SPECZ | 23. července 2015 v 10:14

Přednáška co se docela hodí k tomuto seriálu:

https://youtu.be/SRD4Z9mjGwk

8 TNT TNT | 1. srpna 2015 v 11:02

Já na ničem nefičím, jen s úsměvem sleduji vzájemnou konkurenci. Neuctivě bych se dokonce mohl domnívat, že NPC je tady jedině od toho, aby se rychleji měnil sortiment, zákazníci se nenudili, klesaly náklady a neupadal výzkum...

9 vladimír šmídl vladimír šmídl | E-mail | 1. srpna 2015 v 23:41

[2]: Za své elektronické praxe (malosériová výroba osazených desek) jsem viděl jednu alergii na kalafunu (astmatický záchvat), která si vyžádala změnu pracoviště a odškodnění (1987) a sennou rýmu, která postupně sílila u mne , ale s odchodem z pracoviště zmizela (a nehledám ji dál).
Podezřelé látky : anilinhydrochlorid, beta-naftol-hydrochlorid.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama