Chemie pro šílence 51. Fetujeme vědecky 8.

28. července 2015 v 5:06 | Petr |  Chemie pro šílence
Vážení fetující. Jistě jste si všimli, že postupujeme směrem "shora dolů" od fešáckého šňupání prvorepublikových hvězd černobílého filmu, přes cigarety, které nekouří ani "společensky vyřízení černoši" až po nepolární "jakékoliv molekuly" jejichž vdechování vám zanechá mozek děravý jako ementál. Lze ještě dále klesnout ?

Ano lze - představte si drogu, která u nás ročně způsobí 4,6% ženských a 7% mužských úmrtí ? Co dělá vláda s úmrtností v tisících na jedinou drogu ? Tedy na plnou hubu řečeno - s úmrtností větší než na všechny "tvrdé drogy" dohromady ? Proč ulice měst neobsadí armáda a dealeři této drogy nejsou po setmění stříleni bez soudu ? Ano máte pravdu - tato droga je legální - obestřená marketingovým kultem "správných chlapů pijících s rozumem" a navíc zdaněná spotřební daní a ta droga je - jak už tušíte - alkohol.

Existuje možnost, že třeba kožní lékařka, plastický chirug, nebo zubař - z bohaté pražské čtvrti - nemá k alkoholikům negativní vztah - ale jinak my zdravotníci alkoholiky nenávidíme a rádi bychom zaveli opatření z Indie 11. století, kde alkoholiky neschopné udržet se na nohou - vojenské hlídky rovnou stínaly a mrtvolu pohodily psům. Mimochodem - nyní zcela vážně - zdravotníci s kladným vztahem k alkoholikům - přivezeným na vaši noční směnu - hlaste se v diskusi - čistě z důvodu zjištění - jestli takoví altruisti vůbec existují.

Takže máme drogu, která zabije více lidí než všechny ostatní dohromady ( snad s výjimkou cigaret ), která se legálně prodává a je hojně užívaná a velice oblíbená - je jasné, že na této molekule musí "být něco velice zvláštního". Tedy je a to měrou vrchovatou. Alkohol je vzácný příklad drogy, která tak nějak "propadla" mezi kategoriemi - tedy - na jedné straně je to "látka tělu vlastní" - vzniká v malém množství jako vedlejší produkt metabolismu a z toho vyplývá že organismus se jejímu vstřebávání níjak nebrání a dokonce jí pustí až do mozku a přitom to nemusí být klasický "fet z igelitky", který jsme brali minule.

Díky tomu, že alkohol je "látka tělu vlastní" jeho toxicita je překvapivě nízká - Plzeň dvanáctka, kterých jsem s robotiky vypil 11 obsahuje 5% alkoholu tedy 5500 gramů piva * 5% alkoholu = 275 gramů alkoholu - dovedete si představit jak by vypadal feťák po 275 gramech heroinu, nebo - nedej bože - po 275 gramech nikotinu....


Na třetí straně alkohol zase není látka zase "tak moc tělu vlastní", aby jeho vyšší koncentrace nedělala v "mozku bordel" a tudíž neměla drogové účinky. Dokonce kdysi se věřilo, že alkohol funguje ( až na cestu podání ) přesně stejně jako různé "rómské fety" -jako je toluen a plyn do zapalovačů. Tedy že funguje na principu vysoké koncentrace "nějaké látky" v mozku, která už z důvodu velikého množství vyvolá "nějaké účinky". Ale nakonec se zjistilo, že tato cesta má na svědomí jenom menšinu účinku alkoholu. Většinu jeho účinku má na svědomí vazba alkoholu na GABA receptory v GABA-ergních synapsích.

Myslím, že jsme to už brali, že GABA tedy kyselina gama-amino-máselná - je hlavní tlumivý neurotransmiter v mozku - který nepřenáší na synapsích vzruch ale naopak tlumí neurony za synapsí. Ergo Alkohol tento útlum zvyšuje - a vzhledem ke komplexnosti mozku - je i alkoholový útlum "komplexní". Nejprve je to "útlum útlumu" s patologickou veselostí a družností - ženy jsou mezi 4-6 pivem neodolatelně krásné - až nakonec nastane skutečný útlum až vám poblité hovado, sotva dýchající, přivezou policajti na "noční ambulanci".

Na GABA-ergních synapsích kromě alkoholu působí i barbituráty, které se už lidem nedávají ale hlavně benzodiazepiny - právě proto - oblíbené oblbováky romské národnostní menšiny a žen "vyléčených" alkoholiček, které sice mají plnou kabelku diazepamu, neb jsou "nesmírně nervózní" ale přitom tvrdí že "nic nepily už několik dní" - čemuž se při dostatečných dávkách benzodiazepinů dá klidně i věřit.

Zbývá preventivní odpověď šťouralům - jak je to se mnou a s těmi indickými popravami "vožralejch". Tedy - stojím si za svým - ač jsem s robotiky vypil 11 piv - díky tréningu z mládí to "se mnou ani nehnulo" - odcházel jsem beze ztráty květinky - středem hospody, druhý den dělal rozhodčího v kategorii "bojových robotů" a navíc to byl první a poslední alkohol za celý červen. Nicméně připouštím, že takto své opice vysvětlují všichni alkoholici - což je jenom další důvod proč by se ožralí lumpi měli likvidovat a né nechat, za prachy ze zdravotního pojištění - střízlivět ve špitále - pohodlněji než doma u maminky ( manželky ).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 27Mhz 27Mhz | 29. července 2015 v 19:59

Bude i nějaká lekce věnovaná střízlivění vědecky? Tady ožrat jako hovado se umí každý (skoro) ale co následuje to je biochemicky zajímavé a pocitově jako že praskne hlava.

2 petr-kubac petr-kubac | 30. července 2015 v 7:25

[1]: To mě teda nenapadlo pojednat "Význam acetaldehydu" v životě lidském - není vyloučeno že bych sepsal takové to oblíbené - policajti chytnou ožralu za volantem  - a co s ním dále - tam by se dalo střízlivění rozebrat až na molekulární level ;-))

3 TNT TNT | 1. srpna 2015 v 10:56

POdnikatel odejde za služebny klátivým krokem a ví, že jeho vyšetřovatel právě bere mobila a volá a objednává letenky od nějaké exotické cestovky. Acetaldehyd...

4 TNT TNT | 2. srpna 2015 v 7:32

Na facebooku třeba existuje názor, že sametová demochracie dnes vykulminovala tak, že  když si třeba na Václaváku chceme od policajta koupit perník, musíme stát ve frontě, a mít připravený drobný.

5 Houba Houba | 2. srpna 2015 v 15:37

Začíná to tím, že policie takové hovado někde najde a zaveze ho do místního špitálu. Nepoveze ho přece 50 km na nejbližší záchytku, aby jim hovado nedejbože znečistilo auto. A pokračuje to tak, že poblité hovado sotva dýchající z ambulance přesunou na oddělení, kde o něj intenzivně, včetně monitorace životních funkcí, pečuje noční sesterská směna. Kromě hluku a kraválu, který ruší nemocné, sestry musí strpět urážky, vulgarity i násilnosti. Uklízení výkalů a zvratků nevyjímaje. Lékař na ambulanci opilce radši přijme k hospitalizaci,i když kromě opilosti mu nic není, co kdyby opilec upadl za branou nemocnice a něco se mu stalo...lékař bude vláčen médii a soudy za zanedbání péče. Nejlepší by bylo tu hospitalizaci opilým hovadům nechat zaplatit i s patřičným příplatkem za nadstandartní služby. Ne, opravdu opilce nemáme na oddělení rádi.

6 TNT TNT | 3. srpna 2015 v 9:40

K těm opilcům, slušné zacházení je jen cestou do pekla. pamatuji na moskevskou pojízdnou záchytku, což bylo v noci pomalu jezdící strašlivě starým motorem hlomozící omlácené žlutomodré auto s charakteristickým místním názvem :

Avtomobíl propan butan.

Na nástupu školení na počítače JSEP nám jako první říkali: nedopusťte abyste se tam dostali.

Tam je demokracie, inostráněc - něinostráněc, málokdo to přežije.

Moji nejoblíbenější zábavou pak bylo, sledovat z okna některého z místních barů téměř zcela mrtvé opilce venku na sněhu. Avtomobíl propán bután, oznámil nám vždycky s potutelným úsměvem číšník, a protože dostával diškerece, otevřel ovčas, když bylo teplo tak dvacet pod nulou ochotně i okno u stolu. Ccahakteristicky mlátící písty měly na opilce podivuhodný vliv: Opilci skákali k nejbližším stromům, a jykoby po nich šplhali do větví. Avtomobíl propan butam přijel, vypnul motor, a mírně přiopilý muž s vousy v bílém plášti vyhlédl z okýnka, a ty, kteří neviseli  na stromech rozkázal dalším dvěma podnapilým mužům v bílých pláštích posbírat. Již to sbírání působilo respekt, protože to vypadalo, když nakládají mrtvoly. Avtomobíl propán bután pak odmlátil, číšník zab vřel s filozofickým výrazem okno, a řekl nám na otázku, co s nimi bude:

Jen o málokterém ještě někdy někdo něco uslyší.....

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama