Devět řemesel desátá bída ?

5. ledna 2016 v 5:19 | Petr |  Filosofování
Od prázdnin 1993 do února 1994 jsem drahé máti dělal zadarmo a beze slova "děkuji" sestru v nově zakládané ordinaci, a když jsem večer před zkouškou z Patologie ( 1800 stran ) prohlásil, že rozhodně nepůjdu uklízet ani ordinaci ani byt - byl jsem drahou mamá - toho času na odchodu za amantem - prostě vyhozen na ulici. Za pár dní tj. 14.2.1994 jsem se ubytoval na poloprázdných kolejích VUT "na Palačáku" , odkud VUT vyhodila po prvním semestru přes 1000 neúspěšných prváků.

Musím říci, že tím začalo nejlepší období v mém životě - bydlel jsem se strojaři, četl jsem jejich - směšně jednoduchá - skripta a frajersky z nich deklamoval dlouhé pasáže ( jojo to byla ta paměť medika ), každý den jsem od oběda do 21,30 kdy jela poslední "rozumná" tramvaj seděl ve studovně Univerzitní knihovny a chvílemi studoval a chvílemi koukal na ženské. Dokonce i "první paní Kubáčovou" jsem tam poznal. Ve studovně nás sedělo více a jeden z nich byl tmavovlasý tichý borec, který daleko méně než my koukal na ženské a daleko více do knihy - mluvil tichým hlasem a v posledních letech mě zcela šokoval tím, že se dal na kariéru chirurga ověnčeného mnohými zahraničními atestacemi a že skončil jako děkan nové Lékařské fakutly Ostravské Univerzity.

Teď samozřejmě nastane otázka - proč já nejsem akademický funkcionář - ale to bychom se dostali k ožehavým otázkám smysluplnosti biochemie - poctivosti biochemiků a vůbec zdali se člověku chce makat, aby jej zato lumpi škrabkali za ouškem. Takže jsem skončil jako rozčilený vidlák z prochlastaného východu. Nicméně - tichý kolega, který je dnes děkanem má můj nesmírný respekt.

Bohužel ne už takový respekt mají jiní funkcionáři, kteří spadají pod heslo mého bývalého šéfa, že "jedno zaměstnání dá člověku zabrat, ale sedm zaměstnání jde úplně samo". Opravdu nechci nikoho urazit ale dovolil bych si - jako příklad - citovat 1ejí vlastní rukou psany životopis jisté "bezejmenné vědkyně" :


Senátorka, profesorka University Karlovy, lékařka a vědkyně, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AVČR, v.v.i., zakladatelka Ústavu neurověd na 2. lékařské fakultě UK a vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad. Za svou práci získala celou řadu ocenění a cen, je volenou členkou prestižní Academia Europea a v roce 2011 se stala Manažerkou roku. Senátorkou je od listopadu 2012 (kandidovala jako nezávislá za ČSSD).
Vybudovala Inovační biomedicínské centrum (IBC), které slouží pro transfer výsledků výzkumu do praxe, pro podporu nově vzniklých spin-off firem v oboru biomedicíny a pro spolupráci s podnikatelskou sférou. Její vědecká činnost je zaměřena na výzkum přenosu informací v mozku a míše, degenerativní onemocnění mozku, na kmenové buňky, biomateriály a tkáňové inženýrství. Je mezinárodně uznávanou vědkyní a v ČR patří mezi nejcitovanější vědce, publikovala 345 publikací, které byly citovány 7086 krát, má H-index 47. Je předsedkyně České společnosti pro neurovědy, Společnosti genové a buněčné terapie Lékařské společnosti J.E. Purkyně a předsedkyně poroty soutěže Česká hlava.

Skutečně lze zasedat ve všech těch radách a komisích, zakládat a vést ty "ústavy a instituce", sedět v senátu, sedět v mezinárodních institucích, sbírat ocenění a ještě vybádat a napsat 345 smysluplných a vysoce citovaných článků ? Otázka samozřejmě zní jestli toto lze dělat opravdu poctivě a sám, nebo jestli jsme vlastně svědky těžko představitelné kariérní "jízdy" jediné osoby po ohnutých hřbetech desítek podřízených, eufemisticky nazývaných "kolegové". A pak je otázka zdali bychom si, za takovu jízdu po zádech podřízených - měli takových šéfů vážit, navíc když zhusta trpí syndromem "kde je funkce, tam jsem já" ?

Jisté zkušenosti a jistý pesimismus mně osobně velí - lidí, jejichž kariéra je "větší než sám život" - si příliš nevážit a o to více si vážit opravdových "selfmademanů" - lidí, kteří pracují vlastníma rukama, v jediném oboru, v jediné instituci a v ( opravdových ) kolektivech typu "rovný mezi rovnými". Hluboce se omlouvám všem vysokým akademickým i jiným funkcionářům, ale za sezení v senátu a dalších 20 "politicko organizačních" komisích" a za vaše jméno povinně nadepsané nad články, kde drtivou většinu práce vykonali "kolegové" - si mnoho mé úcty nezískáte.... Na druhé straně kdo by stál o "škrabkání za ouškem" od rozčileného nýmanda z vidlákova žejo ?

Poznámka při druhém čtení - asi opravdu vidím do budoucnosti, protože týden po dopsání tohoto příspěvku na "Paní Elitní Vědkyni" něco drobného prasklo - za léčbu "vejvarem z netopejra" - známým též jako "kmenové buňky" vybírala od každého chudáka 150 000 a mysíte, že se jim ulevilo ? Od peněz 100% !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 P. P. | 5. ledna 2016 v 8:44

Hezke... jen mi trosku vadi ty kontakty

2 Lee Lee | 5. ledna 2016 v 16:12

takovou pověsit za koule do průvanu!

4 Vladan Vladan | E-mail | 6. ledna 2016 v 0:51

Pane Doktore, musím s vámi mluvit
my email is piper28180@seznam.cz
Díky za kontakt jde o zvlástní intrferomrter. V b
Špacek

5 Pavel Pavel | 6. ledna 2016 v 7:21

.... a ještě ke všemu vychovat dvě děti a mít doma navařeno uklizeno.....

kolik má paní zaregistrovaných patentů, kolik generují licenční poplatky , kolik (spin off) firem založila ? to je kriterium uspěšnosti , to je hodnota , kterou by měla věda (zpočátku státem podporovaná) státu vracet. Představa "vědců" že budou čerpat prachy od státu , EU s návratností ve formě "imaktů" , hlavně se neušpinit businessem je usměvna ....  

jak to změnit ? akademie věd jako celek 50% rozpočtu z privátní sféry .... , u vysokých škol podobně (+školné), zpřehlednit systém daňových odpočtů na výzkum a vývoj pro firmy ...

místo toho konzervujeme stav....
http://www.novinky.cz/veda-skoly/389200-ministerstvo-skolstvi-chce-aby-provoz-nejlepsich-vedeckych-center-hradil-prevazne-stat.html

Otázka do fora : kdo je víc ve svém oboru?

prof. , senátor Zlatuška vs. Marek Rosa

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Zlatu%C5%A1ka

http://archiv.ihned.cz/c1-63873140-umela-inteligence-nam-otevre-netusene-moznosti-veri-programator-marek-rosa

(btw: investovat více než 200mega ze svého do (skoro)výzkumné firmy , to chce pořádné "koule" ,  http://www.goodai.com/ )

6 petr-kubac petr-kubac | 6. ledna 2016 v 12:32

[5]: Nebyl bych tak radikální - kdyby Hitler nestřílel na Londýn - Rusáci by neposlali balistickou raketu do vesmíru - Američani by nebyli dotlačeni letět na měsíc a tudíž dnes opěvovaný Elon Musk by asi taky dělal něco jiného.

Na druhé straně Elon Musk dělal PayPal, elektromobily a rakety - tři věci - kdyby krom toho ještě hromadně zakládal "vědecké instituce" seděl v komisích několika vlád a ještě v Americkém kongresu - pak bych i jeho kariéru hodnotil jako "bullshit"

8 Pavel Pavel | 6. ledna 2016 v 23:13

kosmonautika před 50ti lety - síla státního vývoje a výzkumu (na peníze nehleďme)
kosmonautika dnes - síla privátního sektoru (dělějme to rychleji,efektivněji a ještě na tom vydělejme) , ideje na privatizaci NASA taky v minulosti padaly...

... stát má vytvářet podhoubí (proto 50%) , ale bez následné aplikace a komercializace je to pro stát pálení peněz , přece jako daňový poplatník se mám (mimo jiné) právo ptát jaký je z těch peněz užitek, když to stát pojmenovává jako investici , tak co se vrací ? toto téma poprvé otevřela Topolánkova vláda (důraz na aplikovaný výzkum i za cenu dočasného utlumení primárního výzkumu) , potrefené husy okamžitě spustily. Není (do určité míry) státní podpora výzkumu a vědy pouze jiným způsobem "dobývání renty" ?

Asi je jiná motivace a tlak na výzkumníka , kde je zaangažovaný komerční subjekt (třeba PPF s leky na rakovinu) než výzkumník financovaný granty (schválené kamarády - viz současný případ s tuším, že z Brna)

efektivní vývoj a výzkum (+vzdělání, skills) je jediná cesta jak tento stát může jít nahoru , jinak v lepším případě nás čeká stagnace (úpadek...)

Elton Musk (stejně jako Jobs) "hraje na orchestr" sám nic nevymyslí(ve smyslu vědy) , ale dokáže zorganizovat a popohnat k výsledkům ...

9 Trunk Trunk | 7. ledna 2016 v 9:06

Obávám se, že důraz na aplikovaný výzkum a inovace na úkor výzkumu základního vede pouze ke zde již zmíněné situaci "pořád stejná krabička s novým nápisem a novou cenou"...

10 Pavel Pavel | 8. ledna 2016 v 19:12

Já to myslel jako most mezi primárním a aplikovaným výzkumem který vede k jasnému komerčnímu zhodnocení, to nám chybí.

V konečném důsledku ale stejně rozhodne trh , buď to lidi budou kupovat nebo ne (i přes všechny tržní defekty je to pořád účinější než byrokratické rozhodování komisí....takové Husákovské "necht raste co ma rast, necht odpadne co ma odpadnout"  :o) )

mimochodem Colt1911 je furt stejná krabička a je super :o)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama