Prosinec 2018

Vlci už začínají převažovat.

Včera v 5:39 | Petr |  Svět okolo
Na tomto blogu jsme opakovaně narazili na modelový příklad z teorie her alias "hru na vlky a ovce". Příkladem této hry budiž veverky, které mají dva typy chování. Veverky "ovce" sbírají oříšky a ukládají si je do skrýší ve stromech. To je příliš pracné, proto existuje druhá frakce - veverky "vlci" - vykrádajíci skrýše veverkám "ovcím". Společnost se 100% veverek typu "ovce" je stabilní po neomezeně dlouhou dobu. Díky relativní bezpracnosti kradení musí každá veverka odolávat pokušení vykašlat se na sbírání vlastních zásob a stát se "vlkem". Část veverek pokušení neodolá, proto kradnoucí frakce postupně roste až vzroste nad limit daný schopností sbírajících veverek nasytit všechny, což vede ke zhroucení veverčí společnosti a hladovění většiny jedinců...

Jasné ?

O Francii jsem kdysi prohlásil, že je 30 led před námi, ať už to znamená cokoliv. Dlouhodobá vláda socialistů a odborářů zvýšila platy a benefity zaměstnanců tak, že z Francie utekla většina průmyslu. Na rostoucí nezaměstanost reagoval francouzský stát rozvojem byrokracie a státem financovanými "projekty". V současné době začíná mít potíže tyto "projekty" dále platit, proto začíná zvedat daně lidem, které před pár lety, kvůli benevolenci státu 7 hodinové pracovní době, 6 týdenní dovolené a stávce každé 3 měsíce, vyhodili ze zrušených fabrik na dlažbu. Výsledkem je "hnutí žlutých vest" - oficiálně protesty proti nové "ekologické" spotřební dani z nafty, ve skutečnosti je však toto hnutí blízké dřívějším protestům v Rumunsku, které se nesly pod heslem "omlouváme se, že neumíme vydělat, kolik vy umíte utratit".

Tedy jak to všechno souvisí ? Před mnoha a mnoha lety jsem si pohrával s představou neustále ubývajícíh lidí, kteří vyrábějí "hodnoty" vlastní prací ( z daní a Euro-dotací finacované "projekty" to nejsou ) a neustále přibývající frakcí "nepracujících" kam patří pestré spektrum lidí - od "práce se štítících" - po usilovně pracující na "projektech" způsobujících více škody než užitku. Předpokládal jsem, že jakmile nebude dostatek peněz pro kořistící ( z daní žijící ) "vlky" začne mezi nimi narůstat agresivita vůči zbytku produktivních "ovcí". Ba dokonce jsem uváděl příklad "přece zdravotní sestry nebudou po těžké směně ve špitále demolovat na demonstracích města".

Hnutí žlutých vest však ukazuje něco jiného. Společnost se de-facto skládá ze čtyř frakcí :
  • Ovce - vydělávající na daně
  • Různí nepracující, nezaměstnaní a nezaměstnatelní spotřebovávající sociální dávky, kteří jsou velice viditelní avšak z hlediska cesty států do úpadku méně významní.
  • "Vlci v rouše beránčím" - manažéři "státního byznysu" z daní, kulturní a mediální sféra "intelektuálního typu" = bez publika, bojovníci proti čemukoliv, nepoužitelní absolventi nepoužitelných škol atd.
  • Samotný stát a jeho "výdaje" - složitě a neúspěšně řešící problémy, které sám způsobil
Díky tomuto rozdělení na více frakcí se setřely obrysy společenské situace, takže francouzské "ovce" se po odečtení neproduktivních zaměstnanců státu staly z pracující většiny - vykořisťovanou menšinou a navíc nepozorovaně spadly do neřešitelného postavení typu : "čím více pracuju - tím více chudnu". Spotřební daň na naftu je poslední kapkou, která produktivní a daně platící frakci ukázala její tragickou budoucnost. Proto násilné demonstrace "Hnutí žlutých vest". V Česku se podobná situace chystá též - první příznaky jsou na obzoru už dlouho. Například situace na "sídlišti Ostrava-Dubina", kde pracující - daně platící - žijí z ruky do huby, zatímco jejich nefachčenkovití sousedi berou všemožné dávky, kupují ojetá BMW a dětem drahé značkové oblečení. Navíc chlastají a dělají bordel celé noce, během kterých by jejich de-facto "živitelé" rádi spali před zítřejší směnou začínající v 6:00.

Je tedy z této situace nějaká ( nenásilná ) cesta ven ? Teoreticky by státy mohly zavét přísný režim dnes označovaný jako fašismus, nacismus a kdoví co ještě. Tedy "každý žije výlučně prací svých rukou". První nesmělé pokusy tady už jsou. Austrálie třeba, má dokonce v Ústavě, že nelze nikomu vyplácet státní peníze bez odpovídající "protihodnoty" z jeho strany. To je opatření proti australskému Ústavnímu soudu, který, stejně jako ten náš, opakovaně zamítl jako "neústavní" povinné veřejně prospěšné práce pro pobírače sociálních dávek.
Žluté vesty
Jenom stručná poznámka ke státům jako hlavnímu zdroji problému : od starého Rakouska-Uherska ke dnešku se státní finance změnily takto : Státním rozpočtem monarchie protékalo kolem 5% rakouského hrubého domácího produktu. Přesto Franz-Josef stavěl mosty, silnice, železnice, školy, špitály. Státním rozpočtem Česka dnes proteče kolem 40% HDP ( = 8x tolik a ve Francii skoro 50% ), navzdory tomu stát nemá ani na údržbu toho, co Franz-Josef za svých 5% postavil....

Obávám se že soudržnost různých vrstev společnosti dostává aktivitou státních ( a korporátních ) "vlků" typu Macrona, Babiše a celé pyramidy osob kolem nich pěkně na frak. Není vyloučeno, že budoucnost je nejlépe popsatelná textem komunistické internacionály "Již duní právo v jícnu temně a výbuch zazní naposled", nebo ještě temnější větou, kterou jsem viděl ve starém dokumentu o válce v Jugoslávii : "Viděl jsem v zaměřovači, že je to můj soused, ale měli jsme nějaké spory, tak jsem stisknul spoušť.... "

Poznámka při druhém čtení : Předsedkyní CDU byla zvolena naklonovaná Merkelová verze 2.0. Jěště štestí, že Adolf Hitler spáchal sebevraždu, v opačném případě by jej Němci volili premiérem až do jeho přirozené smrti v pozdních 70. letech.

Chlastání v čase klimatických extrémů.

4. prosince 2018 v 5:06 | Petr |  Příroda
Na úvod několik pranostik :
Březen za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Studený máj v stodole ráj. Medardova kápě - 40 dnů kape. Svatá Anna, chladna z rána. Svatý Vavřinec - první podzimec. Svatý František - v poledne košile, ráno kožíšek. Svatý Martin příjíždí na bílém koni. Svatá Barbora táhne sáně ze dvora, atd.

Z pranostik je jasné, že počasí v minulosti bylo až do přelomu květen / červen relativně chladné, a od září již zase chladné. Tedy nic co by táhlo lidi příliš ven, a zejména né nic, co by táhlo opilce do hospod. Pak se začalo ozývat globální oteplování ( nebo ne ? ) Sám si pamatuji že někdy v roce 2000 nebo 2001 bylo první týden v lednu tak teplo, že jsem s bývalou manželkou vyběhl na jogging ( ach kde jsou mé bývalé sportovní výkony ). Běžel jsem v kraťasech a tričku a proti mně korzovaly babiny s vnoučaty v kožichu a s šálami. Důchodci se totiž oblíkají podle kalendáře ne podle aktuálního stavu a na změny počasí reagují se zpožděním, takže netypicky teplý březnový týden vám do špitálu přinese tolik kolapsů z horka, že by se ani vlna letních veder nemusela stydět.

Krátce a zjednodušeně : byly doby kdy se v hospodských zahrádkách sedělo a chlastalo v období od 15. května do 15. září, tedy hrubě zaokrouhleno 4 měsíce. Letos bylo počasí tak mimořádně teplé že jsem první hosty v hospodských zahrádkách viděl už kolem 1. dubna a poslední kolem 15. listopadu - to jest 6 a půl měsíce. A nejedná se jenom o "spořádané" občany chlastající na zahrádkách - jedná se o bezdomovce s krabicovým vínem, mládež fetující na lavičce v parku, a další lepší společnost.

Výsledek se dostavil - organismus většiny alkoholiků / narkomanů je nastaven a přizpůsoben na určitou intenzitu příjmu chlastu / drogy. Díky dobrému počasí však letos pozřeli až o 60% větší dávku než jiné roky. Myslíte si že je to jedno jestli někdo vypije 1000, nebo 1600 piv za sezónu ? Vůbed ne! Organismus alkoholiků je tak zatížen, že rezervní kapacita pro alkohol navíc tam není. Takže letos na podzim ve špitále i v laboratoři pozoruju výrazné zvýšení počtu pacientů s komplikacemi z chlastu. Oba špitály kde pracuju byly v říjnu a listopadu k prasknutí z "přechlastaných" pacientů. V laboratoři nám neočekávaně došly reagencie na amoniak ( vyšetřuje se u cirhotiků se selháváním jater ) Naměřili jsme rekordní aktivity GMT ( enzym rostoucí u alkoholiků ). Ba dokonce jsem viděl neskutečné množství krevních obrazů se změnami typickými pro chlast ( nadměrná spotřeba vitaminu B12 při metabolismu alkoholu vede k nedostatku vitaminu na krvetvorbu ).
Možná namítnete, že kdo pije v teplíčku - pije i za plískanic, ale není tomu tak. Statisticky / stochasticky vzato - značná část pijanů se na podzim vrací ke ( zlé ) manželce, do ubytoven, k Armádě spásy, do Katolické charity a do jiných zařízení, kde musí alespoň přes noc vydržet bez flašky, navíc pokud je venku hnusně, opilci nemají tendenci flákat se po městě a shromaždovat se kolem krabice s "čůčem". Výsledkem je, že většina alkoholiků sice chlastá i v zimě, ale výrazně sníženou intenzitou, takže jejich metabolismus si odpočine a organismus se pokusí napravit ty nejhorší škody.

Pro mně osobně byl tedy letošní teplý rok velice poučný. Limity výdrže alkoholiků skutečně existují a letos jsme na ně narazili. Je ještě jiné poučení z této pohádky ? Třeba začínám rozumět tomu proč Francie je světový lídr v transplantacích jater = středomořské počasí + víno. Pokud by se horká sezóna měla ještě pár let opakovat - můžeme čekat zvýšenou úmrtnost alkoholiků, což vzhledem k jejich počtu v naší populaci není jen tak zanedbatelná věc.