Internet

Google, nebo Ústřední Politbyro ?

5. září 2017 v 5:11 | Petr
Opakovaně jsem vzpomínal, že jsem s internetem začal právě v době, kdy už byl pěkně rozjetý vyhledavač AltaVista. Vyhledávání s ním bylo takové, že pokud jste zadali jedno slovo alá "zesilovač" ( vše samozřejmě anglicky - tedy "amplifier" ) vyskočilo vám spoustu stránek, které obsahovaly toto slovo a bylo znát, že AltaVista se snaží stránky třídit i dle kvality, ale také bylo vidět, že většina "váhy" té které stránky je spíše daná její návštěvnosti a "proslulosti" ve smyslu jestli se o ni zminují tehdejší "portály" jako Yahoo, Lycos, Excite atd...

Pokud jste zadali dvouslovnou kombinaci alá "logaritmický zesilovač" bylo hledání už více o náhodném prohledávání desítek nesetříděných odkazů než o "kvalitní informaci na první dobrou".

Pak se objevil Google a jeho první verze se chubila tím, že pokud zadáte více slov najde stránky které obsahují VŠECHNA zadaná slova, setříděné dle jejich hodnocení zvaného "page rank", které bylo skutečně geniální, protože pokud někdo vynalezl "logaritmický zesilovač" překvapivé konstrukce - jeho kamarádi a nadšenci na něj odkazovali, pak jej někteří našli na Googlu, pokud se jim líbil odkazovali na něj taky a brzy začal vyskakovat ve výsledcích pěkně vysoko, přestože jej Yahoo, Lycos, Excite, atd. ignorovaly.

V té době byl Google malá firma s Pagem, Brinem a dalšími 20 maníky - jenomže pak se Google uvrtal do byznysu s internetovou reklamou a měl nutkání zvyšovat své zisky. Takže de-facto zahodil ( nebo upozadil ) jak princip že najde všechna slova, tak princip "page ranku".

Nastalo období "personalizovaného vyhledávání" - vskutku pekelné. Paní Kubáčová hledá puntíkované šaty, protože jsme pečlivě skrytí za firewallem a NATem, Google nerozliší kdo je kdo a tak celý můj internet obsahuje puntíkované šaty. Já sleduju na YouTube ruský sitkom "6 кадров" a situace je ještě horší, protože paní Kubáčové vyskakují podpatkové lodičky bordelového typu ne v shoppinu v Ostravě, ale v azbuce ( kterou neumí ) ve slevě v e-shoppu v Moskvě !! Po určité době byla situace tak špatná, že i datasheet LM324 mi vyskakoval v ruském překladu.

Tím že Google "ve jménu prachů" zahodil objektivní kritéria vyhledávání - otevřel pandořinu skříňku. Sám jsem kdysi pesimisticky spekuloval, že jedna z příčin III. světové války může být, že "personalizované vyhledávání" způsobí, že každý najde, co chce slyšet. Arabi o zlých Židech ( Evropanech ). Evropani o líných Arabech s bombou ( nožem, dodávkou, náklaďákem ) - a už se to mele.
To jsem byl ještě optimista. Google totiž v poslední době přidal k vyhledávacímu algoritmu "subjektivní faktor". Pravděpodobně na vysokém vedení firmy sedí nějaká komis, která rozhoduje, které téma dostane "body navíc", aby vyskakovalo výše a které téma je "fake news" a zmizí z vyhledávání úplně. Takže si dáme malý testík. Klikejte na odkazy a odpovězte si na otázky:
  • Vyhledávací dotaz : "White woman with child" neboli "bílá žena s dítětem" - kolik je ve vyhledávání obrázků, které jsou požadovány tj. bílá žena A bílé děcko ?
  • "Happy american couple" neboli "šťastný americký pár" - kolik tam nadete štastných párů typických Američanů ?
  • A na závěr perlička : "American Inventors" - neboli "Američtí vynálezci" - Ano je tam Ben Franklin, který byl politik a spíše vědec než vynálezce, ale zkuste tam najít třeba vynálezce letadla bratry Wrightovy, nebo Edisona ?
  • Mimochodem jeden z Googlovských "Amerických vynálezců" mě zaujal. Jedná se o jistého Charlese S.L. Bakera, který údajně vynalezl radiátor ústředního topení. Když jsem podrobně zkoumal historii parního a horkovodního topení - o nějakém Bakerovi ani slovo - maximálně zmínky o firmě Baker, vyrábějící "Bakerovy radiátory" kolem roku 1900 tedy 85 let po skutečném vynálezu radiátoru. ( Vynalezen 1815 Jamesem Wattem jako "odpadní produkt" parního stroje a také poprvé použit v jeho vlastním domě, v prototypu už v roce 1807. ) Během pátrání "personalizované vyhledávání" Googlu začalo něco tušit - takže teď mě zaplavuje Bakerem senátorem, Barkerem stavitelem varhan, dokonce hercem, jen Charles S.L. Baker - topenář už pro mně neexistuje. Prostě hnus velebnosti - přepisování reality jak z Orwella
Jinými slovy po 20 letech neustálého zlepšování Googlu - AltaVista znovu vede, protože ta se pletla neúmyslně, zatímco Google lže cíleně. Google je pokažený a potřebuje čas na opravu !! Komis asi zasedala tak dlouho a bojovala za společenský pokrok tak intenzivě, až výsledky vyhledávání začaly vypadat jako personální obsazení ministerstev v Zimbabwe. Pokud se ke mnou uváděným vyhledávacím dotazům vrátíte za půl roku - jistě to bude lepší, protože ve vyhledávacím algoritmu bude přesně pro tyto dotazy výjimka ( aby Google vybředl z ostudy ), ale jsou tísíce a tisíce dalších dotazů, které nemají speciální "patch" - a tam se Googlovské lhaní projeví plnou silou.

Co tedy dělat než se Google vzpamatuje ? Jistou dobu jsem používal ( a propagoval ) Microsoftí BING, který to má s pravdou poněkud lepší, ale hlavně je to jiná firma, takže neexistuje ďábelská vazba : YouTube - výsledky hledání - reklamy všude. V posledních 2 měsících jsem přešel na DuckDuckGo - což je vyhledavač, který se chlubí tím, že každému na celém světe poskytuje stejné výsledky bez "personalisace" a že se řídí objektivními kritérii ve stylu bývalého googlovského page ranku "padni komu padni". Jsem s ním plně spokojen. Jediné slabé místo jsou detaily českých reálií, často z doby komunismu, které Google zvládá lépe, neb má v Česku pobočku, která zajišťuje, že úroveň lhaní zde je stejná jako v Americe. Příklad : DuckDuckGo nenašlo rozumný odkaz pro "Park Kultury a oddechu Julia Fučíka".

Mimochodem DuckDuckGo je prý firma s 21 zaměstnanci. Takže druhé poučení, které se táhne od Chrenka, Babiše, přes Gatese, Sorose po Brina je : "Jakmile se z firmy stane megakorporace, začne mít podivné nesrozumitelné zájmy, takže od ní pravdu ani nic dobrého nelze čekat."

Což mě vede k jedovaté myšlence - zákaz Google v některých zemích ( třeba v Číně ) se tradičně vykládá jako snaha omezit svobodu slova v nedemokratickém režimu. Poťouchlý Kubáč se ptá : Na které straně spojnice čínská vláda - Google se to omezení svobody slova vlastně nalézá ?
A poslední poznámka : nespekulujte o pravdě, až budete "Googlit" něco důležitého, třeba příznaky možné vaší choroby. To by se vám mohlo přitížit už z vědomí, kdo všechno a s jakou motivací kecal do informací, které se vám mají objevit, a tím zhoršil jejich kvalitu proti variantě "padni komu padni".

Internet nebude !!!

11. dubna 2017 v 5:23 | Petr
Je to divné, ale poprvé jsem viděl Internet v dubnu 1996 na vojně. Neexistoval Seznam, Google ani internetová reklama. Hlavním vyhledávačem byla Altavista. Už tehdy se v počítačových časopisech psalo, že Internet je zřídlo hříchu, proto můj první dotaz do "vyhledávače" byly "homemade weapons of mass destruction" alias "podomácku vyrobené zbraně hromadného ničení" - na kterou jsem dostal detailní plány atomových bomb včetně emailu na iránského dodavatele štěpného materiálu. Otázka č. 2 byla "sex with dead corpse" alias "sex s mrtvolou", kde první výsledek vedl na na stránky opravdového nadšence-nekrofila, který měl v záhlaví slogan : "ukážeme vám sex s mrtvolou v takovém stupni rozkladu, jak si jenom budete přát". A opravu - věřte, že na škole jsem pitval bez rukavic, protože latex mi smrděl více než lidské maso - ale tohle bylo moc....

Jestli máte odvahu zadejte si mé dotazy do dnešních vyhledávačů - šmírujících i nešmírujících ( jestli takové jsou ). Já už takovou odvahu ( z domácí IP adresy ) nemám. Pak nastaly ty "společenské důsledky" internetu - různé oranžové a duhové revoluce, occupy Wall street, africké jaro, Majdan na Ukrajině, black lives matters a další příklady, kdy Internet a ( zmenšující se ) svoboda na něm přesto vedla ke společenskému pokroku.

Jenomže pokrok ničím nezastavíš, takže se zpožděním po hipsterech začali se na Internetu ozývat různí pošuci, konzervativci, rasisti, fašisti a jiný nevzdělaný plebs a začali klást šťouravé otázky typu : "Není to rasismus, když černoši dostávají u amerických přijímaček automaticky bonus 230 bodů z 800 možných ?" Nebo otázka z Evropy : "Proč se většina švédských zločinců jmenuje Mohamed ?"

Takže posledních pár měsíců vypadá Internet tak, že jedny názory hlásají hipsteři ve značkových, ekologicky šetrných outfitech z pohlavně a etnicky zodpovědných krámků v elegantních čtvrtích světových metropolí a zcela jiné názory hlásají obézní chlapi v krizi středního věku, kteří chodí v zednických komisňákách za 399 z Kauflandu, protože ostatní boty jim sežrali psi. ERGO došlo k nevyhnutelnému: členové 147 rodin, kteří vlastní veškeré světové megakorporace si udělali průzkum trhu, z koho kouká větší zisk, a v tom jsme to my - plattfussáci bez dotací - prohráli.

Jak taková prohra - a začátek konce Internetu jako zdroje informací vypadá se dozvíte, když si do BINGU ( tentokrát opravdu do BINGU !! ) zadáte YouTube boycott. Pro ty, kteří se hned nechytají se pokusím situaci popsat. Světové "pokrokové" noviny začátkem dubna ostře kritizovaly Google, že jeho reklamní systém umísťuje reklamy "nevinných a pokrokových megakorporací" na stránky rasistů, xenofobů a extremistů. Problém se týká celého systému AdSense, ale v případě YouTube je horší, tím že nějaký ( z hlediska světového terorismu nepodstatný ) obnos takto plyne i na konta autorů videí z Al-Kaidy, Talibanu, Islámského státu a dalších.
Výsledkem je že 250 "pokrokových inzerentů" jako je Coca-Cola nebo Starbucks stáhlo své reklamy z YouTube. Autisti ve vedení Googlu na to reagovali způsobem sobě vlastním - pokusili se vymyslet systém, který na principu "umělé inteligence" vyfiltruje "videa nevhodná pro reklamu". Tento pokus - jak komputerizovaně vyhodnotit sarkasmus, ironii, dvojsmysly a jemné narážky mezi řádky skončil tak, jak umělá inteligence na dnešní úrovni musela skončit : Tisíce a tisíce "YouTuberů", kteří si doposud pohodlně žili z výnosu svých ( nevinných až užitečných ) videí jsou nyní odseknuti od zdroje obživy, na který byli zvyklí, což znamená, že buď začnou natáčet jenom roztomilá koťátka, nebo si budou hledat jinou práci. Obě možnosti znamenají, že ne-blbostí a ne-cenzurovaného obsahu na YouTube a potažmo na celém Internetu bude nezadržitelně ubývat.

Pozoruhodné je, že historie Internetu je nekonečná cesta od úplné svobody omezeného množství Geeků ( na americkou armádou financované síti ), přes nejrůznější "regulace", "etické kodexy", "bezpečnostní" pravidla Komunistické strany Číny, strany "Jednotné Rusko", nebo Euro-koalice Euro-Lidovů a Euro-Sociálních demokratů, až po Bohušovo "Ministerstvo pravdy a lásky" - takový tlak samozřejmě žádný systém nemůže dlouhodobě vydržet - tím méně médium původně zcela decentralizované - tudíž nedisponující dostatečně silnou lobbistickou skupinou.

Jaká je tedy budoucnost Intenetu ? Budu veliký pesimista, když srovnám Internet budoucnosti s televizemi dneška? Za 135 korun měsíčního výpalného získáte nějakou tu státní propagandu, od redaktorů, co vědí všechno, neb jako housenka žili v zábradlí balkonu kina Osvěta. Nebo za cenu nedobrovolného sledování moře reklam se vám dostane hafo nefalšovaného idiotismu pro důchodce, jejichž mozky už žere Alzhemierova choroba ? Bez možnosti reálně ovlivnit obsah ? Je tohle obraz Internetu roku 2050 ? ( 2020 ? ) Osobně uvažuju o změně "spotřebitelského chování" : Doposud jsem měl zásadu "Zboží, které MÁ reklamu pro mně neexistuje". Možná je čas na opačný postup - to jest : "Zboží které NEMÁ reklamu ( na mé oblíbené internetové stránce ) neexistuje".

V každém případě je pozoruhodné v jaké kooordinaci "boj proti nepohodlným falešným informacím" probíhá. Vlády zakládají "Ministerstva pravdy a lásky" megakorporace zastavují "fašistům" reklamu. Paranoik by z toho mohl leccos ( nepravdivého ) vyvozovat jako třeba: "kdyby Internet mohl něco změnit, dávno by jej zakázali" . My však nejsme paranoici, jenom pesimisti, proto jsme už dávno koupili "Lídl-tranzistorák" a poslech rozhlasu na krátkých vlnách máme dokonale nacvičený "kdyby bylo potřeba".

Bez spojení není velení, se spojením není akce !

4. prosince 2014 v 6:02 | Petr
Nemohu se ubránit tomu, abych nepřerušil obvyklý proud elektronických a jiných blogů. Stalo se totiž toto - jistě jste pochopili, že jsem v pondělí jel z prochlastaného východu do Prahy a tudíž jsem se v pondělí odpoledne - v době vrcholné "ledové katastrofy" pokoušel dostat z Prahy domů - což se mi povedlo s malým zpožděním ve výši necelých 16 hodin.

Tedy oficiální verze byla - padal mrznoucí déšť - lokomotivám elektrické trakce zamrzlo vedení - vlaky zůstaly stát v poli - všichni zodpovědní - dráhy - dopravci - hasiči - policie - zasahovali s maximální efektivností. Už když jsem vyjížděl, měli jsme ve Frýdku -6, proto jsem jel od hlavy k patě polypropylénem a goretexem oblečen - tudíž jsem celou "katastrofu" zvládl levou zadní - dokonce ani nenachlazen, proto jsem místo mrznutí, mohl pozorovat dění kolem.


Co mě na celé věci velice silně zarazilo - byl vliv "moderních telekomunikací" na "záchranné práce". Obecně bych řekl, že všechny "záchranné složky" nepřetržitě telefonovaly svým centrálám a vůbec každý každému volal, "facebookoval", "twitteroval" - každý komunikoval s každým - a "skutek utek".....

U ajznboňáků, hasičů i policajtů bylo úplně hmatatelně vidět - že jako Agent Smith z Matrixu jsou neustále napojeni na "centrálu" a bez ní neudělají vůbec, ale vůbec nic - kdykoliv kdokoliv ze záchranných složek dostal od cestujících jakoukoliv otázku - pro odpověď buď volal nadřízeným, nebo krčil rameny, nebo nejprv jedno a pak druhé.

Jinými slovy kdysi nás NATO považovalo za nebezpečnější vojsko než rusáky, kvůli české schopnosti improvizace, a není se čemu divit - heslo "voják se stará - voják má" vám tloukli do hlavy od první sekundy na vojně, ale zdá se že volně přístupné telekomunikace a zejména nadvláda "standadrních operačních postupů" nad zdravým rozumem změnila schopnost improvizace na něco ve stylu "poslouchej rozkazy ze smartfounu - na myšlení jsou tu jiní".

Tvrdíte, že je to kravina že telekomunikace nikdy nevypadnou tak masivně, aby se muselo naprosto na 100% lokálně improvizovat ? Když jsem viděl, bezradnost všech zúčastněných - neblaze jsem přemýšlel nad tím zda i při 100% funkci telekomunikací nejsou "centrální mozky lidstva" náhodou přetížené.

Jaderná elektrárna Fukushima by taky nebyla takový průser kdyby se generální ředitel firmy TEPCO nervově nezhroutil a nešel do špitálu a jeho podřízení - Japonci trénovaní na "šéf ti řekne , co máš dělat" mnoho dní nečekali až se "šéf vrátí" a osloví - místní správu, vládu, vojsko - ku pomoci. Mezitím vybuchoval rozžhavený vodík a megatuny radioaktivní vody tekly do Pacifiku......

Takže s jistými obavami hledím k budoucnosti, protože schopnost improvizace natrénovaná spartánskými ( a zmatenými ) poměry komunismu se viditělně vytrácí a co bude místo ní ? Stojící "roboti" v uniformě s přesýpacími hodinami a nápisem "přepočítávám" ve tváři ?

Prachy 100% Fízlování 100% Umělá inteligence 0%

31. března 2013 v 8:07 | Petr
Opakovaně tady píšu jak mi Google poněkud leze na nervy. princip je v tom, že YouTube používám místo televize, a protože bych taky rád využil toho komfortu mít na "televizi" nějaké "čudlíky s programy" tak nemohu na YouTube přistupovat jako anonymní jouda, ale bohužel musím být registrován a přihlášen, abych mohl mít nějaké ty "subscriptions".

Takže jsem byl pod svým jménem a se svými údaji registrován ještě v době kdy YouTube neovládali "správci vesmíru" a jakmile jej ovládli - začali konat pravidelné pokusy podřídit mě svému "korporátnímu pořádku". Nejprve mě nutili abych se registroval na Gmail, když odstartovali Google+, tlačili mě i do toho. Ze všeho jsem se vykroutil, čemu jsem ale neunikl je fízlovací Goolge Tracking Cookie, které mám ve všech počítačích. Jelikož momentálně doma používám celkem 3 počítače a na všech jsem přihlášen na YouTube a navíc ze všech tří občas surfuje Maruška brzy jsem začal mít ve vztahu ke Googlu pěkný guláš.

jednou jsem si stěžoval, že kvůli sledování ruskojazyčných pořadů mi vyskakuje reklama azbukou a tak. Jenomže Google je pořád lačnejší peněz a tak asi algoritmy, které mají "přečíst uživatele" jsou stále agresivnější a tím bordel ve vyhledávání je stále větší a větší. V dřevních dobách když jsem hledal elektronická schemata vyskakovala mi elektronická schemata. Pak se věci postupně zhoršovaly a skončily tím, že když jsem hledal elektronická schemata anglicky - dostával jsem výsledky na prodejce spotřební elektroniky rusky. Do toho ještě krajkové outfity a podpatkové boty - díky Marušce. Takže jsem dokonce chvilku hledal z tzv. "anonymních záložek" které už dneska nabízí snad všechny browsery.

Jenomže, pokud máte od Googlu jeho fízlovací Cookie a zároveň se přihlásíte k jim ovládaným službám Google si okamžitě spojí dané cookie s tím, co ví o vaši identitě, takže velice brzy se "salát" přenesl z vyhledavače i na YouTube, kde mi v doporučených videích vyskakovala směs blábolů ruských nacionalistů a návodů na vaření a makeup jako z ženské rubriky Rudého Práva v 50. letech.

Takže v určitém okamžiku jsem si řekl DOST - a chtěl jsem smazat svůj účet na YouTube - díky tomu, že to nebyl účet Google+ ale ještě původní tak jsem zjistil, že to ani nejde. Založil jsem si druhý účet, ve kterém jsem znovu oživil staré zásady na Internetu "na každou otázku se musí lhát". Takže nyní se vyskytuju na YouTube jako pohádková postavička ženského pohlaví. Vtip je v tom, že jinak se náš sytém nezměnil - Maruška stále hledá dupačky a podpatky ze stejného počítače, jenom "infikovaného" novým fízlovacím cookie - po smazání toho starého. Co je však zajímavé jsou jiné reklamy i jiná doporučená videa z nichž vrcholem je série "Kvantová fyzika a kreacionismus", kterým mě Google oblažuje v posledních dnech.
A závěr : v česku je prý nejlepší kupovat elektriku od plynáren a plyn od ČEZu - přesně to dělám vykašlal jsem se na "Microsoft internetového věku" a vyhledávám u pravého Microsoftu - takže na věci, na kterých ni záleží používám BING. V každém případě - jestli systém Googlu je vrchol schopnosti analyzovat data - je to dosti ubohé. že "Geniální mozky" nepoznají že tři počítače skryté za jenou IP adresou používahí starý Geek a mladá Shoppaholička společně. Dokonce bych řekl, že pokud tohle je vrchol současné informatiky, je otázka zda to není další důvod k obavám o civilizaci. Ale třeba je to daleko jednodušší - třeba jim prachy vyrýžované z blbých Američanů stačí....

Tři poznámky na závěr:
  1. Nikým se jmenovaných megakorporací nejsem placen ani nijak ovlivněn, krom toho, že oběma jsem tak trochu nasrán.
  2. Nezměnil jsem názor, že obchodní politika Microsoftu v oblasti PC - je na blití - asi tak stejně jako obchodní politika Googlu na Internetu.
  3. Widows 8 jsou k ničemu, ať žje Linux - stále trvám i na tomto.
A kde je heslo Googlu - nedělat zlo ? Už léta v prdeli a zjevně tam zůstane už navždy.

Google, dioda a magické myšlení.

3. února 2013 v 5:30 | Petr
Když už probíráme pořád to elektro tak přidám další kousek.
Sice jsem o tom žádné vědecké pojední nečetl, ale pokud používáte diodu jako spínač (což se děje třeba pro vysokofrekvenční signály v rádiích) tak pokud potřebujete diodu udržet spolehlivě zavřenou musí napětí v závěrném směru být větší než největší myslitelné napětí signálu, a pokud ji chcete udržet spolehlivě otevřenou musí proud v propustném směru být větší než největší myslitelný proud signálu.

To nečiní potíže u radiového signálu z antény kde se jedná o mikrovolty a nanoampéry, ale spínat diodou třeba motor, kde se jedná řekněme o 6V a 1A ? Není lepší spínat motor aktivní součástkou (MOSFETEM) kde nepatrným proudem řídíme mnohem větší proud do motoru ?

Přesto v posledních dnech někdo vytrvale hledá po internetu heslo "spínání motoru diodou" protože podle statistik návštěvnosti byl na mém blogu už několikrát, několik dní po sobě a hledal jak na Googlu tak na Seznamu.
Předpokládejme tedy že je to stejný člověk, který s úpornou vytrvalostí hledá technické řešení, které nedává smysl. Co se z toho dá usoudít ?
A. Internet nestojí za nic, protože pravidlo o spínání diodou a jeho vztahu k napětím a proudům na něm nelze nalézt ?
B. Ten hledající si to není schopen sám odvodit ?
C. ten člověk už mnohokrát našel odpověď "je to blbost" ale prostě tomu nevěří a úporně hledá dále jestli by to třeba "nějak nešlo".
Všechny tři možnosti, bych řekl, mi dávají za pravdu - že Internet není samospasitelná "studnice vědění" - takže si ulevím a budu konstatovat - já jsem vám to říkal. Nicméně z psychologického hlediska je věc zajímavá i jiným způsobem, protože mi připomněla, že i já jsem měl období, kdy jsem do Googlu vkládal věci "na hranici zdravého rozumu" a doufal, že tento obrovský stroj "najde někde odpověď".
Jen na svoji objajobu musím říct, že se nejedalo o žádné konspirační teorie, ani kraviny typu "magické síly kamenů", "vlivu znamení na život", perpetua mobile nebo všudypřítomných ufonů. Jednalo se o technická řešení, která by byla tak elegantní, kdyby, slovy mého kamaráda : "největším nepřítelem technického rozvoje nebyly fyzikální zákony". Taky jsem hledal opakovaně a vytrvale, protože přece ten Google se svými "terraflopsy a petabajty" musí tu zatracenou odpověď někde mít.

Takže abych to řekl na plnou hubu - spínání motoru diodou je blbost - protože potřebný spínající signál je stejný, nebo větší než výkon motoru jasné ?
Přesto musím potvrdit, že představa že "trpajzlící Googlující v Googlu" to za mně nějak vyřeší je elegantní a svůdná.

Na druhé straně kdysi se od děcka do lidí klavírovalo jak věci fungují - sám jsem měl všechy díly fascinující knihy "Už vím proč" na druhou stranu dneska je princip funkce celého světa součástí "obchodního tajemství" a i v odborné literatuře se často dozvíte věci typu "iPhone iPhonuje, protože proto", nebo ještě lépe "za vechno můžou trpajzlící". My pesimisti bychom řekli, že znalost funkce některých věcí (třeba iPhonu) by mohla lidi upozornit na ubohou podstatu některých "AMAZING technologií" a co kdyby to o 0,0001% snížilo růst ceny akcií že ?

Takže kde není informace vzniká prostor pro dezinformace a magické myšlení takže se ani na "kolegu s diodou" nemohu zlobit. Jenom bych mým čtenářům dopručil, nespoléhejte se na to, že mobil mobiluje, televizor telezírá a lopata lopatuje a nám je fuk proč - to je cesta jak se jednoho dne vzbudit pod nucenou správou těch, kteří se s tímto "oficiálním vysvětlením" nespokojili.

Tzv. "mobilní internet" - další milník na cestě ke všeobecné negramotnosti !

29. ledna 2013 v 4:55 | Petr
Asi to bude jiné ve státech jako Afgánistán, kde je gramotnost 28% a jiné zase třeba v Rusku, kde je režim tradičně mizerný, ale režimu navzdory, je vzdělanost velice vysoká. Nicméně podobně jako mniši, kteří ručně přepisovali knihy měli - s nástupem knihtisku - dnes už víme že neoprávněné - obavy o stav vzdělanosti, mám já osobně s nástupem Internetu a zejména toho mobilního - doufám, že taky neoprávněné - obavy o stav vzdělání.

Ručně přepisované pergamenové kodexy byly technicky dokonalé - psané barevnými inkousty a se zlaceným písmem, leč byly veřejnosti (prakticky) nedostupné. Takže když Johannes Gutenberg vytiskl r. 1439 svoji první knihu (Bibli), dívali se mniši na černobílý spisek tištěný na papíře s oprávněným opovržením. Leč co neměly tištěné knihy na kvalitě rukopisu, to více než vyrovnaly kvantitou. A ačkoliv si to dnes neuvědomujeme, tak majitelé tiskáren v pozdním středověku a v renesanci to byli "mediální magnáti" tehdejší doby. Není se čemu divit, že Daniel Adam z Veleslavína si vzal dceru tiskaře Jiřího Melantricha - jenom proto aby měl obživu a klid pro spisovatelskou práci.

Vtip je v tom, že kvalita tisku sice v čase kolísala (nemyslim si že komunistické Rudé Právo bylo v čemkoliv mělo na Bibli Kralickou vydanou o 300 let dříve), ale kvantita rostla a rostla a v jisté době, kterou bych určil nejpozději jako 2 polovinu 20 století dosáhl trh "nasycení" . Tedy dostupnost informací nebyla omezena množstvím knih, ale spíše naší schopností je číst. Takže prakticky ještě před příchodem počítačů a internetu bylo informací nezvladatelné množství. Navíc knihy měly významnou výhodu ve své hmotné podobě, která jednak umožňuje číst na pláži, nebo na záchodě a navíc spotřeba papíru poněkud omezuje produkci těch největších hovadin.

Pak přišel internet - s barevnými kliklacími obrázky. A musím připustit, že internet znamená opravdu soumrak knih. Na rozdíl od Gutenbergových tisků už totiž kvalitu knih nelze nahradit kvantitou internetového obsahu, protože "hlava už více nepobere". Takže místo knih starého střihu s černým tiskem a občasnou kresbou "pérovkou", kde prostě musel být kvalitní a vysvětlující text, se objevily knihy typu knihy "Zvíře", která kombinuje nevýhody knihy i internetu do jednoho svazku a to tím, že neobsahuje prakticky žádný text, ze kterého by se dalo pochopit "vo co go", ale ani obrázky nejsou "klikací" (pochopitelně).

Takže kniha je mrtva, ať žije Internet. Abych si jenom nestěžoval - mám na "flashce" 1 gigabajt článků o robotech, ke kterým bych se v knižní podobě těžko dostával, ale abych zase tak nechválil - přečíst si nějakou informaci "krátké trvanlivosti" na internetu je OK, ale považuju se za sťastlivce, že jsem chuťovky jako Krebsův cyklus, nebo canales ossis temporalis nemusel studovat z monitoru.
Nicméně "MBÁci všech zemí spojte se" - prachů za informace / nic - vydělaných na Internetu není doposud dostatek, takže máme nový buzzword - "Mobilní internet". Ironicky bych mohl říct, že internet ve smartphonech v sobě kreativně spojuje nedostatky všech dosavadních digitálních i analogových technologií - v knize "Zvíře" nelze na obrázky kliknout ale alespoň je lze pořádně vidět. Až se budete "canales ossis temporalis" učit na iPhonu - taky si na nic nekliknete - ne, že byste nemohli, ale díky technickým omezením mobilního "média" budete luštit schémata velikosti poštovní známky a nikdy neproniknete tak hluboko, aby vám vyvstaly otázky, které nutí kliknout na podrobnější vysvětlení !!

Čtení textu na smartphonu - myslím že nás čeká "Twitterizace" poznání. Malý příklad Japonská poezie "Twitter edition" : Na břehu tůňky seděla žába, skočila do vody - žbluňk. Přečtete a budete mít pocit, že "jste informováni". Japonci budou sice šokováni, ale co ?

Baví mě to natolik, že si dáme i ten Krebsův cyklus Twitter edition : Citrát, akonitát, isocitrát, ketoglutarát, sukcinát, fumarát, malát, oxalacetát, citrát - rozumíte ? Že ne - počkejte až budete ležet chirurgovi na stole a přemýšlet jestli náhodou nestudoval "Chirurgii Twitter edition", a bez obrázků, protože se mu na displej iPhonu nechtěly vejít.

V každém případě nás čeká mnoho legrace, a nedivím se bývalém šéfovi, absolventovi 8-letého latinského gymnázia za první republiky, když nás litoval slovy "Já už brzy umřu, ale co budete dělat vy mladí ? "

Nejsou hloupé otázky ?

11. prosince 2012 v 5:42 | Petr
Přibližně před rokem jsem ohlásil, že z neškodného plkání se stává blog o robotech a zejména o jejich elektronické části, protože schopnost postavit elektroniku pro robota se vytrácí ...
Za celý rok se z nepatrné návštěvnosti (měně než 10 lidí za týden) stal pravidelný proud čtenářů, kterých sice není tolik jako na "růžový blogísek" nějaké pubošky, ale i tak najde - li se každý den nejnéně 40 odvážlivců ochotných ponořit se do výplodů mého mozku - nezdá se mi to tak málo.

Kromě počtu odvážlivců zaznamenává počítadlo i stránky odkud tito přišli. Často to bývají vyhledvavače a často se dá vyčíst i otázka zapsaná do okénka. Takže jsem si začal nejkurióznější otázky zapisovat a zde je přehled :

"Jak jezdit na technický benzín"
"Schéma s 2 diodami 1 trazistorem a 1 kondenzátorem" - co má to "schema" dělat ?
"Vtipy o pesimistech"
"Vypité mozky"
"Pentachromatické vidění" -
"Elektro orgasmus schema zapojení" !!!!!!!! ;-)))
"máme tři stejné kondenzátory" a co ?
"Artróza a invalidní důchod"
"Snímání tmy s NE555"
"Dolní propust jen cívka"
"Gumový fetiš"
"Zapojení LEDek jen tak s vypínačem"
"Krystal v mozku" - v mém nebo ve vašem ?
"Mozek blondyny"
"Sukně Agáty Hanychové"
"Bulhaři jsou cikáni"
"Barva pubického ochlupení"
"Je bez nohy" - kdo ?

Výsledkem tohodle průzkumu je zjištění, že Google a jeho tvůrci to nemají vůbec lehké, a že k vyhledávání na internetu nelze přistupovat ve stylu - "na blbou otázku blbá odpověď" protože to by byla smrt vyhledávačů. Vztah lidí a Googlu je patrně velmi intimní a prostě se nestydí ty kraviny tam psát a to je vlastně dobře. Přesto je mi líto, že se nedá vyhledávajících zeptat jestli nakonec našli "zapojení LEDky jen tak s vypínačem", nebo "Krystal v mozku". Přesto doufám, že všichni si na mém blogu aspoň trochu početli a doufám, že mi "moji čtenářové" zachovají přízeň.

P.S. Schéma na "elektrický orgasmus" klidně zveřejním - nestyďte se ho poslat ;-))

Google = SkyNet a lehké mrazení v zádech

24. dubna 2012 v 0:18 | Petr
Google měl kdysi heslo "Make no evil" - jako nedělej zlo a Honoré de Balzac zase měl tvrzení "za každým velkým majetkem se skrývá zločin" Nesmyslná kombinace, která však v posledních letech dává smysl. Google vydělává miliardy a tak by se mu to nedělání zla prodražilo natolik, že to co kdysi bylo opravdové motto zakladatelů je dnes jen marketingový žvást podobný vymývání mozků na školení pro manažery - začátečníky.

Proč to píšu? Každý samozřejmě ví, že jsem extrémně paranoidní (a i přesto po mně jdou) vlastním jen telefony s předplacenými kartami, krom tohoto blogu, který mě už stál 5% výplaty se snažím aby datová stopa po mně byla naprosto nulová, v Google opt out programu jsem Googlu zakázal shromažďovat o mně jakékoliv informace a přesto.....


Představte si , že přítelkyně surfuje z vašeho počítače po nějakých hadřících a Vám se najednou na YouTube začnou objevovat kočky jak předvádějí, hodnotí dopručují a vůbec video-blogují kolem hadříků a podpatkových bot - protože to je něco překvapivého párkrát kliknete a je konec - po každém přihlášení se na vás vyvalí roboti a hadry a protože Google je chytrý a ví že roboti jsou minoritní záležitost tak celodenní surfování po robotických tématech jakoby nebylo když to třeba opět přítelkyně zakončí nějakou tou sukénkou.

No budiž - všechno jsem smazal Googlu zakázal a nepomohlo to, ale představte si opačný příklad Zalíbí se Vám na YouTube ruský pořad 6 кадров, který je opravdu skvělý, ve stylu České Sody a kam se hrabou ubožáci typu Genzera a Suchánka, ale po shlédnutí pár dílů najednou vidíte jak se celý Internet pomaličku obaluje do azbuky. Nejprve "Suggested videos" na YouTube, pak AdSense - googlovská reklama a nakonec skoro všechno co není hlavní obsah stránky - obrázek o dva odstavce výš to dorazil - pro mladší Rusky neznající přeložím

"Chcete žít, pracovat a studovat USA ?"
ANO --------- NE

Komu nepřipadá děsivé když mu vyskakuje Ruská reklama na "loterii zelených karet", kterou se do USA pašují hlavně experti, špioni, konfidenti "polepšní" a "spolupracující" teroristi a mafiáni atd?
Kdysi jsem si dělal srandu, že Google bude hrát úlohu Terminátorovského SkyNetu a to tím způsobem, že rozpoutá válku, protože bude bude výsledky vyhledávání optimalizovat - mladým Židům o arabském terorismu, Arabům o židovském spiknutí, nezaměstnaným o depresi, depresivním o sebevraždě, sebevrahům o sebevražedných atentátnících, atentátníkům o výrobě bomb atd atd - fantazii se meze nekladou - a pak jen počká jak se sami vymlátíme ....

Teď už si srandu nedělám - na Internetu mám 50% obsahu Anglicky 40% na stejných stranách Rusky - skoro nic Česky - nelituju je to mrtvý jazyk - a ač paranoik - bojím se soudného dne jako čert kříže. Hasta la vista baby ...

SOPA, PIPA, blbé celebrity a mráz na Internetu

29. ledna 2012 v 7:32 | Petr
Už kdysi jsem psal - blogujme rychle "bo sa stmívá". A jak se rok s rokem sešel nejen, že se stmívá, ale už začíná i mrznout.

Tedy Američani se sebejistotou sobě vlastní přiravují předlohy zákonů, které jim dají právo požadovat vypnutí kteréhokoliv WWW serveru na který vláda ukáže, čmuchat v soukromých datech a snad i zavřít někoho na Guantanámo - vše ve jménu "boje proti počítačovému pirátství". Zákony mají jména jak snachy anglické králony SOPA a PIPA a dokonce moje milovaná Wikipedia kvůli tomu na den vypnula svoji (největší) anglickou verzi. Což jsem slyšel jak puboši komentují slovy - vypnout Wikipedii v době zkouškového "HUUUSTÝ" - tento výrok a můj údiv tak trochu souvisí s jinou mojí obavou stran "uložení vědění na Internetu"

Je mi jasné, že nahrávací firmy a filmová studia touží po návratu - snad ještě před éru VHS videa a magnetofonových kazet, kdy - kolik celuloidových kopií filmu nebo LP desek vyrobili - přesně tolik kopií se najednou mohlo poslouchat (sledovat) a ani o jednu více.
Současná doba kdy každý kopíruje všechno - se jim pranic nelíbí - nicméně doba zcela ekvivalentní té dnešní už tady několikrát byla - přiklad : W.A. Mozart - si mohl vydělávat koncertováním, učením žáků, nebo jednorázovou platbou za partituru nějaké skladby. Pokud dal skladbu z ruky - Vídeň byla plná šikovných a rychlých opisovačů not...
Tvrdá doba, ve které přežili jen ti nejlepší - skuteční umělci - nicméně není to doba "hudebního temna" kterým nás straší nahrávací firmy.
Na třetí straně W.A. Mozart se muzicírováním tak tak užívil ale už žádné BMG, SONY, EMI, VEVO ani jiné pijavice, které vznikly právě proto aby rozmnožovaly hudební nosiče. Dnes hudební nosiče rozmožuje příkaz COPY ve Windows - smysl nahrávacích firem se tedy vytratil.
Za další - když už nahrávací molochy vznikly - a začaly mít hromady peněz - přestala jim stačit nabídka - skutečných umělců, vzniklých z vnitřního přetlaku tvořivosti - a začali si vytvářet vlastní "uměleckou scénu" - "Boy - Bandy - růžové barbíny co neumí ani notu - šestnáctileté celebrity z Bratislavské ulice v Brně a tak ....
Aby to nevypadalo že jsem zaměřen proti hudbě pro náctilété (ano jsem - je to hnus a byl to hnus už když jsem sám byl náctiletý) - Ale přesto - kdo někdy slyšel nějakou původní písničku od takové Leony Machálkové ?

Tedy éra nahrávacích společností patrně končí. Éra hudby 100% nekončí - jen se vracíme k Mozartovi a ke Komenského výroku - "Myšlenky jsou beze cla"

Přesto - představme si jak si svět představují ve svých snech nahrávací společnosti: Internet je mrtev ? Nebo šíří jen reklamu na hudební nosiče? Lidé kupují CD a doma je melou v kafemlejnku aby se daly nasypat do iPodu? Musím kupovat CD "Ze zákona" ? Tlačí do mně muziku kterou nechci ? Platím těmto firmám "daň z hudby" ? K tomu mají dnešní organizace na ochranu autorských práv už celkem blízko !!!
A to jsme ještě neprobrali obzvlášť pikantní zlozvyk státu a jeho (tajných) služeb - práchat na obyvatelstvu dobro proti jeho vůli. To může vést teprve k zajímavým výsledkům - vládě se nelíbí nějaký kritik - šup mu na stránku (třeba do diskuse k blogu) nějaký link na nějakou ubohou MP3 - a pak šup se serverem do tmy a s blogerem taky do tmy - účel přece světí prostředky hlavně když jednáme "ve vyšším zájmu" (SOPA & PIPA nám dává právní základ).

Shrnu - li v jedné větě: Boj o to zda myšlenky jsou s clem nebo beze cla se přiostřuje - protože už pomaličku nejde ani tak o copyright jako o to jestli mají prachy za písničky větší cenu než ústavou (i tou Americkou) zaručená práva občanů, nebo ne.

Očekávejte radikální obrat mého blogu.

31. prosince 2011 v 6:00 | Petr
Nejprve si nemůžu odpustit poslední rýpnutí, které mi táhne hlavou už mnoho dní:
Zprávy Kellner TV (Bakala TV, Gross TV), nebo jak se ta privatizovaná Česká televize bude jmenovat:
1.1.2032: Dobrý den drazí diváci, Hlavní zprávou dne je že ministerský předseda pan Nguyen se sešel s ministrem financí panem Wongem a ministrem vnitra panem Lakatošem, aby se poradili, jak ukončit násilnosti nepřizpůsobivé bílé menšiny, které vypukly poté, co bylo oznámeno, že daň ze mzdy se zvyšuje z 85 na 90% ...

Jak už jsem se zmiňoval před Vánoci byl jsem upozorněn, že nadáváním chleba lacinější nebude. Odpověděl jsem že je to pravda, protože vzhledem ke stavu naší i Evropské společnostu bude dražší a bude ho málo. Tím jsem se vyhnul podstatě problému - pesimismus je na nic a to že všechno je v ****** je natolik evidentní, že rozbor proč to tak je je mrháním datovou kapacitou Internetu.

Proto jako novoroční předsevzetí chystám radikální obrat - každý týden bude na mém blogu alespoň jeden příspěvěk o Robotech, Elektronice, Přírodních vědách, Medicíně, Chemii, nebo o čemkoliv jiném co se netýká mého dosavadníh evergreenu to jest, že po desítkách let Evropského sociálního státu jsme vyrobili několik set miliónů zlenivělých a ve světové konkurenci nepoužitelných lidí .....
Proto se těšte - materiálu je dosti.
Blonďatým čtenářkám se předem omlouvám, ale třeba i na ně dojde nějakým zajímavým drobtem.

Mějte se dobře děcka.
Pour feliciter 2012
 
 

Reklama