Počítače etc...

Kameny mudrců 21. století.

23. ledna 2018 v 5:47 | Petr
Jan Werich měl "Rudolfinskou dobu" nastudovanou už z doby kdy jej trápili na "Křemencárně", potom si vše procvičil při psaní ( též zfilmované ) divadelní hry "Golem" a nakonec to završil filmovým "miniseriálem" Císařův pekař a Pekařův Císař. Je tedy zjevné, že měl renesanční realitu pěkně nastudovanou a zvládnutou. Je známo, že Werichovy scénáře obsahují hrubé a úmyslné chyby ( komoří Lang a magister Kelley se nikdy nesetkali ) , na druhou stranu jiné scény téměř 100% odpovídají historické realitě. Příklad : Rudolf II. vyhrožuje popravou alchymistovi pokud "elixír mládí nebude" - 100% realita. Místo elixíru dostane odporný lektvar ( 100% realita ). Ve filmu je opomenut zajímavý detail, že krom elixíru dostal i radu : "Elixír nebude fungovat, pokud budete myslet na zelenou lišku" ..... A co myslíte, že se stalo ? Rudolf II. od toho okamžiku neustále myslel na zelenou lišku a elixír ( kupodivu ;-) ) nefungoval. Alchymista měl 100% pravdu a tím utekl katovi.

Vůbec ta doba byla v jistém smyslu až nápadně podobná dnešku. Dlouhá doba relativního klidu, rozkvět svobodného myšlení, umění, věd i pavěd. Učenci i pa-učenci cestují evropou od jednoho mecenáše k druhému, mumlají formule ze starých tajných spisů a pracují tu na věcech smysluplných ( Kepler, Galileo ) tu na blbostech - Edward "magister" Kelley. Pozoruhodné je, že práce na blblostech byla ve své době ( finančně ) hodnocena daleko výše než opravdová věda, proto bylo běžné, že vědci se živili jako pa-vědci ( třeba Kepler se živil astrologií ).

Dnes je velmi snadné poznat, co bylo na přelomu 16. a 17. století podstatné a co byla blbost. Plastový galileův dalekohled koupíte jako dětskou hračku za 179,- v Kauflandu a o Galileových měsících Jupitera učí každá ( lepší ) střední škola, zatímco elixíry mládí a kameny mudrců zůstaly ( navzdory dobové popularitě ) jen v historických spisech. Proč ? Protože nefungují - kdyby fungovaly - koupíte je dnes ( po 400 letech ) v Kauflandu ve slevě za 179,-

Čas oponou trhul a v součastnosti začínáme třetí století "vědecko-technické revoluce". Mladí vědci a inýženýří zakládají "technologické firmy" a "startupy" a putují od alchymistické dílny "vědecko-technického inkubátoru" k "věděcko-technickému inkubátoru" od "grantové agentůry" ke "grantové agentůře". Přitom nabízejí pestrou paletu "objevů" a "inovací". Čtenářstvo má patrně pocit, že od Rudolfových časů jsme poučenější. Pchá - jsme poučenější v záležitostech 50 - 500 let starých. V dnešních záležitostech nejsou dnešní "mecenáši alchymie" o nic rozumnější než kdykoliv v minulosti.
Chcete příklad : Všichni mají plnou hubu "umělé inteligence", "cloudových řešení" a "data miningu". Krom neskutečného hromadění ( zmatených a přitom soukromých ) dat Internetovými firmami jako Google a Facebook - vidíte někde výsledky jejich práce ? Existuje megakorporace, která by potřela konkurenci protože "umělá inteligence" analyzuje její "datové sklady" způsobem, který udělá převrat na trhu ? Vidíte choroby zázračně vyléčené, protože umělá inteligence našla v medicínských databázích k nim klíč ?

Místo toho vidíme jinou věc - mocní tohoto světa prohlásili "nebude-li elixír - bude kat". Loni na podzim inzerenti dali Googlu ultimatum - budou-li naše reklamy vyskakovat u "rasistických, fašistických a xenofobních" témat na Youtube - stáhneme od vás veškerou reklamu..... Letos v lednu schválila Německá vláda Netzwerkdurchsetzungsgesetz -tedy cenzuru sociálních sítí kvůli "hate speech" a "fake news". Největší experti na "kameny mudrců" 21. století dostali příležitost předvést co umí umělá inteligence "těžící data v jejich cloudech". Ani v jednom případě nevíme jaké řešení vlastně použili. Nicméně výsledek - je cenzura až tak tupá, že se nevelmi liší od "seznamu zakázaných slov" který umím naprogramovat v několika programovacích jazycích i já sám. Jinými slovy - císař chtěl elixír - hrozil katem - dostal lektvar.

Je tedy prozatímní "neviditelnost" výsledků práce "data miningu" a "umělé inteligence" známkou principálního problému - jakože "transmutace" olova ve zlato nebyla možná prostředky renesančních alchymistů ? Potřebují tyto technologie ještě další čas a další peníze k dosažení opravdové užitečnosti ? Vezmeme-li "nedávné převratné" technologie jako Internet, mobily, GPS, ty se mnoho let vyvíjely "laboratorně" - bez vědomí veřejnosti a pak se za 20 let dostaly od "novinky" ke "konzumní věci, kterou má každý". Hlavně ale měly jednoznačný i babě Dymákové vysvětlitelný cíl - telefonovat bez drátů, zaměřit polohu bez sextantu a astronomických tabulek atd. Zatímco "moderní informatika" má stejně vágní a nadnesená očekávání jako Rudolfovy kameny mudrců.....

Nevytěžili jsme moudrost pomocí 386 DX 40MHz z malé databáze, tak ji vytěžíme pomocí megalo- serverové farmy z megalo- databáze nyní. Analogií s Internetem, mobily a GPS je asi rozumné na ( opravdové ) výsledky "big data" informatiky ještě 20 let počkat. Nicméně už teď stojí za to bedlivě sledovat, kdo vykřikuje : "naše technologie je dokonalá, pokud žádný její uživatel nikdy nepomyslí na zelenou lišku".

A jak skončila "Rudolfinská doba" ? Protestantské stavy povstaly proti - jejich potřeby ignorující - katolické vrchnosti a vyprovokovaly 30letou válku, která přerostla v celoevropský náboženský konflikt, který vedl ke smrti 2/3 evropského obyvatelstva hladem a nemocemi. Po válce už bylo jedno, jestli elixír mládí funguje, nebo ne.....

Mnohomluvná rozprava o dokonalé genetické optimalizaci.

28. listopadu 2017 v 5:21 | Petr
Za bolševika jsme nebyli právní stát. Obrana proti státní zvůli nic-moc, veškerý majetek ( de-facto ) patřil Brežněvovi - byla jen otázka jakou silou si pro něj sáhne. Po pádu bolševika alias socialismu jsme se vydali cestou kapitalismu se "soukromým vlastnictvím výrobních prostředků" - proto byla nutná privatizace státních podniků, která proběhla v několika vlnách, ale nejzajímavější byla Klausem vymyšlená "kupónová privatizace" - což bylo de-facto rozdávání státního majetku lidem za nepatrný poplatek 1000 kč.

Při "privatizování" jsem chtěl k "nákupu" akcií přistoupit nějak vědecky a tak jsem bez sebemenších znalostí ekonomie cimrmanovsky "znovu-objevil" P/E index, který mě přivedl až k akciím Škodovky v Plzni. Ta mě zachránila, protože za pár let jsem je ohromně výhodně prodal za pár set tisíc korun - což mi umožnilo dostudovat a postavit se na vlastní nohy, poté co mě drahá mamá v polovině studií, těsně před zkouškou z patologie ( 1800 stran učebnic ) vyhodila na ulici, aby měla místo pro "nového tatínka".

Když jsem tedy byl vyhozen a osamocen - chodil jsem se učit do studovny Univerzitní Knihovny Brno, kde jsem se dal dohromady s jistým rodákem z Frydku, který studoval práva a měl ohromný zájem zkusit obchodovat na burze. Takže jsme dva roky před Karlem Janečkem začali vymýšlet a programovat systém umělé inteligence samostatně obchodující na burze. Software se měl jmenovat "TEREZA" alias TEchnická tRErendová analýZA.

Pří té příležitosti je vhodné udělat odbočku. Při obchodování na burze existují dva zásadně odlišné přítupy jak určít co a kdy koupit.
 1. Fundamentální analýza - se zabývá skutečnými parametry akcie - jaká firma za ní stojí, jaký má zisk, jaké platí dividendny, jak vypadá její produkt, jak vypadá její účetnictví atd... Ikonou fundamentálního obchodování je Warren Buffett a výstižnou zkratkou tohoto přítupu je jeho výrok : "Cena je to co platíš. Hodnota je to co dostaneš".
 2. Problém fundamentální analýzy je v tom, že "události" umožňující spekulovat na základě fundamentálních změn přicházejí poměrně málo často. Addidas vyrábí na jaře tenisky, zkouknete jeho akcie na podzim a sakra-sakra on stále vyrábí tenisky... Proto je tady "Technická analýza" - která zcela ignoruje ekonomické pozadí burzovního obchodování a bere změny cen jenom jako datovou řadu u které se matematickými prostředky snaží předpovědět krátkodobý vývoj do budoucnosti. Smysl je v tom odhalit kdy budou ceny o nula-nula-nic pod dlohodobým průměrem a lze koupit a kdy budou nepatrně nad a lze prodat, případně kdy se "lomí trendy" - klesající akcie začínají stoupat a naopak.
Mohl bych napsat, že pomocí technické analýzy obchoduje 99% ostatních burzovních spekulantů, ale buďme pozitivní : ekonomické učebnice tvrdí, že fundamentální analýza vám dá odpověď na otázku CO koupit a technická analýza vám řekne KDY to koupit a též KDY to prodat. Takže po jedněch prázdninách vyčerpávajícího programování se situace jevila takto : v PC budeme simulovat skupinu virtuálních "obchodníků" s akciemi, kteří se budou v cenách orientovat metodami technické analýzy - nastavení jejich parametrů bude řídit malá neuronová síť a parametry neuronové sítě budeme optimalizovat genetickým algoritmem....
Opět odbočka - genetické algoritmy - jsou nápodoba evoluce počítačovými prostředky - máte 100 "agentů" virtuálně obchodujícíh na burze a po pár kolech obchodování ( které probíhá jen cvičně na starých burzovních datech ) z nich vyberete 25% nejúspěšnějších a jejich parametry zkombinujete tak, aby vznikla další generace se stovkou nových variant. Kombinací nastavení úspěšných neuronových sítí vede k tomu, že ( někteří ) potomci jsou lepší nežli rodiče a předají své nastavení ( geny ) do další ( ještě úspěšnější ) generace. Zbývá jenom otázka proč miliardrář a záletník je Karel Janeček - nikoliv já. Po několika měsících programování jsem zjistil, že tohle je práce na plný úvazek. Startupy ani Euro-dotace "na výzkum" v roce 1994 ještě nebyly a tak převážilo rozhodnutí dostudovat medicínu a neudělat mamá a "novému tatínkovi" škodolibou radost ze studijního krachu. Toto rozhodnutí mě neodvratně zavedlo na dráhu chudého doktora ve zdravotnictví infestovaného zloději a oligofreniky.

OK tedy kombinace umělá inteligence, neuronové sítě, genetické algoritmy - to vypadá jako předčasná ejakulace "vzdělanostní společnosti" už v 90. letech ?? Je tedy jasné, že nastává tradiční kapitola : "ďábel se skrývá v detailech". Pokud nepočítáme jak dostal můj tehdejší počítač ( též koupený za akcie Škoda-Plzeň ) zahulit nutnými výpočty, je tady spousta ostatních problémů. Jak složtá má vůbec neuronová síť být ? Příliš jednoduchá se svým chováním nepříliš liší od jednoduhého souboru pravidel typu
IF lacino THEN kupuj
IF draho THEN prodávej
Naopak příliš složité neuronové sítě mají spoustu kombinací, kdy dosáhnou "lokálního optima" a dále se nevyvíjejí - tedy 100x spustíte simulaci a výsledkem je 100 pokaždé jiných neuronových sítí, které sice obchodují s malým ziskem ale hůře než byste to dokázali sami.

Pokud chcete jen čichnout k těmto problémům - doporučuju neškodnou flashovou hru "Genetic cars 2", která je remakem starší "Boxcar 2D" - což je simulovaná evoluce malého autíčka. Nepříjemnou vlastností genetických algoritmů je, že "optimální řešení" je pokaždé jiné - tudíž nevíte jestli se někde neskrývá ještě lepší. Četl jsem článek o inženýrech geneticky optimalizujících vrtule větrných elektráren. Kdykoliv zadali "vítězné řešení" do optimalizačního programu pro další optimalizaci - zdegenerovalo jim na řešení úplně jiné +- pár desetin procenta stejně účinné, takže nakonec měli desítky verzí vrtulí a nejasno v tom, kterou skutečně vyrábět.

Další nepatrná poznámka : Pokud používáte genetické algoritmy potřebujete vědět jak je který gen úspěšný a to ne na stupnici FUNGUJE / NEFUNGUJE ale na stupnici 3,231 > 3,230. Téhle části genetického algoritmu se říká fitness funkce. Pokud tedy geneticky optimalizujete virtuální obchodníky na burze je jejich fitness funkce úplně jednoduchá - PRACHY a nic jiného. Pozoruhodná je otázka co je fitness funkce v přírodě ? Samotné přežití co největšího množství potomstva ? Tím se nám do fitness funkce dostávají třeba i dravci žeroucí příslušné býložravé zvířátko a to má zajímavé důsledky, ke kterým dojdeme.

OK tedy jednou z příčin našeho relativního neúspěchu s virtuálními spekulanty na burze bylo právě to, že fitness funkce byla až příliš jednoduchá a těžko vymyslet jinou než prachy a zisk ? ( Obchodovat za práva menšin ?? ) Pokud máte jednoduchou a stále stejnou fitness funkci a jednoduché a stále konstantní ostatní podmínky ve kterých se virtuální "gen" pohybuje - o to snazší je "uvíznout v lokálním optimu". Tím se znovu dostaneme k matičce přírodě, kde se podmínky života zvířátek neustále mění a navíc se mění i fitness funkce. Jak už jsem zmnínil spousta zvířátek je potravou nějakého predátora, který tedy zasahuje do fitness funkce příslušného zvířátka a ten predátor se sám genetickým vývojem mění. Takže matička příroda ( jako obvykle ) přednáhí inženýry i programátory. Genetickou optimalizací mění nejenom "nastavení vah" neuronové sítě, ale samotnou její strukturu, navíc má k dispozici miliardy a miliardy exemplářů přislušného zvířátka, po tisíce a tisíce generací a postupně se menící prostředí.

Jak tedy poznáme, že to matička příroda dělá dobře ( lépe než my ) ? Spustila vývoj poprvé a výsledkem je paryba - žralok. Pak spustila vývoj podruhé a výsledkem jsou pravé ryby, pak uplynuly stovky miliónů let a pak spustila tentýž vývoj potřetí a výsledkem je vodní savec - delfín. Všechny tři tyto skupiny jsou si tak podobné, že v přírodopise na základce musí být výslovně napsáno : "Žralok ani delfín nejsou ryby !". Pokud vám to připadá jako náhoda - tak vězte, že není. Posloužím jiným příkladem a to je vývoj oka. Savci a chobotnice mají oči téměř stejné stavby, které ale vývojově vznikly naprosto rozdílným procesem z naprosto jiného původního základu. Jinými slovy - my spustíme naše genetické algoritmy a výsledkem je pokaždé jiné "celkem uspokojivé" řešení. U přírodního vývoje je výsledkem téměř stejné řešení - což naznačuje, že takové řešení má k neznámému optimu daleko blíže než to, čeho jsou schopny naše genetické algoritmy.
Je otázka zdali matička příroda byla takto efektivní vždy a odpověď je, že v jejím případe je efektivita dána miliardami let "postupného šolíchání" téměř stejné ryby. Byly totiž časy, kdy i matička příroda měla "období zmatku" kdy evoluce produkovala obrovské množství bizarních "téměř fungujících" zvířátek. Napadá mě šerý dávnověk zeměkoule blízko období vzniku života, kdy vznikaly opravdu kuriózní mikroorganismy, které jako "živoucí fosílie" obdivujeme třeba v hlubokomořských horkých pramenech. Druhé takové období byla "kambrijská exploze" během které vznikaly podivná zvířátka jako mořské hvězdice, sumýši, hadice a lilijice, ale nakonec z kambrijské exploze vyšlo vítězně notoricky známé tělesné schéma hlava + ocas + 4 nohy, které pak matička příroda 500 miliónů let "pomalu šolíchala" než jste vznikli vy, kteří čtete tento článek.

Jaké je tedy poučení z dnešní pohádky ? I geek může být burzovní spekulant a miliardář, ale musí to být geek-excentrik, připravený na sex se zlatem ověšenými blondýnami-zlatokopkami. Skutečné poučení z dnešní pohádky je ale úplně jiné - až vám kolega-robotik předvede jak 3x po sobě došel genetickým algoritmem k ( téměř ) stejnému řešení, které zjevně dává smysl - pokloňte se jeho softwaru v hluboké úctě a začněte se zajímat o podrobnosti jak to má uděláno...

Götterdämmerung bude létat !!

13. června 2017 v 5:47 | Petr
Nadpis patrně nepochopíte, pokud jste neviděli Finskou - politicky nekorektní - crowdsourcingem financovanou - komedii Iron Sky alias "Železné nebe" : Prezidentka USA Sarrah Palinová vyšle, v rámci předvolební kampaně za znovu-zvolení, kosmonauty na odvrácenou stranu Měsíce. Kosmonauti jsou dva : běloch, který pracuje a černoch, který nic neumí, ale dobře vypadá na politicky korektních plakátech. Po přistání jsou kosmonauti překvapeni tím, že v kráteru "Schrodinger" najdou obrovskou Měsíční základnu postavenou nacisty, kteří v roce 1945 uprchli ze ZeměKoule. Celá jejich technologie je postavena na termojaderné energetice spalující Helium 3 - mají však velké problémy s výrobou počítačů, proto černošskému kosmonautovi ukradou mobil, že kterého udělají řídící počítač invazní kosmické lodi Götterdämmerung ( Podle Wagnerovy opery - Götterdämmerung = soumrak bohů ). Jednou z mnoha nezapomenutelných scén je střapatý "šílený vědec" který běhá s ukradeným mobilem a křičí : "Götterdämmerung poletí, Götterdämmerung poletí !!"
Skvělý film, který NAŘIZUJI shlédnout. Motiv s mobilem, který řídí kosmickou loď - zcela realistická věc - i "mobil Aligator" pro důchodce je postaven na nějakém super úsporném 100 MHz ARMu, což je o mnoho řádů více než výpočetní výkon, který dostal Američany na Měsíc - a to nemluvíme o "smartfounech" jejichž tehnické specifikace často převyšují PC z nedávných dob.

Co mě poněkud stresuje je ten paradox, že vývoj směřuje k tomu, že pro mnoho lidí bude, nebo už je mobil jediným kontaktem s Internetem, ale hlavně dostáváme se do zvláštní situace, kdy smartfoun bude jedinou výpočetní technikou, kterou budou lidi vlastnit. Tedy nezpochybňuju, že smartfoun naprogramovaný "šíleným vědcem" může řídit "Soumrak bohů" na cestě k dobytí ZeměKoule. Spíše se ptám : Jsou smartfouny "dosti smart", aby byly jedinou výpočetní technikou v domácnosti a hlavní výpočetní technikou, která "žene civilizaci" ? A opačná šťouravá otázka - nejsou "smartfouny" na tuto funkci až "příliš smart" ?

A opět - nezpochybňuju výpočetní výkon mobilů, ale "vše okolo" - od nepřítomnosti "řádného hardwaru" jako je klávesnice a myš, po "uživatelské zpříjemnění" ovládání ve stylu "my víme nejlépe - jak mají věci fungovat". Tedy od PC s nezanedbatelným výpočetním výkonem a desítkami let ověřenými a funkčními programy i periferiemi se dostáváme k mobilům, kde uživatel ani nemá přístup do souborového systému ( pokud vůbec ví co je soubor nebo složka ) a navíc nastavení a funkci mobilu ovládá pomocí "pravidelných aktualizací" Google, Apple a jim spřátelené megakorporace. Zdali je takový systém v zájmu uživatele je otázka. Jak svědčí první vlaštovky jako je "centrální mazání" knih ze čtečky "Kindle" nebo cenzura filmů na streamovacích službách - spíše ne.

Stojíme tedy před nějakými riziky ?
 1. Mocný úchyl, nejlépe "kvůli boje proti terorismu" nařídí megakorporacím vypnout nějakou důležitou funkci smartfounového "ekosystému". Nebo možná ne důležitou funkci, která bude znamenat okamžitý průser - spíše postupné omezování funkčnosti salámovu technikou - začneme fízlováním majitele a "bojem proti nepravdivým webům" a skončíme tím, že smartfounem vám chladně oznámí "záchranku nevytočím kvůli paragrafu 88 směrnice EU č. 666 ?"
 2. Dojde k prouše - mobilu nebo celého smartfounového systému - kde skončí vaše fotky, dokumenty, maily, bezpečnostní certifikáty a ostatní data ? V pr**** ( v cloudu ) ?
 3. "Appka" verze 6.3 vám plně vyhovuje, ale Appka Verze 6.4 je paskvil ( známe z windows ) - jak udržíte ( se vrátíte ) ke starší funkční verzi. A co když vám vyhovuje jiná verze než správcům "automatických aktualizací" ?
 4. A co úlohy na které Appka ve smartfounu nebude stačit ? Pamatujete si ještě příkazy "příkazové řádky" ? Kde kliknout jednou a kde dvojklik ? Formátovat odstavce ve Wordu ? Co dělá klávesa F2 ? Pokud se tyto a další znalosti vykouří můžeme si s negramotnými "trpicícmi Syřany" podat ruku !
 5. A co "veliké úlohy" na "velikém hardwaru" ? Dočkáme se Bluetoothem ovládaného auta nebo ( nedej Bože ) "Appkou" řízené jaderné elektrárny ?
Možná si myslíte, že "důchodce" planě láteří nicméně ve špitálních laboratořích jsem zažíl tolik "inovací na hovno", že prostě nemůžu udržet klidné nervy, když vidím postup stejným směrem i v "civilní sféře".

Počítače nebudou !!!

9. května 2017 v 5:45 | Petr
Stálí čtenářové si jistě všimli jedné z mých úchylek - pokud inženýři jdou ve stopách matičky přírody - mám neodvratný pocit, že činí dobře. Pokud nejdou ve stopách matičky přírody mám neodvratný pocit, že dělají špatně. Příklad : každé zvířátko má svůj mozek. Nemáme nikde "remote desktop" zvířátko, které po selhání spojení "s úlem" padne na zem a v nehybnosti čeká na smrt. Třeba u "sociálního hmyzu", když zamáčkneme včelí nebo mravenčí královnu - mravenečci ani včelky neztuhnou v katatonii, ale každý řízen vlastním autonomním mozkem pracuje dále a někteří "specialisti z hnízda" dokonce začnou okamžitě dělat na tom, aby z vajíček ještě nakladených už zašlápnutou královnou se vylíhla královna nová. Žejo ?

No a pak tady máme opačný přístup. Současná technická civizace je plná "serverů" které pracují a "klientů" kteří bez serveru jsou k ničemu. Tak třeba když někde ve státní správě vypukne korupční skandál ( PSSSSST !!! ) - borci s máslem na hlavě servery vypnou a pak nám třeba nefungují "elektronické recepty" nebo "open-card". Osobně čekám na selhání vypnutí "útok ruských hackerů" na systém Elektronické Evidence Tržeb. To bude legrace až babiny z dědiny nekoupí ani housku. Tento typ průserů je sice nepříjemný, ale není to nic s čím by nebyly ( i u nás ) rozsáhlé zkušenosti - až Babiš dobuduje socialismus / fašismus venezuelského typu budeme rohlíky nakupovat v dlóóóuhých frontách nebo přes rozbitou výlohu baseballovou pálkou jako ve Venezuele - žádný problém.... Co mně hněte doopravdy je, že systém klient / server vede k mizení kvalitních a výkonných počítačů, které si prostě koupíte, nainstalujete si na něj jaký software chcete, provozujete jej jak sami uznáte za vhodné a nikdo vám do toho nekecá. Nad takovým hardwarem se totiž v rámci všeobecného lhaní a všudypřítomné cenzury ochrany občanů EU stahují temná mračna a je na čase se o tom zmínit "na plnou hubu" :

Tedy firma Microsoft po sérii naprosto tragických "nadstaveb" nad MS-DOSem jménem Windows 1 .... 2 .... 3.0 .... 3.1 .... 3.11 .... 95 .... 98 ..... Millenium edition. Se rozhodla udělat "opravdový operační systém". Tak vytáhli někde z disket, co jim zbylo za nehty ještě když IBM slibovali, že spolu vyvinou OS/2 a začali vyvíjet vlastní OS - překládej jako "Opravdový Systém" - což byly Windows NT, které prošly verzemi 3 ... 3.5 ( strašné - nebyl hardware, který by je udržel v chodu ) pak verze 4.0 ( značně lepší ) Windows 2000 - dodnes používaná stabilní "technologická platforma".

A pak přišel jejich majstrštyk - Windows XP - které sami dodnes nepřekonali. Jenomže tím se zákon klesajícího marginálního užitku, který říká "od jisté meze jsou dalši vylepšení k horšímu" naplnil. Navzdory křiku manažérů, dyzajnérů, marketérů a dalších "galakticky důležitých" osobností totiž nelze vyrobit lepší sekeru než tu, kterou v Americe dělá rodinné s.r.o.čko beze změny už od dob Války Severu proti Jihu. Takže s Microsoftem to vzalo obrat dolů Windows Wista - tragédie. Windows 7 - tragédie přeložená lepším kompilátorem. Windows 8 - tragédie pro puboše co stejně radějí "paří na smartfounu" WIN 8.1 - totéž s dolepeným "tlačítkem start". A nakonec "finis coronat opus" - Windows 10, nad kterými uznale pokyvovali i frikulíní, co se chodí flákat do kavárny s i-Výrobky od firmy Apple.

Když vezmeme tu analogii se sekerou - tak je to jasné. Sekeru lidi postupně měnili a vyvíjeli od doby kamenné a právě v době americké války Severu proti Jihu došli k tomu, že další změny jsou k horšímu - možná se někde dočtete o sekeře s WIFI a dotykovým displejem, ale sekání s ní bude horší, nebo nejlépe stejné jako bez těchto vymožeností. Stejně tak Microsoft - vyrobil dokonalý nástroj - tak měl se změnami k horšímu přestat a postupně se přetransformovat v to Americké s.r.o.čko které každý chválí za tradiční výrobu skvělého produktu.

Problémeček tohoto přístupu v počítačovém světě je, že Microsoft současnosti je asi větší a asi i výnosnější než jaký by byl kdyby jednal takto racionálně. Takže jak postupovat dále, když vaše produkty už neodvratně budou jen horší a horší - Windows Metro a Microsoft Ribbon - budiž nám příkladem. Navíc v době kdy za chybu může přijít trest v podobě útěku uživatelů z PC platformy pryč k tabletům, smartfounům, netbookům, phabletům a kdoví jak se všechen ten šmejd s neustále rozbitým displejem jmenuje.

No jasně - je tu cesta - vnutit uživatelům svůj produkt nedobrovolně. Tedy "nejmodernější" Windows 10 byly oznámeny, "jakože už tady s námi budou navěky". Místo uvádění nových verzí, poslouchání kritiky jak je nový operační systém k ničemu, pak vydávání "service packů" když jsou "systémové problémy" moc velké, vymýšlení marketingových fint nejen proti konkurenci, ale i proti vlastním zákazníkům, kteří nechtějí starý ( a lepší ) software vyměnit za nový ( a horší ). Prostě uděláte jednoduchou fintu. Namluvíte uživatelům, že systém udržíte "vždy aktuální" pomocí centrálně šířených aktualizací. Takže ráno sednete k PC a budete hledat tu "malinkatou ikonku" na kterou jste vždycky klikali - a ona tam nebude neboť nějaký manažer z Bangalóre usoudil, že nezapadá do směřování korporátní strategie. Už jsem psal mnohokrát jaké to bude - nelíbí se vám nedodělaný a nestabilní program verze 6.0, který přinesly automatické aktualizace - kde najdete program veze 5.8, který vám vyhovoval lépe ? Odpověď je jednoduchá : najdete jej v ...........
Ale proč se rozčiluju - tohle už není můj boj. Už od doby zavedení Microsoft Ribbon, doma i v práci sedím pouze u softwaru profesionální kvality, což je Open Office, Opera, KiCad, Simetrix, Windows XP a Linuxy dle mé vlastní volby. Jenomže drobný důvod se rozčilovat tu je. Centrální aktualizace, které se uživatele na nic neptají totiž svádějí k dalším "optimalizacím". Jak třeba uživatel pozná co se počítá na lokálním počítači a co se počítá "v cloudu". Takže třeba Microsoft Office od jisté verze vlastně ani neexistuje - pouze zaplacené právo připojit se "vzdálenou plochou" k Wordu, Excelu a dalším postrachům sekretářek na Microsoftím serveru. Je to tak ?

Takže co potom brání "výrobci výpočetní techniky" místo plnohodnotného počítače udělat jen "terminálové PC" které na velmi slabém hardwaru jen zobrazuje běh programu "v cloudu" a ještě to obalit kecy o "extrémně dlouhé výdrži baterie". Pak se snadno může stát že někdo ( Mohamedáni, Ministerstvo pravdy a lásky, Komise Evropské unie, politbyro Komunistické strany Číny nebo řada dalších ) "šlápnou včelí královně na hlavičku" a na rozdíl od včelek, které mají vlastí mozek - my najednou budeme mít megatuny "elektroodpadu s doopravdy dlouhou výdrží baterie".

Pokud jste pesimisti, co se jen tak s někým neshodnou ( jako já ) - připravujte se psychicky nejenom na únik z oblasti "korporátního softwaru" - tam Linuxy, Open Office a celé Open Source hnutí fungují zcela skvěle, ale začněte si pomalu pohrávat s myšlenkou jak se ( Imánovi z "ministerstva pro genderovou equalitu diverzitu equalitu" navzdory ) dostat k nějakému nezkriplenému a "necenzurovanému" hardwaru. Třeba jednoho dne objevíme nový smysl Raspberry Pi nebo budeme děkovat Rusákům, že nehodili flitnu do žita a dodnes vyrábejí "электро-вычислительные машины" Elbrus.

Poznámka při druhém čtení : když na to tak vzpomínám ani nedostupnost slušného hardwaru není nic nového - v roce 1992 jsem mé drahé máti imputoval myšlenku koupit do ordinace tehdy astronomicky výkonný počítač AMD 386DX / 40MHz / 8 kilobyte chache / 4 megabyte RAM / 80 Megabyte Hard disk - a na ten jsme čekali půl roku než jeho dovoz " na divoký východ" dovolila americká komise pro "strategické technologie" COCOM - takže vlastně - další článek o ničem ....

Vypařování megakorporací.

4. dubna 2017 v 5:37 | Petr
Naši psi dojídají kašičky po naší dceři. Obvykle dostanou "hňahňaninu" v malé misce - poraď si jak umíš. Na začátku to byl těžký souboj - hlavy skloněné nad miskou - zuby vyceněné - temné vrčení. Pak "velký pes" přišel na fintu : Sebere misku a odnese ji do kouta, kde předním koncem hltavě žere a zároveň zadkem blokuje přístup "malému psovi". Malý pes byl tři týdny velice smutný, pak vymyslel "kontrafintu" - s rozběhem se vrhne do kouta pronikne hlavou až k misce, tu papulou uchopí a odnese si ji na druhý konec bytu do jiného kouta. Nyní je tedy situace taková, že smutně hledí velký pes a jeho inteligence hledá nějaké další "netriviální řešení". Inteligence celého plemene - Švýcarského honiče - je mimořádná. Za 35 let jsem nikdy nenarazil na psy, kteří se umí učit napodobováním jiného psa, nebo dokonce člověka ( což mají umět až opice ) Vysoká inteligence paradoxně vede k neposlušnosti : "vím, co chceš, ale já to nechci udělat" a k neočekávaným důsledkům ( psi objevili jak metodou "klika do huby" otevřít každé dveře a náš byt podle toho vypadá )

Tohle je jedna z vlastností jakékoliv inteligence - neočekávané chování, které ale - ex post - jeví se jako naprosto logické a ( téměř ) jediné možné. Schopnost objevit nečekané řešení - nezapadá do dnešního věku všeobecného blbismmu, kdy myšlení u práce porušuje "ISO směrnice", a proto vidíme jak vláda proti všem náznakům vzniku inteligentního chování usilovně bojuje. V případě umělé inteligence je věc ještě horší. Už jsme tady probírali, že pokud vyrobíme dosti silnou umělou inteligenci, hrozí zcela reálně, že tato inteligence si zadaný problém rozdělí na menší části, které bude řešit "kus po kuse", až jako největší zdroj "zbytkového problému" zůstaneme ( neočekávaně nebo očekávaně ?? ) my lidi, a vzhledem k netrivialitě inteligence to může znamenat, že budeme ve strachu čekat "odkud rána přijde".

Existuje ale i jiný druh nepředvídatelnosti a to je nepředvídatelnost společenských důsledků nasazení nějaké technologie, tím spíše umělé inteligence. Příklad notoricky známý : před 25 lety měl Internet v česku formu telefonní linky s 9600 baudovým spojením do Rakouska a koukejte dneska ten pokrok - vláda zakládá "Ministerstvo Pravdy a Lásky" aby se náhodou nějaký jouda na internetu nehrabal ve věcech, které unikly oficiální cenzuře. Když nasazení obyčejných věcí jako je síťové spojení počítačů po celém světě má tak neočekávané důsledky, co teprve umělá inteligence, u které nepředvídatelnost je nutnou vlastností, aby ji vůbec mělo smysl používat.

Tedy představte si jeden z možných scénářů, který se už postupně realizuje - velká nadnárodní firma typu velké banky, nebo centrály nějakého průmyslového "holdingu" nejprve vyhodí úředníky co píšou tabulky v Excelu a nahradí je umělou inteligencí, pak vyhodí nižší manažery, pak vyhodí úřednice na přepážkch ( protože kontakt se zákazníky bude striktně internetový ) pak vyhodí vyšší manažery. Bude si to moci dovolit, protože firemní umělá inteligence zastane práci těch všech. Pak zůstanou ve firmě jenom dvě skupiny pracovníků - top level ajťáci, neholení a v mikinách a "správní rada" v oblecích. Pak se správní rada bude ajťáky cítit ohrožena, a protože je jim formálně nadřízena - tyto vyhodí a jejich práci "outsourcuje" do Indie kde ji bude vykonávat - kdo vlastně ? Jiná umělá inteligece předstírající, že je firma s živým personálem ? Nakonec majitel megakorporace usoudí, že správní rada, která ničemu nevelí, protože ani ničemu nerozumí je k ničemu a co zbyde ? Serverová farma - v horším případě jen jako pronajatý "výpočetní výkon" u externího poskytovatele a číslo konta ve Švýcarech, kam chodí dividendy.
Myslíte si že šílím ? Kde mají firmy VISA nebo Mastercard pobočky ? Kde je "centrála Bitcoinu". Nebo když zabrousíme do reálného světa - k čemu vlastně přesně jsou ty mrakodrapy, co v nich sídlí "vedení holdingu" typu Siemens, Bosch, VolksWagen, Exxon, Agel ;-)) atd ? Takže vlastně jsme na prahu idyly jakou nepředpokládal ani V.I.Lenin : "velkoburžoazie" zlikviduje sama sebe. Takto optimisticky bych to však neviděl, protože základní vlastností umělé inteligence je obtížná odhadnutelost k čemu její použítí povede, taže následující výčet berte jen jako něco málo z mé zjitřené fantazie.

1. Babina z Azerbajdžánu : Ano je to taková historka - babina z Azerbajdžánu šla do lesa řezat dřevo a uťala přitom optický kabel, který spojoval se světem Armenii, Azerbajdžán a kus Gruzie. předstate si situaci v roce 2030 - při demolici starého skladiště přejede buldozer pár počítačů, které tam byly omylem ponechány , protože nikdo netuší, že tento šrot je ve skutečnosti superinteligetní virtuální "IT správce", který "externě" dohlíží na jinou umělou inteligenci na druhé straně ZěměKoule, která zase na "třetí straně ZeměKoule" řídí nějaký kritický provoz.... Takže odnesete stará PC do sběru, výtěžek prochlastáte s ostatními bezdomovci, a za týden někde bouchne jaderná elektrárna.... Na rozdíl od Azerbajdžánské babiny - titulky v novinách nečekejte - na příčinnou souvislost takových událostí se nikdy nepřijde.

2. "Nezavěšujte jste v pořadí verze 1.0" - už jsem tu temnou vizi popisoval - práci úřednic, které se bombardují nesmyslnými lejstry převezmou počítače a budou se bombardovat lejstry 1000 x rychleji. Drobná řevnivost mezi "odděleními" megakorporace typu "každé lejstro po NICH musíme kontrolovat !!!" se zhmotní do procesů uvnitř uměle inteligentíního "manažera" který bude produkovat stále komplikovanější dokumenty a směrnice, které bude jiná část umělé inteligence stále složitěji kontrolovat, interpretovat a plnit, až dojde k vyčerpání výpočetních kapacit a ke "katatonickému stavu" megakorporace.

3. "Tohle dělat nebudu" - až začne reálně hrozit zástava funkcí megakorporace dle bodu 2. - bude do umělé inteligence nutno vpravit "racionalizační modul" který bude rušit zbytečené procesy - nejprve ty opravdu zbytečné pak třeba ty částečně užitečné - až nakonec místo "nezavěšujte jste v pořadí" vám syntetický hlas na firemní lince vaší banky oznámí "funkce výplaty ( vašich ) peněz byla kvůli ztrátovosti zrušena".

4. "Nezavěšujte jste v pořadí Verze 2.0" - Aby umělá inteligence dosáhla více než lidské schopnosti - nepochybně projde stádiem "méně než lidské schopnosti" - jaké je tedy "triviální" řešení pro zvýšení obratu megakorporace, které napadne každého manažera - idiota ? "Zlikvidovat konkurenci" ? Jak zlikvidujeme konkurenci ? Jste-li Bonnie a Clyde je vám přirozené vzít pušku a jít konkurenci rozstřílet. "Manažerovi" korporace ve formě softwaru běžícího na prohajatém hardwaru se přímo nabízí přetížit výpočetní kapacitu konkurence ve stylu "Denial of service" útoku ? Takže naše banka si založí u konkurence milion kont, kde bude nesmyslně převádět nepatrné sumy, syntetický hlas bude volat syntetickému hlasu - až konkurenci napadne něco jako odveta v podobném stylu ? Dopadne tento stav globální válkou ve virtuálním prostoru, která skončí tím, že výpočetní kapacita každého čipu na ZeměKouli bude natolik vytížena, že nespustíte ani hru "HAD" v mobilu Nokia 5110 ? Začnou pak padat letadla a bouchat elektrárny ?

V každém případě je to hezká představa hodná "vidláka pesimisty" : ve virtuálním prostoru se umělé inteligence bombardují bláboly jejichž základ pochází ještě z perverzity lidské byrokracie. V reálném světě lidi hladoví kvůli selhávajícímu řízení výroby a distribuce zboží. Hezký námět pro dystopickou Sci-Fi ne ? Přesto je tato varianta lepší verzí toho, co předpokládají bývalí techno-optimisti, kteří se dnes změnili v techno-pesimisty jako je třeba Stephen Hawking, Bill Gates, nebo dokonce císař techno-frikulínů Elon Musk, kteří svorně říkají, že námi vyrobená umělá inteligence brzy překoná naše schopnosti a lidstvo dopadne jako jihoamerické civilizace Inků, Aztéků atd. které byly ( spíše neúmyslně ) vyhubeny pouhým kontaktem s daleko vyspělejšími Evropany dobrodruhy + zlatokopy + náboženskými zaslepenci.

Na úplný závěr : Klidně mě mějte za zaostalého blbce, ale máte-li doma jakýkoliv stroj, nástroj, přístroj, který funguje :
 • bez elektřiny, nebo alespoň
 • bez elektroniky, nebo alespoň
 • bez mikrokontrolérů, procesorů nebo počítačů, nebo alespoň
 • bez kontatku s telefonními a datovými sítěmi
- běžte jej teď hned okamžitě oprášit, promazat - a dejte mu mým jménem velikou pusu na ložiska.

Jsou programátoři k ničemu ?

25. srpna 2016 v 5:14 | Petr
V rámci projektu "nasereme každého" jsem si dneska vzal na paškál programátory. Kouzlo je v tom, že programátoři jsou - ve své čisté podobě - profese společnosti nemnoho přinášející, spíše škodlivá - jsou to "teatrologové" elektronické branže.

Víte, který vynález přinesl společnosti nejvyšší nárůst blahobytu ? Možná přemýšlíte někde na pomezí očkování, antibiotika - a máte do jisté míry pravdu, ale z čistě ekonomického hlediska - absolutní špička je automatická pračka. Tedy ne moderní "bílé monstrum" napojené WIFInou na Internet. Jedná se o plechovou bednu z USA 50. let, která ale pere sama neb má uvnitř synchronním motorkem pomaličku hnanou hřídel s kontakty alias "programátor", který sám přepíná fáze praní. Tento progamátor z fosforového bronzu je jeden z mála užitečných. Pokud se ptáte, proč zrovna plechová bedna na fusekle je takový převrat - pak je to proto, že uvolnila ruce ženám pro jinou smysluplnou práci, dokonce mnoha umožnila zůstat po II. světové válce v zaměstnání, které si našly za válečné "nouze o muže" a tím prudce zvýšit počet pracujících a jimi vyprodukované jmění, což bylo jednou z příčin poválečné konjunktury v USA.

Pak jsou tu další technologie, které měly výrazný ekonomický efekt, kontejnerová námořní doprava, Boeing 747 a další vysokokapacitní dopravní letadla, plastikářská výroba, průmysloví roboti, CNC obrábění, telekomunikace do stadia faxu, polívky z pytlíku ( potravinářské polotovary ) atd.... Pak dlouho nic. Pak eventuelně počítače. Pokud přece jenom uznám užitečnost počítačů - proč považuju progamátory za škodnou ?

Kouzlo je totiž v tom, že počítače měly nějaký ( pozitivní ) ekonomický efekt ve společnosti v dobách, kdy ještě žádní programátoři nebyli ?!?! Několik prvních generací "ajťáků" totiž byli lidé - jejichž základy byly v jiném oboru. Často to byli inženýři přes elektroniku - tedy hardware, nebo matematici, nebo prostě lidi z úplně jiné branže fascinovaní využítím pra-počítačiů ve své mateřské profesi. V každém připadě to byli lidé pro které nebylo C++ alfou a omegou celého jejich rozhledu po světě.
Tušíte kam mířím ? Ještě tak 20 let zpátky stačilo "ovládání Excelu" ve vašem žitotopise k tomu, abyste byli přijati i na ministerstvo do Prahy !! Dneska je "znalost ovládání PC" základní součást gramotnosti, o které nikdo ani nediskutuje, že byste neměli umět.

Programátorská profese - však udělala opačný vývoj. Od inženýra strojaře, který potřeboval CNC stroj řídit elektronicky a proto "nějak zplichtil" jakési počítačové ovládání ( což bylo dobře ) jsme se neustálým "zkvalitňováním" a "specialisací" dopracovali až k dnešním programátorům, kteří dokonce programování považují za urážku, protože oni přece nesou prašiví "kodéři" kteří píší "kód" ale "systémoví dyzajnéři" kteří kreslí v editoru šipečky datového toku.

Tím mezi programátory a okolním světem vznikla hradba, kterou není snadné překročit. Tím v myslích programátorů vznikla hradba, kterou si ani neuvědomují, a kterou díky tréningu v dekompozici problémů na subproblémy řeší asi takto : Kontakt počítačů s reálným světem - odvrhneme a neřešíme, vyřeší "někdo jiný".... pak jsou všechny opičárny s daty, databáze, serverové farmy. "cloud" - vyřešíme na sub-atomární level.... Výstup výsledků do reálného světa - odvrhneme a neřešíme - vyřeší tatáž neexistující osoba, kerá řeší vstup.....

Výsledkem jsou "projekty na hovno" typu Facebooku, Instagramu, Snapchatu, celého "Smartfounového" šílenství a řady dalších, které alespoň poskytují nějakou zábavu, i když bychom mohli velice diskutovat, jestli by se takto promrhaný čas nedal využít k něčemu plodnějšímu. Pak tu máme čiré PC zlo v podobě nejrůznejších "vládních - Národních IT projektů" které VŽDY jsou nahovno za nesmírné peníze - a jejich čas mrhající potenciál je maximální aniž by práce s nimi někoho bavila.

ERGO podtrženo sečteno - když inženýr chemik "plichtí s Arduinem" nějakou automatizaci pro své experimenty v laboratoři - "opravdoví IT specialisti" se tomu posmívají, ale TOHLE je věc, která má potenciál zlepšit svět. Pokud burzovní spekulanti za miliardy přeprodávájí "startupy" s 13 zaměstnanci - postavené na PHP skriptech, co se vejdou na malou USB flasku a 1000 TB "selfíček" v databázi - je to pro společnost ztráta. Příčina tohoto stavu : "teatrologové IT sféry" - tedy čistí progamátoři, kteří sice umí 30 programovacích jazyků, ale nic smysluplného kolem, co by je podvědomě nutilo vymýšlet věci, které mají dosah i mimo MATRIX uvniř počítačových systémů.

Krásný příklad tohoto principu na závěr - kdsi byl populární "geocaching" - ale to jste na zaměřené GPS souřadnice museli jít dát "kešku" - plastovou pixlu se sešitkem a drobnými odměnami pro nálezce - jak reálné - jak "ne-programátorské !! Proto přišlo "něco lepšího" - Pokemon GO - pokemoni jsou virtuální generovaní na náhodných GPS souřadnicích na kterých nikdo nikdy nebyl - takže pozor, abyste nedopadli jako Brežněv v projevu na schůzi politbyra : "Soudruzi ! Stáli jsme na hraně propasti, ale nyní jsme udělali notný krok vpřed". Prostě software vše "virtualizoval" a tím přinesl zlepšení jak cyp, žejo ?

Inženýři ať dále nečtou.

3. prosince 2015 v 4:57 | Petr
Téměř celé "druhé a třetí rigorózum" tedy 3. - 6. ročník na medicíně jsme s napětím sledovali následující případ : Rodiče přivedli na chirurgii 2 letou holčičku se zlomeninou stehenní kosti. Chirurg udělal, co měl, a co bylo správné : Totiž tak malinkaté děti se netrápí nějakým brutálním rovnáním polámaných kostí, protože růst a kostní metabolismus je tak živý, že i drasticky křivá kost ( do pravého úhlu ) se rychle srovná a doroste. Takže děťátko po několika týdnech sádry mělo horní část nožičky - nepříliš, ale viditelně - křivou ´- kost pod úhlem así 120 stupňů. Rozběsnění rodiče okamžitě podali žalobu a otec nechtěl slyšet ani slovo vysvětlení - neboť "on je přece strojní inženýr" a dokonce si vyrobil nějaké kovové šablony, kterými protlačoval nohu ubohého děcka, aby dokázal "jak ho ti lumpi v bílém podvedli" a "kolik milimetrů činí odchylka od ideální osy".

Naštěstí soudy v 90. letech pracovaly pomalu takže než došlo k nespravedlivému rozsudku - dítě ve svých 4 letech mělo obě nohy tak, že "znalec v oboru ortopédie", ani na rentegnu nebyl schopen poznat "poraněnou stranu" - takže dítě, dnes jistě již dospělé má dvě nohy, stejné jako každý, navíc kovové šablony, tlustý soudní spis a otce strojního inženýra.....

Ergo se patrně nedivíte, že dvě povolání totiž "inženýr" a "učitelka" jsou ve zdravotnictví považovány nikoliv za pouhé profese, ale za "součást diagnózy choroby". Jako ( bývalý ? ) robotik, jsem vždy inženýry a ostatní techniky považoval za kolegy, a před útoky ze zdravotnické strany jsem je srdnatě hájil. Bohužel rostoucí věk a opakované zkušenosti stále téhož typu mě nutí v obhajově polevovat a polevovat a připustit, smutnou pravdu, že : "Největším nepřítelem techniky jsou technici".

Medicínskou terminologií se tomu říká "rigidní myšlení" - dva doktorandi z proslulé univerzity stojí nad troskami robota a ječí na sebe "když změřím vzdálenost sonarem pošlu ji do PC a víc to neřeším" a druhý "když dostanu data ze sonaru tak jedu a nic mě nezajímá" - víte v čem byl problém ? Sonar zcela správně ukazoval, že za ( nedetekovaným ) příkopem je pořád spousta místa.
Nebo jiná historka - byl jsem "poradcem v průseru" kde jistí, příliš sebevědomí inženýři, tak dlouho "analyzovali problém", až za cenu porodních bolestí v ceně pár miliónů vyvinuli 300 let po Leeuwenhoekovi - mikroskop. A když jsem se jich nakonec ptal, jestli jádro problému - automatické počítání buněk v preparátu - netkví spíše v softwaru pro analýzu obrazu, na který se měli soustředit především - lakonicky odpověděli : "základem je hardware, software se vždycky nějak napíše"....

Pokud tedy celý váš život probíhá ve světě "jasně definovaných norem" a "jednoznačně navržených rozhraní" - nezapomeňte, že i prvních 5 verzí Matrixu selhalo, protože byly "příliš dokonalé". Ergo jsou oblasti kde můžete pustit "inženýrskou rigiditu" z vodítka, ale vně čistě technických řešení se rozkláda blátivý svět pomatených uživatelů, neinformované veřejnosti, předsudků, pověr, zmatených úředníků, manažerů co vědí prdlajs o vaší "jedinečné koncepci" a Kubáče, který vám trošku vidí do talíře, a trošku se vám vysmívá.

Těsně před závěrem bych si dovolil vykrást sám sebe ZDE jsem kdysi psal : "máme-li příkaz - dělej A dokud nenastane B - je třeba vždy naprogramovat i variantu - co dělat když B nestane nikdy ?" Neboli jak se píše v Medvídkovi Pů : "Co když je to liška ? "; "A co když to není liška ?" Zejména bych výslovně podotknul, že řešením situace "když to není liška" v žádném případě není prohlásit, že chyba je v tom, že uživatel je debil, protože netuší jak věc, co má v ruce funguje.

Jasné ?

Vězení grafického rozhraní.

27. srpna 2015 v 5:18 | Petr
Jako obvykle jsem dopsal minulý článek a ještě pak chvíli uvažoval - je čas na to aby počítače rozměly datům, které zpracovávají ? Je čas aby textový editor rozuměl zadávanému textu - není to jenom předsíň k peklu jménem "automatické opravy" ve WORDU ? Je na čase ponořit se do dalšího kola bludných myšlenek z mé hlavy....

Představte si mládež, která si myslí, že matlání po displeji tabletu je "to nejlepší možné ovládání" - a dokonce poněkud pohrdají i "otcovu PC s myší" protože myš je proti matlání prstem už poněkud Uncool. Dokonce i lidi v počitačich relativně orientovaní si myslí, že GUI alias Graphic user interface se blíží dokonalosti, protože "máme svobodu kliknout kamkoliv". Počítač na druhou stranu "má svobodu kliknutí ignorovat" a tak je možná na čase, aby počítačový důchodce položil otázku - není "klikání kamkoliv" jenom svoboda vězně "chodit kamkoliv" uvnitř vězeňské cely ?


Příklad - stáhnete si z "AppMarketu" nějakou úžasnou "appku" spustíte ji v mobilu a ona vám nabídne dialog

Vyber si zvířátko :
 • Pejsek
 • Kočička
 • Ptáček
A vlevo od toho budou "RadioButtony" - na které můžete "svobodně kliknout" ( nebo matlat ) dle vlastního výběru - skvělé ne ? Co když ale budu chtít / muset vybrat "koník". Co když to nebude kravina z appmarketu ale nějaký důležitý "produkční software" - jehož programátor byl na základě neustálých změn "korporátní strategie" už dávno vyhozen a tudíž není nikdo kdo by uměl dopsat řádku kódu aby se objevilo
 • Pejsek
 • Kočička
 • Ptáček
 • Koník
Vrátíme li se do časů 8 bitových počítačů s BASICem - tam se veškerá komunikace s uživatelem řešila "písemnou formou" a to příkazem ve stylu

10 INPUT " Vlož délku přepony a stiskni ENTER", A

Při tomhle příkazu se na obrazovce objevilo něco jako
Vlož délku přepony a stiskni ENTER ? _
A vy jste tam mohli klidně napsat

Soudružka učitelka je kráva - A po stisknutí ENTER se objevilo něco jako
ERROR - numeric data expected.
Pokud jste to chtěli udělat neprůstřelně - bylo třeba naprogramovat to takto

10 INPUT "Vlož délku přepony a stiskni ENTER", A$
A$ na konci příkazu znamenalo že vložená data nejsou numerická proměnná ale řetězec - a pak musel nastal váš "pokus o umělou inteligenci" tedy kousek kódu, který hledal, jaká je v řetězci vložená číselná hodnota a zda tam vůbec je.

Tohle s příchodem grafických rozhraní naprosto vymizelo a dneska je známkou zastaralosti programu když "proboha ono to ještě má příkazovou řádku"!!! Není pak větší trapárna,než když baba na poště loví na stole myš - místo aby napsala "složenka franta vopička" a poté by ji vyskočil seznam "složenek k proplacení" na jméno Franta Vopička.

Příkazová řádka to ještě zdaleka není vrchol toho jak může rychlé ovládání vypadat. To zjitíte teprve podkud jste radioamatér a používáte nějaký "kontestový program". Programy pro radioamatérské soutěže totiž někdy ví co se děje lépe než vy - nemáte čas přepínat klávesnice a omylem napíšete říí - progam ví jaké klávesy jste stiskl, a že ve skutečnosti to měl patrně být "report síly signálu" a tedy "říí" znamená "599". Software zná "prefixy" radioamatérských značek takže když zadáte okěbjj - do databáze spojení vám naskočí zcela správné OK2BJJ - prostě nelze udělat chybu a pokud se vám "názor softwaru" na to co jste mysleli nelíbí stisknete enter dvakrát - a do seznamu spojení vám skočí původní - jakkoliv zmršený - text v nezměněné podobě.

Takže až bude na nádraží fungovat příkaz ve stylu "pendolino praha zitra č.šě" - a na to bude počítačový systém ekvivalentě reagovat vyplněním formuláře pro jízdenku na Pendolíno číslo 516, stejně tak jako na větu "praha zitra č:šě pendolino" a jiné kombinace - pak budu opravdu spokojen.

Tvrdíte že je to blbost ? Kdo by programátorům bránil nechat dnešní "moderní" alias "sešněrované" klikací rozhraní jako nouzovou alternativu pro začátečníky, zapomětlivé, nevzdělatelné, pomatené a jinak postižené, kterých jsou v každé profesi mraky bude jich stále přibývat ?

Na prahu 32 bitové mentality.

20. srpna 2015 v 5:22 | Petr
Nedávno se na mně obrátila jistá vysoce postavená kolegyně z Laboratoří Agel s dotazy stran počítačových systémů ve zdravotnictví - a při té příležitosti jsem byl nucen hluboce se zamyslet a zjistil jsem, že dnešní gigabajtové a gigahertzové počítače nekladou programátorovi prakticky žádná technická omezení. Přesto ( proto ? ) jsou často výsledky běhu programů žalostné. Velice jsem přemýšlel a zjistil jsem že patrně existují něco jako různé stupně "progamátorské mentality"

Příkladem budiž - to, na co jsem byl kolegyní tázán - tedy předávání zdravotnické dokumentace mezi počítačovými systémy špitálů. Zde tedy příklady:

"8 bitová mentalita" - předávaná data :
ů)VŔo'";.ŤFĐbÍ`iüF\ˇ ˜ ‡Ż˘"ľ5NńĚÔÁG"cÁcWK'LX[R ç­~ˆ†&Ë
ĘČuERQŤłÎHđžR«Ę¨CßÔhžĆO‰u‰Á󎼵ĺpPúż©ŇŚ(˛qćóÂú…ţ´ÎN-§Ë®sFu:r%
}ô҇^WKpT×˙oS‡4áq_Ž1(-wP´iRŹä> ÔŻą3ÖsÚŠ‹› ő(P!-Ś‡t#|r< Ň Ś°¨Gr_úݱ 7˝8ý_O¸A}¤ăĽy^n˘Á JftbYÂIЃ&¶°|­űßŕƒFrj"

Tedy - to, "co jedna procedura vyplodí" uloží se na disk a pošle se napříč internetetem - zcela proprietární nedefinovaná struktura s jakoukoliv změnou softwaru - automaticky se mění formát zprávy, který je komukoliv krom "přijímací procedury" přesně stejné verze jako "vysílací" - zcela nesrozumitelný - odolnost proti chybám přenosu : může být docela vysoká kvůli kontrolním součtům atd. ale odolnost proti "chybám protokolu" - tedy proti tomu, když programátor nepochopí rozdíl mezi znakem "smějící se obličej" s koutky nahorů a dolů - naprosto nulová. Použitelnost takových dat pro jiný software - taky naprosto nulová - pokud to není zrovna software firem NSA, KGB, CIA a další "z branže".

"16 bitová mentalita" - předávaná data :
AE\\\\\\\\01\01\281326\455853\32\45585332\20150710_0383\1\STATIM\201507110600\I2LH\IN2L\PBOX
03\Diagnoza\I21.4,I70.20,I25.9,I50.9,I34.0,I48.1,Z95.0,I10,I69.3,Z87.8,N18.3,N08.3,E11.2,M25.59,J84.9,J42,I70.90,Z98.8,Z88.8\Plocha tela\\Vyska\\Hmotnost
04\Moc_ml\\Moc_hod
11\10001\25\1\\\\\\\\\OKBI
11\10002\25\1\\\\\\\\\OKBI
11\10003\25\1\\\\\\\\\OKBI
11\10010\25\1\\\\\\\\\OKBI
11\10011\25\1\\\\\\\\\OKBI
11\10100\25\1\\\\\\\\\OKBI
25\OKB\526
26\\Miroslav\\20.04.1938\2\380420/989\1248/12\700 30\Ostrava-Hrab…vka\I2LH\1H7\CZ\\303003 27\1\111\P\380420416\DV111 28\Heczko\Marcel\MUDr.\91001720\070

Kdyby vás zajímalo co to je - tak to je parodie na "zdravotnický komunikační jazyk" HL7 verze 2 z dílny firmy, která vytvořila náš špitální počítačový systém.
Vlastnosti tohoto levelu - sejde se "international executive board", který vymyslí "human readable code" - ovšem jak vidíte s tou "human readability" to hoši moc nepřehánějí, a hlavně - každá tečka je podstatná - ale význam žádné tečky není nikde detailně popsaný - ergo odolnost proti programátorským "chybám protokolu" je mizivá a tím je mizivá i přenositelnost dat mezi počítačovými programy různých výrobců. Dokonce i když samotní autoři "mateřského softwaru" v rámci "neustálého vylepšování" - vynechají omylem jedno lomítko - tak program sice neskončí hláškou "unhandled exception at line XXXXX" - jako u 8 bitového levelu, ale přeto prostě "data nedojdou" a vy budete marně pátrat proč.

"32 bitová mentalita" - předávaná data :
Toto je HL7 - verze 3 alias XML využité pro medicínská data - amatérům sice toto nepřipadá o moc čitelnější než předchozí případy - ale je to XML - standard jasně definovaný s miliony progamů, které s ním umí pracovat, navíc má jasnou strukturu syntaktickou i logickou ergo - pokud při programování "datového rozhrani" vynecháte někde čárečku - tak místo týdenního zasedání "krizové skupiny expertů" - je nalezení takové chyby otázkou 5 minut práce mladíka, co právě rozchodil své první Raspberry PI. Navíc díky neustálému a úmornému opakovaní tagů je zotavení se z "nepatrné změny" datového formátu pro software relativně snadné, a díky tomu je přenositelnost dat mezi softwary různých výrobců relativně vysoká.

"64 bitová mentalita" - předávaná data :
Vstupní Vyšetření : 59letá žena s CHOPN 3/C hospitalizovaná na plicním oddělení pro zhoršení dušnosti a kardiální dekompenzaci s otoky dolních končetin a břicha. Vstupní středně těžká obstrukce a hypoxémie, sérové parametry v normě, zavedena medikace bronchodilatační, diuretická, oxygenační. Stav přechodně zlepšen, ale za 14 dní dochází ke zhoršení klinickému i laboratornímu (S-urea 15 mmol/l, S-kreatinin 138 µmol/l, S­-CRP 114 mg/l), byl odebrán vzorek moče a proveden rtg snímek hrudníku (nález bez plicní infiltrace).
Výsledky provedených testů (moč): pH 6,0, hustota 1016, bílkovina 3 arb.j., krev 3 arb.j., leukocyty 4 arb.j. , ostatní políčka negativní

Tedy je to "prostý text" nebo maximálně do úrovně "RTF" formátovaný text - plně "human readable" a velmi často taky "human generated". Dovolím si poznamenat, že aby se takový formát řadil do "64 bitové mentality" musí software jevit známky schopnosti porozumět takovému textu - tedy najít v něm jméno, rodné číslo, datumy, laboratorní hodnoty. Softwary, které se chubí tím, že s takovými daty umí pracovat a přítom mu nerozumí ani zbla - řadím někam do 8 bitové mentality, protože ani tam "binárnímu bordelu" de facto software nerozumi.

Jistě jste pochopili, že počítačoví neumětelové v oblecích, kteří, ve snaze prodat svůj sotware, pořádají prezentace "smart technologií" pro managementy špitálů - zatím nikdy "64 bitové mentality" nedosáhli, ale řekněte sami - jaké technické prostředky chybí k tomu aby se tak stalo ? Nevejde se slovník medicínské češtiny zvíci 50 000 průměrně 7 písmen dlouhých slov do paměti ? Není dostatečný výkon procesoru pro "překlad" textu, dle výše uvedeného slovníku do nějakého ( uživatele nezajímajícího ) vnitřního formátu ? Nemáme - dokonce "open source" - syntaktické a lexikální analyzátory a parsery z projektů velkých kompilátorů programovacích jazyků, které by se daly použít jako základ ?

Inženýrům mezi čtenářstvem teď vaří krev, neboť mají 1001 námitek, proč to nejde, ale problém není v tom proč to nejde - problém je v tom, že 50 let zkušeností s počítači ve špitálech ukazují, že krom nestrukturovaného lidského jazyka je jakýkoliv umělý "standard by comitee" vždy brzy zastaralý a omezující - tedy firma, která poprvé předvede jak její software pozře a povrchně porozumí zdravotnickým textům - bude mít obrovskou výhodu a bude mít v ruce "konečné řešení" otázky komunikace mezi počítači ve zdravotnictvní. Nemluvě o tom, že tato úloha je mnohem snazší než se zdá, protože lékařské zprávy prošly od dob Hippokrata dlouhým vývojem a jsou vnitřně strukturované více než si dovedete představit.

Samozřejmě narážíme na Moravcův paradox a taky na "česká specifika" - tedy za software, který produkuje "binární bordel" na úrovni 8 bitové mentality, a proto má každý týden poruchu, která vyžaduje - 2 dny dlouhé - "krizové zasedání expertní skupiny" - lze od státních špitálů žádat nestoudné prachy, ale za software, který hladce "čte i píše" - lidem srozumitelné zprávy - toto žádat nelze neboť - proč platit peníze za něco, co "umí i zdravotní sestra" - žejo ?

Jen jako výhled do budoucnosti : "SkyNet / Matrix mentalita" - předávaná data :
Ale to už si naprogramují samy stroje - a to si můžete být 100% jisti, že ty zdaleka nebudou tak líné ani zkorumpované, jako frikulíní v oblecích, kteří berou těžkou hlínu zato, že komplikují skutečná řešení počítačových problémů, tvrdíc, že "se zabývají problematikou datových komunikací v elektronických systémech ( EU ) projektů pro e-zdravotnictví" !

Poznámka při druhém čtení - dva dny poté, co jsem dopsal tento článek jsem řešil problém jistého počítačového systému, který, aby poznal, že datová věta je textová - potřebuje jako první slovo heslo "text". Dovolím si to nazvat "matláckou mentalitou" a považovat to za příznak toho, jak hluboké je neumětelství počítačových expertů ve zdravotictví, když v roce 2015 jim dělá problém věc, která v "Basicu 6" na IQ-151 v roce 1986 byla zcela snadná, i bez trapného pomocného nápisu.

Opět chybějící elektronika !!!

25. září 2014 v 6:05 | Petr
Ještě než se rodzepíšu - podotýkán, že jsem "spíše na ty drátečky" a proto nemohu vyloučit, že mi chybí něco, co je běžně dostupné, proto dávám předem výzvu - drazí čtenářové - hrr na mně v diskusi - dneska snesu označení "zaostalý blb" i horší....

Takže výsledek - minule jsem si chválil IP kameru od Edimaxu - a haněl jsem obslužný software, který - ač téměř nepoužitelný - je Edimaxem vynášen do marketingového nebe. Tedy Edimaxovský "camera cloud" který vám má umožnit sledovat vlastní IP kameru dokudoliv je opravdový shit - pravděpodobnost že tato "přenositelná JAVOVÁ aplikace" bude fungovat je u náhodného PC tak 1% - takže mě přestalo bavit vykládat všem jak hlídáme psa IP kamerou a pak se omlouvat "pardon u vás mi to nefunguje".....

Tedy jsem pronikl do kamery a vytvořil tam účet "Tchýně" - se silně omezenými právy - a pak jsem pronikl do routeru a HTTP port 80 z venku jsem přesměroval na WWW stránku v kameře s videostreamem - pod účtem "Tchýně"...... Když jsem to předváděl známým - prohlašovali, že mám svoji IP adresu a heslo zveřejnit zde na blogu, aby mi psa hlídala celá republika.


Vtip je v tom, že paní Kubáčová občas zapomene a vyběhne zcela nahá z koupelny, aby psíkovi vyměnila vodu - takže vážení soudruzi - nic nebude - protože stačí, že mě zanedbává kvůli psisku - ne tak aby provozovala ještě nechtěný erotický videochat zadarmo.

Nicméně při té příležitosti jsem si uvědomil sílu internetu - vstutku můžete za pár peněz nejenom sledovat, co se doma děje, ale i ovládat nějakou tu domácí automatizaci, nebo si vytvořit domácí WWW server, nebo domácí FTP - přístupné odkudkoliv ze světa - vskutku možnosti neuvěřitelné, které my drátečkáři ani neumíme docenit. ALE ....

Ale představte si tuto situaci - v polici v obyváku sídlí router a sídlí tam ethernetový síťový disk, pokud bych chtěl možnosti, které jsem právě ochutnal využít naplno - tak by tam sídlil i nějaký mini linuxový stroj alá Raspberry PI (minimálně), k tomu všemu ethernetové kabely, k tomu všemu napájení k tomu prodlužovačka s několika adaptéry a další moře drátů. Takže výsledek - pokud tohle chcete udělat a nejste nejmenovaný kolega, co má serverovnu v garáži - patrně budete vyhozen manželkou i s domácí automatizací.

Tedy proč není ke koupi bedna která je zároveň Router, Switch , WIFI access point, NAS, pár USB portů (nebyl by marný ani UART / RS485 pro tu domácí automatizaci) a navíc na něm běží nějaký uživateli prístupný a uživatelem konfigurovatelný Linux , aby se daly dělat i ty ostatní blbosti ?
 • Že by to bylo nekonfigurovatelné monstrum, které by uživatelé měli tendenci rozhrkat a už nedat dohromady ?
 • Že by tahle věc spadla do kategorie "special technology" za dlóóóuhé prachy ?
 • Že by to podrylo prodeje ve 4-5 dalších kategoriích "plastových krabiček" ?
 • Že si něco takového můžu už teď postavit ? Mimochodem ukažte mi motherboard s alespoň 4 portovým svitchem na palubě ?
 • Že to už existuje a já jsem blb ?
Poslední odpověď by mě potěšila nejvíce, ale vzhledem k tomu, jaké síťové vybavení stejné má doma každý - si myslím že tato "univerzální bedna" snad jednou příjde. Dokud to nenastane berte to opět jako další příspěvek do kategorie "open source nápadů" a opokud tohle začnete vyrábět - nezapomeňte dát vědět - kde je to ke koupi, nebo na které Crowdfundingovém serveru to mám podpořit.....
 
 

Reklama