Svět okolo

Bulharsku vstříc !

10. září 2019 v 5:34 | Petr
Nepatrná poznámka na úvod : "Festival piva Radegast" - reklamní akce japonského pivovaru Asahi - byl po 16 letech vyhozen ze sídelní obce pivovaru - vísky Nošovice - kvůli "různým bezpečnostním omezením". Kam byl přesunut ? Do Frýdku-Místku, kde pan primátor Pobucký srdnatě bojuje proti lhářům označujícím město za prochlastanou díru plnou narkomanů a bezdomovců.

Nyní již k meritu věci - což byla velice příjemná dovolená na Slunečném pobřeží. Taxikář, který nás vezl na letiště se rozplýval : "Když jsem byl v Bulharsku s ROH - místní pálenky byly tak laciné, že jsme byli pořád vožralí!". Obávám se, že jsem byl v Bulharsku poněkud častěji a převážně střízlivý. Za posledních 10 let už potřetí z toho jednou na cyklistické výpravě ve vnitrozemí se spaním po škarpách a pastvinách, kdy každou zemi poznáte daleko detailněji.

Obecně - Bulharsko za posledních 500 let je násobně krvavější verze Česka. Součást "monarchie" vedené tureckým - tedy islámským - panstvem. Pravoslavné kostely, které nesmí být vyšší než Turek na koni. Tajné kláštery vytesané ve skalních masivech. Krvavé potlačování národnostního a náboženského sebeurčení. Válečné osvobození z turecké nadvlády. Spolupráce s českými obrozenci - Ivan Mrkvička, bratři Škorpilové, Konstantín Jireček, Rakousko-Uhersko-Česko-Bulharské pivovary a stavební firmy. Re-emigrace Bulharů do Česka mezi světovými válkami až do 60. let. Ostrá verze bulharského komunismu a bulharská non-sametová revoluce. Faktický ekonomincký krach nově vzniklého kapitalistického státu, a ekonomický exodus Bulharů...
Poslední dvě věci snad zasluhují podrobnější vysvětlení. Po pádu bolševika dostali všichni Bulhaři na výběr - buď si zachováte nárok na sociální dávky a inflací ohlodanou penzi, ze které se nedá vyžít, nebo dostanete jednorázovou dávku 500 Euro na start nějakého podnikání - a tím vaše nároky vůči státu skončí. Dnes už je Bulharsko zase poněkud milosrdnější, ale rozhodnocě to není "sociální" stát českého "flákacího" typu. S ekonomickou krizí 90. let souvisí i exodus Bulharů do světa. Na konci bolševika mělo Bulharsko téměř 10 milionů obyvatel. Dnes je to kolem 7 milionů - a ten rozdíl jsou Bulhaři v ekonomické emigraci. Úbytek obyvatel je nápadně viditelný hlavně v hornatějších částech vnitrozemí, kde jsou tisíce vesnic, kde dožívá pár seniorů a v prázdných domech fičí vítr.
Na optimističtější notu : Bulharsko je, díky drsné turecké zkušenosti, jednou z mála "turistických destinací", které nemají bezpečnostní problém s muslimy, migranty a tak. Moje poslední - letošní - návštěva naznačuje, že jak turisté tak hostitelé jsou si toho dobře vědomi. Nezažil jsem v Bulharsku takovou národnostní pestrost. Britské turisty, německé a skandinávské důchodce, Rumuny na prázdninách u sousedů. Turistická letoviska začínají být výstavní a ceny začínají být vysoké.

A pak ještě něco málo srovnávání plivání do vlastních řad:
České silnice : Pět kilometrů zbytečné uzavírky. Uprostřed uzavírky - 20 stavebních strojů - po 5 miliónech za kus - tiše chytají rez. Mezi nimi se pohybují celkem tři lidi. Jeden s lopatou a dva s mobilem - dělají lopaťákovi "management". Bulharské ( Švýcarské, Německé, Polské, Srbské a další ) stavby probíhají přesně naopak. Jeden stavební stroj usilovně pracuje a desítky Buhlarů kolem - "dřou jako Bulhaři". A mimochodem - můj cyklistický spolujezdec - anarchista - komunista - pesimista - prohlašoval : "ještě budeš plakat po balkánských silnicích". Ano - jeďte z Ostravy do Chomutova a zpět a pak se jeďtě vyplakat na bulharské, srbské nebo třeba nedaleké polské dálnice.
Varna, kde jsem letos chodil jako doma - je stejně velká jako Ostrava. V ostravských parcích posedává opilá mládež, zablešení bezdomovci a narkomani ve svém světě. Ve Varenském hlavním parku ( založeném 1895 Antonínem Janem Novákem ) sedí na lavičkách babiny - důchodkyně, které prodávají týdny a týdny pracně háčkované a paličkované záclony a ubrusy, aby finančně pomohly sobě i rodině...

Penny Market a cena za ekologický blbismus

3. září 2019 v 5:10 | Petr
Jeden kolega z práce má talent vystihnout věci jedinou poněkud temnou větou. Takže na otázku současné politické, ekonomické, energetické ba i psychologické situace v Evropě, potažmo v celé západní civilizaci řekl : "Německé chyby nejsou nikdy malé."

Musel jsem s nim (ne)souhlasit minulý týden, kdy jsem zcela unavený šel kolem německého obchodního řetězce "Penny Market" a potřeboval jsem koupit chleba a Kofolu. Chleba byl hnusný - ještě orosený, jak jej vytáhli z mrazáku, ale pořád lepší než "kamenivo do betonu" alias "pečivo z naší pekárny" které je vždy jak suchary na lodi Bounty.

Takže jsem šel k pokladně, kde mi bylo oznámeno, že "taška igelitka už není", protože Penny Market bojuje za "záchranu ZeměKoule". A byly mi nabídnuty 3 alternativy :
 1. Bavlněná taška plátěná - viditelně mizerně sešitá - 29,90 kč
 2. Papírová taška velikosti obálky A4 - 15.90 kč
 3. Polyesterová ( !!! ) taška poněkud větší než taška č. 2 a poněkud lépe udělaná než taška č. 1 - 29.90 kč
Takže jsem nákup za 60 dal do tašky za 30 a vydal se k domovu.
Taška
Tušítě v čem je problém ? Korporátní manažer uvažoval tak, že "zachrání ZeměKouli" tím že místo "jednorázové" igelitky nabídne opakovaně použitelné tašky. Problém je ve slově "použitelné" tedy pokud jejich konstrukce a kvalita je tak mizerná že jejich životnost nepřesáhne průměrnou igelitku - pak se záchrana tak nějak nekoná.

A pak je tady druhý problém - bavlněná taška k ničemu i papírová taška k ničemu má alespoň tu výhodu, že když se MECHANICKY rozpadnou dříve než igelitka a jsou zahozeny do odpadu - v tom odpadu se i CHEMICKY rozpadnou dříve než POLYETHYLÉNOVÁ taška.

Problém té třetí a jediné relativně použitelné "tašky z Penny" je že je z POLYESTERU alias POLYETHYLEN-TEREFTALÁTU - což je materiál - stejný jako PET láhve - daleko méně "biokompatibilní" než původní materiál igelitek, jehož odolnost a neodbouratelnost v živoním prostředí dosahuje vrcholu z běžných komerčních plastů. Jinýmí slovy - původní igelitky např. bylo možno legálně pálit jako petrolej, parafín, nebo topnou naftu - nové tašky kvůli rakovinotvorným zplodinám takto likvidovat nelze - BLAHOPŘEJEME.


Není to jen problém náhrady neškodného plastu "králem neodbouratelného plastu". Je to skoro jako nějaká choroba. Příklad : EU a potažmo Německo chce snížit emise automobilů - místo aby propagovalo auta na zemní plyn postavená na současných motorech, která mají rozumný dojezd a ještě se dají rozumně natankovat v již existující síti čerpadel a navíc si odpadním teplem v zimě zatopíte - propaguje následující úchylný "energetický řetězec" :
 • Jaderné elektrárny se zavřou
 • Zemní plyn se doveze z Ruska
 • Spálí se v plynových elektrárnách, čímž se ztratí 60% energie, kterou se v plynovém autě dá topit.
 • Elektřina se rozvede ( zatím nedostatečnou ) elektrickou soustavou do ( zatím nedostatečné ) sítě nabíjecích stanic.
 • jimi se nabijí drahé, hořlavé a toxické lithiové akumulátory, což trvá dlouho a nezajistí to dojezd ani jako flaška plynu
 • jimi se pohánějí elektromobily, které díky zrátám v "úchylném řetězci" nemají "ani Joule nazbyt" - viz malý dojezd a žádná energie na topení.
BLAHOPŘEJEME - Německé chyby nejsou nikdy malé a polyesterová "Penny Taška" je toho malou ukázkou.

Poznámka při druhém čtení : tento problém je obecný - ekologisti čacky bojují proti relativně neškodnému polyethylénu, ale co s PET lahvemi - se vyřeší tak, že USA a Číňani je odvezou do spalovny - rakovina - nerakovina - a Indové do Brahmaputry - Ať se světový oceán poměje...

Stížnost na použití střelných zbraní v centru Frýdku-Místku

26. srpna 2019 v 0:01 | Petr

Pobucký Michal
Primátor města
Frýdek Místek

Věc : Stížnost na postup Magistrátu města Frýdek-Místek

Vážený pane primátore

Netoliko že Frýdek-Místek je jedna z nehorších vyloučených lokalit v Česku.
Netoliko že nezaměstanost, akoholismus a toxikomanie se blíží špičce republiky
Netoliko že po setmění jsou ulice plné opilců, bezdomovců a nehybných lidí ležících ve vlastních zvratcích.
Netoliko že Městská policie se prakticky výlučně soustředí na špatné parkování a psy bez vodítka.

Ještě je nutno pořádat "kulturní akce" které tyto nežádoucí jevy podpoří a rozšíří mezi zatím spořádaně žijící.

Přijměte moji razantní stížnost, proti "kultutní akci", která probíhala 24-25. srpna 2019. Dle sdělení sloužícího důstojníka Městské policie se jednalo o "Oslavy třicetileté války s nácvikem střelby". Dle sdělení téhož důstojníka byla tato akce schválena Vaším zastupitelstvem !!!

Prakticky celá "akce" probíhala tak, že organizátoři akce stříleli z histotrických střelných zbraní - mušket a malého kanonu - celé dva dny nepřetržitě - s takovou frekvencí jak jen stačili nabíjet.

 1. Kdo povolil střelbu ze střelných zbraní a z kanonu v centru města ?
 2. Jak byla zajištěna bezpečnost a dodržení hlukových norem ?
 3. Jak bude zodpovědný úředník potrestán ?
 4. Předstoupí Vaše zastupitelsvo před voliče s tím, že "akce" tohoto typu jsou v jeho volebním programu a budou se pravidelně opakovat ?

Předem děkuji za odpovědi na všechny otázky.

Ora et labora !!

Petr Kubáč
Frýdek-Místek

P.S. Trestní oznámení na neznámého pachatele pro překročení pravomocí veřejného činitele a obecné ohrožení - bude podáno.

Vážený pane,

víte o tom, že nezaměstnanost je u nás jedna z nejnižších z celé ČR? Kde jste přišel na vyloučenou lokalitu? Není to pravda. Další Vaše invektivy asi nebudu dále komentovat. Píšete, že podáváte trestní oznámení, tudíž do doby, než policie vše prošetří, nemám důvod dále reagovat. Přeji Vám krásný den.

Mgr. Michal Pobucký, DiS.
primátor

Když jsem podával na policii trestní oznámení - policajti se tvářílli jako : "nikdo nebyl zabit, takže je 99.99% pravděpodobnost, že celá věc bude odložena".
Nicméně dnešní pohádka je i přesto poučná :
 1. Budu parafrázovat Miroslava Macka, který prohlásil : "Je-li Miloš Zeman oficiálně zdráv, alespoň víme jak vypadá zdravý člověk". Tedy já teď vím jak dle pana Pobuckého vypadá "krásné město"!
 2. Opět se potvrdilo, že nejmenší podnět na který ČSSD - strana pana Primátora - reaguje - je TRESTNÍ OZNÁMENÍ a někdy ani na to ne.

Jelikož patrně žiju v jiném městě než pan primátor - vzal jsem fotoaparát na "krátkou procházku se psy" v délce 20 minut ( 16.00 - 16.20 ), která probíhala v "překrásném parku" pod Frýdeckým zámkem, kde o víkendu probíhala i zmiňovaná "kulturní" akce se střelbou a chlastem.
Pokud by drazí čtenářové, nebo pan primátor chtěli další fota - mohu posloužit - zde vidíte jen výživnější polovinu mého 20 minutového foto-úlovku, který jsem nemusel nijak zvlášť hledat, spíš si dávat pozor abych při focení hnusu X nešlápl do hnusu Y...

A mimochodem - všichni obyvatelé "překrásného města" - pokud mohu prosit - zohledněte jeho nesmírnou krásu i práci městského zastupitelstva na této kráse - při nejbližších komunálních volbách.

Chyť si svoje klíště !

25. června 2019 v 5:36 | Petr
Už jako hoch sotva školou povinný jsem si začal všímat, že tehdejší komunistický režím měl zvláštní slovník. V televizních zprávách se například opakovaně objevovalo že "soudruzi uvolňovali mezinárodní napětí", což mělo kulantně naznačit, že se na mezinárodním setkání vožrali jako hovada. Ale já, jako klučík jsem si to představoval úplně jinak : a to tak, že lezou po sloupech vysokého napětí a povolují dráty vedoucí přes hranice, aby tyto nepraskly. Později jsem začal velice bolestivě vnímat frázi "dodavatelsko-odběratelské vztahy" - jakože součástky na prima elektrický obvod z "Amatérského rádia" stejně nikdy neseženu.

Pak režim padl a začaly, tehdy ještě neškodné, náznaky politické korektnosti - "hluchý = neslyšící", "slepý = zrakově postižený" atd. Pak situace houstla a houstla až jsme se dostali do "bahňačky", ve které jsme dnes. Vy řeknete ( podle pravdy ) - "je to fetující lepmpl" a oni řeknou ( o vás ) - "je to rasista".

Takže ještě za bolševika a dloho potom, když byla veřejná prostranství a parky zanedbané a neuklizené říkalo se : "je to šlendrián" a psaly se stížnosti na radnici, ať už se tato zrovna jmenovala "Národní výbor" nebo třeba "Magistrát". Nicméně čas oponou trhnul a už loňského roku se v parcích ve Frýdku objevily "záhony - nezáhony" neudržované plochy zaplevelené až po prsa. K jednomu z nich nějaký dobrodinec zatloukl ceduli "Projekt Magistrátu města Frýdeku-Místku - Chyť si svoje klíště" Fotka této cedule, ( kterou jsem bohužel nevyfotil ) asi přes Facebook pronikla někam, kam měla proniknout, takže ještě v polovině léta se pleveliště přeoralo a magistrát tam "na husto" vysadil nějaké kvítí, které ještě do podzimu stačilo vykvést a vypadalo celkem pěkně.
Patrně to nebude přímo inspirace Frýdkem, ale letos se projekt "Chyť si svoje klíště" rozšířil po celé republice jako požár - pod krycím názvem "v době globálního oteplování budeme bojovat protí suchu tím, že přestaneme stříhat městské trávníky". Skvělý nápad - každý si bude moci chytit své klíště hned u domu. Důchodkyně venčící psíky-kundolízky budou mít důvod pořídit si ( na klíšťata ) silnější brejle, rodiče malých dětí si pořídí vodítko, aby dítko neslízalo z asfaltu do buše. Případně další věci - ve vysoké trávě nebudou vidět odhozené odpadky a stříkačky ( a že jich letos ve Frydku je ), důchodci se vykašlou na sběr "exkrementů" po miláčcích, protože ohnout se "k hovnu" bude znamenat prodírat se plevelem. Báječný nápad na kterém se navíc ušetří drahé obecní prachy, které se ještě do Vánoc rozházejí jinde, "aby se o ně v rozpočtu nepřišlo".

Takže si to zopakujme : Dnes je to "boj proti suchu", před pár lety to byla "ochrana životního prostředí" a za bolševického totalitního a nespravedlivého režimu to byl "šlendrián obecní správy". Zcela to zapadá do současné "otočky společnosti o 180 stupňů" typu : "pravda" = "fašismus" a naopak. Stejně se nemohu zbavit nejasnosti - když dnešní "ekologie" je komunistický "šlendrián", co bude dnešní "šlendrián" za 30 let - a taky - v jakém to bude politickém režimu ?

Poznámka při druhém čtení - Bio-rodiče, kteří své - očkováním a výchovou nedotčené - bio-děti živí odvarem z jáhel, a proto jsou se zdravím na huntě - si stěžovali, že psi "kontaminují" dětská hřiště. Takže magistrát "z Frydku" to zařizuje "jako v Praze". Téměř kolem každé houpačky a pískoviště je plůtek s brankou. Problém je v tom, že letargičtí šoféři sekacích traktůrků by museli projevit zcela mimořádnou píli, odvahu a inteligenci a zajet s trakůrkem "do ohrádky" - což by znamenalo zvednout prdel se sedátka a otevřít si branku. Tak neskutečnou námahu po nich - samozřejmě - nelze žádat, takže místo zcela VÝJIMEČNÉHO nesebraného "exkrementu" je teď na VĚTŠINĚ dětských hřišť plevel a kopřivy až k hlavičce děťátka - robátka - batolátka. Alespoň se bio-dětičky broděním v plevelišti zocelí....

Je třeba zabít Euro-bestii !

21. května 2019 v 5:37 | Petr
Lze to vysvětlovat z mnoha stran. Například u soudu se ptají manželky proč se rozvádí a ta říká o manželovi : "Nakoupí, uklidí, navaří, výplatu odevzdá, ale nemohu ho ani cítit !" Nebo příklad z našeho pracoviště, kde firma X měla "výpadek kvality" kalibrátorů kterými se denně nastavují naše analyzátory. Navzodry tomu, že po několikerém mém upozornění problém odstranila - přesto jsme museli jejich kalibrátory přestat kupovat, protože po určité době už každá chyba, člověka či stroje byla svedena na jejich nekvalitu ( která mezitím pominula ). Indové by možna řekli, že manžel i kalibrační vzorky nabraly "špatnou karmu" a proto jim nebylo pomoci.

Pak tady máme zkušenost s komunistickým blokem a jeho reformami, které probíhaly každou vteřinu jeho existence od krvavého "když se kácí les lítají třísky" s gulagy a popravčími četami po pěrestrojkový "jetřebismus" podle vzoru je-třeba komplexního řešení, než dojde v naší lásce ke kádrovým změnám ;-)) Stejně se to nikdy nestalo, protože už tehdy ( stejně jako dnes ) platilo, že "účinné řešení je politicky nepředstavitelné." Výsledkem byla tak obrovská hromada "špatné karmy", že každý bral úplně přirozeně, když Klausovi američtí poradci na otázku tempa post-komunistických reforem odpověděli "psa daleko méně bolí, když se mu ocas usekne jedním tnutím" - a bylo po sociáálismu.

Bylo ? Určitě bylo - alespoň do roku 1998, kdy korupční skandály vyhnaly Václava Klause z premiérského křesla. Mimochodem dodnes se odhaduje že různí post-komunističtí rozkradači a privatizátoři ukradli 1012 tedy tisíc miliard neboli Bilión korun národního majetku. Různí ultra-libertariáni však tvrdí, že stagnace ekonomiky způsobená pozdější "regulací všeho" v rámci boje proti korupci přinesla ještě větší ztrátu v podobě příliš pomalu rostoucího Hrubého domácího produktu. Takže je lépe když ekonomika jede, přestože se krade, než když se vypisuje "výběrové řízení" i na obecní psí boudu. ( Nesouhlasím s kradením, nicméně zažívám už několikáté "výběrové řízení" ve zdravotnictví a musím potvrdit, že ani "úplná transparentntost" není žádné zrcadlo morálky a etiky o šetrnosti na peníze ani nemluvě )

V každém případě jestli vůbec existují nějaké fungující firmy v českých rukou, je to proto, že se je v letech 1990-2000 podařilo založit, nebo se je ve stejné době nepodařilo rozkrást. Ba dokonce čtenáři, kteří se mnou hluboce nesouhlasí by mohli pohledat, jestli v Česku existuje nějaká firma založená Euro-dotacemi, která se pak od nich oprostila a nyní podniká bez dotací, na volném trhu a za své. Já takovou neznám.... Karle, prosím, nepiš seznam "úspěšných" neziskovek, překupníků teplé vody, dotovaných badatelů do nikam, nebo "tunelů" typu místního výrobce trojrozměrných baterií. Ekonomice totiž nejvíce pomáhá fyzická výroba prodejných a užitečných věcí ( viz Čína a Německo ).
Čili jistě již tušíte, že dnešní článek bude o "špatné karmě" Evropské Unie.
První otázka budiž : Měli jsme šanci tam nevstoupit ? Pravděpodobně měli, ale pokud by vstoupily všechny okolní státy - časem bychom se stali terčem nějaké "Malé dohody", která by nás začala poškozovat.
Měli jsme šanci odmítnout Lisabonskou smlouvu ? Beznadějné - MUDr. Hnízdil by nakonec dosáhl svého a nechal prohlásit Václava Klause, který ji odmítl podepsat za nepříčetného.
Máme šanci vzdorovat Euro-buzeraci ? - v době kdy 58% naší legislativy píšou v Bruselu - je možné ukrutně vzdorovat jednotlivostem, ale pravděpodobně ani vláda ani parlament nemá sil vytřídit a odmítnout všechny Euro-nesmysly.
Jak by se žilo bez Euro-dotací ? Lépe než dnes ! Dotace, které dostáváme z EU pochází ze 2/3 z našich daní a kolem 15% činí doplatek, který k dotaci musí zaplatit náš stát. Náš vlastní podíl na Eurodotaci tedy je 2/3 * 85% + 15% = 72% je tak jako tak z našich peněz. Eurooptimisti by řekli, že alespoň zbylých 28% je z Euro-peněz. Problém je v tom, že daleko větší suma jsou škody za nesmyslné projekty, škody za rozvrat podnikatelského prostředí a škody za financování dotačních mafií. Suma-sumárum - v leteh 1990 - 2003 se opravovala města, silnice, železnice, odsiřovaly uhelné elektrárny, dostavoval Temnelín - bez Euro-dotací se dělo vše to, co se dnes s Euro-dotacemi neděje ( nebo jen šnečím tempem ).

Zbývá samotné meritum věci a to je "reformovatelnost" a "karma" Evropské unie. Pod tlakem Brexitu, "putinových spolupracovníků", "fašistů", a "populistů" Evropská unie zpracovala 5 variant svého budoucího vývoje - 4 z nich de-facto znamenají pokračování v dosavadní linii a poslední varianta "jen společný trh" je tam zapsána jako strašák na Euro-papaláše, co se stane, pokud "xenofoby a fašisty" nepřinutí k poslušnosti dostatečně rychle a dostatečně tvrdě. Nerad zde znovu připomínám pěresrojkový socialismus, kdy redaktoři se ptali papaláše jak odstraní nedostatek zboží způsobený nepružností plánované ekonomiky a oni odpovídali "přísnějším dodržováním plánu".

Každý byrokrat kdekoliv na světě na sebe chce strhnout více moci a daňových peněz, proto každý byrokrat v Evropě obhajuje své výmysly slovy : "Evropská unie to tak chce". Euro-nadšenci to interpretují jako : "Vidíte jak se EVROPĚ křivdí, proto musíme vytrvat a ještě přísněji dodržovat Bruselská nařízení !" Bohužel pravda je zcela opačná. Pokud chceme vybřednout ze stagnace a jako kontinent být alespoň částečně "relevantní" ve světě je třeba zdroj stagnace, výmluv a buzerace vyvrátit od kořene.

V úvodu zmíněný kalibrátor od firmy X, na který se svádělo možné i nemožné - jsme museli přestat kupovat navzdory tomu, že jeho vady byly mezitím odstraněny. "Karma" Evropské unie je tak špatná, že je zcela jedno, jestli v Bruselu právě v tomto okamžiku někdo sepisuje 3657. report, jak věci zlepšit, který nebude přijat protože je "příliš riskantní" Je úplně jedno jestli soudruzi ustoupí v nějaké nepodstatnosti ( zrušení letního času ) a budou to vydávat za óóbrovskou změnu. Škod bylo napácháno tolik, že je třeba zabít bestii jediným tnutím. A vrátit se co nejrychleji k plné státní suverenitě, což bude znamenat, že státní správa bude zase plně zodpovědná občanům - bez výmluv na Euro-úřednictvo.

Nastává okamžik nejtrapnější : I já jsem dostal a četl kandidátní listiny. Panoptikum.... Zelení za práva zvířátek v čele s předsedkyní spolku "Německý ovčák v nouzi".... Vědci za nepřetržitý tok Euro-prachů ..... Vytrolíme EU ..... Borec, který po vzoru Hilšera v jednomužném hnutí nominuje sám sebe a mnoho dalších. Ale berte to tak, že v Evropském parlamentu poměr mezi vysokým platem a nízkou zodpovědností dosahuje vrcholu, proto je tak atraktivní pro magory, což je úmyslná taktika Evropské unie, jak od Eurovoleb odvrátit většinu voličů, kteří si neuvědomují, že směrnice sepsaná Bruselským "vlčákem v nouzi" stojí - diky Lisabonské smlouvě - nad ústavním zákonem schválenými 3/5 poslanců řádně voleného lokálního parlamentu....

OK tedy jiste tušíte, co po vás Kubáč chce : "Prosím! Prosím !! Prosím !!! V nastávajících Euro-volbách volte tak maximálně euroskeptickou politickou stranu - jak vám vaše vidláctví ( kavárenství / lepšolidství / sluníčkářství ) dovolí".

Jenom drobná poznámka : ANO bude líp - stojí na zemědělských Euro-dotacích a ani ODS v čele s Fialou rozdělujícím stáže z programu Erasmus NENÍ euroskeptická strana !!

Nastávající volby sice nezničí rakovinu evropského kontinentu, ale každé zpomalení růstu dává evropské civilizaci malinkatou šanci že neskončíme jako středověcí křesťani na blízkém východě.
Kvůli jistým čtenářům nemohu nechat diskusi zcela otevřenou, nechávám ji alespoň moderovanou, protože už jsem dlouho neslyšel ty báječné argumenty, jak zákazem picích brček a nedobrovolným rozdělováním ilegálních migrantů bojuje EU za světový mír.

Proč je v Praze drahé bydlení.

7. května 2019 v 5:22 | Petr
Jako cyklista jsem projel celou Východní Evropu + Balkán. Není velký rozdíl jestli jste v Krušných horách, na Šumavě, v Jesenících, nebo jestli sjíždíte Starou Planinu, nebo Transylvánskou vysočinu. Všude to vypadá tak, že dojedete k poslední vesnici s železniční stanicí. Koleje nekončí na zanedbaném nádražíčku, ale jejich rezavé zbytky míří do lesa, kde najdete ruiny pily, ruiny cihelny, ruiny mlýna, ruiny sila a pekárny, ruiny sklárny, nebo menší hutě nebo břízami zarostlý průmyslový podnik, kde ani nejdivočejší fantazie neumožní odhadnout, co se tam kdysi vyrábělo.

Vesnice pak jsou viditelně přizpůsobeny již neexistující výrobě. V zemích bývalé Jugoslávie ještě vidíte zoufalou snahu po živnostenském podnikání ve formě divokých kobinací živností - nápis na domě : "Električar / Mehaničar / Frizer / Vulkanizer" ( nepřesně přeloženo Elektrikář / Mechanik / Kadeřník / Pneuservis. ) Devět řemesel, desátá bída. V oblasti Evropské unie však vidíte už jen úpadek a zahnívání. Lidi v produktivním věku se dělí na tři skupiny
 • Zaměstnance státu, policajty hasiče, učitele, pošťáky a nemnoho dalších.
 • Pobírače státních sociálních dávek flákajících se po návsi v teplákovce
 • Ty, kteří tam nejsou, neb prchli z venkova do metropolí.
Venkovu dominují senioři posedávající na lavičkách ve starodávném hodobóžovém oblečení, vzpomínající na zašlou slávu břízami zarostlých fabrik a čekající na smrt.

Důvody tohoto stavu jsou různé, ale největší společná příčina je globalizace. Proč pálit cihly v Bruntále, ve Studénce nebo v Laliči, když se mohou ( po rozbitých dálnicích ) dovážet kamionem z Německa. Proč péct místní chleba, když to zcela zjevně snižuje zisk megapekáren Agrofertu. To je globalizace, která dle ekonomů prospívá všem, neboť výrobek je po odečtení ziskové marže globální megakorporace o pár procent lacinější než místní, který by vyráběl váš strejda, pokud by se neuchlastal v depresi na dávkách, když fabriku, kde dělal celý život, rozkradli privatizátoři.

Je pozoruhodné, že i globální státy a globální výrobci jako třeba Čína mají "problémy s venkovem". Číňani se marně snaží "industrializovat a civilizovat" vnitrozemské oblasti v prostoru mezi Mongolskem a Indií. V Číně, tím spíše než v Evropě, když je nějaká výroba o 0,001% lacinější v městě X než v městě Y znamená to že z města X se za 20 let stane 20 miliónová metropole zcela závislá na dané výrobě, zcela zamořená odpady této výroby. Co by dělalo těch 20 mega lidí, kdyby se globalizace otřásla, nebo výrobek X vyšel z módy ? Třeba by se rekvalifikovali na Frizer-Vulkanizer !

OK takže právě jsme sáhodlouze vysvětlili, proč je venkov ztracen. Teď ještě, proč jsou ztraceny i metropole. Drobný průmysl v malých městech absorboval lidi, kteří se netlačili do velkých měst. Dělník z Prahy-Letňan svařující podvozky vozů Avia neměl důvod pohrdat venkovanem z Kopřivnice svařujícím podvozky vozů Tatra. Ale pak se vše pokazilo svět se rozdělil na metropole kde se velký průmysl nedá provozovat, aby se hipsterům neudělalo šoufl a venkov, kde se nedá provozovat nic, z důvodu globální výroby každého jednoho výrobku ve vlastní- k tomu určené - 20 miliónové čínské zamořené město-fabrice.
Zbylo jediné zboží, kterého je neomezená spotřeba ve městě, i na venkově nezávisle na asijských globalizátorech - PENÍZE. Ty se tisknou v sídlech centrálních bank a rozhazují v sídlech velkých úřadů. Jako radní z Bruntálu musíte sepsat táákhle dlouhou žádost abyste byli "v ministerském pořadníku na dotaci dvacátí pod čarou". Jako úředníkovi rozhodujícímu, kdo bude pod čarou vám však dotační peníze samy plynou na výplatní pásku ( i mimo ni ). Lidi kteří by byli spokojeni a hrdí na svoji práci, kdyby uměli nabrousit katr na venkovské pile - neumějí nic použitelného. Naopak - společnost je nutí vystudovat soukromou "negramotnou univerzitu" a tlačit se do státní správy. Proto je venkov ztracen, proto je ekonomika velkých měst přehřátá a zůstane přehřátá - dokud se cihly budou vozit z Něměcka, Boty z Číny a prachy z Bruselu ( přesněji z Frankfurtu nad Mohanem )

Jestli právě vy pročítáte pražskou inzerci a porovnáváte ceny nájmů s nástupním platem úřadu XY. Neplačte, ale přemýšlejte co a kde dělali vaši rodiče, prarodiče, ve vašem věku ? Byla to nějaká Euro-pruda v hlavním městě, placená z daní ? Pak se nedivte, že trh si brousí zuby na vaše "easy money", nepodložené ničím užitečným, ještě dříve, než jste je vydělali.

Osobně bych 10% clo na jakýkoliv dovoz zavedl jako strategické zvýhodnění domácí výroby, která nepodléhá rozmarům globální megakorporace, nebo pletichám cizí ( komunistické ) vlády. Clo znal i můj oblíbenec - reformátor Josef II. Dotace - jakéhokoliv druhu - bych zrušil, protože narušují zpětné vazby společnosti. A navíc státní dotace v 18. století nebyly, protože takovou nemorálnost si ani tehdejší absolutní monarchové vůbec nedovedli představit. Pak by byty v Praze klesly v ceně výrazněji než bolševickými plány současného pražského magistrátu.

Zkouška morálky médií

9. dubna 2019 v 5:41 | Petr
Není tajemstvím, že YouTube, zejména jeho anglicky ( rusky, německy, polsky ) mluvící část používám místo televize. Takže jsem zaregistroval, že před několika týdny vyšetřovací komise Senátu USA uzavřela své vyšetřování "ruského ovlivňování prezidentských voleb" se závěrem: "Nejsou důkazy, že by k něčemu došlo". Nechci tady psát, že to naši televizní propagandisti úplně ignorovali, ale zpracovali to stylem :"Putin odjel z Budapešti", což byla vešklerá reakce ČT24 na mnoho hodin trvající jednání Putin - Orbán v únoru 2017.

Jestli jste opravdu trpěliví, zkuste najít česky psanou suchou informaci o tomto jednání, bez plivání na některou ze stran. Nebo česky psanou suchou informaci o závěru senátního vyšetřování, bez plivání na Trumpa. Mezitím se ovšem v otázce "ruského vlivu u voleb" v USA stalo něco daleko podstatnějšího, Svou dvouletou činnost ukončila vyšetřovací komise FBI známá podle svého šéfa jako Mullerova komise, která nedoporučila žádné stíhání ani vyšetřování kohokoliv dalšího, což se bere jako důlaz, že Trump se ničeho nedopustil ( části zprávy, které nejsou tajné budou zveřejněny ) Pozoruhodné na tomto případu je, že téměř všechna média v USA tvrdila pravý opak a ještě pár dnů před závěrem komise se spekulovalo jak bude Trump odvolán a možná i potrestán. Jako sledovatel amerického YouTube jsem si několik dní po zveřejnění závěru komise užíval tu paniku na obrazovkách v USA a taky to, že spousta vysoce postavených osobností se nyní ptá zpravodajských stanic : "Mýlili jste se tak hluboce, nebo jste lhali úmyslně ?"

A když už v USA došlo na otázku lhaní a propagandy došlo i na protiútoky ze strany potrefených hus. Televizní političtí komentátoři se obvinění z propagandy brání obratem: "Dokažte mi, kdy jsem nemluvil pravdu !!" A to je samozřejmě díky používání "lasiččích slov" jako "údajný" vinník, "kontroverzní" prezident, "informované zdroje" atd. velice těžké. Američani totiž, jako většina západu - bez komunistické zkušenosti - netuší co je propaganda. Oni neví, že ani Goebbels za reichu, ani Rudé Právo za bolševika nepsali vyložené lži. Horníci a hutnící opravdu bojovali o ocel a kombajnéři o zrno. Soudruh X se vskutku líbal se soudruhem Y a jednali o "uvolňování mezinárodního napětí" ( které předtím sami způsobili ). Podstatou propagandy není to O ČEM SE PÍŠE, ale to O ČEM SE NEPÍŠE, ačkoliv se to bezpochyby stalo. Viz přehnaně stručné : "Putin odjel z Budapešti".

Proto předpokládám, že závěry Mullerovy komise, které zbavují Trumpa viny, naši novináři určitě neprobírali zdaleka tak podrobně, jako každý jiný zanedbatelný prd z jeho prezidentské kariéry že? ( Masochisti mohou pokračovat v hledání českých článků o Trumpově nevině bez plivání na něj ) Nicméně - jako konzumenti českojazyčné mediální propagandy je dobré ( krom toho o čem se nepíše v USA ) vědět i o čem se nepíše u nás. Takže dnes máme jedinečnou příležitost počkat necelé dva měsíce a pak si udělat malou zkoušku profesní etiky našich novinářů :
Přesně týden před tím tj. 15. května 2019 začíná soud Evropské unie s Českem, protože jsme nechtěli přijmout žádné ilegální migranty vnucované nám Euro-kvótami Angely Merkelové.
Schválně uvádím obě tato fakta už dnes. Jednak abych nebyl obviňován, že jsem si vzpomněl na poslední chvíli a taky abych se pak mohl vytahovat : "Já jsem vám to říkal !!"

ERGO tušíte jaká je dnešní "Kubáčova zlá otázka ?" Tedy : Budou naši "objektivní a vyvážení" novináři o tomto soudu ( v době vrcholící předvolební Euro-propagandy ) informovat ( objektivně ? vyváženě ? vůbec ? ) Nebo získat informaci o průběhu procesu bude stejně těžké, jako je to těžké o každé věci, která se sice skutečně stala, avšak nezapadá do světa iluzí velkoměstských intelektuálů ?

Inspirace není 3.

19. února 2019 v 5:35 | Petr
V červnu 2000 jsem udělal tehdejší tzv. 1. atestaci z klinické biochemie a tím jsem formálně splnil tehdejší pravidla pro "funkci vedoucího lékaře oddělení na výjimku Ministerstva zdravotnictvi". Hned jakmile jsem dostal atestační diplom řekl mi můj šéf a učitel, vzdělanec a intelektuál, kterého zde tak vzpomínám : "Chci jít do důchodu, tak si napiš žádost o místo primáře!". Na to jsem odpověděl :"Víte já si na to ještě netroufám......" - "Tak si napiš výpověď!!!" A bylo.... Jelikož "paní Kubáčová č. 1" byla právě těhotná - neměl jsem odvahu trvat na svém a riskovat vyhození, tak jsem se od 1.1.2001 stal nejmladším primářem Městské nemocnice Ostrava od jejího založení v roce 1848

Tím nastala spousta legrace. Mladý smrkáč se stane šéfem. Neuměl jsem v tom chodit. Ze dne na den mi vzrostl plat o 100%. Paní Kubáčová č. 1 to psychicky nezvládla a sčuchla se s fiflenami - zbohatlickými paničkami - z fitcentra. Kolegyně a moje zástupkyně onemocněla rakovinou. Více než rok byla na nemocenské a my jsme se neodvážili přijmout za ni náhradu, aby si nemyslela, že jsme ji odepsali a tím se jí nepřitížilo. Jenomže ono se ji přitížilo i tak a nakonec zemřela. Celou dobu jsem odcházel za svítání vracel se po setmění. Zanedbávaná paní Kubáčová č.1 posílena prachama zdrhla s borcem z fitka.... Atd.

Výsledek byl ten že 1.1. 2004 jsem byl už zcela orientovaný, výkonný a rozvedený "vedoucí lékař" V té době jsem se vrhl na roboty a 90% elektronické a chemické části tohoto blogu se de-facto zrodilo mezi lety 2004 a 2009. V roce 2005 jsem udělal druhou atestaci a tím jsem se stal legálním šéfem i bez "výjimky Ministerstva zdravotnictví". Jenomže po celou tu dobu se k nám na venkov blížil pražský marazmus - korupce a byrokracie. takže v únoru 2009 jsem dostal od svých šéfů rozkaz : "My smlouvu našim jménen podepíšeme a vy ji svým jménem budete porušovat". Tehdy jsem byl stále ještě rozveden a měl jsem našetřeno na alimenty na 10 let dopředu tak jsem udělal hloupé telátko: "Mohu tento rozkaz dostat písemně?" A výsledek se dostavil: písemně jsem nedostal nic, zato mi "byly vytvořeny podmínky k práci" že jsem v červenci 2009 se vším praštil a odešel k úhlavní konkurenci.

U úhlavní konkurence jsem se vrátil ke kořenům a dělal jsem nějakou dobu řadového internistu. Jednou přišla na oddělení jedna sestra v civilu - v botách na podpatku a se dvěma mašlemi v hlavě. Když jsem ji viděl jenom mi tak blesklo hlavou : "Tuhle pusinu bych chtěl někdy líbat". A ačkoliv obvykle nemám se ženami přátelské vztahy, sexuální partnerky bych spočetl na jedné ruce - tahle kočka to přesto nějak vycítila a byla úporná jak střevní choroba, až se z ní stala "paní Kubáčová č. 2", za což ji do smrti nebudu dosti vděčný.

Mezitím na mém bývalém místě můj bývalý šéf ležel na smrtelném loži a "můj bývalý" špitál neměl ani "na čí jméno vykazovat výkony pro zdravotní pojišťovny". Takže jsem se "na částečný úvazek" vrátil nejprve jako externista - páté kolo u vozu, což mi mnoho let naprosto vyhovovalo. Jenomže jak se problémy hromadily, zapadal jsem do nich hlouběji a hlouběji až jsem se letos 1.1.2019 - 18 let od první epizody stal primářem znovu. Tentokrát je to bez superlativů - pupkatých šéfů ve středním věku má zdravotnictví mraky. Rekordní růst platu se nekoná, takže doufám, že se nebude konat ani rozvod.
Tušíte tedy o čem je dnešní pohádka ? Místo spekulací o robotech, chemii, hvězdné obloze nebo politice, spekuluju za bezesné noci, jestli bude přes den na čem dělat, jestli ty dramatické ( až řádové ) rozdíly v mých a ředitelských výpočtech ekonomické bilance je moje, nebo jejich chyba, jestli vůbec bude mít kdo dělat a za co a spoustu dalších věcí, které mě nyní ani nenapadají, protože jsem si na ně ( zase ) musel zřídit tlustý notes.

Tedy "inspirace není" a obávám se, že to není letos ani poprvé, a bohužel to určitě nebude ani naposled, protože těžko byste hledali v česku blogera s prázdnější hlavou než mám sám.

JASNÉ ?

Kdo jinému jámu kopá - nauč se programovat!

5. února 2019 v 5:11 | Petr
Když Bakala definitivně rozkradl Ostravsko-Karvinské doly až ke krachu, jeho vlastní noviny nadšeně reportovaly : "Horníci se teď učí programovat" - jakože hlupáci, kteří zatím jenom kilometr pod zemí na hřbetě tahali metrákové důlní výztuže - konečně začnou dělat něco pořádného. Skoro se mi chce nechat diskusi otevřenou, aby se případně přihlásil vyhozený havíř, kterého to programování dnes živí.

OK takže si řeknete : je to populistická blbost. Bakala, který kradl, a stát, který mu kradení umožnil si dělali alibi, jakože rozkrádačka je "restrukturalizace", která je OK. Je pozoruhodné, že tato blbost nevznikla v Česku. Naopak, když se v USA zavírala jedna ocelárna za druhou, protože indická ocel od Mittala je lacinější, nebo když se zavíral jeden uhelný důl za druhým, protože jim EPA ( americká agentura ochrany přírody ) neprodloužila licenci - bylo to velice podobné.

Tedy zorganizoval se kurs "programování". Absolventi z 99% místo v počítačové branži nenašli, kvůli konkurenčnímu tlaku "opravdových ajťáků", kteří místo v šachtě vrtali se v počítačích už od děcka. V novinách vyšla řada pohrdavých článků ve stylu : "nemají vůli jít za americkým snem" a celá věc zase utichla.

Pak se v oblasti horníků rekvalifikovaných na programátory nedělo mnoho let nic. Počítače bujely, Internet prošel prvním a blíží se do druhého krachu. Sociální sítě narušily informační monopol "intelektuální elity". Ba dokonce "programátoři z hutí a šachet" konečně využili své dávné rekvalifikace, protože se spojili na Facebooku a zvolili Donalda Trumpa prezidentem USA.

Výsledkem je masakr : "studená občanská válka" v USA ve stylu : "vidláci proti lepším lidem". Novináři zahodili dobré mravy, nezávislost, pravdomluvnost a bojují na straně "lepšich lidí" takže "druhá strana" - hlupáci a vidláci, jejich noviny ani televizní stanice téměř nesledují. Třeba kdysi slovutné CNN ( díky jí a Normanu Schwarzkopfovi jsem se naučil anglicky ) poklesla sledovanost o 41% jen za rok 2018! Takže bývalé zpravodajské impériun č. 1 a dodnes hlavní zdroj "informací" pro naše média, předstihují i kabelové kanály pro kuchařky a domácí kutily na penzi.

OK, v Americe nikdo nežije ze zákonem vymáhaných koncesionářských poplatků, takže když média lžou, sledovanost klesá, inzerce nevynáší a přijde krize. Přesně to se stalo. A výsledkem je, že asi 1000 novinářů z médií jako je New York Post, Huffington Post, BuzzFeed a dalších dostalo 24.1.2019 padáka. To se samozřejmě nedá srovnat s desítkami tisíc vyhozených horníků a hutníků, nicméně sociální sítě se zaplnily dojemnými historkami typu :

Jsem redaktorka s 10letou praxí v psaní o genderové nerovnosti, kdo mě vezme do práce ? Co se stalo místo nabídky práce ? Vtipálci, v Americe označovaní za "fašisty", začali těmto lidem doporučovat : "nauč se programovat", případně : "jestli nemáte alergii na čistící protředky na záchodové mísy - beru vás okamžitě", atd.
Pozoruhodné je, že horníci, když se zdráhali předělat se na ajťáky - byla to jejich vina. "Genderové novinářky", když nyní dostávají vlastní medicínu se ukrutně rozčilují a je to vina někoho jiného. Patrně voličů Donalda Trumpa, protože lži a bláboly z jejich novin odmítali číst. Ba dokonce po 3 dnech, kdy z "nauč se programovat" se stal hit sociálních sítí v USA - vedení Twitteru rozhodlo, že je to vlastně neslušné chování vůči ubohým žurnalistům a všechny, kteří tento "mem" šířili - nechali zablokovat.

Nastává omluva za článek, který nevyšel minulé úterý. Vyšší stupeň zaneprázněnosti je, když nemáte ani čas napsat o zaneprázněnosti do svého blogu.

A na závěr obvyklá "Kubáčova zlá otázka" : dnes je 10 dní od "velkého propouštění". Když si Trumpová nevzala do záplav gumáky - omílaly to naše noviny, jakoby přišla potopa světa. Na druhé straně 1000 hrdinných bojovníků proti "fake news" bylo vyhozeno, protože se neumí uživit prací vlastních rukou ( mozku ). A přesto - slyšeli jste o tom zmínku kdekoliv na ČT nebo jinde v našich ( na 999% objektivních a pravdomluvných ) médiích ? Ale myslím, že jsem ten princip nevědomky popsal už posledně : bolševik téměř o všem mlčel, protože : "některé myšlenky mají schopnost zhroutit režim!"

Poznámka při posledním čtení : Podle nejnovějších zpráv, další mediální domy spočetly své loňské bilance a vyhozených je už 2100, což je asi 7% celkového počtu novinářů v USA. Myšlení nad zprávami by se fakt mělo vidlákům zakázat !!

Známky krachu

22. ledna 2019 v 5:42 | Petr
Absolutně nejsem schopen dostat z hlavy svá pozdní středoškolská léta - 1988 -1989, zejména proto, že kamkoliv se dnes podívám mám už mnoho let pocit dejá-vu jako hrom.

1. Niesů robotníci :

Soudruh Bilak se ptá soudruha Mao Ce Thunga : "Můžete nám poslat nějaké pracovníky ?" Mao se ptá : "A kolik chcete : 10 miliónů, 20 miliónů, 30 milionů ?"
Moje švagrová říká :"Doktoří nic nedělají, jen berou těžké prachy, pijí kafe a souloží se sestřičkami a přesto to ani nechtějí dělat"
Neboli jinak : sežeňte dnes kohokoliv schopného samostatně vykonávat jakoukoliv práci. Známý z oblasti strojírenství je zoufalý už léta ( snad krom krize po roce 2008 ). A vy osobně - objenejte si instalatéra, elektrikáře, zubaře !
Neboli ještě jinak - známkou blížícíhose krachu je, když zpětné vazby společnosti jsou narušeny. Jeden z projevů tohoto narušení je, že vznikají profese, které nevytvářejí hodnoty pro jiné lidi a ty odsávají lidi z profesí, které jsou ostatním užitečné.

2. Záplatování :

Za pozdního bolševika byl relativní nedostatek všeho - na auta byl vypsán "pořadník" a s pořadím v něm se různě podvádělo a uplácelo a aby to nebylo tak jednoduché tak byl i "pořadník na pořadník". Bolševika nikdy nenapadlo řešit příčinu - tj. Zvednout výrobu, protože to bylo příliš komplexní a vedlo by to k otázkám, které měly potenciál zhroutit režim - jako například Je správný poměr mezi odvedenou prací, mzdou a kupní sílou této mzdy ?
Dnes : Měli jsme bolševiky infestovanou soudní soustavu. Ta nebyla schopná zajistit vymáhání dluhů, Proto jsme zavedli soukoromé podnikatele - exekutory - s pravomocí soudců. Ti neodvratně přitáhli do tohoto byznysu mafiány a různou další svoloč. Tak jsme je začali regulovat a omezovat. Proč nelze reformovat soudnictví a pravomoci exekutorů vrátit zpět do rukou státu ? Tato otázka nepadne, protože hajzli mezitím z nezodpovědných a z chudáků vydřeli majetek schopný zhroutit dnešní stát.

3. Všichni jsme si rovni jenom někteří jsme si rovnější :

Komunistické "konexe" znamenaly, že jste si zavázal zelináře, žezníka, nějaké ty řemeslníky, kterým jste poskytoval "protislužby" a oni vám. Dnes máme Konexe - verze 2.0 - Stropnický starší býval ministr obrany, Stropnický mladší býval ochránce feťáíků squattujících v pražských nemovitostech. Nebo z jiného soudku : Před pár lety na Budějovickém sídlišti Máj policie mlátila bílé demonstranty, kteří protestovali proti narušování veřejného pořádku, zatímco s narušiteli žertoval "antikonfliktní tým" atd. atd.

4. Účinné řešení je ( politicky ) nepředstavitelné :

Viz celý tento blog. Snažit se řešit společenské problémy znamená viklat cihličkou v základu stavby, která ať je jakkoliv špatná skýtá někomu místo na slunné terase vysoko nad viklanou cihličkou. Chcete slyšet příklady z minulosti ? Celý komunistický blok a ( marné ) snahy o jeho reformu. A ze současnosti třeba Brexit.

5. Propaganda a štvavé vysílačky :

Válečný štváč Reagan Putin může za naše průsery. Elity společností ve skutečnostni nemyslí, jen opakují co řeklo politbyro někdo jiný. Pokud o věcech samostatně přemýšlíte posloucháte Hlas Ameriky hledáte alternativní informace jste režimu a jeho představitelům podezřelí. Stejně tak 20% menšina společnosti zcela oddaná oficiální linii si nedovede představit, že 80% společnosti - každý jedinec sám za sebe - má o režimu pochybnosti. Proto hledají "ideově-diverzní centrálu", která dle jejich představ fašisty a frustrované nevzdělance řídí, jako jsou oni sami řízeni oficiální státní propagandou.
Navíc co je lepší výmluva za průsery, kterých jste se při řízení společnosti dopustil než "diverze" z USA Ruska.

6. Náklady uniklé příležitosti.

Pokud můžete dělat zodpovědnou a hodnotnou práci za X tisíc, nebo se za stejnou sumu můžete flákat někde na úřadě co si zvolíte? Pak vznikají paradoxy, že celé komunistické Československo mělo 200 000 státních zaměstnanců včetně pracovníků okresních výborů KSČ, kteří měli jisté pravomoci státní správy. Dnešní Česko, které má o třetinu méně obyvatel má 469 737 tisíc zaměstnanců. Ergo 300 000 lidí je ve státním aparátu zaměstnáno zbytečně a ti jednak chybí v reálné ekonomice a navíc každý jeden takto zbytečně zaměstnaný spotřebuje daně nejméně od 3-4 skutečně pracujících. Tedy 300 000 lidí, které stát zaměstnává zbytečně = 1.5 miliónů lidí, kteří by mohli platit daně na něco užitečného, ale nemohou. To je ve státě s 5 milióny zaměstnaných docela slušná darda ne ?

7. Rozpojení zpětných vazeb

Bezdětné můry určují standardy pro výchovu dětí. Zdravotní sestry- funkcionářky, které utekly od pacientů do byrokracie určují standardy ošetřovatelství. "Teoretici pedagogiky" určují standardy školství. Ekologičtí aktivsti z humanitních fakult určují jak mají fungovat spalovací motory, silnice, elektrárny : "Kdo práci nezvládá - práci kontroluje". Toto je však jenom jedna polovina mince. Švec šijící špatné boty neměl zákazníky a mřel hladem. Dnes můžete nařízeními úřednictva prznit společnost celý život a ještě za to dostat prémie nebo medaili.
Rozpojení zpětných vazeb je z hlediska elit společnosti žádoucí. Být konfrontován s vlastními chybami totiž není kompatibiliní s představou "pohodlného místa" z bodu 6. Proto "koalice politických stran", kde ať zvolíte kohokoliv - stejně nakonec lišky a zajíci uzavřou "kompromis", proto Evropská unie, která nepodléhá kontrole lidí, jejichž život Euro-buzeracemi zhoršuje.

Historie ( nejenom naše ) prý probíhá ve 20. letých cyklech, takže člověk který se dožije 80 let prý prožije dva cykly dobré a dva špatné. Komunismus padl v roce 1989 a až do "Lisabonské smlouvy" v roce 2009 to celkem šlo. Zdá se tedy, že současné politické režimy v Evropě definitivně vyhnijí nejpozději do roku 2029 - kruci to je ještě dlouho.
 
 

Reklama