Svět okolo

Není vata, nejsou vložky, co si dáme mezi nožky?

21. ledna 2020 v 5:00 | Petr
My jsme holky z dědiny. Nám postačí noviny....

Honící psi se vyznačují tzv "převislým uchem". Někteří tvrdí, že je to úmysl, aby v jim lese do zvukovodu nepršelo. Jiní říkají, že visící ucho vytváří při stopování "závětří" kolem čenichu a zlepšuje schopnosti psa. Další jsou skeptičtí a prohlašují, že geny pro stopování a geny pro tvar ucha jsou na chromozómech tak blízko sebe, že se je šlechtěním nepodařilo oddělit a tak mají honící psi převislé ucho. Docela bych tomu věřil. Rusové šlechtili kožešinovou zvěř, aby se nebála v klecovém chovu. Zjistili, že čím má liška lesklejší, delší, hustší a zrzavější srst, tím více se bojí lidí a naopak, čím méně se bojí lidí, tím více připomíná šedivo-zeleno-hnědého venkovského podvraťáka - každý chlup jiným směrem. Tak blízko jsou geny pro vzhled genům pro chování ( a to i u lidí ! )

Ergo my máme švýcarské honiče, kteří délku ucha přivedli do extrému. V poměru k velikosti těla se i notoricky ušatí psi jako Bloodhoundi a Basseti mohou jít schovat. ERGO v takovém uchu se docela drží nečistoty a zánět, a proto každá chovatelská domácnost připomíná ambulanci ORL - alias krční nosní ušní. Taktéž u nás - lampa čelovka, čistíci ušní kapky s polyethylém-glykolem, desinfekční kapky s isopropyl-alkoholem a dusičnanem stříbrným, dlouhé vatičky, krátké vatičky, vlhčené vatičky, suché vatičky.

ERGO nám právě dochází "ucho-šťoury prosté" - neboli vatičky na tyčince, které máte doma beztak taky. Takže na každém shopping-listu - alias rozpisu, co mám nakoupit, mi paní Kubáčová píše : "UCHO-ŠŤOURY !!!!!!". Výsledek ? Ptal jsem se v Kauflandu : "Nejsou a asi už nebudou". Status trochu lepšího obchodu má Lidl, kde se mi prodavačka obřadně omlouvala : "Víte ony ty vatičky jsou zakázané, kvůli globálnímu oteplování. Na podniku se snaží dovézt vatičky na dřevěné špejli. Zatím nejsou, ale zkuste se zeptat u konkurence v Drogerii DM". U konkurence v Drogerii DM : "Měli jsme, ale jen se po nich zaprášilo...."
Prostě dejá-vu jako hrom - viz básnička v nadpisu - z dob jakešovského socialismu. Ba dokonce jsem paní Kubáčové vykládal, jak se stály fronty na kde-co, a nic, co člověk zrovna potřeboval - právě nebylo. Dokonce jsem přidal historku, jak jsem se rozbrečel v prodejně "národního podniku Tesla", když mi, po ročním čekání, "až přije zboží", odmítli prodat tranzistor KC-508.

Pustíte si ČT24, kde se posměšně vyjadřují - jakože socialismus ve Venezuele je v posledním tažení, protože ( taky ) nemají menstruační vložky ani hajzlpapír. Pak chodíte dva týdny mezi obchody v marné snaze sehnat "ucho-šťoury". Pak vám prodavačka z drogerie poradí, abyste si hajzlpapír, který Evropská Unie ( zatím ) nezakázala, stočili do ruličky a tím vyčistili uši psovi i sobě - místo uchošťour, které už nejsou ( a kdoví kdy nakonec budou...)

Poznámka při druhém čtení : Holanďani mají v budování (euro-)socialismu pár dní zpoždění za Němci. Holandský hypermarket Albert měl "doprodej v akci", takže jsem před necelými 12 hodinami ( konečně !!! ) skoupil - celý zbytek vatiček, co měli v regálu, dohromady přes 3000 kusů a uložil jsem je do skříně hned vedle peroxidu vodíku, olověné pájky, žárovek a zánovního 1600W vysavače : "ZÁVĚRY XXV. ( klimatického ) SJEZDU SPLNÍME !!" ( I kdyby nám z obou uší tekl smradlavý humus...)

Množství práce na kilometr čtvereční.

10. prosince 2019 v 5:35 | Petr
Pozdní bolševik chtěl pomáhat "rozvojovým zemím", tak se do Česka dostal můj arabský kolega z Jemenu, kterému jsem v prvních pár letech intenzivně pomáhal ve studiu a ke konci studia jsem s ním bydlel na kolejích, protože jako jediný z Čechů jsem po něj udělal tolik, že mu Alláh nedovolil být na mně hnusný, jako na ostatní spolubydlící, které se ním pokoušeli ubytovat. Když už jsme spolu bydleli - někdy na jaře 1995 jsme vzali do party mladého kolegu - též arabské národnosti - z Kuvajtu, který studoval v Česku aniž by uměl jediné slovo Česky, a to proto, že byl z chudého kmene a kuvajtská vláda mu platila jen 7 000 dolarů měsíčně, což neslibovalo dostatečný komfort při studiu v Británii, kam chodí studovat synové z bohatších kmenů.

Báječná doba, kdy jsme vedli trojjazyčné anglicko - arabsko - české debaty, protože jsme neměli jeden společný jazyk. Po určité době jsem na Kuvajťana drze vypálil : "Proč nemáte v Kuvajtu , za ropné peníze, 3 farmaceutické firmy, několik chemiček na speciální chemikálie , rozsáhlou výrobu počítačových čipů, několik vědeckých ústavů, zemědělství zalévané mořskou vodou odsolenou energií z jaderné elektrárny a kosmodrom ? " A on posmutněl a řekl : "Když ti peníze tryskají samy ze země - každá práce se ti zdá jako přiliš těžká a málo zisková." Na to jsem kontroval : "A co až ropa dojde". A na to on posmutněl ještě více a prohlásil : "Můj děda pásl velbloudy a moje vnoučata možná budou pást zase."

Od té doby jsem nevývratně přesvědčen, že přírodní zdoje jsou prokletí, které vede k zaostalosti státu a jediný přirodní zdroj, který vede k růstu bohatství je lidská práce. Což mě vede k následující úvaze - v Evropě máme 8 hodinovu pracovní dobu 5 dní v týdnu. Před 50 lety jsme měli 8 hodinovu pracovní dobu 6 dní v týdnu. 50 let předtím jsme měli 12 hodinovu pracovní dobu 6 dní v týdnu. Ještě 50 let předtím jsme měli 16 hodinovou pracovní dobu 6 dní v týdnu a ještě 50 let předtím se dostáváme do období roboty a nevolnictví, kdy šlechta de-facto vlastnila obyvatelstvo na území svých panství - nepříliš daleko od postavení otroků.

Pak tady máme ten moderní názor o evropském vykořisťování kolonií. Fašistická, rasistická a xenofobní otázka zní : Pracovalo se na území kolonií někdy takovou intenzitou jakou se pracovalo v samotné Evropě ? Před příchodem kolonistů ? V době jejich vlády ? Po jejich odchodu ? Dnes ?

A pak tady máme ty různé "pracovní morálky". Jako třeba protestanstká etika, která vedla k rozvoji kapitalismu v Británii, Holandsku, Americe, protože luteráni jsou toho názoru, že je rouháním proti Bohu, když ti dává příležitost prací zbohatnout a ty ji nevyužiješ. Na našem území tato pracovní etika vládla - rukou protestantských Němců - "manažerů" německojazyčných firem Rakouska-Uherska a První republiky. Pak je tady "katolická poracovní morálka", která je poněkud jiná - pod hesly : "chudoba cti netratí" nebo též : "spíše projde velbloud uchem jehly nežli bohatý branou do Ráje" - hezká myšlenka, jejimž výsledkem je "maňána" - ochablé hospodářství jižní Evropy a Latinské Ameriky. Pak se už dostáváme k různým "ne-pracovitostem" - k Alláhovi, který má pracovat za Muslimy a k dvou-hodinové pracovní době společností doby kamenné - dodnes existujících v Africe i jinde.
Rasistická otázka dneška tedy zní : Vypadal by "rozvojový svět" jako "rozvojový svět", kdyby tam ( téměř ) všichni : muži, ženy a často i děti - pracovali minimálně posledních 2000 let - minimálně 5 dní v týdnu - minimálně 8 hodin denně ? Jenomže to má spoustu háčků. Jeden z nich je "když peníze přicházejí samy - každá práce se jeví jako přiliš těžká a málo zisková". Odkud přicházejí peníze samy ? Z Evropy - z našich daní a udržují "rozvojový svět" v nepracovitosti a tím i zaostalosti. Jenomže pak je tady jiný problém : OK přinutíme nějakým magickým trikem obyvatele rozvojového světa makat jako fretky - co se stane v globalizovaném hospodářství ? Tušíte správně : oni se udřou a pár destíkám oligarchů přibydou peníze na pár desítek ( dalších a zbytečných ) jachet. Neboli zpětná vazba "jak kdo pracuje - tak taky žije - tak taky umře" je dnes silně narušená. Dokonce tak narušená, že i na Západě se šíří idea 4 hodinového pracovního týdne, představa "zbohatnutí z ničeho" ve stylu Zuckergerga, nebo "poradenství pro EU" a dalších flákáren ( za peníze jiných ), které nás časem nasměrují zpátky do chudoby doby kamenné, protože budeme jako v Berbeři ve starém koloniálním vtipu : "Čím se živí Beduíni v pušti?" - "Vzájemně se okrádají!"

OK tedy otázka co dělat ? Na přechodnou dobu se společnost rozdělí na honěné ( a daněné ) jako fretky a flákající se menšinu, která postupně přeroste ve většinu, až se prožere práce našich předků a společnost krachne. Afrika, Latinská Amerika, islámská a post-sovětská Asie - budiž nám příkladem. Na druhé straně ani my už nejme ochráněni před prací jako fretky jejímž jediným výsledkem, je, že oligarchovi na Kajmanských ostrovech vzoste dividenda o 3%. Je tedy nutné za každou cenu obnovit zpětnou vazbu "jak kdo pracuje - tak taky žije" - například blokováním jakékoliv možnosti "života za cizí", nebo univerzálním zdaněním a proclením - ne už joudy z Frydku, ale megakorporací z daňového ráje. I kdyby televizní "ekonomiční analytici" měli zoufale plakat, že tím se pro spotřebitele zdraží dovoz z asijských továren jejich pánů. Je totiž nutné si uvědomit, že PRÁCE - třeba v podobě výroby zboží blízko místa spotřeby má daleko širší význam pro společnost, než jen ušlý zisk - firmy z Kajmanských ostrovů - za kontejnery plné ( otroky vyrobeného ) asijského šuntu.

V Chile se globálně oteplilo - až příliš.

5. listopadu 2019 v 5:38 | Petr
Je notoricky známo, že převážnou většinu televizních zpráv u nás doma supluje YouTube - z cvičných důvodů zásadně nikoliv v českém jazyce. To vede k tomu že mé informace se někdy liší od oficiálních informací českých médií. Jeden z těchto případů je situace v Chile, která českým "pokrokovým" novinářům příliš nevoní, proto o ní informují stylem : "Putin odjel z Budapešti" - tedy nekompletní útržky "prohlášení zpravodajských agentur", které ( úmyslně ? ) zanedbávají otázku příčin a následků - výbuchu občanské nespokojenosti. Ti nejodvážnější na naší zpravodajské scéně ke zmínce o "krvavých protestech" přidají zkratkovité heslo : "Jiho-americké žluté vesty", nebo tak , které věc taky příliš neobjasní.

Tedy : Brazilská vláda měla letos v Rio de Janeiro hostit "klimatickou konferenci" plánovanou již mnoho let. Jenomže mezitím byl prezidentem Brazílie zvolen ( hlasy frustrovaných nevzdělanců ) - Jair Bolsonaro zvaný "brazilský Trump", který o pořadatelství konference prohlásil: "jen přes moji mrtvolu!" Proto pořadatelství převzalo sousední Chile, které tím chtělo demonstrovat, že jsou lepší než Brazilci, a zejména že jsou "na špici pokroku" v otázce boje proti globálnímu oteplování. Takže za necelý měsíc měl v Santiago de Chile být "klimatický summit", na který se se ( boháči nenáviděnými milovanými ) tryskovými letadly měly sletět ekologické a politické celebrity celého světa. Možná měla ( kevlarovou miliardářskou jachtou ) připlout i Greta Thurnbergová !

To je jasná příležitost udělat nějaký "symbolický krok", a taky že se tak stalo. Radnice v Santiago de Chile nechala sešrotovat ty nejstarší naftové autobusy a místo nich koupila čistotné a ekologicky šetrné akumulátorové elektrobusy, které mají jedinou vadu : Jsou na pořízení, stavbu sítě nabíječek a provoz přibližně 3x dražší než moderní naftové autobusy - byť i ty naftové splňují veškeré emisní normy.

Takové "zvýšení kvality" veřejné dopravy - musí někdo zaplatit, proto byla cena jízdného zvýšena o nepříliš dramatických 30 pesos což je asi 4%. Problém těchto 4% je v tom, že tím se "dolní polovina plebsu" dostala do situace, že buď budou mít na jízdné do práce, nebo na nájemné, nebo na elektřinu a otop ( s nově zavedenou uhlíkovou daní ), nebo na jídlo ( zdražené nově zavedenou uhlíkovou daní ) . Na všechny tyto komodity DOHROMADY však již mít nebudou....
A když k tomu připočtete všudypřítomnou jihoamerickou kriminalitu, korupci v řadách všech státních i nestátních organizací, nevymahatelnost práva, bezmocnost "obyčejného člověka" i napjatou situaci přicházející globální krize - prostě tohle dohromady jednoho naštve a vyžene do ulic proti "helmutům", kteří v Jižní Americe bijí a střílejí demostranty obzvláště brutálně. A klimatický summit ? Ten byl podle posledních zpráv zrušen - což patrně ušetřilo tolik CO2 z leteckého paliva, že staré ( nebo i nové ) naftové autobusy by v hlavním městě mohly jezdit ještě léta.

Tolik informace z Chile. Už jsem naznačoval že "dekarbonizace", pokud není provázena opravdovou technologickou změnou, která zatím není na obzoru kvůli připosranosti ekologistů - je synonymum pro ( úmyslné ? ) "uvrhnutí do bídy". V Chile, které je nejbohatší zemí latinské Ameriky, avšak mnohem chudší než bohaté státy Evropy to vidíte v přímém přenosu.

Přesto - pokud náhodu jsem zcela mimo a naše na 999% dokonale nezaujatá a vyvážená veřejnoprávní média uvedla už několik reportáží o výhodách bez-emisních chilských elektrobusů a neschopnosti tamních frustrovaných nevzdělanců tyto ocenit - ignorujte prosím tento článek a přijměte moji hlubokou omluvu.

Poznámka při druhém čtení : "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici ( i miliardářské kevlarové ) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou ( patrně vojenskou ) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé ( více než ) týden trvající cesty.

Pokud to není marketingový trik jak "na ubohé dítě" zase soustředit mediální pozornost - je pozoruhodné, že její loutkovodiči, kteří se smolí do plánování budoucnosti ZeměKoule na desítky let dopředu - neumí zařídit ani její návrat do Evropy ! Jaký byl původní plán po summitu v Chile ? Jachtou s s větrem v zádech - na Markézy a dále na Tahiti. ( Oblíbená plachetní dovolenka boháčů během zimy na severní = léta na jižní polokouli ? ) Předvést plebsu - sužovanému anti-CO2 daněmi, že staré bolševické : "všichni jsme si rovni, jen někteří jsme si rovnější" - platí víc, než kdy dříve ?

Válka peněz

29. října 2019 v 5:33 | Petr
V učebnici dějepisu se dočtete, že Napoleon zvítězil u Slavkova, nebo hrdinný maršál Koněv osvobodil Prahu. Opravdu to tak bylo ? Nebo má pravdu Winston Churchill, který o vylodění v Normadii prohlásil, že bojovaly miliony bot, ponožek ešusů, stanů, lékárniček, konzerv, pušek, stovky milionů nábojů a vojáci, kteří celou tuto bagáž nesli. Mimochodem když jsme u toho - Sovětský Svaz dostal ve II. světové válce od USA 15 milionů vojenských bot (1/3 všech bot), 30% tanků T34 a 97% kolejnic byly z americké oceli a to nemluvím o 30% letadel, které ani nebyly z amerického materiálu ale rovnou to byla letadla MADE in U.S.A. dovezená do C.C.C.P. ( celkem 18 000 kusů ). Jenom abych uklidnil "politicky rozčilené" - Británie dostala od U.S.A. ještě 3x více než Sovětský Svaz, nejen v surovinách a výrobcích, ale hlavně ve válečných úvěrech.

II. světová válka učinila zjevným, že životy se ztrácejí na bojištích, ale vítězství se odehrává v továrnách daleko v zázemí. Historici prohlašují, že válečná výroba spojenců překonala válečnou výrobu Němců až někdy na jaře 1943 - a teprve toto přineslo zvrat na bitevních polích ( viz masivní dodávky Sovětskému svazu )

Takže zdá se to jasné - válku vám někdo musí platit. Když stát A válčí se státem B zdá se to taky jasné. Lidi dřou jak Bulhaři, platí nelidské daně, vláda zasedá - a daně + státní rezervy vydává na válku. Ale co občanská válka ? Některé občanské války jsou z finančního hlediska dětsky jednoduché. Třeba nedávno ukončený ( a mezitím znovu rozhořelý ) 50-letý konflikt v Kolumbii. Levicová vláda finacovala boje - ropou, pravicoví partyzáni - kokainem. Ba dokonce když v roce 2016 se schylovalo ke konci, vyvstal problém čím nahradit kokové keře, které - na rozdíl od jakékoliv jiné zemědělské plodiny - poskytují úrodu prakticky bez práce, stačí občas otrhat listy.

Byly tady pokusy válčit ( téměř ) bez peněz. Povstání ve Varšavském ghettu, Slovenské národní povstání a další potlačené konflikty. V tomto případě je scénář téměř vždy stejný : povstalci vykradou zbrojní sklady regulerní armády na určitém území. Jsou regulerními vojsky obklíčeni, po spotřebování ukořistěného vojenského materiálu jsou krvavě potlačeni a jejich zbytky zahnány k partyzánskému boji do hor ( nebo do zajetí a pece v koncentráku ).

Dostáváme se k moderním konfliktům a zde máme jedinečnou možnost se vzdělat se v praxi ( občanské ?? ) války. Nechci dráždit internetovou cenzuru a taky jestli jsou vám vaše účty na Facebooku i jinde milé nepoužívejte udávající vyhledavače typu Googlu. Heslo pro ne-udávájící vyhledavače je "Syria War GoPro". Móda selfíček a "akčních kamer" nám totiž pronikla i do války. Na těchto videích je pozoruhodné jak Syrská, Ruská, Turecká ( Americká ) vládní vojska jsou vybavena jak na "cvičení Štít 1984" - narezlá BVP-2, tanky T-55 občas T-72. Proti nim mohamedání z Islámského státu ( nebo syrských "demokratických" ;-) sil ) meloucích dokola "Alláh Akbar" - s tím nejnovějším pěchotním vybavením, které Saudská Arábie, nebo Irán dovedou sehnat - ještě v polystyrénových obalech. Laserem naváděné protitankové střely, noktovizory, granátomety, drony. I ty Toyoty Hillux s kulometem na korbě jsou fungl-nové, včetně toho kulometu. Kdyby mohamedání s GoPro nebyli zoufale zbabělí, nevycvičení a spoléhající jen na Alláha, kterému je to fuk - asi by v tomto konfliktu měla vládní vojska ( kterékoliv vlády ) opravdu horké chvilky.
Tušíte kam směřuje dnešní pohádka ? Situace v Evropě se ( salámovým způsobem ) zhoršuje, blíží se Vánoce, které přinesou další teroristické útoky. Odkud vezmou zbraně ( a prachy na ně ) terorističtí mohamedáni je jasné. Nejasné je, co by se stalo kdyby ( třeba v roce 2050 ) se situace stala neúnosnou a my ( zatím ) bezúhonná společenská většina - platící nelidské daně k výživě, výcviku a výstroji armády a policie - bychom museli hájit rodinu a obec se zbraní v ruce ?

Tedy přesněji - co by se stalo - až bychom vyčerpali zásoby z vykradené vojenské posádky a okresní policejní stanice ? Druhá strana by měla, to nejlepší co dovede Irán a Saudská Arábie koupit, včetně ( ekologicky šetrné - elektro ;-) ) Toyoty Hillux s ( ekologicky šetrným ) kulometem na korbě. My bychom měli ječící "mírotvorné" - ve skutečnosti však zbabělé a podplacené "pro-islámské" aktivitsy, visící na obou rukou, obou nohou a hrdle každého, kdo by chtěl ( případné ) revoltě většinové společnosti pomoci. Naopak - vojsko a policie, které desítky let financujeme daněmi by sloužíly druhé straně a to nemluvím o případné Euro-armádě, která by každý evropský stát proměnila v německo-francouzský protektorát jak Česko v březnu 1939.

Otázka je koho by podpořili globální miliardáři, kteří dnes podporují spíše stranu svých ropných obchodních partnerů a jejich rychle se množícího = zisk slibujícího obyvatelstva. Naše situace není tak odlišná od situace našich předků od Chlumce - desítkami let práce a placení daní jsme dokonale pro-finacovali stát, který se v případě opravdu špatné bezpečnostní situace v Česku i v Evropě postaví proti nám. Ba dokonce peníze vydělané naší rukou - budou financovat druhou stranu. Otázka je jestli už dnes se dá budouchí civilizační konflikt takto předjímat a nějak se na něj připravovat. ( Začnete-li sázet kokové keře - rozhodně o mně nemluvte ! )

Čistě finančně vzato - doufejme, že že konflikt nebude nutný ještě velmi dlouho, protože zatím jsou karty z přízemního hlediska "bot, konzerv a patron" rozdány tak, že v případě povstání proti terorismus podporujícímu Euro-establishmentu - máme možnost se statečně vzbouřit a hrdinně padnout "za principy", ale zatím nemáme prachy na to - prosadit svou.

Bulharsku vstříc !

10. září 2019 v 5:34 | Petr
Nepatrná poznámka na úvod : "Festival piva Radegast" - reklamní akce japonského pivovaru Asahi - byl po 16 letech vyhozen ze sídelní obce pivovaru - vísky Nošovice - kvůli "různým bezpečnostním omezením". Kam byl přesunut ? Do Frýdku-Místku, kde pan primátor Pobucký srdnatě bojuje proti lhářům označujícím město za prochlastanou díru plnou narkomanů a bezdomovců.

Nyní již k meritu věci - což byla velice příjemná dovolená na Slunečném pobřeží. Taxikář, který nás vezl na letiště se rozplýval : "Když jsem byl v Bulharsku s ROH - místní pálenky byly tak laciné, že jsme byli pořád vožralí!". Obávám se, že jsem byl v Bulharsku poněkud častěji a převážně střízlivý. Za posledních 10 let už potřetí z toho jednou na cyklistické výpravě ve vnitrozemí se spaním po škarpách a pastvinách, kdy každou zemi poznáte daleko detailněji.

Obecně - Bulharsko za posledních 500 let je násobně krvavější verze Česka. Součást "monarchie" vedené tureckým - tedy islámským - panstvem. Pravoslavné kostely, které nesmí být vyšší než Turek na koni. Tajné kláštery vytesané ve skalních masivech. Krvavé potlačování národnostního a náboženského sebeurčení. Válečné osvobození z turecké nadvlády. Spolupráce s českými obrozenci - Ivan Mrkvička, bratři Škorpilové, Konstantín Jireček, Rakousko-Uhersko-Česko-Bulharské pivovary a stavební firmy. Re-emigrace Bulharů do Česka mezi světovými válkami až do 60. let. Ostrá verze bulharského komunismu a bulharská non-sametová revoluce. Faktický ekonomincký krach nově vzniklého kapitalistického státu, a ekonomický exodus Bulharů...
Poslední dvě věci snad zasluhují podrobnější vysvětlení. Po pádu bolševika dostali všichni Bulhaři na výběr - buď si zachováte nárok na sociální dávky a inflací ohlodanou penzi, ze které se nedá vyžít, nebo dostanete jednorázovou dávku 500 Euro na start nějakého podnikání - a tím vaše nároky vůči státu skončí. Dnes už je Bulharsko zase poněkud milosrdnější, ale rozhodnocě to není "sociální" stát českého "flákacího" typu. S ekonomickou krizí 90. let souvisí i exodus Bulharů do světa. Na konci bolševika mělo Bulharsko téměř 10 milionů obyvatel. Dnes je to kolem 7 milionů - a ten rozdíl jsou Bulhaři v ekonomické emigraci. Úbytek obyvatel je nápadně viditelný hlavně v hornatějších částech vnitrozemí, kde jsou tisíce vesnic, kde dožívá pár seniorů a v prázdných domech fičí vítr.
Na optimističtější notu : Bulharsko je, díky drsné turecké zkušenosti, jednou z mála "turistických destinací", které nemají bezpečnostní problém s muslimy, migranty a tak. Moje poslední - letošní - návštěva naznačuje, že jak turisté tak hostitelé jsou si toho dobře vědomi. Nezažil jsem v Bulharsku takovou národnostní pestrost. Britské turisty, německé a skandinávské důchodce, Rumuny na prázdninách u sousedů. Turistická letoviska začínají být výstavní a ceny začínají být vysoké.

A pak ještě něco málo srovnávání plivání do vlastních řad:
České silnice : Pět kilometrů zbytečné uzavírky. Uprostřed uzavírky - 20 stavebních strojů - po 5 miliónech za kus - tiše chytají rez. Mezi nimi se pohybují celkem tři lidi. Jeden s lopatou a dva s mobilem - dělají lopaťákovi "management". Bulharské ( Švýcarské, Německé, Polské, Srbské a další ) stavby probíhají přesně naopak. Jeden stavební stroj usilovně pracuje a desítky Buhlarů kolem - "dřou jako Bulhaři". A mimochodem - můj cyklistický spolujezdec - anarchista - komunista - pesimista - prohlašoval : "ještě budeš plakat po balkánských silnicích". Ano - jeďte z Ostravy do Chomutova a zpět a pak se jeďtě vyplakat na bulharské, srbské nebo třeba nedaleké polské dálnice.
Varna, kde jsem letos chodil jako doma - je stejně velká jako Ostrava. V ostravských parcích posedává opilá mládež, zablešení bezdomovci a narkomani ve svém světě. Ve Varenském hlavním parku ( založeném 1895 Antonínem Janem Novákem ) sedí na lavičkách babiny - důchodkyně, které prodávají týdny a týdny pracně háčkované a paličkované záclony a ubrusy, aby finančně pomohly sobě i rodině...

Penny Market a cena za ekologický blbismus

3. září 2019 v 5:10 | Petr
Jeden kolega z práce má talent vystihnout věci jedinou poněkud temnou větou. Takže na otázku současné politické, ekonomické, energetické ba i psychologické situace v Evropě, potažmo v celé západní civilizaci řekl : "Německé chyby nejsou nikdy malé."

Musel jsem s nim (ne)souhlasit minulý týden, kdy jsem zcela unavený šel kolem německého obchodního řetězce "Penny Market" a potřeboval jsem koupit chleba a Kofolu. Chleba byl hnusný - ještě orosený, jak jej vytáhli z mrazáku, ale pořád lepší než "kamenivo do betonu" alias "pečivo z naší pekárny" které je vždy jak suchary na lodi Bounty.

Takže jsem šel k pokladně, kde mi bylo oznámeno, že "taška igelitka už není", protože Penny Market bojuje za "záchranu ZeměKoule". A byly mi nabídnuty 3 alternativy :
 1. Bavlněná taška plátěná - viditelně mizerně sešitá - 29,90 kč
 2. Papírová taška velikosti obálky A4 - 15.90 kč
 3. Polyesterová ( !!! ) taška poněkud větší než taška č. 2 a poněkud lépe udělaná než taška č. 1 - 29.90 kč
Takže jsem nákup za 60 dal do tašky za 30 a vydal se k domovu.
Taška
Tušítě v čem je problém ? Korporátní manažer uvažoval tak, že "zachrání ZeměKouli" tím že místo "jednorázové" igelitky nabídne opakovaně použitelné tašky. Problém je ve slově "použitelné" tedy pokud jejich konstrukce a kvalita je tak mizerná že jejich životnost nepřesáhne průměrnou igelitku - pak se záchrana tak nějak nekoná.

A pak je tady druhý problém - bavlněná taška k ničemu i papírová taška k ničemu má alespoň tu výhodu, že když se MECHANICKY rozpadnou dříve než igelitka a jsou zahozeny do odpadu - v tom odpadu se i CHEMICKY rozpadnou dříve než POLYETHYLÉNOVÁ taška.

Problém té třetí a jediné relativně použitelné "tašky z Penny" je že je z POLYESTERU alias POLYETHYLEN-TEREFTALÁTU - což je materiál - stejný jako PET láhve - daleko méně "biokompatibilní" než původní materiál igelitek, jehož odolnost a neodbouratelnost v živoním prostředí dosahuje vrcholu z běžných komerčních plastů. Jinýmí slovy - původní igelitky např. bylo možno legálně pálit jako petrolej, parafín, nebo topnou naftu - nové tašky kvůli rakovinotvorným zplodinám takto likvidovat nelze - BLAHOPŘEJEME.


Není to jen problém náhrady neškodného plastu "králem neodbouratelného plastu". Je to skoro jako nějaká choroba. Příklad : EU a potažmo Německo chce snížit emise automobilů - místo aby propagovalo auta na zemní plyn postavená na současných motorech, která mají rozumný dojezd a ještě se dají rozumně natankovat v již existující síti čerpadel a navíc si odpadním teplem v zimě zatopíte - propaguje následující úchylný "energetický řetězec" :
 • Jaderné elektrárny se zavřou
 • Zemní plyn se doveze z Ruska
 • Spálí se v plynových elektrárnách, čímž se ztratí 60% energie, kterou se v plynovém autě dá topit.
 • Elektřina se rozvede ( zatím nedostatečnou ) elektrickou soustavou do ( zatím nedostatečné ) sítě nabíjecích stanic.
 • jimi se nabijí drahé, hořlavé a toxické lithiové akumulátory, což trvá dlouho a nezajistí to dojezd ani jako flaška plynu
 • jimi se pohánějí elektromobily, které díky zrátám v "úchylném řetězci" nemají "ani Joule nazbyt" - viz malý dojezd a žádná energie na topení.
BLAHOPŘEJEME - Německé chyby nejsou nikdy malé a polyesterová "Penny Taška" je toho malou ukázkou.

Poznámka při druhém čtení : tento problém je obecný - ekologisti čacky bojují proti relativně neškodnému polyethylénu, ale co s PET lahvemi - se vyřeší tak, že USA a Číňani je odvezou do spalovny - rakovina - nerakovina - a Indové do Brahmaputry - Ať se světový oceán poměje...

Stížnost na použití střelných zbraní v centru Frýdku-Místku

26. srpna 2019 v 0:01 | Petr

Pobucký Michal
Primátor města
Frýdek Místek

Věc : Stížnost na postup Magistrátu města Frýdek-Místek

Vážený pane primátore

Netoliko že Frýdek-Místek je jedna z nehorších vyloučených lokalit v Česku.
Netoliko že nezaměstanost, akoholismus a toxikomanie se blíží špičce republiky
Netoliko že po setmění jsou ulice plné opilců, bezdomovců a nehybných lidí ležících ve vlastních zvratcích.
Netoliko že Městská policie se prakticky výlučně soustředí na špatné parkování a psy bez vodítka.

Ještě je nutno pořádat "kulturní akce" které tyto nežádoucí jevy podpoří a rozšíří mezi zatím spořádaně žijící.

Přijměte moji razantní stížnost, proti "kultutní akci", která probíhala 24-25. srpna 2019. Dle sdělení sloužícího důstojníka Městské policie se jednalo o "Oslavy třicetileté války s nácvikem střelby". Dle sdělení téhož důstojníka byla tato akce schválena Vaším zastupitelstvem !!!

Prakticky celá "akce" probíhala tak, že organizátoři akce stříleli z histotrických střelných zbraní - mušket a malého kanonu - celé dva dny nepřetržitě - s takovou frekvencí jak jen stačili nabíjet.

 1. Kdo povolil střelbu ze střelných zbraní a z kanonu v centru města ?
 2. Jak byla zajištěna bezpečnost a dodržení hlukových norem ?
 3. Jak bude zodpovědný úředník potrestán ?
 4. Předstoupí Vaše zastupitelsvo před voliče s tím, že "akce" tohoto typu jsou v jeho volebním programu a budou se pravidelně opakovat ?

Předem děkuji za odpovědi na všechny otázky.

Ora et labora !!

Petr Kubáč
Frýdek-Místek

P.S. Trestní oznámení na neznámého pachatele pro překročení pravomocí veřejného činitele a obecné ohrožení - bude podáno.

Vážený pane,

víte o tom, že nezaměstnanost je u nás jedna z nejnižších z celé ČR? Kde jste přišel na vyloučenou lokalitu? Není to pravda. Další Vaše invektivy asi nebudu dále komentovat. Píšete, že podáváte trestní oznámení, tudíž do doby, než policie vše prošetří, nemám důvod dále reagovat. Přeji Vám krásný den.

Mgr. Michal Pobucký, DiS.
primátor

Když jsem podával na policii trestní oznámení - policajti se tvářílli jako : "nikdo nebyl zabit, takže je 99.99% pravděpodobnost, že celá věc bude odložena".
Nicméně dnešní pohádka je i přesto poučná :
 1. Budu parafrázovat Miroslava Macka, který prohlásil : "Je-li Miloš Zeman oficiálně zdráv, alespoň víme jak vypadá zdravý člověk". Tedy já teď vím jak dle pana Pobuckého vypadá "krásné město"!
 2. Opět se potvrdilo, že nejmenší podnět na který ČSSD - strana pana Primátora - reaguje - je TRESTNÍ OZNÁMENÍ a někdy ani na to ne.

Jelikož patrně žiju v jiném městě než pan primátor - vzal jsem fotoaparát na "krátkou procházku se psy" v délce 20 minut ( 16.00 - 16.20 ), která probíhala v "překrásném parku" pod Frýdeckým zámkem, kde o víkendu probíhala i zmiňovaná "kulturní" akce se střelbou a chlastem.
Pokud by drazí čtenářové, nebo pan primátor chtěli další fota - mohu posloužit - zde vidíte jen výživnější polovinu mého 20 minutového foto-úlovku, který jsem nemusel nijak zvlášť hledat, spíš si dávat pozor abych při focení hnusu X nešlápl do hnusu Y...

A mimochodem - všichni obyvatelé "překrásného města" - pokud mohu prosit - zohledněte jeho nesmírnou krásu i práci městského zastupitelstva na této kráse - při nejbližších komunálních volbách.

Chyť si svoje klíště !

25. června 2019 v 5:36 | Petr
Už jako hoch sotva školou povinný jsem si začal všímat, že tehdejší komunistický režím měl zvláštní slovník. V televizních zprávách se například opakovaně objevovalo že "soudruzi uvolňovali mezinárodní napětí", což mělo kulantně naznačit, že se na mezinárodním setkání vožrali jako hovada. Ale já, jako klučík jsem si to představoval úplně jinak : a to tak, že lezou po sloupech vysokého napětí a povolují dráty vedoucí přes hranice, aby tyto nepraskly. Později jsem začal velice bolestivě vnímat frázi "dodavatelsko-odběratelské vztahy" - jakože součástky na prima elektrický obvod z "Amatérského rádia" stejně nikdy neseženu.

Pak režim padl a začaly, tehdy ještě neškodné, náznaky politické korektnosti - "hluchý = neslyšící", "slepý = zrakově postižený" atd. Pak situace houstla a houstla až jsme se dostali do "bahňačky", ve které jsme dnes. Vy řeknete ( podle pravdy ) - "je to fetující lepmpl" a oni řeknou ( o vás ) - "je to rasista".

Takže ještě za bolševika a dloho potom, když byla veřejná prostranství a parky zanedbané a neuklizené říkalo se : "je to šlendrián" a psaly se stížnosti na radnici, ať už se tato zrovna jmenovala "Národní výbor" nebo třeba "Magistrát". Nicméně čas oponou trhnul a už loňského roku se v parcích ve Frýdku objevily "záhony - nezáhony" neudržované plochy zaplevelené až po prsa. K jednomu z nich nějaký dobrodinec zatloukl ceduli "Projekt Magistrátu města Frýdeku-Místku - Chyť si svoje klíště" Fotka této cedule, ( kterou jsem bohužel nevyfotil ) asi přes Facebook pronikla někam, kam měla proniknout, takže ještě v polovině léta se pleveliště přeoralo a magistrát tam "na husto" vysadil nějaké kvítí, které ještě do podzimu stačilo vykvést a vypadalo celkem pěkně.
Patrně to nebude přímo inspirace Frýdkem, ale letos se projekt "Chyť si svoje klíště" rozšířil po celé republice jako požár - pod krycím názvem "v době globálního oteplování budeme bojovat protí suchu tím, že přestaneme stříhat městské trávníky". Skvělý nápad - každý si bude moci chytit své klíště hned u domu. Důchodkyně venčící psíky-kundolízky budou mít důvod pořídit si ( na klíšťata ) silnější brejle, rodiče malých dětí si pořídí vodítko, aby dítko neslízalo z asfaltu do buše. Případně další věci - ve vysoké trávě nebudou vidět odhozené odpadky a stříkačky ( a že jich letos ve Frydku je ), důchodci se vykašlou na sběr "exkrementů" po miláčcích, protože ohnout se "k hovnu" bude znamenat prodírat se plevelem. Báječný nápad na kterém se navíc ušetří drahé obecní prachy, které se ještě do Vánoc rozházejí jinde, "aby se o ně v rozpočtu nepřišlo".

Takže si to zopakujme : Dnes je to "boj proti suchu", před pár lety to byla "ochrana životního prostředí" a za bolševického totalitního a nespravedlivého režimu to byl "šlendrián obecní správy". Zcela to zapadá do současné "otočky společnosti o 180 stupňů" typu : "pravda" = "fašismus" a naopak. Stejně se nemohu zbavit nejasnosti - když dnešní "ekologie" je komunistický "šlendrián", co bude dnešní "šlendrián" za 30 let - a taky - v jakém to bude politickém režimu ?

Poznámka při druhém čtení - Bio-rodiče, kteří své - očkováním a výchovou nedotčené - bio-děti živí odvarem z jáhel, a proto jsou se zdravím na huntě - si stěžovali, že psi "kontaminují" dětská hřiště. Takže magistrát "z Frydku" to zařizuje "jako v Praze". Téměř kolem každé houpačky a pískoviště je plůtek s brankou. Problém je v tom, že letargičtí šoféři sekacích traktůrků by museli projevit zcela mimořádnou píli, odvahu a inteligenci a zajet s trakůrkem "do ohrádky" - což by znamenalo zvednout prdel se sedátka a otevřít si branku. Tak neskutečnou námahu po nich - samozřejmě - nelze žádat, takže místo zcela VÝJIMEČNÉHO nesebraného "exkrementu" je teď na VĚTŠINĚ dětských hřišť plevel a kopřivy až k hlavičce děťátka - robátka - batolátka. Alespoň se bio-dětičky broděním v plevelišti zocelí....

Je třeba zabít Euro-bestii !

21. května 2019 v 5:37 | Petr
Lze to vysvětlovat z mnoha stran. Například u soudu se ptají manželky proč se rozvádí a ta říká o manželovi : "Nakoupí, uklidí, navaří, výplatu odevzdá, ale nemohu ho ani cítit !" Nebo příklad z našeho pracoviště, kde firma X měla "výpadek kvality" kalibrátorů kterými se denně nastavují naše analyzátory. Navzodry tomu, že po několikerém mém upozornění problém odstranila - přesto jsme museli jejich kalibrátory přestat kupovat, protože po určité době už každá chyba, člověka či stroje byla svedena na jejich nekvalitu ( která mezitím pominula ). Indové by možna řekli, že manžel i kalibrační vzorky nabraly "špatnou karmu" a proto jim nebylo pomoci.

Pak tady máme zkušenost s komunistickým blokem a jeho reformami, které probíhaly každou vteřinu jeho existence od krvavého "když se kácí les lítají třísky" s gulagy a popravčími četami po pěrestrojkový "jetřebismus" podle vzoru je-třeba komplexního řešení, než dojde v naší lásce ke kádrovým změnám ;-)) Stejně se to nikdy nestalo, protože už tehdy ( stejně jako dnes ) platilo, že "účinné řešení je politicky nepředstavitelné." Výsledkem byla tak obrovská hromada "špatné karmy", že každý bral úplně přirozeně, když Klausovi američtí poradci na otázku tempa post-komunistických reforem odpověděli "psa daleko méně bolí, když se mu ocas usekne jedním tnutím" - a bylo po sociáálismu.

Bylo ? Určitě bylo - alespoň do roku 1998, kdy korupční skandály vyhnaly Václava Klause z premiérského křesla. Mimochodem dodnes se odhaduje že různí post-komunističtí rozkradači a privatizátoři ukradli 1012 tedy tisíc miliard neboli Bilión korun národního majetku. Různí ultra-libertariáni však tvrdí, že stagnace ekonomiky způsobená pozdější "regulací všeho" v rámci boje proti korupci přinesla ještě větší ztrátu v podobě příliš pomalu rostoucího Hrubého domácího produktu. Takže je lépe když ekonomika jede, přestože se krade, než když se vypisuje "výběrové řízení" i na obecní psí boudu. ( Nesouhlasím s kradením, nicméně zažívám už několikáté "výběrové řízení" ve zdravotnictví a musím potvrdit, že ani "úplná transparentntost" není žádné zrcadlo morálky a etiky o šetrnosti na peníze ani nemluvě )

V každém případě jestli vůbec existují nějaké fungující firmy v českých rukou, je to proto, že se je v letech 1990-2000 podařilo založit, nebo se je ve stejné době nepodařilo rozkrást. Ba dokonce čtenáři, kteří se mnou hluboce nesouhlasí by mohli pohledat, jestli v Česku existuje nějaká firma založená Euro-dotacemi, která se pak od nich oprostila a nyní podniká bez dotací, na volném trhu a za své. Já takovou neznám.... Karle, prosím, nepiš seznam "úspěšných" neziskovek, překupníků teplé vody, dotovaných badatelů do nikam, nebo "tunelů" typu místního výrobce trojrozměrných baterií. Ekonomice totiž nejvíce pomáhá fyzická výroba prodejných a užitečných věcí ( viz Čína a Německo ).
Čili jistě již tušíte, že dnešní článek bude o "špatné karmě" Evropské Unie.
První otázka budiž : Měli jsme šanci tam nevstoupit ? Pravděpodobně měli, ale pokud by vstoupily všechny okolní státy - časem bychom se stali terčem nějaké "Malé dohody", která by nás začala poškozovat.
Měli jsme šanci odmítnout Lisabonskou smlouvu ? Beznadějné - MUDr. Hnízdil by nakonec dosáhl svého a nechal prohlásit Václava Klause, který ji odmítl podepsat za nepříčetného.
Máme šanci vzdorovat Euro-buzeraci ? - v době kdy 58% naší legislativy píšou v Bruselu - je možné ukrutně vzdorovat jednotlivostem, ale pravděpodobně ani vláda ani parlament nemá sil vytřídit a odmítnout všechny Euro-nesmysly.
Jak by se žilo bez Euro-dotací ? Lépe než dnes ! Dotace, které dostáváme z EU pochází ze 2/3 z našich daní a kolem 15% činí doplatek, který k dotaci musí zaplatit náš stát. Náš vlastní podíl na Eurodotaci tedy je 2/3 * 85% + 15% = 72% je tak jako tak z našich peněz. Eurooptimisti by řekli, že alespoň zbylých 28% je z Euro-peněz. Problém je v tom, že daleko větší suma jsou škody za nesmyslné projekty, škody za rozvrat podnikatelského prostředí a škody za financování dotačních mafií. Suma-sumárum - v leteh 1990 - 2003 se opravovala města, silnice, železnice, odsiřovaly uhelné elektrárny, dostavoval Temnelín - bez Euro-dotací se dělo vše to, co se dnes s Euro-dotacemi neděje ( nebo jen šnečím tempem ).

Zbývá samotné meritum věci a to je "reformovatelnost" a "karma" Evropské unie. Pod tlakem Brexitu, "putinových spolupracovníků", "fašistů", a "populistů" Evropská unie zpracovala 5 variant svého budoucího vývoje - 4 z nich de-facto znamenají pokračování v dosavadní linii a poslední varianta "jen společný trh" je tam zapsána jako strašák na Euro-papaláše, co se stane, pokud "xenofoby a fašisty" nepřinutí k poslušnosti dostatečně rychle a dostatečně tvrdě. Nerad zde znovu připomínám pěresrojkový socialismus, kdy redaktoři se ptali papaláše jak odstraní nedostatek zboží způsobený nepružností plánované ekonomiky a oni odpovídali "přísnějším dodržováním plánu".

Každý byrokrat kdekoliv na světě na sebe chce strhnout více moci a daňových peněz, proto každý byrokrat v Evropě obhajuje své výmysly slovy : "Evropská unie to tak chce". Euro-nadšenci to interpretují jako : "Vidíte jak se EVROPĚ křivdí, proto musíme vytrvat a ještě přísněji dodržovat Bruselská nařízení !" Bohužel pravda je zcela opačná. Pokud chceme vybřednout ze stagnace a jako kontinent být alespoň částečně "relevantní" ve světě je třeba zdroj stagnace, výmluv a buzerace vyvrátit od kořene.

V úvodu zmíněný kalibrátor od firmy X, na který se svádělo možné i nemožné - jsme museli přestat kupovat navzdory tomu, že jeho vady byly mezitím odstraněny. "Karma" Evropské unie je tak špatná, že je zcela jedno, jestli v Bruselu právě v tomto okamžiku někdo sepisuje 3657. report, jak věci zlepšit, který nebude přijat protože je "příliš riskantní" Je úplně jedno jestli soudruzi ustoupí v nějaké nepodstatnosti ( zrušení letního času ) a budou to vydávat za óóbrovskou změnu. Škod bylo napácháno tolik, že je třeba zabít bestii jediným tnutím. A vrátit se co nejrychleji k plné státní suverenitě, což bude znamenat, že státní správa bude zase plně zodpovědná občanům - bez výmluv na Euro-úřednictvo.

Nastává okamžik nejtrapnější : I já jsem dostal a četl kandidátní listiny. Panoptikum.... Zelení za práva zvířátek v čele s předsedkyní spolku "Německý ovčák v nouzi".... Vědci za nepřetržitý tok Euro-prachů ..... Vytrolíme EU ..... Borec, který po vzoru Hilšera v jednomužném hnutí nominuje sám sebe a mnoho dalších. Ale berte to tak, že v Evropském parlamentu poměr mezi vysokým platem a nízkou zodpovědností dosahuje vrcholu, proto je tak atraktivní pro magory, což je úmyslná taktika Evropské unie, jak od Eurovoleb odvrátit většinu voličů, kteří si neuvědomují, že směrnice sepsaná Bruselským "vlčákem v nouzi" stojí - diky Lisabonské smlouvě - nad ústavním zákonem schválenými 3/5 poslanců řádně voleného lokálního parlamentu....

OK tedy jiste tušíte, co po vás Kubáč chce : "Prosím! Prosím !! Prosím !!! V nastávajících Euro-volbách volte tak maximálně euroskeptickou politickou stranu - jak vám vaše vidláctví ( kavárenství / lepšolidství / sluníčkářství ) dovolí".

Jenom drobná poznámka : ANO bude líp - stojí na zemědělských Euro-dotacích a ani ODS v čele s Fialou rozdělujícím stáže z programu Erasmus NENÍ euroskeptická strana !!

Nastávající volby sice nezničí rakovinu evropského kontinentu, ale každé zpomalení růstu dává evropské civilizaci malinkatou šanci že neskončíme jako středověcí křesťani na blízkém východě.
Kvůli jistým čtenářům nemohu nechat diskusi zcela otevřenou, nechávám ji alespoň moderovanou, protože už jsem dlouho neslyšel ty báječné argumenty, jak zákazem picích brček a nedobrovolným rozdělováním ilegálních migrantů bojuje EU za světový mír.

Proč je v Praze drahé bydlení.

7. května 2019 v 5:22 | Petr
Jako cyklista jsem projel celou Východní Evropu + Balkán. Není velký rozdíl jestli jste v Krušných horách, na Šumavě, v Jesenících, nebo jestli sjíždíte Starou Planinu, nebo Transylvánskou vysočinu. Všude to vypadá tak, že dojedete k poslední vesnici s železniční stanicí. Koleje nekončí na zanedbaném nádražíčku, ale jejich rezavé zbytky míří do lesa, kde najdete ruiny pily, ruiny cihelny, ruiny mlýna, ruiny sila a pekárny, ruiny sklárny, nebo menší hutě nebo břízami zarostlý průmyslový podnik, kde ani nejdivočejší fantazie neumožní odhadnout, co se tam kdysi vyrábělo.

Vesnice pak jsou viditelně přizpůsobeny již neexistující výrobě. V zemích bývalé Jugoslávie ještě vidíte zoufalou snahu po živnostenském podnikání ve formě divokých kobinací živností - nápis na domě : "Električar / Mehaničar / Frizer / Vulkanizer" ( nepřesně přeloženo Elektrikář / Mechanik / Kadeřník / Pneuservis. ) Devět řemesel, desátá bída. V oblasti Evropské unie však vidíte už jen úpadek a zahnívání. Lidi v produktivním věku se dělí na tři skupiny
 • Zaměstnance státu, policajty hasiče, učitele, pošťáky a nemnoho dalších.
 • Pobírače státních sociálních dávek flákajících se po návsi v teplákovce
 • Ty, kteří tam nejsou, neb prchli z venkova do metropolí.
Venkovu dominují senioři posedávající na lavičkách ve starodávném hodobóžovém oblečení, vzpomínající na zašlou slávu břízami zarostlých fabrik a čekající na smrt.

Důvody tohoto stavu jsou různé, ale největší společná příčina je globalizace. Proč pálit cihly v Bruntále, ve Studénce nebo v Laliči, když se mohou ( po rozbitých dálnicích ) dovážet kamionem z Německa. Proč péct místní chleba, když to zcela zjevně snižuje zisk megapekáren Agrofertu. To je globalizace, která dle ekonomů prospívá všem, neboť výrobek je po odečtení ziskové marže globální megakorporace o pár procent lacinější než místní, který by vyráběl váš strejda, pokud by se neuchlastal v depresi na dávkách, když fabriku, kde dělal celý život, rozkradli privatizátoři.

Je pozoruhodné, že i globální státy a globální výrobci jako třeba Čína mají "problémy s venkovem". Číňani se marně snaží "industrializovat a civilizovat" vnitrozemské oblasti v prostoru mezi Mongolskem a Indií. V Číně, tím spíše než v Evropě, když je nějaká výroba o 0,001% lacinější v městě X než v městě Y znamená to že z města X se za 20 let stane 20 miliónová metropole zcela závislá na dané výrobě, zcela zamořená odpady této výroby. Co by dělalo těch 20 mega lidí, kdyby se globalizace otřásla, nebo výrobek X vyšel z módy ? Třeba by se rekvalifikovali na Frizer-Vulkanizer !

OK takže právě jsme sáhodlouze vysvětlili, proč je venkov ztracen. Teď ještě, proč jsou ztraceny i metropole. Drobný průmysl v malých městech absorboval lidi, kteří se netlačili do velkých měst. Dělník z Prahy-Letňan svařující podvozky vozů Avia neměl důvod pohrdat venkovanem z Kopřivnice svařujícím podvozky vozů Tatra. Ale pak se vše pokazilo svět se rozdělil na metropole kde se velký průmysl nedá provozovat, aby se hipsterům neudělalo šoufl a venkov, kde se nedá provozovat nic, z důvodu globální výroby každého jednoho výrobku ve vlastní- k tomu určené - 20 miliónové čínské zamořené město-fabrice.
Zbylo jediné zboží, kterého je neomezená spotřeba ve městě, i na venkově nezávisle na asijských globalizátorech - PENÍZE. Ty se tisknou v sídlech centrálních bank a rozhazují v sídlech velkých úřadů. Jako radní z Bruntálu musíte sepsat táákhle dlouhou žádost abyste byli "v ministerském pořadníku na dotaci dvacátí pod čarou". Jako úředníkovi rozhodujícímu, kdo bude pod čarou vám však dotační peníze samy plynou na výplatní pásku ( i mimo ni ). Lidi kteří by byli spokojeni a hrdí na svoji práci, kdyby uměli nabrousit katr na venkovské pile - neumějí nic použitelného. Naopak - společnost je nutí vystudovat soukromou "negramotnou univerzitu" a tlačit se do státní správy. Proto je venkov ztracen, proto je ekonomika velkých měst přehřátá a zůstane přehřátá - dokud se cihly budou vozit z Něměcka, Boty z Číny a prachy z Bruselu ( přesněji z Frankfurtu nad Mohanem )

Jestli právě vy pročítáte pražskou inzerci a porovnáváte ceny nájmů s nástupním platem úřadu XY. Neplačte, ale přemýšlejte co a kde dělali vaši rodiče, prarodiče, ve vašem věku ? Byla to nějaká Euro-pruda v hlavním městě, placená z daní ? Pak se nedivte, že trh si brousí zuby na vaše "easy money", nepodložené ničím užitečným, ještě dříve, než jste je vydělali.

Osobně bych 10% clo na jakýkoliv dovoz zavedl jako strategické zvýhodnění domácí výroby, která nepodléhá rozmarům globální megakorporace, nebo pletichám cizí ( komunistické ) vlády. Clo znal i můj oblíbenec - reformátor Josef II. Dotace - jakéhokoliv druhu - bych zrušil, protože narušují zpětné vazby společnosti. A navíc státní dotace v 18. století nebyly, protože takovou nemorálnost si ani tehdejší absolutní monarchové vůbec nedovedli představit. Pak by byty v Praze klesly v ceně výrazněji než bolševickými plány současného pražského magistrátu.
 
 

Reklama