Svět okolo

Co nás měl naučit Hyundai ?

5. června 2012 v 3:30 | Petr
13 kilometrů severně od našeho baráku je fabrika, kde se dělá Hyundai i30 a kdoví, co dalšího se tam ještě vyrábí.
Tudíž kontakt s Korejci je u nás na denním pořádku a až vznikne Svaz Česko Korejského přátelství - chci tam mít rok zadarmo, protože už jsem rozměnil drobné na lístek korejské holčičce co ji šofér vyhazoval z autobusu, mnoho zmatených mamin s kočárky jsem (anglicky) nasměřoval správným směrem a dokonce jsem jednoho brutálně opilého borce, s mnohoznačně příznačným nápisem Hyundai ROBOT na bundě, vedl za ruku přes cestu. Jo jo když ti asiati nemají acetaldehyd dehydrogenázu (enzym odbourávající alkohol) a my zas máme tak dobré pivo ...

Nicméně ani tak o Korejcích nevím prakticky nic - jen bratr, když se vrátil z Ameriky, vždy tvrdil, že Korejci mají pověst nejtvrdších asiatů ze všech, kteří se s ničím nemazlí a nikomu nic neodpustí. Takže jsem využil toho, že mám spoustu kamarádů, kteří pracují v Korejci vedených firmách (raději nejmenovat aby nebyl průser). Tudíž jsem udělal průzkum, jak hodnotí své Korejské spolupracovníky a dostalo se mi mnoho zajímavých větiček typu "Slepí mravenci, kteří se zmateně rojí tak dlouho až najdou křivolakou cestičku k cíli". Nebo legendární historka o korejském řidiči zdvižky, který několikrát projel zavřenými továrními vraty a pak vysvětloval: "Dostal jsem rozkaz rychle dovést součástky, o čekání, až se vrata otevřou nebyla zmínka"
Zjednodušeným českým úsudkem bychom řekli - magoři, ovšem magoři, kteří se vypracovali na světového exportéra č. 6 - tedy tam kde jsme my byli za první republiky a se slzami na to vzpomínáme.
Klíčový vhled do toho, co je třeba si od Korejců vzít mi dala známá, která rozebírala vztahy svých vysokých korejských šéfů a jejich paniček. Složité, evropanovi nepochopitelné a navíc s lehce opovrvžlivým pohledem na nás. Konec konců - je proč se na nás dívat přes prsty - přiliš líní na práci fyzickou a příliš blbí na práci duševní !!!
Nicméně klíčová moje otázka byla "Chodí k nám Korejci za odměnu nebo za trest?" a odpověď mojí známé byla jednozančná - "Jasně, že za odměnu!" Na moji udivenou otázku - Proč do Česka za odměnu mi bylo řečeno, že v Koreji je přísný systém - rodiče ti vyberou manžela (manželku), stát ti vybere školu (a tím určí povolání), taže česko i s jeho zaostalostí, neomaleností, a blbismem je pro Korejce rájem svobody.

To, že v Asijských společnostech jsou sňatky domluvené a snoubenec do toho má málo co mluvit, jsem věděl, ale stát určující školu? Dostalo se mi informace - když Korea potřebuje 100 jaderných fyziků vybere 100 středoškoláků, kteří měli tuto sezónu nejlepší prospěch ve fyzice a pošle je tento obor studovat. Chceš ? Jestli nechceš - tak ať ti rodiče zaplatí soukromou školu !
Pro zlenivělé Evropany to zní úplně neuvěřitelně, ale zde je odkaz k prostudování. Pro angličninou nevládnoucí (nebo líné ;-)) shrnuji. V Koreji se chodí povinně do školky, pak je první stupeň, při přechodu na druhý stupeň vám vylosují jinou školu ve vaší čtvrti !! (aby se srovnaly rozdíly mezi školami). Od druhého stupně se nosí školní uniforma a každé pololetí jsou z každého předmětu závěrečné testy, jejich výsledky se sčítají a na konci druhého stupně základky vám místní pobočka ministerstva školství určí střední školu, podle toho jaké byl vaše dlouhodobé průměry. Na střední je systém zcela stejný, a pokud chcete studovat vysokou tak po státní maturitě ! Vám totéž ministerstvo dá na základě vašich výsledků vybrat z několika málo možností.
Necheš přijmout školu určenou ministerstvem - ve svobodné zemi nemusíš, ale stát ti "religionistiku" ani jiné "parazitární" obory platit nebude, ale rozhodně ti nebude bránit studovat za své !!

Detaily už uvádět nebudu - jakože ministr školství je vždy nějaký významný profesor se zkušenostmi ze zahraničí - ne idiot z ABL, korejští školáci jsou nejlepši na světě v matematice atd. atd. atd.

Rád si poslechnu 100 000 námitek jak se tento systém do česka nehodí, jak potlačuje "kreativitu" (oblíbený "EU - politicky korektní" výraz pro lenost a nevzdělanost), jak budou děti unavené a mrzuté, jak to potlačuje jejich práva atd. atd. atd.
Fakt, že my jsme žebronili o Fabriku Hyundai u nás - nikoliv Korejci o Škodovku u nich je však neoddiskutovatelný ...

Drceni Hajzlostrojem...

9. března 2012 v 13:40 | Petr
V roce 2007 jsme v období voleb jezdili po Srbsku a pro mně to byla zkušnost měnící můj pohled na uspořádání světa. Představte si miniaturní vesničku Krepoljin rozdělenou hlubokou strží s potokem na dvě ploviny - nad potokem most a uprostřed mostu dvojitá tabulka - nahoře nápis ve stylu "Tento most byl zničen náletem NATO" toho a toho dne roku 1999 - to bylo slavné Havlovo "Humanitární bombardování" pod ním cedule se znakem EU a nápisem - tento most byl obnoven - a datum ...
Takových mostů jsme viděli spoustu - lišily se jenom tím jestli byly obnoveny za prachy EU nebu USA (pak byla vlaječka americká) a taky tím jestli místní žili bez mostu dva, tři nebo čtyři roky...
Přestože na balkáně je politika tabu, tak jsme se občas dostali na otázku Kosova. Místní vždycky hluboce povzdechli pak se dvě minuty dívali na dno štamprle od pálenky a pak řekli - co chcete slyšet - poprvé v historii bude mít mafie vlastní stát....
Zprávy, které přichážejí z Kosova - jsou i dnes hrozné - , politická reprezentace složená z válečných zločinců, základ ekonomiky spočívající v dovozu asijského heroinu do Evropy - navíc pod dozorem NATO, které si za "ochranu" základnou KFOR, kde slouží i naši vojáci nechává z výnosů heroinu královsky platit atd. Vůbec nezmiňuju místní folklór, kterému se snad ani nedá věřit - únosy - rodina buď zaplatí výkupné, nebo je unesený rozebrán na orgány atd....
Nicméně to není první stát, který si pro sebe založila Mafie. Znám ještě jeden vzniknuvší ještě dříve - 1.ledna 1993 a to je "Kde domov můj ... zemský ráj to na pohled" - Česká republika. Smutné je že v něm musím žít - lépe řečeno jsem si nedávno zavřel možnost jej opustit ....

Státy se udržují myšlenkami, kterými vznikly - Československá federace se zrodila z oporu ke komunismu, nicméně v roce 1992 se federace začala rozpadat, protože čeští a slovenští mafiání si dělili operační prostor - takže v roce 1993 vznikla samostatná Česká republina - ne sice s myšlenkou unášet ubohé Slováky a prodávat z nich ledviny (jako Kosovo), ale s Vespasiánovou, Klausovou, Koženého a mnoha dalších - myšlenkou, že peníze nesmrdí, která byla korunována ideou, že právo brzdí ekonomiku, a proto "na chvíli zhasneme a v nastalé tmě rychle zprivatizujeme". Skoro jako legendární rozkrádání tomboly ve Formanově "Hoří má panenko" Takže zprivatizováno už je ale kdy se zase rozsvítí (po moravsky rožne) ? Bylo to vůbec v původním programu ČR ? Nejsme teď ve stavu "Planety zločinu" z animáku o Vesmírných dobrodružstvích Vladimíra Smolíka ? Vřele doporučuju blog na toto téma.
Možná už se začalo nepatrně rozsvěcovat, ale teď se zase zhasíná. Prohnilý Vrchni státní zástupce Rampula obět vedoucím žalobců... A věc, která mě dorazila, kvůli které vlastně mimo všechna pravidla píšu tento příspěvek - Plzeňská práva budou dále produkovat hajzly neomezenou rychlostí - protože hajzl Dobeš jim prodloužil akreditaci - v příkrém rozporu s pravidly platícími pro ostatní vysoké školy. Mafiáni v Kosovu mají špitál kde řežou ty ledviny, ale univerzitu je nenapadlo založít - to jsme zvládli až my a máme v tom světový primát ....
Udivuje mně kachni žaludek současných akademických funkcionářů i studentů - nemají strach, že plzeňský diplom jim bude překážkou v kariéře - nebo se jedná jen o JUDr. a v pozici státního úředníka je to jedno ? Nebo obhajoba hajzlů hajzlíky je lepší než normálním advokátem ?
Bratře promiň, ale etiku vaší profese nechápu, ale nezávidím vám ji ...

Exmanželka jako výraz největšího zoufalství z bezmoci říkala - "třeba umřou na rakovinu" - třeba ano a osobně některým upřímně přeju i nějaké ty bolestivé metastázy ...

Daně a Indický problém dieselového fichtla

23. ledna 2012 v 16:34 | Petr
Opět jsem nevydržel a pod tlakem informací, které dnes neustále slyším z rádia píšu na jiné než robotické téma. Opět jsem poněkdu vytočen současnými informacemi o snižování spotřební daně na motorovou naftu a dokonce i dlouhodobějším tlakem motorové lobby na zavedeni "profesionální nafty" - tedy paliva zcela bez spotřební daně - aby se majitelům dopravních firem "kamionovalo" ještě lépe než dneska.

Když má Indická vláda rozpočtový deficit tak zvýší spotřební daň na benzín. Na spotřební daň na naftu se však neodváží sáhnout, protože to by poškodila nákladní dopravu a jejím prostřednictvím celou ekonomiku, čímž by výběr daní ještě klesl. Díky tomu je benzín v Indii výrazně dražší než motorová nafta. Šikovní Indové už na to dávno přišli, proto jsou v Indii benzínová auta neprodejná a prakticky každý motor u kterého to lze - je dieselový, včetně malých elektrocentrál, které v desítkách milionů kusů zásobují indické domácnosti proudem místo nespolehlivé, protože poddimenzované, celostátní energetické sítě.
Psal jsem u všech motorů u kterých to lze - a v tom je ten specitficky Indický problém - přestože by to bylo patrně technicky možné, nikdo nechce vyrobit dieselový moped, takže desitíky milionů mopedistů sponzorují svými benzínovými miláčky Indickou vládu více než ostatní.

Nafta má energetický obsah 36 MJ/l ( mega Joulů na litr) zatímco benzín má obsah jen 33 MJ/L - benzín je tedy energeticky méně bohatý. není tedy žádný fyzikální důvod proč by nafta měla být levnější než benzín. Vyšší teplota spalování nafty navíc způsobvuje že dieselové motory jsou z fyzikálního principu (nikoliv nějakou přehnanou snahou inženýrů) úspornější.

Budete namítat, že nafty je daleko větší spotřeba a proto i přes nižší daň je v současnosti na pumpě dražší než benzín - dovolím si protiargumentovat - to je jenom přesun daňových peněz z kapsy státu do kapsy obchodníků s palivy - ve jménu "boha" nabídky a poptávky.

Jako obvykle všichni jsme si před státem rovni, jenom majitelé dieselových aut jsou si rovnější.

I přesto jsem si nedávno koupil benzínové auto, protože Indii i České republice jenou prachy dojdou a pak bude zdražení nafty větší a více šokující než zdražení benzínu. Jestli máte rozum počítejte a učiňtě taky tak.

I přesto je zajímavé jak státní regulace může vést (vždy vede?) k (fyzikálnímu) nesmyslu jako je marná touha Indů po dieselovém fichtlu.

Jak vypadá mužské peklo ?

8. ledna 2012 v 22:05 | Petr

Pokud nevíte jak vypadá mužské peklo, zejména pokud vám rychle táhne na 40 tak tady mám jeden obrázek
Jen pro informaci o biologické podstatě celé věci - tohle není "obyčejný" proužkový test na lidský choriový gonadotropin - alias "těhotenský test". Tohle je test na LH - luteinizační hormon, který produkuje hypofýza v obrovských kvantech v době ženské ovulace. Tenhle hormon aktivuje proteolytické enzymy uvnitř zralého folikulu v ženském vaječníku - proteolytické enzymy rozštěpí bílkovinný obsah folikulu na malé molekuly, které osmotickým tlakem natáhnou do folikulu vodu až praskne - a vajíčko se vydá vejcovovdem do dělohy spermiím vstříc.
Tedy tento proužek neznamená, že bych "nějakou takovou zbouchnul" ale to že jsem zatím nezbouchnul ač je to po mně intenzivně žádáno a ovulující žena se mi sama tlačí do postele..... Ve věku 39,45 let - je už jenom tato myšlenka opravdové peklo.
Ještě než dostavím své roboty - budu tatínek - dědeček.

Hrůza.

Mimochodem muži produkují luteinizační hormona taky, a řídí u nich produkci testosteronu - takže bez něho bychom nebyli chlapi - takže moc si nevyskakujte. Konec konců jako mužské prsní bradavky i celý zbytek ženské pohlavní soustavy je u nás v náznaku přítomen (stejně ženské mají minipinďoura a všechno ostatní ....)

Kambrijská exploze a vláda agresivních idiotů.

24. prosince 2011 v 4:00 | Petr
Nejprve se zorientujeme časově - naše planeta je stará něco přes 5 miliard let a už za miliardu let po vzniku, tedy když byla stará 4 miliardy let na ní vznikl (se na ní dostal ?) život.
Neuvěřitelné tři a půl miliardy let stačilo zvířátkům i květinkám (nebo zvířátko-květinkám - tehdy se to tak nerozlišovalo) být v jednobuněčné formě.
Pak nastalo první období prvohor alias Kambrium, do kterého naši předci vstupovali jako primitivní Volvox Globator a v neuvěřtelně krátké době vznikl tělesný základ celé živočišné říše - čtyřnohá zvířátka, šestihnohá zvířátka, osminohá zvířátka, zvířátka s ulitami a vůbec prazáklad toho co máme kolem sebe dnes.
Od Kambrija se těllesný formát žádné skupiny živočichů už nezměnil - máme čtyři končetiny jako pes nebo tyranosaurus rex. Vývoj v kambriju byl tak rychlý, že se pro něj vžil termín Kambrijská exploze.

S mnohobuněčným životem vznikla i nervová soustava, s nervovou soustavou lovecké chování a s loveckým chováním agresivita.
Pak se zase "nedělo nic" 300 miliónů let až do Jury v druhohorách, kdy se začali objevovat první sociálně žijící dinosauři a jejich vznik je neodvratně spojen se vznikem primitivních forem zvířecí inteligence.
Tedy Agresivita je 2x starší než inteligence.
Tedy je v načem mozku uložena v hlubokých strukturách starých nervoých okruhů.
Tudíž je vlastní širší skupině zvířat (lidí) než Inteligence, která je "zadrátována" v mladších mozkových strukturách (nemluvě o tom, že pořádná inteligence se objevila teprve před 3 milióny let a je tedy 150 x mladší než agresivita)
Už víte kam tím mířím ?
Je nutno být obrařen rodičovskými geny a lehce vychován a lehce vzdělán aby člověk byl inteligentní. Naopak pro agresivitu stačí být vyhnán z dělohy do děcáku.

Ani to nemusí být tak příkrý rozdíl - abych udělal kariéru tím že vymyslím něco co funguje - musím být sakra inteligentní a sakra pilný, ale abych udělal kariéru tím že jsem "aktivista" a prudím tak dlouho až jsem "vykopnut nahoru" - k tomu zdaleka tolik složité práce nepotřebuju.

Proto se nám přemnožili aktivní blbci, kteří vystudovali nějakou snadnou školu - nejlépe sociologii, ekonomiku nebo management. Ničemu pořádně nerozumí a taky nic co udělají moc nefunguje, ale to "pořádné nefungování" nahrazují množstvím svého "díla" a agresivním prosazováním jeho i sebe sama. Jasné ?

Bůh nás chraň před aktivními blbci, na kterých současná společnost stojí. Pár velikánů mysli (můj zemřelý šéf třeba), kteří se ostýchali zamořovat svět odpady své mysli, pak vypadají jako podivíni - balvany, které udivenými otázkami brání ještě dravějšímu toku řeky.
Díky za takové balvany mysli - proud (blbců) je omílá ale ony občas porád jsou.
Dělejte chytré věci, nebo se raději flákejte - pamatujte že Evropa dojede na aktivní blbce.

Přeji všem Veselé Vánoce.

Král zemřel - skřeti jsou nesmrtelní !

18. prosince 2011 v 22:31 | Petr
Ačkoliv jsem si slíbil, že budu psát nejvýše jeden blog týdně. Smrt Václava Havla je událostí zcela mimořádnou a nesmírně smutnou.
Václav Havel byl pro nás - generaci Husákových dětí ateistickou náhradou Belzebuba - ďábla nejstrašnějšího - v podání učitelek "občanské" nauky, agitátorů KSČ, SSM, armádních politruků a dalších skřetů kteří drželi bolševický režim v chodu. Dodnes si vzpomínám na věty "socialismus ohrožují západní špionížní centrály spoupracující se zrádci u nás doma např. s Václavem Havlem"
Jediný druhý stejně strašný člověk byl dle bolševickch gaunerů Zbigniew Brezinski - poradce americké vlády a - de facto jeden ze zakladatelů Talibanu - jako protisovětské síly v Afgánistánu.

Pak se začalo něco měnit - v lednu 1989 mi ještě kamarád z Prahy o tom jak vodním dělem zcela promočené demonstranty z Palachova týdne vyvážejí policejní antony 30 km. za Prahu do lesů. 28 října 1989 jsem jako maturant byl na školním výletě v Praze - měli jsme přísně zakázáno jít na Václavák - neposlechl jsem ale dolů na můstek jsem se bál - tak jsem vylezl z metra "U koně" a viděl přes náměstí dole nejakou melu s "helmuty" s dlouhými blými obušky.

Bylo hnusně a chodili jsem po praze sámi jen s Markem Páralem. Bolševická Hradní stráž stála v pohovu a hlasitě pokřikovala na holky - to jsem považoval za jasnou známku že něco není v pořádku - že se něco děje.

Pak se mi dostalo do rukou už staré Rudé právo kde prý byla fotka Václava Havla - vůbec jsem tomu nevěřil - ale dnes vím že to bylo tak.
Bolševici utajovali Vaškovu podobu tak důkladně, že ani novinová cenzura nevěděla že to je velký žert tehdejšího disentu. Co se dělo dál už je známé a stokrát omílané.

Krom podpory "Humanitárního bombardování" Srbska a obecně vývozu demokracie na hrotu bodáku mu lze vyčítat snad jenom jak rychle zapomněl na Olgu a nekde ze stoky vytáhl paní Veškrnovou.
Byl to statečný chlap, měl jasný názor, dobře že s námi byl, a škoda že zemřel.

DODATEK za 24 hodin - skřeti co mají výcvik z dob bolševika jsou opravdu nesmrtelní - když umřel Brežněv - který dal okupovat naši zem - tak tři dny nehrála kina, zrušili mi předehrávku v hudebce, policajti zabavovali lidem rádia a magnetofony a konfidenti udávali jak za Císaře pána co ho posraly mouchy.
Dneska - jsem zažil minutu ticha v Kauflandu ??? Minutu nešly pokladny - pak se rozjely včetně "oblíbené" odrhovačky jak všichni milujeme Kaufland !!! Prý budou taky tři dny smutku. Vašku přál by sis stejný styl jako Brežněv ? A co policajti - budou zabavovat iPody ? A co konfidenti - budou udávat jako vždycky ?

Roboti. socky, Kaufland a Vánoce

1. prosince 2011 v 17:51 | Petr
Krátký zážitek byl tak intenzivní, že patrně povede k dlouhému příspěvku do blogu.
ÚVOD:
1. Z nedostatku jiného popisu těchto lidí používám slovo Socka. Socka není stav majetku, ale stav mysli. Patrně nejsem sám kdo zná spousty bohatých socek a znám taky spousty lidí chudých a úctyhodných. Socka se podobá klíštěti přisátému v kožichu společnosti. Na rozdíl od klíštěte však v tichosti nesaje, ale hlučně nadává, že krevní oběh sockami vysíleného státu už nemá tu chuť co měl kdysi.
2. Robot - je zařízení, které zkonstruovali velmi inteligentní lidé, dali do nej to nejlepši co v nich bylo a navíc (V tom je rozdíl od humanitních oborů) jej nakonec zapli aby viděli jestli funguje. Z tohoto hlediska porovnání člověka k robotu je urážkou robota - provonání socky k robotu je pak urážkou tak hrubou, že bych se nedivil kdyby mě SkyNet měl už na svém seznamu.
Definice Kauflandu a Vánoc je předmětem samotného blogu.

STAŤ:
Zmatený po práci a a hladový šel jsem ve čtvrtek do Kauflandu koupit chleba - ve Čtvrtek !!!
Věděl jsem že čtvrtek a sobota jsou dny kdy se objevují nové slevy, ale bylo to tak hluboko v podvědomí, že jsem si to uvědomil až do mně brutálně vozíkem narazil smradlavý a neholený obézní hromotluk, který vypadal jako by byl nesmírně naštván tím, že se dnes musel zvednou z divanu u televize hned dvakrát - poprvé na pracák a podruhé do Kauflandu. Provázela ho ne o moc čistější a ne o moc voňavější zato téměř kulovitá žena nejasno zda matka či partnerka...

Když jsem se vzpamatoval zjistil jsem že celý Kaufland je plný lidí stejného typu - mrtvé tváře mrtvé pohedy vypnutého robota. Jedině snad stařenka stejně zmatená jako já, jenom asi na podkladě Alzheimerovy choroby - taky zapoměla že je čtvrtek a taky byla stejně zoufalá. Dokonce ještě zoufalejší když do ní taky narazila překrásná a nastrojená romská krasavice se slovy běž do pi.. bábo pitomá.....

Krom nás dvou a krom prodavačů zcela zoufalých nebyl v celém obchodě nikdo kdo by připomínal člověka, nebo aspoň zapnutého robota- Zato byl plný lidí, kteří s čistou agresí ve svém chování křičeli na ubohou prodavačku, co je to za bordel, že kafe za 69.90 už je vyprodané. Potřebovali vůbec to kafe? Zaloužili by si vůbec kafe ve slevě ?

ZÁVĚR:
Jinými slovy Vánoce se nám blíží a tohle byla příhoda, která mě měla upozornit včas na to, co přijde.

P.S. Blog.CZ zveřejnil nové registrační podmínky - píše se tam cosi o tom že úplné a pravdivé údaje, které po mně CET 21 chce pak CET21 může zneužít / použít jak se mu zlíbí. HMM - roboti co nemají hmotné tělo nestáli svého tvůrce dosti práce, proto do nich nedal to nejlepší ze sebe, proto tito softwaroví roboti mohou být stejně sprostí jako lidi ...

Za 60 let z dobra zlo a pád zlatého standardu.

14. října 2011 v 18:13 | Petr
Někdy v roce 1986 můj otec tajně a v mnoha obalech přinesl knihu Jana Bati - Budujeme stát pro 40 000 000 lidí. Tajně protože bolševik zařadil tuto knihu mezi zakázané a ne že by riskoval trest, ale rozhodně bylo riziko zabavení a zničení téhle zajímavé knížky.
Kniha pojednává o všem možném, ale je silně prodchnuta duchem prvorepublikového republikánství a dávala jasný signál Studuj - Pracuj - Spoř.
Nebudu rozebírat proč nic z toho už dnes příliš neplatí, ale zaměřil bych se na to jak se příkaz Spoř - za 60 let změníl na Nespoř a proč.

Budeme - li dneska spořit bude nám peníze užírat Inflace - tedy postupné znehodnocování peněz, dokonce je těžké uložit peníze tak aby úrok byl vyšší než inflace a znehodnocování zastavil.
Takže zdánlivě se zdá, že zlý kapitalista Baťa, doporučoval lidem aby dělali něco co je pro ně nevýhodné? Steně jako to dělají mnozí "experti" dneska ?
Na obrázku vidíme index spotřebitelských cen , který je mírou inflace, v Británii za posledních 250 let. Všimněte si že až do konce II. světové války ceny různě oscilovaly ale rostly jen vemi mírně - inflace se tedy pohybovala kolem 0% a úspory se neznehodnocovaly. Co se stalo po válce ?
Budeme-li pátrat zjistíme, že peníze před válkou byly jiné než peníze po válce. Předválečné peníze odpovádaly tzv. Zlatému standardu - to jest bankovka sama o sobě neměla hodnotu ale byla pouze "poukázkou" na část zlatých rezerv uložených u centrální banky. Teoreticky jste mohli přijít s desetikorunou do banky a žádat její zlatý ekvivalent.
Tudíž pokud banka chtěla natisknout další bankovky musela koupit další zlato. Tudíž Vaše úspory byly vlastně taky zlato nekde v bance. Tudíž když si chtěl podnikatel na něco půjčit - musel někdo jiný peníze do banky uložit, protože jejich objem v ekonomice byl konstantní. Tudíž Baťa (a většina ostatních) doporučovala spořit, protože tak vznikaly rezervy bank kterými se prostřednictvím úvěrů dala ekonomika rozproudit.
Zlatý standard byl obviněn z toho, že způsobil krizi ve 30 letech, a proto byl v různých státech postupně zrušen. Od té doby máme peníze kryté jenom důvěrou ve státní banku toho kterého státu - tedy ničím co by přestálo třeba současnou krizi.
Pokud státní banka nemusí při tištění bakovek kupovat zlato může tisknout dle libosti. Proto po 2 světové válce začaly státní banky tisknout peníze a poskytovat je komerčním bankám, které tím mohly úvěrovat ekonomiku bez ohledu na to jestli si u nich někdo penize uložil nebo ne. Tím množství peněz v ekonomice vzrostlo a jejich cena klesla - coz se projevilo vzrůstem ceny zboží - viz graf.
Ceny začaly růst a postupně se přestalo vyplácet spořit. U nás se bolševik postaral o úspory lidí tím že je zabavil při měnové reformě v roce 1953. Podobné zlodějské akce proběhly po válce i ve všech ostatních komunistických státech. V civilizovaném světě však lidem peníze zůstaly, ti začali své úspory rozpouštět což nastartovalo poválečný hospodářský růst.
Koncem 60 let neměl už nikdo naspořeno nic (v průměru). Přesto lidé chtěli auta, domy a jiné zboží, proto se situace obrátila - nastala doba úvěrů.
Pokud žádné peníze nemáte a ještě máte půjčeno je pro vás inflace výhodná, neboť plat vám v inflaci spíše roste ale splátky zůstávají stejné. Státní banky místo udržování hodnoty měny jak nám lže Václav Klaus (a jiní) - udržují inflaci - mluví se o "Cílování inflace". Nejlepší je inflace kolem 2%, protože to nepoškozuje velké firmy, ale drobným soukromníkům se už nevyplatí spořit a jsou tlačeni utratit peníze hned. Naopak pokud spoříte - omezujete tím svoji spotřebu a tím přivoláváte ekonomickou krizi. Ekonomové se v současnoti nejvíce bojí DEFLACE - tedy zhodnocování peněz, protože pokud nastane deflace začně se vyplácet šetření, a čekání na to až se peníze zhodnotí (tedy ceny klesnou) a kola výroby se zpomalí.
Šetrnost a skromnost nám škodí - co by na to řekl Baťa nebo naše babičky ? Hnus velebnosti !

Za dob zlatého standardu měly peníze cenu a vyplatilo se šetřit. Za doby "cílení inflace" se nevyplatí šetřit, ale stále je třeba alespoň předstírat, že peníze mají cenu.
Současná ekonomická krize je částečně způsobena tím, všichni začínají tušit že nemají.

Státní banky už se nenamáhají ani tisknout peníze pouze jen zvýší sumu ve svém počítači - pak na mezibankovním trhu nabídnou peníze komerčním bankám - ty si sumu zapíší do svého počítače a dále by ji měly někomu půjčit -tedy zapsat do počítače na něčí účet, ale to neudělají neboť peníze od nich nikdo nechce, neboť si nemůže dovolit půjčku, protože ekonomika stagnuje, protože po desetiletích výroby zbytečností se celý západ "vrací k podstatě". Pyramidová hra se (konečně ?) zhroutila.

Co bude dále je nejasné - ale nic co by připomínalo marnotratný život za "číslíčka v počítači" už to nebude - jestli můžete kupte si nějaké "zboží trvalé hodnoty" a pořiďte si pušku, možná ji budete potřebovat.

Profesní etika verze 2.0 ?

27. září 2011 v 4:29 | Petr
Pořád mám takovou naivní představu o minulosti, že ševci šili boty poctivé, kupci (většinou) nešidili a tak. Už Karel Čapek za první republiky poněku žehral na upadající staré zlaté časy ovšem dnes probereme fenomén moderní doby a to je profesní etika verze 2.0

Principem moderního zaměstannce je racionalizace, a specializace, takže každý umí a dělá to nač je školen a zač je placen - nic méně ale také nic více. Pokud je k práci potřeba určitého množství ohleduplnosti a poctivosti - je tato "vestavena do systému" popsána formou směrnic a nařízení. Zaměstnanec, který porušuje instrukce je potrestán, přemýšlení o instrukcích je prvním krokem k jejich porušení a proto ani to není vítáno. Lidská psychologie je ovšem potvora, pokud nelze věci změnit k lepšímu ani k horšímu začně se člověk nudit a v tom případě má tendenci na vrátnici továrny vypnout mozek a držet jej vypnutý celou směnu.
Nevěříte že je to tak? Nevíděli jste tisíce a tisíce - "oživlých mrtvol" něco dělajícíh s výrazem že je jim to úplně fuk ?

Jen pár anekdotických historek:
Známý ve strojírenské firmě má podřízené, kteří při stěhování 8 skříní ulomili z nich 16 dvířek (to jest všechny). Pat a Mat řekneme si ale druhý můj známý a kolega prvního známého ze stejné firmy žehrá že mu v práci nefunguje software stažený z internetu - taky nic divného. Nicméně jejich firma vyrábí čidla hladiny žhavého železa - takže moje zjitřená fantazie si už už představuje tu hrabalovskou historku o cigánovi spadlém do tavby, co pak rodina pohřbila padesát kilo strusky ;-))
Samozřejmě že mě vůbec nepřekvapí, že když týden opravují před domem chodník - tak týden nechodí pošta. Pošťačka přece nebude riskovat pracovní úraz. Zatímco úraz na cestě do práce pracovní není - takže mně oranisko před domem neomlouvá - chytré ne?
Chodník opravují tak dlouho protože ten chudák co pracuje tak úplně nestíhá - ještě že ti další čytři co se nad ním opírají o lopaty mu aspoň dělají stín ....
Nefungoval mi internet takže po 3x10 minutách poslechu klasického jazzu na lince TECHNICKÉ podpory firmy Riomedia, jsem konečně přišel na spásnou myšlenku a zavola na OBCHODNÍ linku - kde jsem byl příjemným hlasem (živé) slečny ihned poslán do .... Prosté není nad "ohleduplnost a poctivost vestavěnou do systému"

Abych si zametl před vlastním prahem - pokud mi v neděli 03.00 přivezli do špitálu babku, protože jí už 14 dní je "tak nějak divně" - taky jsem byl poněkud nerudný - což bylo záměrné, aby příště lépe zvážila intenzitu toho "tak nějak" a proboha přišla, když funguje aspoň rentgen a sono atd...
Ale ve své profesi č. 2 to jest v biochemii nyní paralyzované blbismem šéfů oboru začínám povolovat tlaku okolí a sám se děsím ze své proměny v mrtvolu pracující jen v rámcí instrukcí.
Co jiného chcete dělat ve společnosti, kde i myšlení je zdrojem nežádoucích odchylek od nastavení procesu ? Ostatní už zjevně pochopili, tak proč být poslení "nepřizpůsobený" ?

Prabulhaři, Bulhaři. Maďaři, Židé, Cikáni

19. září 2011 v 4:17 | Petr
Zdráhám se používat slovo Rom od doby co mi v "Sherwoodském lesíku" před Hlavním nádražím v praze jeden Rom vysvětloval, že "Cikáni jsou ti co pracují a nekradou a Rómové jsou všichni ostatní". Tak Nevím ....
Dnes se pokusíme dojít k tomu, že Romové se chovají tak jak se chovají, protože kdyby se chovali jinak už dávno by tu nebyli.

Příklad 1: Na území dnešního Bulharska se v ranném středověku dostal středoasijský kmen kočovných Bulharů, které pro odlišení od dnešních Bulharů nazýváme Prabulhaři. Prabulhaři se usadili na břehu Černého moře a navázali čilé kontakty s místním Slovanským obyvatelstvem. Výsledkem je že za pár století s místními slovany zcela splynuli a nezbylo po nich nic krom názvu Bulhar a některých zvláštností v gramatice Bulharštiny (jediný slovanský nesklonný jazyk).

Příklad 2: Maďaři mají osud téměř stejný s Bulhary - přijeli na koních z Asie v roce 895, usadili se v Panonské nížině a de facto splynuli s místním Slovanským obyvatelstvem - dokonce v Bulharsku se na obyvatelstvu dá vystopovat více genetických stop po Prabulharech než v Maďarsku po "Pramaďarech" - rozdíl je v tom, že Maďaři si zachovali původní turkický jazyk - proč asi ?
Patrně na rozdíl od Prabulharů lpěli na jeho používání a lpí dodnes - viz záchvaty Maďarizace a hypertrofická (nacionalismem zavánějící) národní (jazyková) identita.

Příklad 3. Židé - obrovská relativně rozprášená skupina lidí, kteří ač je jejich společný původ sporný (Aškenázové, Sephardové, Mizrahové a další nebyli ve větším kontaktu od biblických dob). Ztratili společný jazyk (Moderní Hebrejština je více-méně rekosntruovaný jazyk Starého zákona) - mají společnou a velmi silnou národní identitu - vyplývající právě ze společného náboženství.

Prozatímní závěr : Aby určitý národ (etnikum ) nesplynulo s okolními musí mít nějaký výrazný odlišující znak, který přijímají všichni členové a na základě kterého se příslušníci toho národa poznají - žení se mezi sebou a žijí společenský život. Ztratí - li skupina rozlišující znak - zanikne - viz Prabulhaři.

Rómové : Jelikož ani za tisíc let neasimilovali s okolním obyvatelstvem je patrné, že také mají nějaký výrazný rozlišující znak. Kdybych se pouštěl do rozboru co by to mohlo být myslím, že bych se brzy dostal za hranu rasismu, takže je to na vás. Nicméně ať je to cokoliv - Romové nemohou tyto znaky opustit - jinak splynou s většinovou populací.

Z toho důvodu křiklouni, kteří žádají aby Romové "konečně pochopili" a přizpůsobili se vlastně (nevědomě?) volají po jejich zániku, a ze stejného důvodu to Romové neudělají. Úkolem státu je pak nastavit pravidla tak, aby nedocházelo ke konfliktům národností s různě nastavenými "národními pravidly"
Jinými slovy - složitě jsem dovodil, co řekl Masaryk úplně jednoduše - národy se udržují ideami, kterými vznikly - tak jenom aby to v případě nás "spravedlivých Čechů" nebyla idea plného břicha za málo práce a za mírného kradení.
 
 

Reklama