Svět okolo

Prokletí Marsu, aneb čínská sračka s Mattem Damonem

6. října 2015 v 5:22 | Petr
Když je člověk mladý - nesezdaný, nebo naopak starý - rozvedený - občas se do kina hodí i mužská společnost - nícméně po filmu Den nezávislosti, se mnou už nikdo do kina chodit nechtěl, protože tento film byl tak gigantickým způsobem naplněn fyzikálními nesmysly, že jsem se pořád chytal za hlavu a vykřikoval : "proboha - vidíte tu kravinu", až přiběhla paní uvaděčka a před očima všech známých mě vyvedla ven.

Tedy fyzikální nesmysly ve "Dnu nezávislosti" probírat nebudeme - je jich tam mnohem více než notoricky známé nakažení UFO - Applovským počítačovým virem. O čem je třeba se zmínit, jsou dva filmy o Marsu, které přivedly servírování nesmyslů nevzdělaným Američanům na nový level a to jsou Rudá planeta a Mise na Mars. Vřele doporučuju oba shlédnout a pokud u kteréhokoliv z nich najdete méně než 50 kravin - shlédnout znova - pozorněji. Nebo raději ne, ať nezačnete krvácet do mozku. Jenom malá ochutnávka - kosmická loď na orbitě se opravdu nepřestane otáčet, když kosmonauti uvnitř vypnou elektrický proud....

Takže jsem uprosil těhotnou paní Kubáčovou, že otoky nohou a píchání v břiše není tak vážné, a že se jde do kina na Matta Damona, který přežije, když jej kolegové nechají na Marsu. Tedy na film "Marťan". Po letech opět zážitek jako "Den nezávislosti" - nasrání a zklamání od prvních sekund filmu. Takže "spoiler alert" - nemám s tímto filmem žádné slitování a proberu vše,co si pamatuju - což znamená, že některé z desítek hrubých chyb, které obracejí smysl děje v prach, se mi ani nemusí vybavit :

Kosmonauty na Marsu zastihne bouře a marsovská atmoféra o tlaku 0,68 kPa ( což je docela slušné vakuum, které v laboratořích pracně vyrábíme ) zvedá ze země kameny velikosti několika centimetrů a buší jimi do oken základy. ( Jak často jste to zažili na ZeměKouli, kde je vzduch 140x hustší ? ) Pak vítr ( alias proud skoro-vakua ) ještě zesílí a hrozí že převrhne (???) ( několik desítek tun těžký ) návratový modul rozkročený na třech nohách ??? ( Konstruktér patrně neměl informace o maximální rychlosti větru / vakua na Marsu !!!) Kosmonauti naskáčou dovnitř a chystají se odletět, než se raketa převrátí. Jednoho z nich však srazí nějaký kovový dekl od popelnice, který - ač hnán větrem o hustotě 1/140 naší atmosféry - má takovou sílu, že do něj narazí, odhodí jej několik desítek metrů a ještě mu prorazí skafandr a zničí vysílačku, čímž ostatní kosmonauti usoudí, že je po něm - nemá smysl na něj čekat - tak odstartují na předčasný návrat domů.

Poznámka při druhém čtení - gravitace na Marsu je 38% gravitace na Zemi, zatímco tlak atmosféry na povrchu je jen 0,68% tlaku na Zemi, takže argument, že řídký vánek žene kameny a převrací rakety, protože ty "nic neváží" - je lichý.


Pak NASA oznámí, že Matt Damon zůstal na Marsu a je mrtev, ale on vstane z písku a dojde na základnu, do které nanosí hromady Marsovské půdy, kterou pohnojí ( venku skladovanou a mrazem dokonale vysušenou ) stolicí posádky a zasadí do ní brambory, které najde vakuově zabalené v balíku, který si některý kolega šetřil na vánoce. Brambory ač nepochybně musely být ozářené nebo jinak konzervované - jinak by už byly shnilé, protože cesta na Mars dle filmu trvala 124 dní - mu vyklíčí a vypěstuje si zásobu asi tak na 400 dní.

Během pěstování přijde na to, že by potřeboval více vody na zalévání. Tak z rakety, která tam předtím nebyla, a která připomíná návratový modul, ve kterém mu na začátku zdrhli kolegové - vyčerpá veškerý asymetrický dimetylhydrazin - vysoce toxické, korozivní se vzduchem v jakémkoliv poměru výbušné kapalné raketové palivo, které nechá kapat na katalyzátor ze stejné rakety ( který je v raketovém motoru, aby dimetylhydrazin okamžitě vzplál ) - a místo otravy jeho i brambor, po které následuje exploze neskutečných rozměrů a závěrečné titulky - vidíme jenom poblafávající plamínek velikosti sporáku a vlhkost srážející se všude kolem - heuréka !!!

Pak dojde k nehodě - základa ztratí těsnost dovnitř vnikne marsovská atmosféra - "vakuum" - a farmu mu zničí - všichni včetně NASA se tváří velice pohřebně poněvadž "mráz zničil bakterie" ze stolice takže brambory už neporostou. To že ty hovna už původně byly skladovány venku v mraze a ( téměř ) vakuu - takže pokud baktérie měly uhynout - učinily tak už první den - nikomu nevadí. Chudák Damon - nemá "bakterie" na další pěstování - protože ze stresu asi dostal zácpu a nemůže hnojit vlastním hovnem, kde je živých baktérií pořád dosti - tak hladoví. Aby nemusel být pořád ve skafandru - obrovskou díru ve stěně základny, kterou předtím neudržel ani kovový poklop zalepí igelitem a "duck tapem" - a světe div se ono to dokonale těsní a dokonce se to při bouři marsovsým vakuem prohýbá dovnitř - přestože uvnitř je 140x větší tlak než venku !!

Jo mimochodem Marsovská základna podle představ NASA je přeplněna počítači a webkamerami, ale nemá jedinou vysílačku pro dálkové monitorování ze ZeměKoule ( což nebylo ani za Apolla 11 ). Takže, aby se spojil s NASA, musí jet přes celou kouli Marsu - vykopat sondu Pathfinder z roku 1997 - tu bez návodu a schematu spravit a pomocí ní vysílat na Zem ?!?

Když teda už má spojení a ví se, že je živ - Hrdinní Američani vyšlou raketu se zásobami - jenomže při startu se vysokou teplotou roztaví kostky polévkového bujónu, který vychýlí těžiště 1000 tunové raktety natolik, že těsně po startu vybuchne ( fakt to tam bylo - nedělám si srandu !!! )

To vidí čínští soudruzi, kteří se rozhodnou pomoci vlastní raketou. Scéna je pojednána způsobem, že takový vlez-do-prdelismus USA do čínské řiti nebyl v kině k vidění, ani v dobách povinných školních velkofilmů o statečných sovětských partyzánech kdy Jakeš s Bilakem lezli Brežněvovi do řiti !!!

Mezitím mladý borec v NASA spočte, že by bylo lepší, kdyby kosmonauti, co letí k Zemi, nepřistávali, ale manévrem "orbitálního praku" obletěli ZeměKouli zpátky k Marsu ( což výjimečně není nesmysl ) - jenom cestou sebrali z vesmíru zásoby které jim tam poslala Čínská komunistická strana. Číňani - jak víme - mají nudle - nikoliv bujón - takže tentokrát vše dokonale klapne....

Damon dostane instrukci přesunout se 3200 kilometrů daleko do míst kde stojí návratový modul pro další misi, která měla teprve přiletět. Ten tam stojí už několik let a - světe div se - má vysílačku - a dokonce ani bouře, které na Marsu jsou často celoplanetární - jej zatím nepřevrátily ?!? Takže upraví modul pro sebe a odstartuje na orbitu, kde jej mají vyzvenout jeho kolegové.

Po startu se zjistí, že 100 tunový kolos kosmické lodi, která jej má vyzvednout, je třeba zpomalit o 42 metrů / sec - což jeho kolegové učiní vypuštěním asi tak 300 kubíků vzduchu o váze asi tak 350 kilo ( podle zákona zachování hybnosti by se to podařilo, pokud by vzduch proudil rychlostí kolem 50 kilometrů/sec = 4x úniková rychlost ze Sluneční soustavy ) ale proč ne - je to "Americký vzduch" že ? Samozřejmě vzduch nemohou vypustit ventilem, to by bylo málo dramatické. Potřebují bombu z cukru a kapalného kyslíku, které normálně explodují už smísením. Zde ne - zde kyslík poslušně čeká, až velitelka stiskne červené tlačítko na displeji. Tím vyhodí do vzduchu dveře a poškodí loď - protože tu nepotřebují k 533 dní trvající cestě zpátky na ZeměKouli, žejo ???

Další detaily nebudu zmiňovat - každá minuta filmu je plná perel, které Američani označují jako What The Fuck moment - tedy do čestiny hrubě přeloženo "okamžik typu : Kurva co to je ?" V každém případě film má excelentní hodnocení u kritiky i diváků - na IMDB - 8.4 (???) - tak vypněte mozek a jděte hodit své prachy filmařům - ať se brzy dočkáme "Marťana 2", kde Krteček, Panda a soudruh Zeman poletí, bez vysílačky, na Mars - z brambor zbylých po Damonovi vypálit "lavórovicu" pro soudruha prezidenta Si Ťin-pchinga....

Je Islámský stát produktem CIA ?

8. září 2015 v 5:21 | Petr
Borec mluvící perfektní oxfordskou angličtinou - oblečený v černém podřezává krk borci mluvícím perfektní americkou angličtinou, oblečeném v oranžovém. Západní veřejnost je zděšena a plánuje "humanitární bombadrování" v rámci NATO, avšak člen NATO - Turecko opakovaně "omylem" ostřeluje jednoho ze spojenců - kurdská vojska bojující proti "islámskému státu". Místní "politické křídlo" Kurdů, které Tureckým islamistům fakticky prohrálo volby a sedí v tureckém parlamentu, přesto je Turky i USA stále považováno za teroristy ?

Když si sluníčkoví intelektuálové v Evropě začnou zvykat na uřezané hlavy, "islámský stát" přitvrdí a začne své odpůrce vraždit vyhozením do povětří. Mezitím dráždí univerzitní akademiky ničením historických památek. Pozoruhodné však je že původní ortodoxní islamisti v regionu - Taliban - "islámský stát" nenávidí a útočí proti němu, jak jen mohou. Náhodní utečenci z oblastí ovládaných islámským státem, mluví "bojovnících" jako o mladých mužích, stylu evropských fotbalových gangů, kterým jde o rychlý sex více než o "náboženskou myšlenku" ???

Jsem jenom já paranoik, kterému to celé "nějak nesedí" ? Přiznám se, že z principu nečtu žádné příznivce konspiračních teorií - tedy následující úvahy, které mají "konspirační potenciál", jsou čiste náhodnou koincidencí, asi jako delfíni podobají se žralokům, ač nejsou vůbec příbuzné druhy.
 1. Angličan podřezává Američany - nemohu si pomoci, ale tohle je podle mně příznak "operace v cízí uniformě" alias provokace - alá Němci v polských uniformách útočící na vysílačku v Gliwicích, něbo rusáci - něměckými pistolemi - vraždící polské generály v Katyni.
 2. Kontroverze Taliban - "islámský stát".... Taliban je jasný a historicky zdokumentovaný produkt CIA. Mudžahedíni byli vycvičení a vyzbrojení Američany, aby likvidovali rusáky v Afgánistánu - o tom nevládne spor. Proč tedy dvě politická hnutí stejného ideového zaměření na sebe nevraží ? Je to "spor bratrů o lásku ( prachy ) společné matky" CIA ? Nebo Taliban na vlastní oči vidí, že "islámský stát" je islámský jen na oko - a to se mu nelíbí ??
 3. Paradoxní jednání Turků ? - je lokální velmoci - Turecku - lépe než západním žurnalistům jasné "o co jde" a tak chování Turecka - nelogické v rámci toho "co píší západní noviny" - je plně racionální - v rámci toho, "co se doopravdy děje", nebo ještě přesněji, v rámci toho, jakou budoucnost by Turci rádi v regionu viděli ?
 4. Ničení památek, vraždění nevinných, ( pravá ?? ) videa na YouTube atd ???
Ať mi příznivci i odpůrci konspiračních teorií odpustí, ale mám následující pocit :
 • Pokusy amerických tajných služeb likvidovat ( virtuální ? ) "nepřátele státu" slelhaly i mimo území USA - díky tlaku sluníčkových intelektuálů - je tedy třeba tuto "agendu" outsourcovat do rukou někoho úplně cizího a nejlépe ji provádět na území typu WROL - "without rule of law" - tedy na místě "bez vlády práva".
 • Neustálými zmínkami o islamismu a ničením ne-islámských historických památek vytvoříme obraz nepřítele, který pochopí i vidláci, co neumí na mapě ukázat ani USA, a zároveň zajistíme, že sluníčkoví aktivisti nám nebudou překážet, protože oni jsou sice "skoro stateční", ale na druhé straně - "hod dlažební kostkou je za 100 000 lajků na facebooku", takže je jisté, že na dané území nepáchnou.
 • Neustálými zmínkami o islamismu a "budování nového světa" - vytvoříme obrovskou "mucholapku", která nasaje veškeré frustrované západní islamisty a extremisty na místo "bez vlády práva", kde si s nimi můžeme dělat co chceme, a místo pohoršení, uslyšíme potlesk lidsko-právních neziskovek.
 • Oslabíme veškeré své nepřátele a konkurenty Assada/Putina, Irán, Evropskou unii.
 • Na "cvičném" asymetrickém konfliktu vyzkoušíme - zcela bez rizika negativní publicity - zbraně a taktiku pro "skutečný" asymetrický konflikt.
 • Až bude všechna špinavá práce hotová - za potlesku neziskovek a Francise Fukuyamy "islámský stát" "porazíme" - přitom se "ztratí" drtivá většina "nepohodlných jedinců" - a na jeho území instalujeme američanům přátelsky nakloněné vlády - např "Kurdistán" - což si Turecko nepřeje, a proto, už nyní, ty politováníhodné "dělostřelecké omyly" .
Jesli jsem se spletl - předem hluboká omluva. Doufám, že ještě alespoň 30 let dožiju abych si pak mohl na "Discovery channel" pustit dokument, který mi vysvětlí, "co to vlastně se dneska děje". Škoda, že na americké stanici se nedozvím třeba ten pozoruhodný detail o "pěti zmizelých češích", kteří nápadně připomínají agenty tajných služeb, špatně maskované jako právníky, překladatele a novináře.

Poznámka při druhém čtení - sotva jsem tento paranoidní čánek sepsal - okamžítě zajímavá zpráva - američani vyhrožují rusákům, ať tak moc nepomáhají Asadovi - co kdyby Asad jejich dítko - islámský stát - náhodou porazil a nastolil jediný stabilní režim v regionu - diktaturu s likvidací stovek politických odpůrců a náboženských pomatenců ročně - místo války s desetitisíci skutečně zabitých a miliony "virtuálních ubožáků" vyhnaných "za lepším bydlem" do Německa a Anglie.

300% evidence.

1. září 2015 v 5:31 | Petr
Když jsem nastoupil na své první místo - do špitální laboratoře - byl jsem okamžitě podroben "zátěžovému testu" - poslán na to nejméně populární pracoviště každé laboratoře - na močárnu - neboli "dělat ( vyšetřovat ) chcanky".

Tam jsem se překvapivě osvědčil a to tak, že "chcanky" - dělám dodnes. Zajímavé bylo, že jsme podle Finského vzoru začali moče barvit barvičkami a taky fotit, abychom stejný postup mohli naučit laborantky a taky kolegy, kteří mají zájem. Byly to vstkutku pradávné doby, kdy digitální foťák byl jenom Kodak, nebo Sony, stál pár set tisíc a měl rozlišení 640 x 480 pixelů - takže jsme přirozeně "fotili na diák" tedy na barevný film určený k promítání.

V určitém okamžiku můj šéf rozhodl "uděláme přednášku" - a tak jsme jeli do Prahy udělat přednášku o močích. Byli jsme něco jako "močové - rockové hvězdy" protože jsme s přednáškou vyprodali největší sál "hotelu ILF" v počtu 150 sedadel, což se do té doby žádnému biochemikovi nepovedlo. Samozřejmě, že "odpovědnost svazuje", takže mě můj šéf donutil jet z Frýdku do Ostravy o jeden vlak dříve než bylo nutné a už od 3 hodin rána vysedávat v Ostravě - Přívoze na "Hlavním nádraží".

Kdo neznáte Ostravu - Přívoz a "Hlavní nádraží" - tak jenom poznamenávám, že množstvím "zvláštních existencí" toto nádraží vysoce překonává "Hlavák v Praze" - který je více pervitinový a hravě strčí do kapsy i nádraží v Brně, kde zase po nocích smrdí ( voní ? ) tráva.

Sedím tedy v prvním patře před panelem s odjezdy vlaků a ke mně si sednou dvě mladé Rómky a vedou spolu tento rozhovor : "Já nejsem žádná kurva - já spím s chlapama jenom z lásky a nemůžu za to, že někteří mě milují tak, že mi za TO vnucují peníze"..... Jako mladý lékař - čerstvě ( poprvé ) ženatý - téměř ještě panic - koukal jsem na ně s vykulenýma očima - až se výsledek dostavil. Někdy před 4 hodinou ranní jsem únavou na okamžik zavřel oči - a když jsem je pootevřel viděl jsem jak snědý Ferko potichoučku polehoučku zvedá moji aktovku s fotkami na přednášku, která mi stála u nohy.

Při představě, že v aktovce - zcela prázdné, zcela nové, koženkové, koupené - extra pro tuto příležitost - za 249,- u mého vrchního dodavatele - sídlištního pana Nguyena - není nic, než jedna reklamní průpiska "Lachema", jeden reklamní sešitek "Biovendor" a 5 zásobníků diapozitivů na kterých stojí náš úspěch / ostuda v Praze - okamžitě jsem se vyděsil a instiktivně jsem plnou silou Ferka praštil přes ruku : "ÁÁU - co to děláš ty hááájzle !" - "Co to děláš TY hajzle - kradeš mi aktovku ?" "Nekráádu - to se ani nemůžu podívat, jestli tam nemáš cigaréééty ??!!"

Tak jsem si vzpoměl na vojnu a Musado - a nasadil jsem hajzlíkovi na ruku páku, kterou jsem ho pěkně jednou rukou "sklonil" do velice velice hlubokého předklonu a druhou sem si bral aktovku zpátky - borec ječel "lidíí pomóóóc - gáádžo mě bije !!" a hned mu na pomoc běželo několik dalších, kteří když viděli jak malou silou bych mohl ruku vykloubit / zlomit - zůstali pokřikovat v uctivém okruhu. Po minutě patové situace jsem hajzlíka pustil - jakože jdu volat policajty ( mobil jsem tehdy ještě neměl ) - a zloděj spolu se všemi "bratranci" - zmizel na pánských záchodech odkud nevylezli, dokud se přesně za půl hodiny na nádraží neobjevila první hlídka policie, které jsem celý incident hlásil. Policajti mi obratem sdělili, že mám veliké štěstí, že mě nepřistihli jak se před svědky dopouštím napadení Róma, a že v mém vlastním zájmu doufají, že nikdo nebude mít nutkání mě udat....


Takže nakonec mohu být spokojen - uniknout zavření za rasově motivovaný zločin a ještě přednášet pro 150 biochemiků - obojí v jednom dni - no řekněte sami - kdo z vás to má ? Proto se jistě nedivíte, že kdykoliv procházím halou "Hlavního nádraží" v Ostravě - Přívoze - velice tklivě vnímám atmosféru a nostalgicky pozoruju lavičku - "na které se to seběhlo" - jestli tam ještě stojí. Je nutno poznamenat, že nádraží se stále mění - zejména se rychle mění pajdaví muži s tonfou, která je větší než oni sami - v uniformě bezpečnostní agentury - kteří stydlivě stojí v rohu a koukají do země. Koukali už za "časů močové přednášky" a koukají dodnes....

Na druhou stranu, abych nekřivdil - něco se přece jenom zlepšuje - asi před půl rokem se na každé stěně v nádražní hale objevila veliká nálepka s čarovým kódem - a když už byla ušmudlaná a olezlá - tak se teprve vyjasnil smysl. Ten křivičný borec s tonfou - dnes chodí kolem dokola a - pip - - pip - - pip - - načítá čarové kódy do krabičky, co nosí v ruce. Považoval jsem to za nějakou techno-hru, ale prý hlavní důvod je - "prokazatelná evidence" pohybu strážného po nádraží. Prostě úžasné, jak moderní technika umožňuje dělat věci dokonale na hovno - s neprůstřelnou evidencí - dle všech ISO směrnic.

A dnešní poučení pro návštěvníky "rázovitého regionu" - prosím, nebijte u nás Rómy - víte přece, že jsou sociálně handicapovaní, neustále šikanovaní a pracujícími bělochy hrubě utlačovaní....

Nutnost čtení mezi řádky.

11. srpna 2015 v 5:03 | Petr
Když Sheldon Cooper onemocní - vyžaduje aby mu Penny zpívala písničku "Soft Kitty-Warm Kitty". Když onemocní paní Kubáčová - vyžaduje pohádku "Šíleně smutná princezna". Její promítání vždy způsobí novou kontroverzi, protože v této pohádce natočené v "revolučním roce 1968" moje citlivé ucho objevuje stále nové a nové politické narážky na tehdejší bolševický režim, kterým paní Kubáčová vůbec nerozumí a jenom ji rozčiluje, když ji na narážky neustále upozorňuju.

Tedy následující odstavec není určen dědkům, kteří čtou můj blog, ale naopak mládeži, která - stejně jako paní Kubáčová - netuší vo co go a přitom - jak později dovodíme - vzhledem k vývoji Evropské Unie a "našeho laskavého státu" bude znalost politických narážek a čtení mezi řádky brzy potřebovat, jako pes drbání.

Tedy narážky v "Šíleně smutné princezně" jsou absolutně všude od prvních sekund filmu:
 • Jeden král má heslo "vždy s úsměvem" a druhý "vždy s pravdou ven" - přesto lže o zmizení svého syna.
 • "Prvním bodem slavnosti bude poprava"...
 • Princ se ptá princezny "Tvůj otec je tu žalářník ?" a ona "Můj otec je ten nejvyšší žalářník."
 • "Ovšem to by znamenalo válku".... "Válka je válka - může skončit všelijak"..... "No právě - kdybych věděl, že vyhraju - taky bych se nerozmýšlel"......
 • Některé věty až nápadně připomínají moderní newspeak - "Svatbu jsme zažehali - nebezpečí trvá - musíme podniknout další co ? " - "Pletichy !" - "Ale Fuj - kroky ve společném zájmu"..,..
 • "Co by si národ pomyslel, kdyby už ani vládce se nesmál vstříc radostné budoucnosti ?"
 • "Podle prejudice, se zákony vyhlášené vaší královskou milostí, nevztahují na vaši královskou milost - osobně" - "To by naše královská milost brzy dokralovala - osobně.... "
 • A moje oblíbená : " Víte proč má pan král na hradě tolikero stráží ? Protože by nám mohl bejt ukradenej."
 • "Generál X zná jediný taktický manévr - obětovat levé křídlo - co uděláme my ? " - "Obětujeme pravé křídlo !" - "Omyl pánové - obětujeme obě křídla !"
 • "Tati kdo je ten pán ?" "Toho se neboj - to je nepřítel."
A tak dále a tak podobně. Po sametové revoluci se zdálo, že čtení mezi řádky přestane být potřeba, ale kupodivu tato doba nikdy nenastala, protože začátkem 90. let probíhala válka na Balkáně s vyhlášeními ve stylu : "nemůžeme garantovat bezpečnost pozorovatelské mise OSN" = zabijeme je. Pak nastala éra "humanitárního bombardování" = podporujeme mafii v Kosovu.

Pak se mezinárodní situace přechodně uklidnila, ale zase začalo být nutné rozumět výrokům z běžného civilního života jako "neustálé zlepšování kvality" = pražští profesoři potřebují prachy. Mezitím Al-Kaida zaútočila na mrakodrapy World trade center v New Yorku a najednou se objevil "boj proti terorismu" = mučení podezřelých a "národní bezpečnost" = fízlování všech.

V poslední době si čtenář mezi řádky - užívá úplné orgie. Chcete vědět příklad ? 70% populace nechce přijímat uprchlíky z muslimského světa - takže vláda a média jsou velmi opatrná s jakýmikoliv čísly - nicméně i přesto něco omylem - prosáklo :

Tedy v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem - ve kterém je umístěno 467 lidí vypukly nepokoje, tyto nepokoje uklidňovala policie a nakonec 31 lidí - matek s dětmi - odvezli do bezpečnějšího tábora v Zastávce u Brna. Rozumíte co to znamená mezi řádky ? Mezi migranty je skutečně potřebných - opravdových uprchlíků - pouze 31 / 467 = 6,6 %. Lze snad tato čísla chápat jinak ? Opravdu nevím, co bude Evropa dělat se všemi těmi mladými muži, kteří očekávají dalších 60 let pohodlného života na sociálních dávkách a běda, když je nedostanou.

Jo a mimochodem - mládeži - učte se rozumět jinotajům, newspeaku a politickým narážkám - vidíte sami jak se to může hodit.

Jak dál v Městské nemocnicici Ostrava ?

4. srpna 2015 v 5:13 | Petr
Celý červenec u mého zaměstnavatele "probíhala petice", kdy oficiální autoři petice tvrdili "chceme se zbavit neschopného ředitele". Svůj názor nutili všem, včetně mně tak urputně, až jsem se naštval a poklusil se prokázat - že odboráři nejsou skutečnými autory petice, a že jsme patrně svědky místní varianty čínského přísloví "kdo jede na tygru - nemůže seskočit". Neboli zástupci starých managementů mají obavy z informací, které nové vedení najde v "trezoru se smlouvami" a proto jej nechali odvolat dříve, než něco praskne....

OK - přestože petici podepsala necelá polovina zaměstnanců - mějme je v úctě a berme jako hlavní hypotézu, že "ředitel byl neschopný" a jako vedlejší hypotézu : "jeho předchůdci mají máslo na hlavě". Jak v takové situaci co nejrychleji uvést špitál opět do stavu normální funkce a zejména "normální důvěry" v jeho mechanismy a to jak směrem k zaměstancům tak směrem k veřejnosti ? Z mého blogu jste jistě pochopili že rád fantazíruju o světě za hranicemi dnešní reality, proto si zafantazíruju - jak by měl vypadat ultra rychlý pokus o změnu unaveného kolosu na hliněných nohou ve špitál, který nefiguruje už několik let v novinách v rubrice "negativní publicita". Tedy fantazírujeme v 6 bodech :


1. Nesnažit se být geniální, avšak snažit se být poctivý.
Nový ředitel by měl otevřít "trezor se smouvami" a jednu každou smluvní stranu každé smlouvy oslovit s otázkou : "Souhlasíte s tím že MNO dobrovolně zvěřejní tuto smlouvu ?" Na to by druhá smluvní strana měla dvě odpovědi
A. ANO - sepíše se dodatek ke smlouvě, na základě kterého se smlouva naskenuje a vystaví na Internetu.
B. NE - smlouva se prozatím vrátí zpátky do trezoru.
Poté co tímto procesem projdou všechny platné smlouvy - smlouvy dle bodu B. se předloží komisi "forenzních auditorů". Jen pro málo orientované - "forenzní audit" - se nezabývá právními náležitostmi smlouvy, ale hledá odpověď na zásadní otázku : "Odopovídá suma, zaplacená dle smlouvy, hodnotě poskytnuté služby ?"
Jaký je smysl celé této akce ? Smlouvy dle bodu A vysoce pravděpodobně "nejsou cinknuté" - a pokud jsou - můžeme očekávat, že na archiv digitalizovaných smluv se vrhnou novináři, datoví analytici, neziskovky typu Transparency international a přijdou na to. Špitál by pak měl přejít k systému "mea maxima culpa" a s takovou smlouvou rychle něco dělat.
Smlouvy dle bodu B - projdou přísnou kontrolou. Výhodou tohoto systému je daleko větší rychlost, než forenzní audit všech smluv, který může trvat tak dlouho až vznikne další petice proti "neschopnému řediteli". Nebylo by špatné dokonce některé externí anti-korupční neziskovky pozvat a aktivně s nimi spolupracovat.
V čem spočívá ta "ne-genialita" - nemá smysl nechat se ukřičet : "Ve Frýdku měli cihly lacinější !" My nejsme geniální - koupili jsme dráže, ale smlouvu jsme zveřejnili, čímž se na to přišlo a můžeme se poučit - proč k tomu došlo, a jak to příště udělat lépe.

2. Každý odpovídá za své činy.
Bohužel to by byla nejsmutnější etapa celé reformy - předražené smlouvy někdo navrhnul, sepsal, kontroloval, schvaloval a nakonec podepsal - všichní tito lidé by dostali "černý puntík" a vítězové "ligy černých puntíků" by patrně "museli z kola ven". Schválně nepíšu že za smlouvu je jednoznačně odpovědný ten, kdo ji podepsal, přestože de-iure tomu tak je, protože ve špitále se v posledních 5 letech rozmohl nešvar "bílých koní" - třeba odborářů - elektrikářů - bojujících proti "neschopnému řediteli", takže bychom mohli skončit zbytečnou šikanou malé ryby a velcí hráči by se všem smáli za zády.
K samoočistné funkci této etapy by jistě přispěl přechodný zájem médií i orgánů činných v trestním řízení, které by jistě uměly zveřejněnou dokumentaci využít - dnes těžko odhadnutelným způsobem.

3. Co s mrtvolami ve skříni ?
Příkladem budiž léta projektovaný překonstruovaný chirugický pavilon, kde jenom projekty stály nestoudné peníze a jejich realizace bude teprve drahá ? Udělat projekt "open source" - veřejně přístupný diskusi "architektonické veřejnosti" ? Nebo poněkdu drsněji - nabídnout projekt k expertize "soudním znalcům v oboru stavebnictví" ? A podle jejich názoru jej buď využít a začít stavět, nebo zaplakat a zahodit ? Máte lepší nápad ?

4. Zrušit vrchní sestry.
Jako mladý lékař jsem zažil postesk sestry, který se mi vybavuje dodnes - "jak je možné, že vrchní sestra zakáže jen ty formuláře, které se nám zdály užitečné ?" Příznačné - vrchní sestry od teoretiků managementu pořád slyší jak mají být "proaktivní a kreativní" - leč nejsou v denním provozu stanic - takže většina jimi zavedených opatření vede jen k nárůstu byrokracie : největší průšvih mladé sestry je "když jí nepíše červená průpiska", a proto si dovolí zapsat "injekce a antibiotika" - modrou průpiskou.... Nejvyšším velením stanic by se tak staly staniční sestry, na které by padala jimi samotnými vymyšlená opatření - proto lze očekávat, že by byly daleko milosrdnější a rozumnému vedení provozu nakloněnější. Staniční - by si v rámci "servant leadershipu", volily sestru-náměstkyni, která s několika sekretářkami, by zpracovávala agendu dle požadavků staničních - nikoliv naopak.

5. Co s Kleinovým sanatoriem ?
Jen pro orientaci neinformovaných - sanatorium manželů Kleinových je předválečná soukromá klinika - na území Městské nemocnice Ostrava, kde například zemřel Leoš Janáček. Dnes je budova pejorativně nazývána "Vilou Vyvolených", neboť obsajhuje celkem 54 kanceláří s kapacitou až 108 úředníků, kteří Městskou nemocnici řídí.... Poloviční Vítkovickou nemocnici řídí 12 lidí i s IT oddělením a mzdovou účtárnou - což je myslím docela uspokojivá odpověď - ne ?

6. Co s armádami údržbářů ?
Outsourcovat - zaplatit městu Ostrava za údržbu pozemků, nasmlouvat "na paušál" servisní firmy na vodu elektriku plyn, výtahy a vůbec cokoliv si dovedete představit. Asi bychom neměli takové štěstí, jako Vítkovický špitál, kde servis dělají opravdoví fachmani najatí z Vítkovických železáren, ale pořád lepší soukromník, který se musí uživit na trhu, než neustálá frustrace, z "našich experů", jejichž schopnosti na volném trhu jsou pochybné, a jejich nejčastější věta stejně zní : "na tohle se musí najmout firma".

Tolik tedy fantazírování - myslím, že si dovedete představit alespoň směr, kterým se mé úvahy pohybují. Přesto musím uvést své obvyklé : toto by narušilo "zavedené finanční toky" nebo přesněji "zavedené pořádky" natolik, že to nikdy nebude, ale přesto je to pěkná představa o cestě ven z neprůhlednosti a zkostnantělosti - nebo ne ?

Jak jsem nepodepsal petici !

23. července 2015 v 5:10 | Petr
Nechci být otravný jako Paroubek, který taky pořád připomíná své minulé "hrdinské činy", ale stala se mi v životě taková věc - v únoru 2009 jsem byl volán k "panu ekonomickému náměstkovi" - kde jsem dostal rozkaz porušovat - svým jménem - smlouvy s našimi dodavateli - podepsané - jeho jménem.... Protože se jednalo o nemalé - statisícové až milionové sumy - tak jsem chtěl "písemný příkaz" - na což jsem měl podle zákoníku práce právo. Písemný příkaz jsem nikdy nedostal, zato začaly problémy se vším možným, ale hlavně s opravami - jako kapající kohoutky a vyhořelá zásuvka. Na oddělení rostla nespokojenost až jisté "madammes" na provozní schůzi řvaly, že "zásuvky hoří a primář s tím nic nedělá !!!"

Tak jsem opět volal elektrikářům a v rozzuřené debatě jsem se odzvěděl, že mají nařízeno opravy zdržovat, protože "pan náměstek mě nemá rád". Takže jsem si uvědomil, že jsem podlehl omylu, že smlouvy platí, a že vysocí manažeři ctí zásadu: "orel mouchy nechytá". Naopak jsem zjistil, že pana náměstka "i malinký podraz potěší" a kvůli tomu jsem "žábou na prameni" ohrožující chod vlastního oddělení. Jediná logická reakce byla - výpověď, kterou jsem bez váhání podal. Spolu se mnou - ve stejný den - odcházela i primářka z plicního - jí zase odmítli opravit rentgenový přístoj, a před námi už postupně odešlo několik zkušených doktorů, kvůli podobným "opatřením". To vše se doneslo až na Magistrát města Ostravy - kde bylo vše "podtrženo a sečteno" a výsledek byl že - "pan náměstek " i "pan ředitel" nás následovali - přesně za dva měsíce - když jim vypršela "výpovědní lhůta".

Pak došlo v mém životě k jistým peripetiím, které vedly ke svatbě s paní Kubáčovou a k mému "částečnému návratu na částečný úvazek". Problém byl v tom, že management který "byl odejit" těsně po mně - byli, naivní amatéři, kteří sotva začali prozkoumávat možnosti "odklánění peněz". Po nich nastoupilo několik dalších managementů, kteří už byli "jiní sekáči" a tyto pravidelné výměny ředitelů - patrně skončily letos na jaře hloubkovou změnou celého vedení našeho špitálu. Pak - na minulá vedení - praskla malá aféra se 156 milióny špatně vynaložených "věřejných pěněz". "Nové vedení" si stěžovalo na "prázdné kanceláře", neb všechny počítače i písemnosti po "starém vedení" zadržela policie - jako "důkazní materiál". Prostě běžný chod českého zdravotnictví.....


Drobný kvas a neklid nyní pokračuje, tím že "odborové centrály" vydaly petici za odvolání současného ( nejnovějšího ) ředitele. To bychom mohli vykládat jako regulerní "boj odborů za práva zaměstnanců", kdyby celá věc neměla několik poněkud zapáchajících háčků.
 1. Odboráři ve špitále jsou takoví ti klasičtí "normalizovaní odboráři" z dob ROH - zvyklí rozdávat vánoční kolekce - za 50 let ve funkci tak konflitní věc nikdy nepodnikli. Podle jazyka prohlášení, ani nejsou autory textů, které jsou šířeny jejich jménem - tím spíše že autor rozesílaných dokumentů je MS WORDem označován jako "TM" - což nejsou iniciály žádného z petentů.
 2. Petice i následná prohlášení obviňují současného ředitele z chyb, které se zjevně staly za minulých ředitelů. Navíc špitál je ( oprávněně ? ) ve stavu "narušené důvěry" mezi současným a minulým managementem - ERGO každá blbost, která se má podepsat nebo proplatit - musí projít právní expertizou, jestli není součástí nějakého soudně napadnutelného kostlivce po minulém vedení. ( Viz OpenCard a tunel Blanka v Praze, kde je podobná situace jenom za 100x tolik peněz. )
 3. Autoři petice - ať je to kdokoliv - nechtějí vytáhnout opravdu ostré argumenty - takže denně dostávám bezzubá "prohlášení odborových centrál" ve stylu - dnes je ale vedro a na chirugii vržou dvéře - může za to "neschopný ředitel". Je zjevné, že autoři nemohou vytáhnout pádné argumenty - buď je nemají, nebo ukazují i na ně.
 4. Nečestnému původu celé petice nasvědčuje i to, že v poslední době dostávám nepodepsané zprávy z mailové adresy goodman3@atlas.cz - které jsou psány stejným stylem, avšak mají charakter drbů z minulosti bez vztahu k součané situaci ve špitále - autorem příloh ve WORDU je - jak jinak - "TM".
Mimochodem "GoodMan3" alias "TM" je zjevně mozkem celé petice, takže jsem mu už psal, že prohlášení nepodepsaných ganuerů nečtu a ať mi dá pokoj. ( Při tom jsem se samozřejmě podepsal ). Pro ustrašené to však dává možnost napsat mail přímo skrytému hybateli všeho dění - bez dozoru "bratrstva kočičí pracky" na pracovišti - taky anonymně - z nějakého dočasného freemailu ve stylu "TornadoLou1" píše "GoodManovi3" ;-))

Jako buřič a "profesionální drzá huba" jsem kolegy opakovaně tázán : "Podepsal's ?" A moje odpověď je "Nepodepsal, ani tak nehodlám učinit !" Prostá otázka zdravého rozumu velí nedělat "užitečného idiota" osobám, jejichž identita ani úmysly nejsou známy - tím spíše lze předpokládat, že nebudou příliš čestné.... Za druhé - mám silné podezření, že skutečným smyslem celé akce je zakalit vodu, aby některé věci z minulosti už nikdy nebylo možno objasnít.... Za třetí - když chcete zlikvidovat své šéfy - máte pravdu na své straně - máte odvahu vystupovat upřímně a pod svým jménem - nemáte máslo na hlavě - ani pověst mafiána - pak máte velikou šanci uspět. "Uspět" však znamená "uhájit své principy" - nikoliv - "usednout na židli, kterou jsem právě podrazil" !!!

Pokud naopak - v rámci intrik - svá - prázdná - prohlášení šíříte maskován za 78 letou "odborovou předákyni" - takový postup ve mně, velice silně aktivuje mechanismus - "preventivni opatrnosti při spolupráci s lumpy" - takže můj podpis na "( proti ) ředitelské petici" nehledejte - já už jsem "svůj management" kdysi zlikvidoval a své principy ( zatím ? ) uhájil.


Poznámka při druhém čtení - pravidelní čtenářové si jistě všimli, že ve čtvrtky se přes léto zabýváme chemií, a na dnešek byl plánován 8. díl seriálu "Chemie pro šílence - Fetujeme vědecky" na téma alkohol - se kterým mám bohaté zkušenosti z obou stran ambulantního lehátka.... Nicméně počet dotazů: "Podepsal's ?" v posledních dnech přerostl rozumnou míru, proto jsem potřeboval všem hromadně odpovědět "Nepodepsal !" - jasně, veřejně a pod svým jménem.

Poznámka při třetím čtení - máte-li soubor psaný WORDem a chcete zjisti kdo je ( skutečný ) autor ? Otevřete jej ve WORDu a klikněte na SOUBOR - VLASTNOSTI - vyskočí jméno, které majitel WORDu zadal při instalaci MS OFFICE. Učiníte-li totéž v OPEN (LIBRE) OFFICE dostanete kompletní informaci kdo soubor vytvořil a kdo jej kdy měnil. Nemáte-li v počítači WORD ani LIBRE OFFICE - klikněte na soubor - pravým tlačítkem myši pak ve vyskakovacim menu na VLASTNOSTI a na záložku SOUHRN - objeví se totéž co ve WORDu. To je jenom návod, aby si všichni čtenářové "333. dodatku k petici" mohli ověřit, že nelžu ani neblouzním - a intrikáni, aby to měli trošičku složitější.

Elektronická státní správa ?

21. července 2015 v 5:45 | Petr
Minule jsem zadal úkol přemýšlet nad nezkorumpovanými a přesto státem financovanými IT technologiemi - tahle myšlenka se ukázala být obzvlášť agresivním memem, protože sám nad tím přemýšlím už více než týden a jak je u mně - pesimistického paranoika - zvykem - došel jsem k jedinému závěru - co dnes není 100% blbě - je 100% naopak než by mělo být.

Takže proberme součastnost - ouřad zadá "výběrové řízení". kde formálně "nejnižší cena" ale ve skutečnosti "nejvyšší úplatek" je rozhodujícím kritériem. Na takové výběrové řízení se samozřejmě všchni talentovaní z vysoka vyserou, takže se do něho přihlásí firma X o které je předem známo, že to vyhraje a pak pár dalších firem úrovně Pata a Mata. Firma X to vyhraje - a v čele firmy X sedí postarší inženýr mého, nebo - nedej bože - ještě vyššího věku. Nerad to přiznávám ale dnešní 40 se v počítačích pohybují někde mezi SM4-20, Sinclair spectrem a prvními PC s DOSovskou příkazovou řádkou. Takže ať s úplatkem, nebo bez úplatku - technická řešení vymyšlená starci - podle toho vypadají.

Myslíte že si vymýšlím ? Špitál, kde pracuju za hříšné destíky miliónů koupil informační systém, který je sice klikací, ale neotevřete v něm dvě stránky jakéhokoliv textu zároveň. Proč ? Protože "klikací nádstavba" pouze překládá vaše klikání do písemných příkazů pro interpretr příkazové řádky, který najednou zpracuje jen jeden příkaz - a to máme rok 2015 prosím.

Takže pokud uvažujemem o opravdové "elektronizaci česka" - rozhodně nelze uvažovat v kategorii "ouřad vypíše výběrové řízení" - to bychom skončili jako staré Rakousko, které mělo železnice, telegraf, yperit a mašinkvéry, ale taky středověký "španělský dvorní protokol" ,díky kterému se na Schőnbrunnu koupali jenom v ponděli, aby dle názoru církve 15. století, příliš nepodkuřovali "hříšnému tělu".

Takže přemýšlíme jinak - stát má o občanech spoustu informací - co s nimi - občanovi zpřístupnit. Představte si, že do systému ve stylu "datových schránek" zadáte nějaké své tajné ID a tam vám vyskočí vše co o vás stát ví, včetně třeba toho, kolik vám sebral daní, zdrav. a soc. pojištění atd. a taky kolik vám vyplatil sociálních dávek, "podpory v hmotné nouzi" a tak. Tohle vypadá jako blbost, ale jednak už tohle by mnohým "uřvancům" zavřelo hubu, už tohle by patrně značně narušilo dřistoprdy, které cpe lidem vláda ( proto to patrně nikdy nebude ), ale hlavně - dole by bylo malinkaté tlačítko "aktualizovat evidované údaje". Takže pokud byste změnili adresu, oženili se, koupili auto, prostě cokoliv - tak byste tam napsali aktuální stav a klikli na "uložit".

Myslíte si že by to vedlo k podvodům ? Myslíte si že je těžké, aby si systém pamatoval předchozí informace ? Myslíte si, že dnešní borec, co se toulá kdoví kde a má "oficiální" trvalé bydliště na národním výboře je dohledatelný snáze, jenom proto, že to vkládala do PC můra na úřadě ? Tohle nevypadá příliš revolučně, ale asi by to znamenalo, že v každém okrese by z pěti budov o pěti patrech plných úřednic - zbyla jenom jedna - a to samo o sobě by takový systém udrželo finančně v chodu, bez koruny navíc.

Druhý stupeň - představte si že byste zjistili, že jste státu zaplatili 50 000 ročně na daních - tak byste svým ID přihlásili na státní "Kickstarter" - kde byste mohli "své daně" volně utratit za crowd-financování veřejných projektů. Nechchci si to idealizovat, ale výhodou by bylo, že třeba i firma pana MUDr. Béma a JUDr. Rittiga by se mohla účastnit se svým projektem psího útulku pro lesbické feny za 1012 korun - klidně - pokud by ji lidi tuto sumu ze svých daní dali - proč ne. Dokonce by se mohla účastnit i ta firma z Kajmanských ostrovů, co po dlouhém pátrání BIS zjistí, že ji vlastní Franta Bezdomovec z Wilsonova nádraží - pokud by se lidi hromadně rozhodli utratít ( vyhodit ) SVÉ daně za jejich projekt - proč ne vždyť hlas lidu hlas boží ne ? Jaká by byla úloha ministerstev ? Připravovala by projekty pro "státní kickstarter" a kvalitou svých projektů by šla do konkurence s firmami JUDr. Rittiga a nakonec i s těmi poctivými. Výhoda by asi byla v tom, že "podnikání za státní" by se už tolik nelišilo od "podnikání za své".

A navíc - když dneska chctete firmu Franty Bezdomovce odstřihnout od veřejných peněz - musíte vymýšlet složité právní obezličky jak to přesně definovat, aby i u soudu šlo obhájít, že obyvatel "Sherwoodského lesa" není ten pravý, důvěryhodný, kapitalista. A jen co to vymyslíte - mafiáni samozřejmě podniknou nějaký další krok ve stylu - hrací automat - videoloterijní terminál - kvízomat - ( kdovíjaká další špína )... Se státním kickstarterem by nic takového nebylo nutné - každý by byl a priori plně důvěryhodný a rovný s ostatními - jenom by prostě nenasbiral prachy na své projekty - na rozdíl od firmy jejíž struktura a úmysly - je veřejnosti jasná.

I státní kickstarter by měl výrazný "hubu zavírající" účinek. Nadáváš na rozbitou cestu ? Kolik jsi na ni přispěl ? Co kdyby si nějaké ministerstvo se svými projekty dlouho neškrtlo ? To by pak asi peníze došly a to by bylo zcela přirozený impuls ke snižování platů - což by zase byl zcela přirozený impuls k odchodu "chamtivých avšak neschopných" někam "za lepším".

Když už jsme u toho techno-nadšenectví - je na čase probrat otázku "elektronických voleb" - a u této kapitoly bych řekl "raději ne" - padělat 200 000 volebních lístků v papírové formě vyžaduje nemalý štáb lidí s vysokou pravděpodobností, že se celý podvod provalí - hacknout databázi někde na statistickém úřadě je však mnohem jednodušší. Když tedy jsem pesimistický k volbám proč nejsem tak pesimistický ke "státnímu kickstarteru". Obě tyto technologie jsou napadnutelné, ale v jejich základu je signifikantní rozdíl - volby z principu musí být TAJNÉ - zatímco kickstarter z principu by byl VEŘEJNÝ - nebo je snad důvod stydět se, za to, kam jdou mé daně ? ( dneska často ano, ale to je "jiná pohádka" ) - Tudíž hackování systému veřejných zakázek by bylo - i při stejné technologii - daleko komplikovanější.

OK - tak jsme si zafantazírovali - a představili si budoucnost, kdy stát na svůj provoz promrhá 1/10 a rozkrade 1/100 současných částek - a v tom je právě ten problém - KICK-STARTER by byl KORUPCE-STOPPER a proto by dopadl asi jako dneska dopadá zákon o zveřejňování smluv, zákon o státním úřednictvu a cokoliv, co byť sebeméně hrozí narušit "zavedené finanční toky".....

Bojíte se jezdit vlakem ?

30. června 2015 v 5:44 | Petr
Pokaždé když jedu s paní Kubáčovou za tchány do Studénky mám divný pocit. Ne že by to byla nějaká nedobrota v rodině, ale pokaždé jedeme přes "legendární" most ve Studénce, který spadl na projíždějící vlak a zabil 8 lidí. Firma Bögl & Krýsl, která jej stavěla - pochopitelně za nic nemůže - pochopitelně to byl "nešťastný zásah vyšší moci" - ačkoliv celá Studénka - Butovice si několik nocí před incidentem nemohla nevšimnout podivných zvuků jdoucích z konstrukce do nočního ticha....

Firma Bögl & Krýsl by si asi měla revidovat své "ISO směrnice" protože pokud se nepletu tak loni jim spadl další most, který naštěsí zabil "jen" 4 lidi. Firma se zjevně dokonale vyzná v systému českých veřejných zakázek, kde "cena je jediným kritériem" takže jim přejme dobrý byznys a nám ostatním pevnou páteř, až se na nás bude řítit další "dílo z jejich dílny".


Problém mých lehkých obav z železnice spočívá v tom, že každý měsíc nasednu do "Pendolína" a rychlostí 160 km/hod se vydávám služebně do Prahy. Do nedávna jsem tak činil ve stylu "nevědomost hříchu nečiní"- jen s lehkými obavami, neb Pendolíno, cestou z Ostravy, podjíždí onen "legendární most". Pak jsem se začal bát daleko více. Koupili jsme totiž psa a toho je třeba někde venčit, proto chodím pravidelně po "staré trase" kde jsem běhal s "Bobíkem" - bývalým psem - dokud byl ještě živ a zdráv. "Bývalá trasa" vedla relativně upraveným lesem mezi řekou Ostravicí a železniční tratí Frýdek - Ostrava. Problémeček je však v tom, že od doby "běhání s Bobíkem" uplynulo už 5 let - za tu dobu sice všude vyrostly EU cyklostezky, ale běžecká trasa - lesem se změnila v nekonečnou téměř 5 kilometrů dlouhou divokou skládku plnou ohnišť kde "zkapalňovači kovů" pálí z kabelů izolaci a celé je to zarostlé pralesem křídlatky okrouhlolisté.

Tak jsem se prodíral tímto těžkým terénem a pozoruhodné bylo, kolik tam bylo naprosto rozmlácených nádražních lamp, rozbitých zbytků železničních semaforů, rozmlácených a roztavených rozvaděčových skříní, a zcela zničených, ohořelých svorkovnic.... Dokonce pokud bych nějakým zázrakem přičaroval měděné dráty zpátky - kamarádka Saša, která čte tento blog, by z toho určitě uměla postavit zapezpečovačku pro několik tratí stejné délky.....

V polovině celé té hrůzy bylo ohniště, kde byl ještě teplý popel a na dohled od ohniště "domeček - hradlo" - né Českých drah, ale "SŽDC" tedy "Správy Železniční Dopravní Cesty" - jak jsem byl poučen tlustou můrou, s rozsedlým zadkem, v modré umiformě, která vylezla ven a začala na mně štěkat : "Co tady děláte" - "Venčím psa" - "tady chodit nesmíte" - "Proč" - "tady chodili zloději kovů-proto je tu zákaz vstupu" - "No to teda nevím jestli je tu zákaz vstupu - když támhle ještě dohořívá ohniště s kabely...."

Na to se tlustá můra podívala do křoviska křídlatky, kam jsem ukazoval a pronesla "To už je pozemek Povodí Odry - to už nás nezajímá" - tak jsem opáčil "a to že na pozemku Povodí Odry je moře vašeho zničeného zařízení vás taky nezajímá ?" - na to můra začala ječet "Běžte pryč nebo budu volat policii !" - To mi poněkud hnulo žlučí - tak jsem ustoupil do křoviska křídlatky, odkud jsem začal zuřivě házet - roztavený plastikový korpus nádražního světla - zcela stejného typu jako na sloupu u domečku, roztavené zbytky rozvaděčové skříně - a spoustu dalších věcí, kterými jsem té můře zaházel vchod, aby alespoň na 5 minut musela pohnout tou širokánskou prdelí - až to bude zase odnášet do míst, "kde už to SŽDC nezajímá"....

ERGO poučení pro cizokrajné návštěníky našeho "rázovitého regionu" : Pokud středem divoké skládky teče řeka - je to pozemek "Povodí Odry" - kde je kradení dovoleno. Pokud středem divoké skládky vedou koleje je to pozemek "Správy Železniční Dopravní Cesty" - a tam si při kradení kabelů dávejte pozor na dýchavičné osoby středního věku - které jsou tím odvážější čím méně vypadáte jako typický zloděj kovů. A pokud budete cestovat vlakem - i jako ateista doporučuju intenzivní motlitby před nástupem i během jízdy - za to, že z vybavení trati dneska náhodou nikdo nic neodmontoval.

Na druhé straně "České Dráhy" i "Správa železniční dopravní cesty" to mají chytře vymyšleno - obě firmy vědí dokonale, co není jejich zodpovědnost - a součtem toho, co není jejich zodpovědnost snadno vyvodíte, že jejich zodpovědnost není vůbec nic....

Osobně už vlakem Ostrava - Frýdek nejezdím, neb už 3 roky jezdím do Ostravy autobusem.

Aby jse si nemysleli, že se můj pesimismus utrhl ze řetězu - zadejte si do Googlu "železniční nehoda Paskov" - budete se divit jak na jednom nádražíčku o dvou kolejích - necelé 2 kilometry od místa této historky - může být vážná železniční nehoda každých pár let......

A mimochodem - středověké hrady, na rozdíl ode dneška, stály na vykácených a pokosených kopcích, aby bylo z dálky vidět kde kdo co dělá. Bordel a křídlatka, která "SŽDC" nezajíma by ji - už jenom proto - měla zajímat ....

200 let v lázních.

23. června 2015 v 5:17 | Petr
Pokud vidlák z prochlastaného východu navštíví Františkovy Lázně - musí být zasažen podmanivou lázeňskou atmosférou. Potíž Františkových Lázní je jenom letopočet - není totiž rok 1912 ale 2015 - což je 103 let nezpochybnitelného pokroku, který pouze vzbuzuje otázku zda šel správným směrem ?

Tedy téměř celý lázeňský provoz Františkových Lázní vlastní společnost Lázně Františkovy Lázně a.s. - takže člověk má možnost pocítit jaké to bylo za Bati ve Zlíně. Prorůstání "firmy" a "města" je natolik těsné, že lázeňské hotely ve vlastnictví "konkurence" jsou na plánech města vyznačeny jenom jako šedivé obdélníky bez popisku.

Není jasné zda "Lázně a.s." náhodou poněkud "nepřehřály vývoj" protože ač - "vlastní téměř vše" - celá řada lázeňských domů je ve stavu poněkud chátrajících "čekatelů na rekonstrukci" s oprýskanými okny a špinavými záclonami uvnitř.

Pak se setkáte s běžnými fenomeny dnešní doby - smetánka 19. století milovala zlato, nebo alespoň pozlátko, nebo alespoň bronz, nebo alespoň mosaz. Zloději kovů v součastnoti též milují tyto materiály, proto je smutné, že cedulky označující vzácné stromy v parku - byly mosazné, ale teď jsou už plastové - jako vyrobené "soudruhy z NDR". Bronzové sochy zdobící některé minerální prameny - jsou pryč. Sochy ze sochařských sympózií - byly-li kovové - "jsou pryč" - opravdu zvláštní a silně naznačující jaká je etnická, sociální a kriminální podstata bývalých Sudet "za hradbami" města.


Jako vždy na cestách - se dozvíte překvapivé informace se vztahem ke dnešku - tedy hotel, kde jsem bydlel byl nejprve místním holičem postavený lázeňský dům z let 1850-1860, jako takový dlouho fungoval, hostil Johanna Strausse mladšího, přežil množství revolucí a válek - až nepřežil "znárodnění" v roce 1948 po kterém se z něj stala "zotavovna ROH s kuchyní - Nežárka". Sousední dům byl zase postaven místním pekařem - a měl podobný osud až skončil jako "zotavovna ROH Váh" ( bez kuchyně ). Jejich spojením ještě s dalšími domy konečně vznikl dnešní Hotel Dr. Adler, který vlastní (pochopitelně) "Lázně Františkovy Lázně a.s."

Nezdá se vám na této historii nic pozoruhodného ? Holič a Pekař si postavili lázeňské domy ? Jestli mě čte nějaká kadeřnice - ať se ozve - kolik milionů jí ještě chybí k utkání se v konkurenčním boji s "Lázeňskou a.s.". A navíc v letech před 1. světovou válkou lázně - při stejné velikosti jako dnes - praskaly ve švech - žádné prázdné budovy se špinavými záclonami.

Pozoruhodné, že holič ( velkoholič ? ) roku 1850 si vydělal na lázeňský dům. Třeba je to tím, že jej C. a K. monarchie "neholila" na daních jako ovci. Možná za C. a K. monarchie vznikalo bohatství prací - nikoliv rozkrádáním majetku dnešního "laskavého státu". Patrně i C. a K. policajt honil zloděje bronzových soch a C. a K. banka měla peníze kryté zlatem, které nemohla neustálým "dotiskem" nafukovat do nekonečna a vyhánět tak majetek z rukou pracující většiny do rukou spekulující menšiny napojené na systém burzy a bank ?

Odjížděl jsem Pendolínem spolu se stovkou brblajících důchodců - zajímavé městečko - švihácké elegance a zneklidňujících otázek o vztahu včerejška ke dnešku....

Paradoxy přistěhovalectví.

9. června 2015 v 5:43 | Petr
Naše společnost je zaplavena "archetypálními tématy" - která jsou natolik propíraná křičícími aktivisty, že o nich prakticky nelze vést žádnou debatu aniž by člověk nebyl tlačen k nějakému krajnímu názoru. Chcete slyšet příklady - tady jsou : "Jaderné elektrárny", "Solární elektrárny", "Větrné elektrárny", "Řepka", "Muží", "Ženy", "Feministky", "Romové", "USA", "Rusko", "Ukrajina", "Evropa", "Linux", "Windows", "Pondělí - Pátek", "Leden - Prosinec", "Jaro", "Léto", "Podzim" "Zima" atd.... Jedním z takových témat jsou "Uprchlíci". Na diskusi o uprchlictví je krásně vidět ne-orientovanost obecné populace a taky povýšenectví "intelektuálních elit", které ctihodným "lídrům společnosti" nedovoluje zabývat se "názory plebsu" - čímž se bludný kruh ne-diskuse uzavírá.

Představte si třeba debatu na téma "uprchlící ze Sýrie" , která skončila pozoruhodným paradoxem, kdy urpchlíci před radikálními islamisty byli sami označeni za islamisty - protože v "letáku z Kauflandu" se o rozdílu mezi babinou v burce, a vrahem ( často z Evropy ), který řeže na YouTube hlavy - nic nepíše. Pozoruhodnější jsou další otázky Jak vypadá ( už bývalá ? ) Sýrie dnes. Jak vypadala Sýrie za Bašára Assada ? Jak vypadala za jeho otce Hafize Assada - univerzitně vzdělaného stíhacího pilota ? Nebyla Sýrie v 80. letech náhodu méně izolovaná a díky tomu vyspělejší, než bolševické česko v čele s pologramotnýmí geroji - Jakešem, Bilakem a dalšími ?

Další pozoruhodná myšlenka - "Přistěhovalci zachrání náš penzijní systém". Na této myšlence je pozoruhodný už ten fakt, že i přestože máme "laskavý sociální stát" - který o nás pečuje od kolébky do hrobu - tak nejsme schopni udržet stálý počet obyvatel. Třeba je to, protože stát jakýkoliv pokus uživit vlastní děti vlastní prací - finančně trestá - zatímco snahu nechat se i s dětmi živit státem - odměňuje - což vede k fenomenu dobře známému u koček - že totiž kočka, která myši neloví - nenaučí to ani vlastní koťata....

Ale vraťme se k přistěhovalcům. Jací přistěhovalci mají zachránit náš penzijní systém ? Přistěhovalec jako "1 kus člověka" se možná vyskytuje ve statistikách EU, ale je sakra rozdíl mezi Asiaty, chovajícími se jako "naši Vietnamci" , Afričany chovajícími se jako obyvatelé "Alžírské čtvrti" v Marseille a třeba Pákistánci v Londýně. Tuší to naše vláda ? Tuší to aktivisti z neziskovek ?


Pak je tu pozoruhodná otázka imigrantů z rozpadlých států Afriky. "TV Nova" klidně reportuje ve stylu "díky neustálému hladu a bídě sehnal 2000 Euro, které zaplatil převaděčům za možnost dojet na vratké kocábce z Velké syrty na Sicílii". Je vám jasný rozpor v této větě ? Hlad/2000 Euro? Jak k nim ten člověk přišel ? Složila se na něj celá vesnice ? Upadla tím do ještě větší bídy ? Usilovně pracoval, aby je vydělal ? Nezahnal výdělek z usilovné práce hlad ? Pokud všichni usilovně pracují - ve společnosti většinou nebývá hlad ? Nebo je realita bližší pesimistické verzi stejné historky ? Ve stylu : Neúnavně okrádal celou vesnici ? Upadla tím do ještě větší bídy ? Nebo je to jen Africká verze našich historek typu : "odklonil" do své kapsy tolik, až se odstěhoval do Monaka !

Tyto otázky vypadají jako malicherné nepodstatnosti, ale nejsou - když už Západ za stovky let kolonialismu dokonale zničil původní společnosti v Africe a částečně i v Asii - pořád je smysluplné se ptát : Budeme-li uprchlíky přijímat - bude se situace v jejich mateřské zemi zlepšovat - neb všichni usilovně pracují, aby měli na "jízdenku" - nebo zhoršovat - neb všichni usilovně kradou, aby měli na jízdenku ? Nebo je pravda "někde uprostřed" ? A pak samozřejmě ta škodolibá otázka - proč se ( nééé ekonomiční !! ) utečenci tlačí právě do bohatých a štědrých států, když i v Bulharsku a Rumunsku je tak pěkně a mnohem bezpečněji než v Libyi a Somálsku ? Mimochodem - slyšeli jste někdy podobné otázky řešit toho borce v obleku ze "zpráv ČT24" ?

Na žádnou z otázek neznám odvěď, nicméně vím jistě, že podobné otázky které "nebylo vhodné položit" jsem měl už od děcka na adresu tehdejšího bolševického systému. A taky vím jak jsem na tehdejší otázky dostal odpověď: Režim vyhnil a co bylo dříve "přísně tajné" - se přes noc stalo součástí oficiální propagandy, kterou "kauflandové veřejnosti" tlučou do hlavy všichni od "zpráv TV Nova" až po zmíněný "leták se slevami". Takže i dnes - stačí počkat 30 let - a tento článek bude vypadat jakoby jej psal ologofrenik kterému "to nebylo dávno předem jasné" !! Jasné ?

Poznámka při druhém čtení - když už se nedovedeme rozhodnout, zda uprchlíky přijímat, nebo nepřijímat - náš "laskavý stát" vymyslí - typicky evropskou fintu : Přijmeme ty lidi - pak ale zakážeme průmyslu zaměstnat je za 100-násobek jejich afrického příjmu, neboť to je o 400 korun méně než činí naše "minimální mzda". Zato jim poskytneme "sociální výdobytek" v podobě hnití a frustrace někde za plotem uprchlického tábora - ať se z lidí ochotných "dělat jakoukoliv práci" stanou "standardní nepřizpůsobiví" známí z Francie i odjinud....
 
 

Reklama