Svět okolo

Elektronická státní správa ?

21. července 2015 v 5:45 | Petr
Minule jsem zadal úkol přemýšlet nad nezkorumpovanými a přesto státem financovanými IT technologiemi - tahle myšlenka se ukázala být obzvlášť agresivním memem, protože sám nad tím přemýšlím už více než týden a jak je u mně - pesimistického paranoika - zvykem - došel jsem k jedinému závěru - co dnes není 100% blbě - je 100% naopak než by mělo být.

Takže proberme součastnost - ouřad zadá "výběrové řízení". kde formálně "nejnižší cena" ale ve skutečnosti "nejvyšší úplatek" je rozhodujícím kritériem. Na takové výběrové řízení se samozřejmě všchni talentovaní z vysoka vyserou, takže se do něho přihlásí firma X o které je předem známo, že to vyhraje a pak pár dalších firem úrovně Pata a Mata. Firma X to vyhraje - a v čele firmy X sedí postarší inženýr mého, nebo - nedej bože - ještě vyššího věku. Nerad to přiznávám ale dnešní 40 se v počítačích pohybují někde mezi SM4-20, Sinclair spectrem a prvními PC s DOSovskou příkazovou řádkou. Takže ať s úplatkem, nebo bez úplatku - technická řešení vymyšlená starci - podle toho vypadají.

Myslíte že si vymýšlím ? Špitál, kde pracuju za hříšné destíky miliónů koupil informační systém, který je sice klikací, ale neotevřete v něm dvě stránky jakéhokoliv textu zároveň. Proč ? Protože "klikací nádstavba" pouze překládá vaše klikání do písemných příkazů pro interpretr příkazové řádky, který najednou zpracuje jen jeden příkaz - a to máme rok 2015 prosím.

Takže pokud uvažujemem o opravdové "elektronizaci česka" - rozhodně nelze uvažovat v kategorii "ouřad vypíše výběrové řízení" - to bychom skončili jako staré Rakousko, které mělo železnice, telegraf, yperit a mašinkvéry, ale taky středověký "španělský dvorní protokol" ,díky kterému se na Schőnbrunnu koupali jenom v ponděli, aby dle názoru církve 15. století, příliš nepodkuřovali "hříšnému tělu".

Takže přemýšlíme jinak - stát má o občanech spoustu informací - co s nimi - občanovi zpřístupnit. Představte si, že do systému ve stylu "datových schránek" zadáte nějaké své tajné ID a tam vám vyskočí vše co o vás stát ví, včetně třeba toho, kolik vám sebral daní, zdrav. a soc. pojištění atd. a taky kolik vám vyplatil sociálních dávek, "podpory v hmotné nouzi" a tak. Tohle vypadá jako blbost, ale jednak už tohle by mnohým "uřvancům" zavřelo hubu, už tohle by patrně značně narušilo dřistoprdy, které cpe lidem vláda ( proto to patrně nikdy nebude ), ale hlavně - dole by bylo malinkaté tlačítko "aktualizovat evidované údaje". Takže pokud byste změnili adresu, oženili se, koupili auto, prostě cokoliv - tak byste tam napsali aktuální stav a klikli na "uložit".

Myslíte si že by to vedlo k podvodům ? Myslíte si že je těžké, aby si systém pamatoval předchozí informace ? Myslíte si, že dnešní borec, co se toulá kdoví kde a má "oficiální" trvalé bydliště na národním výboře je dohledatelný snáze, jenom proto, že to vkládala do PC můra na úřadě ? Tohle nevypadá příliš revolučně, ale asi by to znamenalo, že v každém okrese by z pěti budov o pěti patrech plných úřednic - zbyla jenom jedna - a to samo o sobě by takový systém udrželo finančně v chodu, bez koruny navíc.

Druhý stupeň - představte si že byste zjistili, že jste státu zaplatili 50 000 ročně na daních - tak byste svým ID přihlásili na státní "Kickstarter" - kde byste mohli "své daně" volně utratit za crowd-financování veřejných projektů. Nechchci si to idealizovat, ale výhodou by bylo, že třeba i firma pana MUDr. Béma a JUDr. Rittiga by se mohla účastnit se svým projektem psího útulku pro lesbické feny za 1012 korun - klidně - pokud by ji lidi tuto sumu ze svých daní dali - proč ne. Dokonce by se mohla účastnit i ta firma z Kajmanských ostrovů, co po dlouhém pátrání BIS zjistí, že ji vlastní Franta Bezdomovec z Wilsonova nádraží - pokud by se lidi hromadně rozhodli utratít ( vyhodit ) SVÉ daně za jejich projekt - proč ne vždyť hlas lidu hlas boží ne ? Jaká by byla úloha ministerstev ? Připravovala by projekty pro "státní kickstarter" a kvalitou svých projektů by šla do konkurence s firmami JUDr. Rittiga a nakonec i s těmi poctivými. Výhoda by asi byla v tom, že "podnikání za státní" by se už tolik nelišilo od "podnikání za své".

A navíc - když dneska chctete firmu Franty Bezdomovce odstřihnout od veřejných peněz - musíte vymýšlet složité právní obezličky jak to přesně definovat, aby i u soudu šlo obhájít, že obyvatel "Sherwoodského lesa" není ten pravý, důvěryhodný, kapitalista. A jen co to vymyslíte - mafiáni samozřejmě podniknou nějaký další krok ve stylu - hrací automat - videoloterijní terminál - kvízomat - ( kdovíjaká další špína )... Se státním kickstarterem by nic takového nebylo nutné - každý by byl a priori plně důvěryhodný a rovný s ostatními - jenom by prostě nenasbiral prachy na své projekty - na rozdíl od firmy jejíž struktura a úmysly - je veřejnosti jasná.

I státní kickstarter by měl výrazný "hubu zavírající" účinek. Nadáváš na rozbitou cestu ? Kolik jsi na ni přispěl ? Co kdyby si nějaké ministerstvo se svými projekty dlouho neškrtlo ? To by pak asi peníze došly a to by bylo zcela přirozený impuls ke snižování platů - což by zase byl zcela přirozený impuls k odchodu "chamtivých avšak neschopných" někam "za lepším".

Když už jsme u toho techno-nadšenectví - je na čase probrat otázku "elektronických voleb" - a u této kapitoly bych řekl "raději ne" - padělat 200 000 volebních lístků v papírové formě vyžaduje nemalý štáb lidí s vysokou pravděpodobností, že se celý podvod provalí - hacknout databázi někde na statistickém úřadě je však mnohem jednodušší. Když tedy jsem pesimistický k volbám proč nejsem tak pesimistický ke "státnímu kickstarteru". Obě tyto technologie jsou napadnutelné, ale v jejich základu je signifikantní rozdíl - volby z principu musí být TAJNÉ - zatímco kickstarter z principu by byl VEŘEJNÝ - nebo je snad důvod stydět se, za to, kam jdou mé daně ? ( dneska často ano, ale to je "jiná pohádka" ) - Tudíž hackování systému veřejných zakázek by bylo - i při stejné technologii - daleko komplikovanější.

OK - tak jsme si zafantazírovali - a představili si budoucnost, kdy stát na svůj provoz promrhá 1/10 a rozkrade 1/100 současných částek - a v tom je právě ten problém - KICK-STARTER by byl KORUPCE-STOPPER a proto by dopadl asi jako dneska dopadá zákon o zveřejňování smluv, zákon o státním úřednictvu a cokoliv, co byť sebeméně hrozí narušit "zavedené finanční toky".....

Bojíte se jezdit vlakem ?

30. června 2015 v 5:44 | Petr
Pokaždé když jedu s paní Kubáčovou za tchány do Studénky mám divný pocit. Ne že by to byla nějaká nedobrota v rodině, ale pokaždé jedeme přes "legendární" most ve Studénce, který spadl na projíždějící vlak a zabil 8 lidí. Firma Bögl & Krýsl, která jej stavěla - pochopitelně za nic nemůže - pochopitelně to byl "nešťastný zásah vyšší moci" - ačkoliv celá Studénka - Butovice si několik nocí před incidentem nemohla nevšimnout podivných zvuků jdoucích z konstrukce do nočního ticha....

Firma Bögl & Krýsl by si asi měla revidovat své "ISO směrnice" protože pokud se nepletu tak loni jim spadl další most, který naštěsí zabil "jen" 4 lidi. Firma se zjevně dokonale vyzná v systému českých veřejných zakázek, kde "cena je jediným kritériem" takže jim přejme dobrý byznys a nám ostatním pevnou páteř, až se na nás bude řítit další "dílo z jejich dílny".


Problém mých lehkých obav z železnice spočívá v tom, že každý měsíc nasednu do "Pendolína" a rychlostí 160 km/hod se vydávám služebně do Prahy. Do nedávna jsem tak činil ve stylu "nevědomost hříchu nečiní"- jen s lehkými obavami, neb Pendolíno, cestou z Ostravy, podjíždí onen "legendární most". Pak jsem se začal bát daleko více. Koupili jsme totiž psa a toho je třeba někde venčit, proto chodím pravidelně po "staré trase" kde jsem běhal s "Bobíkem" - bývalým psem - dokud byl ještě živ a zdráv. "Bývalá trasa" vedla relativně upraveným lesem mezi řekou Ostravicí a železniční tratí Frýdek - Ostrava. Problémeček je však v tom, že od doby "běhání s Bobíkem" uplynulo už 5 let - za tu dobu sice všude vyrostly EU cyklostezky, ale běžecká trasa - lesem se změnila v nekonečnou téměř 5 kilometrů dlouhou divokou skládku plnou ohnišť kde "zkapalňovači kovů" pálí z kabelů izolaci a celé je to zarostlé pralesem křídlatky okrouhlolisté.

Tak jsem se prodíral tímto těžkým terénem a pozoruhodné bylo, kolik tam bylo naprosto rozmlácených nádražních lamp, rozbitých zbytků železničních semaforů, rozmlácených a roztavených rozvaděčových skříní, a zcela zničených, ohořelých svorkovnic.... Dokonce pokud bych nějakým zázrakem přičaroval měděné dráty zpátky - kamarádka Saša, která čte tento blog, by z toho určitě uměla postavit zapezpečovačku pro několik tratí stejné délky.....

V polovině celé té hrůzy bylo ohniště, kde byl ještě teplý popel a na dohled od ohniště "domeček - hradlo" - né Českých drah, ale "SŽDC" tedy "Správy Železniční Dopravní Cesty" - jak jsem byl poučen tlustou můrou, s rozsedlým zadkem, v modré umiformě, která vylezla ven a začala na mně štěkat : "Co tady děláte" - "Venčím psa" - "tady chodit nesmíte" - "Proč" - "tady chodili zloději kovů-proto je tu zákaz vstupu" - "No to teda nevím jestli je tu zákaz vstupu - když támhle ještě dohořívá ohniště s kabely...."

Na to se tlustá můra podívala do křoviska křídlatky, kam jsem ukazoval a pronesla "To už je pozemek Povodí Odry - to už nás nezajímá" - tak jsem opáčil "a to že na pozemku Povodí Odry je moře vašeho zničeného zařízení vás taky nezajímá ?" - na to můra začala ječet "Běžte pryč nebo budu volat policii !" - To mi poněkud hnulo žlučí - tak jsem ustoupil do křoviska křídlatky, odkud jsem začal zuřivě házet - roztavený plastikový korpus nádražního světla - zcela stejného typu jako na sloupu u domečku, roztavené zbytky rozvaděčové skříně - a spoustu dalších věcí, kterými jsem té můře zaházel vchod, aby alespoň na 5 minut musela pohnout tou širokánskou prdelí - až to bude zase odnášet do míst, "kde už to SŽDC nezajímá"....

ERGO poučení pro cizokrajné návštěníky našeho "rázovitého regionu" : Pokud středem divoké skládky teče řeka - je to pozemek "Povodí Odry" - kde je kradení dovoleno. Pokud středem divoké skládky vedou koleje je to pozemek "Správy Železniční Dopravní Cesty" - a tam si při kradení kabelů dávejte pozor na dýchavičné osoby středního věku - které jsou tím odvážější čím méně vypadáte jako typický zloděj kovů. A pokud budete cestovat vlakem - i jako ateista doporučuju intenzivní motlitby před nástupem i během jízdy - za to, že z vybavení trati dneska náhodou nikdo nic neodmontoval.

Na druhé straně "České Dráhy" i "Správa železniční dopravní cesty" to mají chytře vymyšleno - obě firmy vědí dokonale, co není jejich zodpovědnost - a součtem toho, co není jejich zodpovědnost snadno vyvodíte, že jejich zodpovědnost není vůbec nic....

Osobně už vlakem Ostrava - Frýdek nejezdím, neb už 3 roky jezdím do Ostravy autobusem.

Aby jse si nemysleli, že se můj pesimismus utrhl ze řetězu - zadejte si do Googlu "železniční nehoda Paskov" - budete se divit jak na jednom nádražíčku o dvou kolejích - necelé 2 kilometry od místa této historky - může být vážná železniční nehoda každých pár let......

A mimochodem - středověké hrady, na rozdíl ode dneška, stály na vykácených a pokosených kopcích, aby bylo z dálky vidět kde kdo co dělá. Bordel a křídlatka, která "SŽDC" nezajíma by ji - už jenom proto - měla zajímat ....

200 let v lázních.

23. června 2015 v 5:17 | Petr
Pokud vidlák z prochlastaného východu navštíví Františkovy Lázně - musí být zasažen podmanivou lázeňskou atmosférou. Potíž Františkových Lázní je jenom letopočet - není totiž rok 1912 ale 2015 - což je 103 let nezpochybnitelného pokroku, který pouze vzbuzuje otázku zda šel správným směrem ?

Tedy téměř celý lázeňský provoz Františkových Lázní vlastní společnost Lázně Františkovy Lázně a.s. - takže člověk má možnost pocítit jaké to bylo za Bati ve Zlíně. Prorůstání "firmy" a "města" je natolik těsné, že lázeňské hotely ve vlastnictví "konkurence" jsou na plánech města vyznačeny jenom jako šedivé obdélníky bez popisku.

Není jasné zda "Lázně a.s." náhodou poněkud "nepřehřály vývoj" protože ač - "vlastní téměř vše" - celá řada lázeňských domů je ve stavu poněkud chátrajících "čekatelů na rekonstrukci" s oprýskanými okny a špinavými záclonami uvnitř.

Pak se setkáte s běžnými fenomeny dnešní doby - smetánka 19. století milovala zlato, nebo alespoň pozlátko, nebo alespoň bronz, nebo alespoň mosaz. Zloději kovů v součastnoti též milují tyto materiály, proto je smutné, že cedulky označující vzácné stromy v parku - byly mosazné, ale teď jsou už plastové - jako vyrobené "soudruhy z NDR". Bronzové sochy zdobící některé minerální prameny - jsou pryč. Sochy ze sochařských sympózií - byly-li kovové - "jsou pryč" - opravdu zvláštní a silně naznačující jaká je etnická, sociální a kriminální podstata bývalých Sudet "za hradbami" města.


Jako vždy na cestách - se dozvíte překvapivé informace se vztahem ke dnešku - tedy hotel, kde jsem bydlel byl nejprve místním holičem postavený lázeňský dům z let 1850-1860, jako takový dlouho fungoval, hostil Johanna Strausse mladšího, přežil množství revolucí a válek - až nepřežil "znárodnění" v roce 1948 po kterém se z něj stala "zotavovna ROH s kuchyní - Nežárka". Sousední dům byl zase postaven místním pekařem - a měl podobný osud až skončil jako "zotavovna ROH Váh" ( bez kuchyně ). Jejich spojením ještě s dalšími domy konečně vznikl dnešní Hotel Dr. Adler, který vlastní (pochopitelně) "Lázně Františkovy Lázně a.s."

Nezdá se vám na této historii nic pozoruhodného ? Holič a Pekař si postavili lázeňské domy ? Jestli mě čte nějaká kadeřnice - ať se ozve - kolik milionů jí ještě chybí k utkání se v konkurenčním boji s "Lázeňskou a.s.". A navíc v letech před 1. světovou válkou lázně - při stejné velikosti jako dnes - praskaly ve švech - žádné prázdné budovy se špinavými záclonami.

Pozoruhodné, že holič ( velkoholič ? ) roku 1850 si vydělal na lázeňský dům. Třeba je to tím, že jej C. a K. monarchie "neholila" na daních jako ovci. Možná za C. a K. monarchie vznikalo bohatství prací - nikoliv rozkrádáním majetku dnešního "laskavého státu". Patrně i C. a K. policajt honil zloděje bronzových soch a C. a K. banka měla peníze kryté zlatem, které nemohla neustálým "dotiskem" nafukovat do nekonečna a vyhánět tak majetek z rukou pracující většiny do rukou spekulující menšiny napojené na systém burzy a bank ?

Odjížděl jsem Pendolínem spolu se stovkou brblajících důchodců - zajímavé městečko - švihácké elegance a zneklidňujících otázek o vztahu včerejška ke dnešku....

Paradoxy přistěhovalectví.

9. června 2015 v 5:43 | Petr
Naše společnost je zaplavena "archetypálními tématy" - která jsou natolik propíraná křičícími aktivisty, že o nich prakticky nelze vést žádnou debatu aniž by člověk nebyl tlačen k nějakému krajnímu názoru. Chcete slyšet příklady - tady jsou : "Jaderné elektrárny", "Solární elektrárny", "Větrné elektrárny", "Řepka", "Muží", "Ženy", "Feministky", "Romové", "USA", "Rusko", "Ukrajina", "Evropa", "Linux", "Windows", "Pondělí - Pátek", "Leden - Prosinec", "Jaro", "Léto", "Podzim" "Zima" atd.... Jedním z takových témat jsou "Uprchlíci". Na diskusi o uprchlictví je krásně vidět ne-orientovanost obecné populace a taky povýšenectví "intelektuálních elit", které ctihodným "lídrům společnosti" nedovoluje zabývat se "názory plebsu" - čímž se bludný kruh ne-diskuse uzavírá.

Představte si třeba debatu na téma "uprchlící ze Sýrie" , která skončila pozoruhodným paradoxem, kdy urpchlíci před radikálními islamisty byli sami označeni za islamisty - protože v "letáku z Kauflandu" se o rozdílu mezi babinou v burce, a vrahem ( často z Evropy ), který řeže na YouTube hlavy - nic nepíše. Pozoruhodnější jsou další otázky Jak vypadá ( už bývalá ? ) Sýrie dnes. Jak vypadala Sýrie za Bašára Assada ? Jak vypadala za jeho otce Hafize Assada - univerzitně vzdělaného stíhacího pilota ? Nebyla Sýrie v 80. letech náhodu méně izolovaná a díky tomu vyspělejší, než bolševické česko v čele s pologramotnýmí geroji - Jakešem, Bilakem a dalšími ?

Další pozoruhodná myšlenka - "Přistěhovalci zachrání náš penzijní systém". Na této myšlence je pozoruhodný už ten fakt, že i přestože máme "laskavý sociální stát" - který o nás pečuje od kolébky do hrobu - tak nejsme schopni udržet stálý počet obyvatel. Třeba je to, protože stát jakýkoliv pokus uživit vlastní děti vlastní prací - finančně trestá - zatímco snahu nechat se i s dětmi živit státem - odměňuje - což vede k fenomenu dobře známému u koček - že totiž kočka, která myši neloví - nenaučí to ani vlastní koťata....

Ale vraťme se k přistěhovalcům. Jací přistěhovalci mají zachránit náš penzijní systém ? Přistěhovalec jako "1 kus člověka" se možná vyskytuje ve statistikách EU, ale je sakra rozdíl mezi Asiaty, chovajícími se jako "naši Vietnamci" , Afričany chovajícími se jako obyvatelé "Alžírské čtvrti" v Marseille a třeba Pákistánci v Londýně. Tuší to naše vláda ? Tuší to aktivisti z neziskovek ?


Pak je tu pozoruhodná otázka imigrantů z rozpadlých států Afriky. "TV Nova" klidně reportuje ve stylu "díky neustálému hladu a bídě sehnal 2000 Euro, které zaplatil převaděčům za možnost dojet na vratké kocábce z Velké syrty na Sicílii". Je vám jasný rozpor v této větě ? Hlad/2000 Euro? Jak k nim ten člověk přišel ? Složila se na něj celá vesnice ? Upadla tím do ještě větší bídy ? Usilovně pracoval, aby je vydělal ? Nezahnal výdělek z usilovné práce hlad ? Pokud všichni usilovně pracují - ve společnosti většinou nebývá hlad ? Nebo je realita bližší pesimistické verzi stejné historky ? Ve stylu : Neúnavně okrádal celou vesnici ? Upadla tím do ještě větší bídy ? Nebo je to jen Africká verze našich historek typu : "odklonil" do své kapsy tolik, až se odstěhoval do Monaka !

Tyto otázky vypadají jako malicherné nepodstatnosti, ale nejsou - když už Západ za stovky let kolonialismu dokonale zničil původní společnosti v Africe a částečně i v Asii - pořád je smysluplné se ptát : Budeme-li uprchlíky přijímat - bude se situace v jejich mateřské zemi zlepšovat - neb všichni usilovně pracují, aby měli na "jízdenku" - nebo zhoršovat - neb všichni usilovně kradou, aby měli na jízdenku ? Nebo je pravda "někde uprostřed" ? A pak samozřejmě ta škodolibá otázka - proč se ( nééé ekonomiční !! ) utečenci tlačí právě do bohatých a štědrých států, když i v Bulharsku a Rumunsku je tak pěkně a mnohem bezpečněji než v Libyi a Somálsku ? Mimochodem - slyšeli jste někdy podobné otázky řešit toho borce v obleku ze "zpráv ČT24" ?

Na žádnou z otázek neznám odvěď, nicméně vím jistě, že podobné otázky které "nebylo vhodné položit" jsem měl už od děcka na adresu tehdejšího bolševického systému. A taky vím jak jsem na tehdejší otázky dostal odpověď: Režim vyhnil a co bylo dříve "přísně tajné" - se přes noc stalo součástí oficiální propagandy, kterou "kauflandové veřejnosti" tlučou do hlavy všichni od "zpráv TV Nova" až po zmíněný "leták se slevami". Takže i dnes - stačí počkat 30 let - a tento článek bude vypadat jakoby jej psal ologofrenik kterému "to nebylo dávno předem jasné" !! Jasné ?

Poznámka při druhém čtení - když už se nedovedeme rozhodnout, zda uprchlíky přijímat, nebo nepřijímat - náš "laskavý stát" vymyslí - typicky evropskou fintu : Přijmeme ty lidi - pak ale zakážeme průmyslu zaměstnat je za 100-násobek jejich afrického příjmu, neboť to je o 400 korun méně než činí naše "minimální mzda". Zato jim poskytneme "sociální výdobytek" v podobě hnití a frustrace někde za plotem uprchlického tábora - ať se z lidí ochotných "dělat jakoukoliv práci" stanou "standardní nepřizpůsobiví" známí z Francie i odjinud....

Kam by vedla otevřenost ?

19. května 2015 v 5:54 | Petr
Nedávno mě jeden ze čtenářů zval na prvomájovou demonstraci do Brna. S prvním májem mám jenom ty nejhorší zkušenosti, za bolševika i nyní - takže jsem odmítl a to bylo dobře, protože pak jsem se dozvěděl, že 200 skinheadů od 2000 anarchistů oddělovalo 600 policajtů a byly bitky, slzný plyn zatýkání antony.... Vlastně ani nevím na kterou stranu pendrekové bariéry jsem byl pozvaný - a dokonce ani nevím kam bych se sám zařadil, protože nemám problém 100% se ztotožnit s heslem anarchistů - populárním v posledních letech : "Cigáni nemohou za váš posraný život ! - stejně tak mi, ale nedělá problém se 100% ztotožnit s biblickým a tudíž velice konzervativním "Kdo nepracuje, ať nejí !"

Nicméně k mým uším se dostává spousta historek od frustrované - "rozčilené veřejnosti" - o nejrůznějších dysfunkcích našeho "laskavého státu". Přiklad - mladá Romka se ještě v porodnici vzdá svého děcka, které ihned převezme do pěstounské a pochopitelně - placené - péče její matka - babička onoho děcka - která - světe div se - bydlí na zcela stejné adrese jako její dcera..... Nebo druhý příklad - mohutný TAXI provoz mezi Kauflandem a místním ghettem prý má (doufám že ne) příčinu v tom, že Rómové mají nárok na dopravu potravin z obchodu vozidlem taxi 1x měsíčně, které jim (doufám, že ne) stát proplácí....


Co je na těchto historkách špatně ? Předpokládejme, že obě jsou (doufám) drby. Co ovšem dělá stát proto, aby se takové drby nešířily ? Má vůbec stát zájem aby se takové drby nešířily ? Osobně si představuju, že nejlepší hráz proti historkám tohoto typu je dokonalá informovanost lidí. Představuju si, že Ministerstvo práce a sociálních věcí má mít portál ve stylu WWW.NA_CO_MAM_NAROK.CZ a tam se VŠICHNI dočtou na jaké "výdobytky" sociálního státu mají právo. Samozřejmě, že v rámci otevřenosti vůči občanům pokud něko splní podmímku pro přiznádí daného "sociálního výdobytku" - tak jej prostě dostane a žádná diskuse....

Jaká je realita - bojhužel, jako vždy, naprosto obrácená. Schválně si prolistuje zmatné stránky Ministerstva práce a sociálních věcí plné nesrozumitelného úřednického ptydepe a "nejasných zpráv z komisí EU". Maximum informovanosti, které se na daných stránkách dočtete jsou věty ve stylu "na sociální dávku AAAA má nárok osoba BBBB, splňjící požadavky zákona XXX/YYYY paragraf Z písmeno Q ostavec 17/g ve znění pozdějších novelizací...." Je to nechtěné, nebo je to schválně ?

Nemohu se zbavit pocitu, že je to schválně. Tento proces začal, když pravice zrušila plošné dětské přídavky a zavedla přídavky "adresné", které mají v samotných svých základech vestavěn princip, že díky administrativní buzeraci nezanedbatelná část osob, která na ně má nárok o ně, ze znechucení, ani nepožádá. Jak říkala Margaret Thatcherová : "sociální dávky mají mít v sobě prvek žebroty".

Od dob "adresných" sociálních dávek se pravidelně střídaly pravicové a levicové vlády. Pravice přistupovala k sociálním systému - utajováním práv občanů - ve stylu "co oko nevidí, to srdce nebolí" a levice - speciálně ČSSD se zase zamilovala do "pastelkovného" - a jiných dávek pro úzké skupiny lidí, kteřé je dostanou jako "státní odměnu", zato, že do volební urny hodili "ten správný lístek". Ergo se sociální systém proměnil v bordel, který lze nejstručněji popsat v česku tak oblíbeným heslem "všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější". Z toho pak vznikají různé tenze typu "on má příspěvek na XXXXX a já ne, ale - proč, když oba máme stejně prázdnou hlavu a stejně prochlastaná játra ?"

Z toho pak vznikají ještě horší věci - spousta lidí má "teoretický" nárok na spoustu věcí, ale pokud by všichni požádali o vše - najednou by se zjistilo, že sociální systém na to prostě nemá.... Otevřený a čestný přístupu by potom byl - oznámit : "na taxíky pro všechny - bohužel - nemáme, ale pro nošení potravin - vám můžeme nabídnout, apartní - státem dotovaný - batoh"
Místo toho stát aplikuje pricnip "rovných a rovnějších" a tím si vychovává nebezpečné podhoubí typických "sociálních případů" - lidí nepříliš pilných - nepříliš schopných - zato příliš pijících a kouřících - málo vzdělaných - tudíž i málo velkorysých - zato hodně závidějících těm druhým - kteří byli uřvanější a vymohli si nějakou tu "dávku navíc".

Bylo by zajímavé jestli matematické modelování "čestného sociálního systému", kde všichni pobírají vše nač mají právo, by nás nakonec nepřilbížilo k původní ideji "univerzálních sociálních dávek", které by bral automaticky každý - a jejichž výše podle mých loňských propočtů vycházela na 3600 měsíčně.

Princip vzájemného vyloučení.

14. dubna 2015 v 5:24 | Petr
Měli jsme v práci veliké problémy s rozvody vody - napříkad při teplotě -15 v lednu v pátek v noci praskla trubka na horkou vodu. Vařící voda se valila ze stropu na zem, kde okamžitě mrzla. Pro páru, která zaplnila celé přízemí, nebylo vidět na konec vlastní ruky, tak jsem šel, po ledu, bosky, kolem budovy, vypáčit dvířka do instalační šachty - od kterých nebyly klíče - a pak ještě vypáčit zarezlý ventil "hlavního uzávěru" horké vody, který stejně těsnil tak mizerně, že proud vody, z díry ve stropě, jen trochu zeslábl, ale tekl vesele dále....

V těch pohnutých dobách, jsme potřebovali spravit čerpado na destilovanou vodu. Po obvyklých kecech řemeslníků typu "voda není voda" ( protože je destilovaná ) a "čerpadlo není čerpadlo", protože čerpá destilovanou vodu - se dostavila "elita" našich instalatérů - zapáchající neochotný borec, který prohlásil, že nic nemůže spravit, neb šrouby na čerpadle nejdou povolit. Tak jsem se podíval na jeho nářadí a překvapilo mě, že žroubovák má ošoupaný do tvaru polokoule - bez sebemenšího náznaku hrany, která by zapadla do hlavy šroubu.

Tak jsem na borce vyjel - "Takové máte nářadí ??" - "Jaké dali, takové mám !!" - "Ukazoval jste ten šroubovák mistrovi ??" -"NE !?!". Po nějaké době jsem ptal jeho kolegů/nadřízených ptal: - "K čemu tady ten člověk vlastně je ?" A dostalo se mi odpovědi : "na jeho přijetí trval technický náměstek, protože bydlí hned za špitálem a sliboval, že bude chodit spravovat poruchy o víkendu....." - "A chodí ?" - "Nechodí - vypíná si mobil".... ;-)))

Přesně tuto situaci jsem si vybavil, když manželka - byla poslána na nucenou dovolenou - protože měla každý měsíc odpracovaný týden navíc. Po 2 dnech nucené dovolené najednou v 17.15 - telefon, který neuváženě zvedla - volal kolega z práce - "okamžitě přijď do špitálu v 18.00 nastupuješ na noční směnu, za kolegyni s migrénou." - "A proč právě já ?? Nikomu jinému se nelze dovolat - všichni ostatní si vypnuli mobil...."


Čímž se dostáváme k jádru pudla - máme různé firmy, které mají různé firemní kultury. Někde je práce smysluplná, pracuje se na základě kombinace důvěra / zodpovědnost, je prostor u práce myslet, a je prostor pro něco se nadchnout a něco vymyslet ale také něco zkazit. Taková pracoviště bohužel šmahem mizí, protože vyžadují, aby pracovní náplň dávala smysl, a aby tomu šéfovali lidi s autoritou, která vyplývá z toho, že vědí, co dělají.

Je hezké zodpovědně pracovat a ještě u toho myslet, ale pokud vám vykonávaná práce nejde máte celkem 2 možnosti - buď jít od válu a vydržet poznámky klebetivých sousedek, nebo se drát na místo šéfa a pak zase šéfa a pak zase šéfa až se dostanete do pozice kde stačí "helikoptérový pohed na věc". Z takové pozice se inteligence, vzdělání a zodpovědnost podřízených jeví jako efemérní, téměř neviditelné, neuchopitelnosti - z čehož vznikla druhá skupina "firemních kultur" typu "vypni mozek a dodržuj ISO".

Firmy tohoto typu jsou "standardizované". Standardně přijdete do práce, celou pracovní dobu standardně dle směrnic pohybujete horními i dolními končetinami, standardně odcházíme domů.....
Problémy neřešíte jen "voláte nadřízené" a "konáte dle jejich dalších pokynů". Pokud vás něco napadne "stručně o tom informujete nadřízené", ale neměníte "zavedený postup". Nepouštíte se do akcí, pro které není vypracován "standardní operační postup". Vedete pravidelnou evidenci všeho a výsledky včas reportujete náležitým způsobem....

Proč se o tom sáhodlouze rozepisuju ? Někté firemní kultury jsou prostě neslučitelné - buď jste zaměstnanec nadšenec - konající samostatně a zodpovědně za důvěry šéfů, nebo jste "standardizovaný zaměstnanec" pohybující končetinami dle "písemných instrukcí". Ačkoliv dřistoprdy o moderním managementu tvrdí opak - nelze se rozštěpit a jet oběma směry zároveň.

Proto bych si dovolil udělit dvě rady :
  1. Pro nadřízené - pokud chcete mít samostatné a zodpovědné zaměstnance - potažmo - nadšence - těžko lze takovou situaci navodit sepsáním "směrnice o pracovním nadšení".
  2. Pro podřízené bych uvedl Baťovské : "nepokračuj ve špatné práci" a pokud náhodou pracujete ve firmě kde určitá forma "směrnice o pracovním nadšení" už existuje - dovolil bych si dodat své vlastní : "prací pro špatný systém jej udržujeme v chodu - nadšenou prací - jej číníme ještě horším".
Což jsem mimochodem řekl paní Kubáčové, když překotně vysvětlovala, proč v 17.20 letí do špitálu, aby náhodu neměla "pozdní příchod" na neplánovanou noční směnu....

Historie hovna v českých kalhotách

31. března 2015 v 5:38 | Petr
Jako dítě školou povinné jsem dějepis nenáviděl - kdo by se taky rád učil věci, které už dětský mozek identifikoval jako pravděpodobné lži a navíc byl neustále drbán učitelkou, která bydlela v naší čtvrti, že ve škole ji (omylem) zdravíme "dobrý den", zatímco na ulici ji (omylem) zdravíme "čest práci", ačkoliv jsme to měli dělat právě naopak. ( Z obojího mohl být za bolševika průšvih/ostuda).

Nicméně čím jsem starší, tím více jsem přesvědčen, že historie - ta skutečná - nikoliv fantasy bláboly o trpajzlících s velikými sekerami - je vlastně něco jako SCi-Fi které se už stalo a pokud nebudeme lehce historicky vzdělaní - klidně se stane znovu.

Takže si dovoluji vážené čtenářstvo upozornit na pozoruhodnou a v česku prakticky neznámou etapu historie, což je dobytí Bagdádu Mongoly v roce 1258 našeho letopočtu (a našeho kalendáře). V listopadu 1257 přitáhlo k Bagdádu Mongolské vojsko, které čítalo 10% veškerého mužského obyvatelstva Mongolské říše - největší armáda, jakou svět do té doby viděl. Generál Hülegü chtěl jednat s Bagdádským chalífem o mírovém předání města do Mongolských rukou. Chalífa však sebevědomě tvrdil, že Alláh je ochární a Mongoly potrestá a jeho víra byla natolik pevná, že dokonce nečinil ani žádná obranná opatření.

Tak Mongolové nejprve dobyli pevnost sekty Hašašínů, kteří byli v tehdejším světě známí jako neporzatitelní "šílení bojovníci" útočící pod vlivem drog (hlavně tedy hašiše) - odkud vznikl anglický název nájemného vraha - assassin. Pozoruhodné je, že Hašašíni byli tak přesvědčeni o své neporazitelnosti, že pevnost ani nebránili - tak byli do jednoho zmasakrováni. Pak Mongolové oblehli Bagdád, který 10. února 1258 padl.


Nastalo typické mongolské vraždění - bylo zabito až milion lidí - voda v řece Tigrid byla na mnoho týdnů černo-červená - červená od krve, černá od inkoustu ze spisů z vypálené bagdádské knihovny, která byla největší v tehdejším světě. Tímto okamžikem nastal konec "islámké zlaté éry" a islámský svět je od té doby až do dneška na sestupné spirále, která dnes končí negramotným Talibanem a - ještě hůře - muslimy s britským pasem - kteří v rámci "vzdělávání v EU" jsou "bakaláři navlíkání korálků" - netuší nic o ničem ani o vlastním náboženství, proto jim není blblé - z nudy a frustrace - organizovat rituální vraždy a ničení historických památek, které přežily tisíce let i v muslimském Iráku.

Čas oponou trhnul a mám takovou představu - jak ode dneška za 2 roky, dnešní verze generála Hülegü vyjednává s českou vládou o "předání česka dobrovolně". Dovedete si představit s kým by vůbec jednal ? Se Zemanem ? Se statečným Bohoušem - předsedou bratrstva kočičí pracky ? S Babišem ? S divadelním ministrem obrany a jeho divadelní armádou ? Druhá otázka - jaké by se dočkal odpovědi - "Česko vydáme, protože jsme se právě posrali strachem, stejně jako od listopadu 1620 zatím pokaždé"? Nebo by odpověď byla - "klidně si útočte - Alláh nás ochrání ?". Mimochodem, kdo by byl dnešní ekvivalent Alláha ochránce, který neochránil Bagdád už v roce 1258 ?

A pokud by někdo opravdu zaútočil - co bychom dělali ? Letargicky leželi pod vlivem hašiše ? Modlili se k Alláhu-zachránci ? Psali powerpointové prezentace o "krizovém managementu" ? Armáda by vyjela z kasáren a zmateně manévrovala krajinou ? Nebo by vojsko podalo hrmomadnou "žádost o rozvávání služebního poměru", protože "teď už končí legrace" ?

Moje vize průběhu událostí - v pondělí náš "statečný premiér" oznámí dramatickou zprávu : "Vláda se usnesla" přivítat "osvoboditele" chlebem a solí. V úterý prezident s třemi promilemi prohlásí : "Jen naprostý idiot by si myslel, že lze porazit armádu čítající 10% veškerého mužského obyvatelstva Mongolské říše...." Ve středu se před stanem generála Hülegü vytvoří kilometrová fronta "lojálních občanů" - kteří najednou dostali "neodolatelné nutkání" rychle mu sdělit "zásadní informace"....

Je to komické - jedu do práce a před špitálem se rozčilují dva důchodci s nepřehlédnutelnými alkoholickými rysy - cituji doslova " Američani tu budou jezdit tankami - vždyť z toho může být válka - dost že tady 40 roků jezidili tankami rusáci". Právě slyším už 395 let staré hovno v českých kalhotách na vlastní uši. Alláh - ochránce - není ! Vojsko touží po dolarech ze zahraničních misí, více než po blátivých zákopech někde u Hodonína. Generalita teskní po časech neomezeného kradení za "náměstka Kalouska". Mládež na vojnu nechodí a až na pár otudoorových nadšenců neumí postavit ani stan. Jezdili tu "rusáci takami" a budou jezdit opět, protože my přece nebudeme ničit své předražené silnice spoluprací s NATO, kterého jsme členy, nebo dokonce riskovat odřené koleno nebo natlučený nos při obraně našeho zlodějského státu ?!

Poučné ? Kdyby bagdádský chalíf al-Mustasím-Billah Abu-Ahmad Abdullah ibn al-Mustansir - své město srdnatě bránil - určitě by prohrál - ale "něco by bylo jinak" a dnes by miliarda muslimů netvořila naprostou prdel civilizace, odkázanou na bigotní náboženství, sebevražedné atentnátníky, zrezlé kalašnikovy a sociální dávky (ty jen v EU a z daní křesťanů). Zajímavější však bude, co my Evropani - jak si povedeme 757 let od okamžiku, kdy pod vlivem falešného pocitu bezpečnosti, předáme sebeobranu našich států do "božích rukou" ?

Někteří nekradou.

3. února 2015 v 5:44 | Petr
Myslím, že není tajemstvím, že před érou zcela univerzální korupce ve zdravotnictví - jsem 9 let śéfoval v nemocniční laboratoři. I stala se taková věc : Anesteziologiové začali u svých - kritických a nestabilních - pacientů vyšetřovat cukr v krvi jakoby to byli lidi s nestabilní cukrovkou. Tím nás donutili výrazně zvýšit rychlost, kterou jsme cukry měřili. Takže jsme testovali všechny "glukometry", které v té době byly na trhu a nelíbil se nám žádný. Tak jsme nakonec se skřípěním zubů vypsali výběrové řízení a ten "nejméně špatný" jsme se rozhodli za 250 000 koupit.

Jenomže pak se objevil ve Zdravotnických novinách inzerát, že jistá pražská poliklinika prodává za 20 000 dvě "plechové bedny Beckman" - nejlepší, mně známé, analyzátory na krevní cukr, které se (proto) už léta nevyrábí. Tak jsem okamžitě volal na zmíněmou polikliniku, že stroje berem, a pak jsem volal na ředitelství, ať zruší koupi mašiny za 250 000, že jedu do Prahy dovést ty stoje za 20 000.
pozoruhodná byla věta "úředníce přes zakázky" : "Víte, že riskujete - pokud by nefungoval nový stroj - je to ZÁSAH VYŠŠÍ MOCI - pokud nebude fungovat starý stroj - je to VAŠE ŠPATNÉ HOSPODAŘENÍ s veřejným majetkem" !!!

Takže jsem po jistých byrokratických peripetiích jel do Prahy koupit dva Beckmany - a opravdu prodávajcí mi sice nabídli velikou bednu náhradních dílů v ceně mnoha desítek tisíc a krabici 8 ještě nerozbalených speciálních pipet pro tento stroj, v ceně 30 000 za kus, ale jeden ze strojů se jim po pobytu ve skladu nepodařilo rozchodit.

Tak jsem se na oko tvářil velice neťastně a prohlásil jsem "Víte že koupě nefungujícího stroje - bude brána jako moje špatné hospodaření s veřejným majetkem ?" - Takže jsem se domluvil, že chtějí od našeho špitálu jen 15 000 a za tyto prachy jsem si z Prahy odvážel stroje a materiál v hodnotě asi tak 400 000. Samozřejmě, že jsem za tuto akci nedostal nic, ani slovo "děkujeme" - a dokonce se vysoce postavení úředníci ve špitále velice rozčilovali : "jak jste si to mohl dovolit - bez konzultace s námi" - na což jsem opakovaně lakonicky odpovídal : "víte že s laboratoří zacházím jakoby byla moje vlastní".....


Pak čas oponou trhnul - systém zdravotnictví se začal rozpadat - korupce byla stále více všudypřítomná - až jsem měl jen dvě možnosti : buď spolupracovat s "bratrstvem kočičí pracky", nebo odejít. Takže jsem odešel z místa šéfa, a jsem tomu rád, protože důvěra v cokoliv je ve společnosti natolik narušená, že kdybych dnes prohlásil větu o "vlastní laboratoři" - patrně by mě skutečně přišli vyšetřovat a snad dokonce i zavřeli pro nějakou formální finanční škodu, které se v desítek milionovém obratu nedá zabránít, ani když člověk nekrade.....

Zdánlivě média potvrzují špatný stav - opakovaně čtete články - o předražených zakázkách ve zdravotnictví. Věc má ale droboučký háček. Důvěra v poctivost kohokoliv - neexistuje - takže vše musí být náležitě byrokraticky zregulováno - "cena je jediným kritériem" - abychom měli alibi a nemuseli nikomu vysvětlovat jestli stroj o 100 000 dražší je opravdu "o 100 000 kvalitnější" .... Kardiolog chce ultrazvuk na kterém jsou srdeční chlopně alespoň trochu vidět - modlete se, aby se do "výběrového řízení" nepřihlásila firma HUNGO-MUNGO - dovozce jedovatých plastových hraček - a "nepodlezla cenou" svého přístoje - 100% čínské kopie německého originálu. Tato kopie má při poloviční ceně vše, co požaduje "zadávací dokumentace" : "CE značku", "prohlášení o shodě", "návod v angličtině i češtině" , obrazovku, ultrazvukovou sondu, spoustu barevných tlačítek, 1,8 metrovou normalizovanou euro-sňůru do zásuvky..... Jenom na obrazovce - při vyšetřování ubohého kardiaka - není vidět nic než šum....

Jinými slovy - máte odvahu nekoupit "žďorbo" ? Pak musíte mít odvahu ustát, až vám "kontrolor" bude vyčítat, že jste prachy ukradli !!
Ještě jinými slovy - kontrolní komise vidí věci takto : koupili jste si Škodovku ? Proč, když Trabant z bazaru taky nastartuje a občas se i pohne ? Rozdíl ceny vám bude započten jako škoda, kterou jste způsobili na "veřejném majetku" !!!

Aby to nebylo tak jednoduché, tak některé "škody" a "předražené nákupy" - jsou byrokratická záležitost - výše uvedeného typu, ale zase jiné - jsou skutečná zlodějina. Jak tedy rozlišit - co je co - v prostředí, kde nikdo nevěří nikomu, protože nikdo nemá k důvěře žádný důvod ?

S lehkou ironií se mi zase vybavuje - staré indické přísloví : "Poznat jestli vaši služebníci kradou, je stejně těžké, jako poznat, jestli ryby pijí vodu." Tedy - ve zdravotnictví se krade, ale ty "nálezy kontrolního úřadu" kterými se rád ohání Andy Bureš a TV NOVA - nejsou pravá zlodějina - pouze nerozmotatelné byrokratické zauzleniny mezi paragrafy "zákona o veřejných zakázkách", který je nesmírně složítý, "aby se nekradlo" - kteroužto funkci ale vůbec neplní - protože "kde je vůle (krást) najde se i cesta" ;-))) Pro odhalení opravdu velkých zlodějin - by totiž Babiš potřeboval mnohem chytřejší lidi, než několik osvědčených řiťolezců z Agrofertu a touhu skandalizovat politické konkurenty.

Abychom nekončili tak depresivně - jistě se ptáte, jestli jsem druhého pražského "Beckmana" opravil a rozchodil ? Pochopitelně že ano - a věděl jsem, že to půjde, už když jsem jej v Praze viděl. Po několikadenním "odmáčení", důkladné "rozborce" a "sborce" - funguje dodnes a každý den změří svých 50 - 70 vzorků, které na něj připadají.

Norský neboli Peltzmanův efekt.

27. ledna 2015 v 5:35 | Petr
Je zjevné, že Norsko je země nám mentálně velmi vzdálená - místo telenovel tam frčí "pomalá televize" - tamější sociálka zabavuje děti a ani soudy na ni nemají. K tomu, aby se v politicky hyper-korektním státě začalo alespoň trochu mluvít o přistěhovalecké politice - musel přijít šílenec, který zvraždil 77 lidí.... Nicméně neposmívejme se civilizovaným Norům - kdybyste měli trávit v polárním pološeru a neustálem nečase takovou dobu jako oni - kdoví jak by hrabalo vám ?

Norsko je ale zajímavé jako místo experimentu. U nás každý nadává na EU, že zakázala žárovky. Norská vláda de facto zakázala - neboli "nedoporučila" žárovky už o 10 let dříve než EU a to přesto, že Norsko není člen EU a má tolik elektriky z hydroelektráren, že "z elektriky" dokonce vyrábí amoniak a těžkou vodu. Když vláda "nedoporučila" žárovky a naopak "doporučila" úsporné (rtuťové) zářivky / žárovky - byla úvaha následující : Úsporné zářivky mají při stejné svítivosti obvykle 5x menší spotřebu než žárovky - ergo kompletní výměnou žárovek za zářivky klesne množství elektřiny použité ke svícení na 20% původního množství.

OK tolik teorie, ale pak nastala praxe. Ukáznění Norové opravdu poslechli - když už měnili žárovky tak místo 1 žárovky 100W koupili 2 zářivky 20W a místo svícení "nejméně jak je možné" si řekli, že když mají tu polární zimu, tmu a deprese s tendencí k alhokolismu - budou proti tomu bojovat jasným světlem - a taky že ano - v severských státech obecně se v době zimního šera svítí o 106 - což má nepochybně příznivý vliv na hladinu melatoninu v mozku a na deprese, ale světe div se - norský výsledek - úsporné zářivky vedly k růstu spotřeby proudu....

Tomuto fenoménu se od té doby říká "Norský efekt" a vidíme ho všude kolem sebe. V Anglii se našel blázen, který jedil na kole s přilbou, bez přilby, různě oblečený - na kole měl nenápadně namontovaný ultrazvukový měřič vzdálenosti a sledoval jak uctivým obloukem jej auta objíždějí. Přitom přišel na pozoruhodnou věc - čím více měl na sobě "ochranných prvků" tím jej řidiči předjížděli těsněji a nebezpečněji. Svůj výzkum dotáhl ad absurdum, protože došel k tomu, že bezpečnější než používat přilbu je jezdit - poněkud vratce - na růžovém kole - v dámské, dlouhé, blonďaté paruce. Na tento výzkum dokonce reagovali angličtí vtipálci a začali nabízet 100% nejbezpečnější cyklistickou přilbu.

Když už jsme u té přilby - je tady starší a daleko pozoruhodnější příklad - Angličani na začátku 1 světové války měli v zákopech plsněné barety a měli spoustu úrazů hlavy od kulek a střepin - tolik že ošetřování zraněných přetěžovalo jejich zdravotní službu. Tak zavedli pro vojáčky typické kovové přilby - víte co se stalo ? Počet úrazů hlavy vzrostl 5x. Tato statistika je už mírně unfér, protože 5 násobný nárůst je na konto vojáčků, kteří by před zavedením přileb byli mrtví - nicméně efekt - to jest odlehčení felčarům - se nejenom nedostavil, ale dostavil se pravý opak.

Úplně stejně to vypadá s jakýmkoliv nařízeným opatřením - pokud napřiklad donutíte automobilisty instalovat do vozidla HCHKRDTN, které snižuje riziko zranění o 95% - rozhodně neočekávajete pokles počtu zraněných o tuto hodnotu - ve skutečnosti budete rádi, když pokles bude vůbec statisticky prokazatelný, protože vědomí, že mám v autě gadget HCKRDTN vede ke zhoršení stylu jízdy a snížení opatrnosti - které 95% efekt spolehlivě zlikviduje.


V USA je ekonom Sam Peltzman, který se snažil tyto jevy matematicky uchopit a došel k teorii, že centrální regulace, které jsou proti lidské přirozenosti (což jsou téměř všechny) nikdy nedosáhnou předpokládaných efektů - což se od té doby označuje krom pojmu "Norský efekt" též jako "Peltzmanův efekt". Profesor Peltzman navrhl i vysvětlení tohoto jevu: lidé neustále podvědomě hodnotí zisk kontra riziko z každé akce - tudíž zavedením bezpečnostního opatření se rovnováha posune směrem k rizikovějšímu chování a efekt bezpečnotního opatření tím prakticky vymizí.

Jaké je poučení z této pohádky ? Máme raději "nedělat nic" ? Máme si o kolegovi - silničním agresorovi myslet - "debil" - když vykládá, jak jej poslední výkřik automobilní elektroniky - "krabička HCHKRDTN" zachrání, až bude ve 160 havarovat ? Doporučuju přece jenom něco dělat, ale být silně obezřetný k centrálně nařízeným "hurá opatřením" - zejména pokud tato opatření - už pohledem amatéra mají nezanedbatelný potenciál k nějakému "drobnému přikrádání a korupci" - což jsou v dnešní době - bohužel - skoro všechny.

Drogy v parku a Maxíkův teplý boban.

6. ledna 2015 v 6:00 | Petr
Už jsem se pravděpodobně zmínil, že chodím venčit psa do parku u frýdeckého zámku. Patrně jsem se taky zmínil, že máme ve městě tak vysoký standard hygieny a bezpečnosti, že lavičky poblité - obklopené stříkačkami a nedokouřenými jointy jsou zcela běžné. Že to není řeč jen tak do větru jsem zjistil kolem vánoc.

Začátkem prosince jsem u jedné lavičky opravdu "zakopával o stříkačky" - "inzulínky firmy Braun" - jelikož nejsem naiva ani na chvíli jsem nepředpokládal, že by se v tom místě udělalo nějakém diabetikovi špatně. Naopak hrozilo, že náš nemožný pes se bude snažit tyhle věci sežrat a popíchá se. Psi naštěstí netrpí na lidské viry typu Hepatitidy B, C ani AIDS, takže šlo jenom o odstranění ostrých hrotů. Proto jsem stříkačky velice opatrně posbíral, a vyhodil do popelnice. Při vyhazování jsem jim ještě o dekl popelnice ohnul hroty o 180 stupňů aby se někdo nepíchnul.

Doma jsem od paní Kubáčové dostal vynadáno na tři doby - jestli prý jsem neměl "občanskou výchovu" na základní škole - protože tam by mě naučili, že na stříkačky se volá policie. Tak jsem se paní Kubáčové snažil vysvětlit, že za Jakeše a Bilaka, se v "občanské výchově" bojovalo se Sovětským Svazem na věčné časy - proti svobodě a demokracii - nikoliv proti feťákům v parku.

Upřímně - jediná technologie jak "se zhulit", která mi byla za bolševika dostupná - byla igelitová taška a toluen - a jelikož výsledky tohoto způsobu fetování byly až příliš dobře vidět - na místním hornickém učilišti a v blízkém ghettu za řekou - tak jsme nikdo z celého gymplu ani na vteřinu neuvažovali, že bychom tohle zkoušeli.

OK - takže - o dva víkendy později - jdu znovu po parku a u stejné lavičky opět hromada "nedopalků" z jointa a opět stříkačky. Tak jsem volal policii - ptali se tak podrobně "kde to je" až jsem litoval, že nemám smartfoun s GPS. Po této velice podrobné "anamnéze" jsem začal mít jisté podezření a celý víkend jsem vyhlížel - nejméně muže ve vojenském Hummeru ve žlutých overalech "Biohazard". A světe div se - NIC. Teda něco ano - "nedopalků" od jointů tam výrazně ubývalo - asi tam chodila půlka Frýdku "dojíždět" zbytek "materiálu" v nich.

Ergo jsem pochopil - "jediná lavička, která je vidět z parkoviště vedle Kauflandu" ( ostatní jsou skryty za terenní vlnou ) - je pro policii příliš složitá navígace - když se tak podrobně ptali na polohu ( lavičky i stříkaček ). Zjevně došlo k "poruše systému" a prostě ji nenašli - nebo to parkoviště - nebo Kaufland - nebo Frýdek ??? Takže jsem opět - v rozporu s hygienickými zásadami - posbíral stříkačky sám. Maxík si mezitím ulevoval na trávě nedaleko. Když jsem pak viděl - velikou dýmající hromádku ideální konzistence - napadl mě ďábelský plán.


Prostě jsem hromádku vzal do radnicí dodávaného "sáčku na psí exkrementy" - k ní několik dalších - neposbíraných z okolí - a lavičku jsem mohutně a systematicky "natřel" - ať si mládež - krom fetu syntetického - při vysedávání v rauši - užíje i fetu přírodního - stejně jsem tam nikdy - slušnou osobu - sedět neviděl....

Samozřejmě teď čekám, co bude. Jelikož jsme v česku - vůbec bych se nedivil - jestli teď - po přiznání - budu popotahován jako výtržník ničící městský mobiliář a možná i jako člen místní narkomafie organizující fetování mládeže.....

Poněkud delší poznámka při druhém čtení - feťáci si často stěžují na to, že zdravotnická zařízení jim nechtějí vydávat stříkačky zdarma. Ano po celém světě existují HARM REDUCTION programy - tedy vládní i mimovládní programy redukce následků narkomanie. Sám mám bohaté zkušenosti s partami třesoucích se pubošů, kteří zvoní na "noční ambulanci" a tvrdí že potřebují inzulinové stříkačky neb - "babičce se - právě teď v noci - pokazilo inzulinové pero".....

Ve 100% zdravotnických zařízení platí jednoznačné pravidlo - "stříkačky nevydávat". Žijeme totiž v česku - tedy pokud stříkačky vydává k tomu pověřená neziskovka je to "boj proti následkům narkomanie", na zdravotnické zařízení se však vztahují jiné paragrafy, proto - zcela stejná činnost - v provední špitálu - může být hodnocena jako "šíření narkomanie" - tak proto - drazí fetující - předzásobte se u svého "streetworkera", protože v noci, ve špitálech stříkačky jen tak nedostanete....

A lavička ? Poté co "nátěr z exkrementů" smyly deště - živý provoz na tomto místě se znovu obnovil, až na to, že krom stříkaček se kolem začala objevovat opravdu masivní vrstva střepů z flašek - laciného chlastu - methanolového typu. Zfetovanci asi měli existenciální nutkání vyjádřít se k mému nesouhlasu s jejich právem - ohrožovat veřejnost krví (a sexem) přenosnými infekcemi.....
 
 

Reklama