Svět okolo

Norský neboli Peltzmanův efekt.

27. ledna 2015 v 5:35 | Petr
Je zjevné, že Norsko je země nám mentálně velmi vzdálená - místo telenovel tam frčí "pomalá televize" - tamější sociálka zabavuje děti a ani soudy na ni nemají. K tomu, aby se v politicky hyper-korektním státě začalo alespoň trochu mluvít o přistěhovalecké politice - musel přijít šílenec, který zvraždil 77 lidí.... Nicméně neposmívejme se civilizovaným Norům - kdybyste měli trávit v polárním pološeru a neustálem nečase takovou dobu jako oni - kdoví jak by hrabalo vám ?

Norsko je ale zajímavé jako místo experimentu. U nás každý nadává na EU, že zakázala žárovky. Norská vláda de facto zakázala - neboli "nedoporučila" žárovky už o 10 let dříve než EU a to přesto, že Norsko není člen EU a má tolik elektriky z hydroelektráren, že "z elektriky" dokonce vyrábí amoniak a těžkou vodu. Když vláda "nedoporučila" žárovky a naopak "doporučila" úsporné (rtuťové) zářivky / žárovky - byla úvaha následující : Úsporné zářivky mají při stejné svítivosti obvykle 5x menší spotřebu než žárovky - ergo kompletní výměnou žárovek za zářivky klesne množství elektřiny použité ke svícení na 20% původního množství.

OK tolik teorie, ale pak nastala praxe. Ukáznění Norové opravdu poslechli - když už měnili žárovky tak místo 1 žárovky 100W koupili 2 zářivky 20W a místo svícení "nejméně jak je možné" si řekli, že když mají tu polární zimu, tmu a deprese s tendencí k alhokolismu - budou proti tomu bojovat jasným světlem - a taky že ano - v severských státech obecně se v době zimního šera svítí o 106 - což má nepochybně příznivý vliv na hladinu melatoninu v mozku a na deprese, ale světe div se - norský výsledek - úsporné zářivky vedly k růstu spotřeby proudu....

Tomuto fenoménu se od té doby říká "Norský efekt" a vidíme ho všude kolem sebe. V Anglii se našel blázen, který jedil na kole s přilbou, bez přilby, různě oblečený - na kole měl nenápadně namontovaný ultrazvukový měřič vzdálenosti a sledoval jak uctivým obloukem jej auta objíždějí. Přitom přišel na pozoruhodnou věc - čím více měl na sobě "ochranných prvků" tím jej řidiči předjížděli těsněji a nebezpečněji. Svůj výzkum dotáhl ad absurdum, protože došel k tomu, že bezpečnější než používat přilbu je jezdit - poněkud vratce - na růžovém kole - v dámské, dlouhé, blonďaté paruce. Na tento výzkum dokonce reagovali angličtí vtipálci a začali nabízet 100% nejbezpečnější cyklistickou přilbu.

Když už jsme u té přilby - je tady starší a daleko pozoruhodnější příklad - Angličani na začátku 1 světové války měli v zákopech plsněné barety a měli spoustu úrazů hlavy od kulek a střepin - tolik že ošetřování zraněných přetěžovalo jejich zdravotní službu. Tak zavedli pro vojáčky typické kovové přilby - víte co se stalo ? Počet úrazů hlavy vzrostl 5x. Tato statistika je už mírně unfér, protože 5 násobný nárůst je na konto vojáčků, kteří by před zavedením přileb byli mrtví - nicméně efekt - to jest odlehčení felčarům - se nejenom nedostavil, ale dostavil se pravý opak.

Úplně stejně to vypadá s jakýmkoliv nařízeným opatřením - pokud napřiklad donutíte automobilisty instalovat do vozidla HCHKRDTN, které snižuje riziko zranění o 95% - rozhodně neočekávajete pokles počtu zraněných o tuto hodnotu - ve skutečnosti budete rádi, když pokles bude vůbec statisticky prokazatelný, protože vědomí, že mám v autě gadget HCKRDTN vede ke zhoršení stylu jízdy a snížení opatrnosti - které 95% efekt spolehlivě zlikviduje.


V USA je ekonom Sam Peltzman, který se snažil tyto jevy matematicky uchopit a došel k teorii, že centrální regulace, které jsou proti lidské přirozenosti (což jsou téměř všechny) nikdy nedosáhnou předpokládaných efektů - což se od té doby označuje krom pojmu "Norský efekt" též jako "Peltzmanův efekt". Profesor Peltzman navrhl i vysvětlení tohoto jevu: lidé neustále podvědomě hodnotí zisk kontra riziko z každé akce - tudíž zavedením bezpečnostního opatření se rovnováha posune směrem k rizikovějšímu chování a efekt bezpečnotního opatření tím prakticky vymizí.

Jaké je poučení z této pohádky ? Máme raději "nedělat nic" ? Máme si o kolegovi - silničním agresorovi myslet - "debil" - když vykládá, jak jej poslední výkřik automobilní elektroniky - "krabička HCHKRDTN" zachrání, až bude ve 160 havarovat ? Doporučuju přece jenom něco dělat, ale být silně obezřetný k centrálně nařízeným "hurá opatřením" - zejména pokud tato opatření - už pohledem amatéra mají nezanedbatelný potenciál k nějakému "drobnému přikrádání a korupci" - což jsou v dnešní době - bohužel - skoro všechny.

Drogy v parku a Maxíkův teplý boban.

6. ledna 2015 v 6:00 | Petr
Už jsem se pravděpodobně zmínil, že chodím venčit psa do parku u frýdeckého zámku. Patrně jsem se taky zmínil, že máme ve městě tak vysoký standard hygieny a bezpečnosti, že lavičky poblité - obklopené stříkačkami a nedokouřenými jointy jsou zcela běžné. Že to není řeč jen tak do větru jsem zjistil kolem vánoc.

Začátkem prosince jsem u jedné lavičky opravdu "zakopával o stříkačky" - "inzulínky firmy Braun" - jelikož nejsem naiva ani na chvíli jsem nepředpokládal, že by se v tom místě udělalo nějakém diabetikovi špatně. Naopak hrozilo, že náš nemožný pes se bude snažit tyhle věci sežrat a popíchá se. Psi naštěstí netrpí na lidské viry typu Hepatitidy B, C ani AIDS, takže šlo jenom o odstranění ostrých hrotů. Proto jsem stříkačky velice opatrně posbíral, a vyhodil do popelnice. Při vyhazování jsem jim ještě o dekl popelnice ohnul hroty o 180 stupňů aby se někdo nepíchnul.

Doma jsem od paní Kubáčové dostal vynadáno na tři doby - jestli prý jsem neměl "občanskou výchovu" na základní škole - protože tam by mě naučili, že na stříkačky se volá policie. Tak jsem se paní Kubáčové snažil vysvětlit, že za Jakeše a Bilaka, se v "občanské výchově" bojovalo se Sovětským Svazem na věčné časy - proti svobodě a demokracii - nikoliv proti feťákům v parku.

Upřímně - jediná technologie jak "se zhulit", která mi byla za bolševika dostupná - byla igelitová taška a toluen - a jelikož výsledky tohoto způsobu fetování byly až příliš dobře vidět - na místním hornickém učilišti a v blízkém ghettu za řekou - tak jsme nikdo z celého gymplu ani na vteřinu neuvažovali, že bychom tohle zkoušeli.

OK - takže - o dva víkendy později - jdu znovu po parku a u stejné lavičky opět hromada "nedopalků" z jointa a opět stříkačky. Tak jsem volal policii - ptali se tak podrobně "kde to je" až jsem litoval, že nemám smartfoun s GPS. Po této velice podrobné "anamnéze" jsem začal mít jisté podezření a celý víkend jsem vyhlížel - nejméně muže ve vojenském Hummeru ve žlutých overalech "Biohazard". A světe div se - NIC. Teda něco ano - "nedopalků" od jointů tam výrazně ubývalo - asi tam chodila půlka Frýdku "dojíždět" zbytek "materiálu" v nich.

Ergo jsem pochopil - "jediná lavička, která je vidět z parkoviště vedle Kauflandu" ( ostatní jsou skryty za terenní vlnou ) - je pro policii příliš složitá navígace - když se tak podrobně ptali na polohu ( lavičky i stříkaček ). Zjevně došlo k "poruše systému" a prostě ji nenašli - nebo to parkoviště - nebo Kaufland - nebo Frýdek ??? Takže jsem opět - v rozporu s hygienickými zásadami - posbíral stříkačky sám. Maxík si mezitím ulevoval na trávě nedaleko. Když jsem pak viděl - velikou dýmající hromádku ideální konzistence - napadl mě ďábelský plán.


Prostě jsem hromádku vzal do radnicí dodávaného "sáčku na psí exkrementy" - k ní několik dalších - neposbíraných z okolí - a lavičku jsem mohutně a systematicky "natřel" - ať si mládež - krom fetu syntetického - při vysedávání v rauši - užíje i fetu přírodního - stejně jsem tam nikdy - slušnou osobu - sedět neviděl....

Samozřejmě teď čekám, co bude. Jelikož jsme v česku - vůbec bych se nedivil - jestli teď - po přiznání - budu popotahován jako výtržník ničící městský mobiliář a možná i jako člen místní narkomafie organizující fetování mládeže.....

Poněkud delší poznámka při druhém čtení - feťáci si často stěžují na to, že zdravotnická zařízení jim nechtějí vydávat stříkačky zdarma. Ano po celém světě existují HARM REDUCTION programy - tedy vládní i mimovládní programy redukce následků narkomanie. Sám mám bohaté zkušenosti s partami třesoucích se pubošů, kteří zvoní na "noční ambulanci" a tvrdí že potřebují inzulinové stříkačky neb - "babičce se - právě teď v noci - pokazilo inzulinové pero".....

Ve 100% zdravotnických zařízení platí jednoznačné pravidlo - "stříkačky nevydávat". Žijeme totiž v česku - tedy pokud stříkačky vydává k tomu pověřená neziskovka je to "boj proti následkům narkomanie", na zdravotnické zařízení se však vztahují jiné paragrafy, proto - zcela stejná činnost - v provední špitálu - může být hodnocena jako "šíření narkomanie" - tak proto - drazí fetující - předzásobte se u svého "streetworkera", protože v noci, ve špitálech stříkačky jen tak nedostanete....

A lavička ? Poté co "nátěr z exkrementů" smyly deště - živý provoz na tomto místě se znovu obnovil, až na to, že krom stříkaček se kolem začala objevovat opravdu masivní vrstva střepů z flašek - laciného chlastu - methanolového typu. Zfetovanci asi měli existenciální nutkání vyjádřít se k mému nesouhlasu s jejich právem - ohrožovat veřejnost krví (a sexem) přenosnými infekcemi.....

Otázka energetické nebezpečnosti

21. prosince 2014 v 2:43 | Petr
Baťa na prahu velké krize 30 let prohlašoval poněkud velkohubě, že každá krize ekonomická má příčiny v krizi morální. Neztotožňuju se tak úplně s tímto výkladem, nicméně čím jsem starší tím více poznávám, že když nějaký více-méně technický problém "obalí" lobisti a aktivisti můžete se s faktickým řešením problému jít zastřelit. Asi jako eunuši na Čínském dvoře, kteří - kule nemajíc - báli se námořních výprav generála Zehng He a tak nařídili císaří aby nechal spálit čínské loďstvo - takže dnes tušíme, že Číňani byli v Kalifornii o 50 let dříve než Kolumbus v Karibiku - ale nic z toho.

Příklad vlády lobbistů : Dovedete si představit, že byste v kamnech topili zlatem ? Víte jaký je průměrný obsah zlata v zemské kůře 4ug/kg. Víte jaký je obsah Uranu v zemské kůře - stejný jako zlato 4 ug/kg. Navíc jsme schopni energeticky využít jen uran235 kterého je 0,7% celkového uranu. Co to znamená pro energetiku "temelínského typu" ? Už tento jediný parametr naznačuje, že klasická jaderná energetika je ekonomický nesmysl, který vyšel ze zbrojního programu "kde se na korunu nehedělo".

Sláva - ekologisti jsou nadšení - jaderná energetika je ekonomický nesmysl ! Jenomže není - krom uranu dá se energeticky využít i Thorium, kterého je zemské kůře 9,6 ug/kg - tedy 2x tolik než Uranu a navíc se energeticky dá využít 100% zásob takže Thoria je efektivně k dispozici 300x více než uranu. Kdo tedy staví thoriové reaktory ? Nikdo - nejsou doposud vyvinuté pro komerční použití. Kdo je tedy vyvíjí ? Problémy zmítaná Indie a snad Čína.

Proč nevyvíjí thoriové reaktory Spojené státy nebo EU ? Spojené státy proto, protože z thoria nelze nijakým způsobem vyrobit atomovou bombu a tudíž thoriová jaderná energetika je zablokovaná "uranovou lobby" která stále tvrdí, že plutonium - vedlejší produkt uranové jaderné energetiky - je "strategická surovina" kvůli které má smysl udržovat uranovou energetiku, kterou by jinak thoriová energetika - ze samého fyzikálního principu - ekonomicky zničila.

Americká uranová lobby je na thorium natolik alergická, že legislativně zablokovala i těžbu neodymu, který je kontaminován malým množstvím thoria. Takže ačkoliv mají největší světové ložisko neodymu na svém území - problematicky vyjednávájí s Čínou, která nechce vyvážet neodym, ale rovnou výrobky z něj. A oficiální důvod ? Thorium je alfa zářič - ke stínění stačí papírové krabice, ale z hlediska americké legislativy je to "nebezpečný radioaktivní materiál", jehož hromadění považováno za "podporu terorismu" a tudíž trestné !!

Proč nevyvíjí thoriové reaktory EU ? Protože ta se soustředí na rozhazování (neexistujících) Eur, zákaz peroxidu a žárovek, boj za správný tvar okurek a banánů a na věci z reality už jí síly nestačí.


OK takže jaderná energetika je KO - což takhle termojaderná energetika ?
O té se legračně tvrdí, že už 60 let víme, že za 20 let bude první termojaderná elektrárna, na území EU se staví ITER - pokusná "rádoby elektrárna" - tedy termojaderný reaktor, který dlouhodobě vyprodukuje více energie než sám spotřebuje. Už stojí a pomalu se rozbíhá Jihokorejský KSTAR. Který má ambici udržet dlouhodobě stabilní termonukleární reakci bez nároku na energeticky pozitivní bilanci celého procesu.

OK - takže se zdá, že tady se věci hýbou, ale ani tady to není tak jednoduché, vtip je v tom, že ideální termojaderný reaktor je hvězda o hmotnosti 1/3 - 1/2 našeho Slunce - takových reaktorů je ve vesmíru spousta a speciálně tato kategorie hvězd vydrží produkovat energii miliardy let - jsou hvězdy v této kategorii, které prokazatelně vznikly hned po na samém začátku vesmíru jako tzv. "generace 1" a svítí dodnes !! Pro nás na Zemi to má nepříjemný důsledek - naše termojaderné reaktory nedosahují ani nepatrného zlomku velikosti takové hvězdy a tudíž pro ně platí "čím větší tím stabilnější". To je problém ze dvou důvodů - jednak každý investor chce nejprve "pokus v malém" který je ale daleko složitější než "výroba ve velkém". Druhý problém je v tom, "až se to rozběhne" patrně nebude ekonomické provozovat elektrárny "nepatrné velikosti" s výkonem pod 10 GW jako mají dnešní elektrárny. Patrně bude výhodné postavit elektrárnu nominálního výkonu "100 - 1000 GW" která ekonomicky zlikviduje veškerou energetiku na celém kontinentě kolem sebe.

Energetická lobby to parně "podvědomě" tuší, takže termojaderná energetika má "neustálé potíže" - přestože rozumnou alternativou ke 100 % výrobě elektřiny by bylo ukládání super levné energie do výroby kapalných paliv ze vzdušného CO2 a vody - což by nás do budoucna zbavilo nutnosti řešit věci, které mají potenciál být technologicky monstrózní - jako je třeba elektřinou hnaná komerční letecká doprava.

Lobbistům navzdory - krom technologicky náročné a drahé možnosti "kontinuální" termojaderné reakce je tady možnost postavit termojadernou energetiku na "pulsním principu" - tedy v reaktoru přivádět k výbuchu mikrogramová množství paliva a dělat to s frekvencí 1-100 Hz. Na této - zatím se zdá že jednodušší - možnosti (naštěstí) pracuje množství soukromníků - kteří zkoušejí různé principy od odpalovaní laserem, iontovým urychlovačem, až po exotické principy odpalování termojaderné reakce rázovou vlnou vzniklou hydraulicky (!) nebo z elektrického výboje.

V každém případě - stát z jehož území sjede první cisterna methanolu vyrobená "termojadernou syntézou" si rovnou může jet do Washingtonu D.C. pro žezlo světového civilizačního vůdce a lidi kolem takové firmy rovnou můžou na stěně dělat místo pro Nobelovu cenu. To je patrně také důvod, proč tyhle věci nejdou tak rychle jak by odpovídalo jejich významu.

My ostatní si pak můžeme oddechnout, protože to bude znamenat, že moderní civilizace je zachráněna. Pokud k tomu nedojde včas - doporučuju ( naprosto vážně !! ) shlédnout sovětskou sci-fi Kin-Dza-Dza - jako návod k přežití v "budoucích poměrech", které by byly pouhým lineárním pokračováním dnešních poměrů, bez rozvoje "nebezpečných technologií".

Poznámka při druhém čtení - asi bychom měli být vděční třem osobám - Werneru Heisenbergovi, Adolfu Hitlerovi a Albertu Einsteinovi. První byl dosti geniální, druhý byl dosti šílený a třetí měl dostatečnou autoritu, aby přesvědčil Američany, že první dva mají na to, postavit během II. světové války německou atomovou bombu. Američani pak ve strachu přechodně umlčeli všechny své lobby a zapracovali na skutečné atomové bombě (a tím nepřímo na uranové energetice) takovou rychlostí, že výsledky se dostavily v reálném čase a ne jako dneska - za 20 let od doby před 50 lety.

O biologické postatě věcí.

16. prosince 2014 v 5:31 | Petr
Aby člověk mohl recyklovat zbyty, které už jiné domácí zířectvo nežere - domestikoval prase, které sežere všechno a přemění - to všechno - ve vepřové maso, které není nejzdravější potravinou, ale vysvětlujte to hladovému venkovanovi v roce 600 našeho letopočtu. Dnes však žijeme v podivuhodném světě, kdy - býložravé krávy - žerou krmivo ze sušených rozemletých ovcí - proto problémy s "nemocí šílených krav" a pod vlivem "nemoci šílených krav" mají prasata utrum, protože Evropská unie "z hygienických důvodů" krmení zbytky z lidského stravování zakázala. Tím se prase dostalo z pozice "konečného likvidátora" biologického odpadu do pozice zvířete, které svými potravními nároky - na trhu zemědělských plodin - konkuruje hladovějícím lidem z chudých částí rozvojového světa ?!?!

Tím se dostáváme ke zvláštnímu problému moderní doby a to je naprosté nepochopení biologické podstaty věcí. Svět dnes řídí absovlenti škol typu école nationale de administration publique, kteří jsou většinou dětičky z bohatých rodin, kteří asi měli zvířátka zakázaná kvůli alergii a tak vrcholem zoologie u nich je, psík v kabelce Paris Hilton. Jinak si totiž nelze vysvětlit - nejenom nepochopení biologické podstaty zvířat, ale ani nepochopení biologické podstaty "zvířecích prvků" v lidském chování.

Tedy babičky říkaly - koně štěkat a psa lítat nenaučíš - 90 nebo možná 99% vlastností zvířat i lidí je dáno geneticky, hluboce zafixováno, vtloukáno od hříbátka a tak. Navíc vlastnosti a chování zvířat i lidí je hustě protkáno různými atavismy, které někdy jsou užitečné, někdy neškodně komické, a někdy lehce škodlivé v každém případě však prakticky neodstranitelné.

Chcete příklad. Představte si, že mi hrábne a začnu psa trestat za vrtění ocasen, nebo zvedání nožky ? Přestane ? Nebo se nějak podivně povahově zdeformuje a se strachem z pánečka bude pokračovat dále '?

Přesně stejné je to i s lidmi - jak dlouho se civilizace snaží z lidí vytlouct jejich "atavismy" ? Které náboženství nebojuje tisíce let s homosexualitou ? Jaké jsou výsledky ? Který levicový -ismus nebojuje se "špatnými vlastnostmi člověka" jako jsou "konzervativismus" nebo dokonce "rasismus".

Mimochodem na téma konzervativismu vždy uvádím rozkošný historický příklad kdy Josef II. projíždí Rakouskou monarchii a na místě nechává popravovat ( české ) sedláky, kteří tvrdošíjně odmítají zasadit brambory "protože to nedělal jejich otec". Jaký je tedy biologický smysl konzervativismu. Jaký význam má "nic neměnit" ve světě kde se (zdánlivě) mění všechno. Třeba je to tak, že člověk jako druh existuje už minimálně 30 000 let a přežil všechno možné - to je dostatečně dlouhá doba, aby se do našich genů zapsal princip "dělej to samé, co tvůj otec a přežiješ jako on".

Jaká je biologická podstata rasismu ? Viděli jste prvních 20 minut Vesmírné odysey 2001 nebo četli knihy Eduadra Štorcha o lidech doby kamenné ? Co bylo základem přežití ? "Na cizí tlupu ceníme zuby, vrčíme a vrháme na ni kameny !" Nejsem si jist, jestli už smečkově žijící dinosauři - nepožírali kolegy z jiné smečky....

Takže máme miliony let fixované - v minulosti 100% biologicky účinné chování, které se dneska stává atavismem - co s ním udělají absolventí école de administration publique ? Zakážou jej zákonem, zakážou o něm diskutovat, zakážou byť i jen pomyslet na jeho existenci a na jeho (možná už neexistující) biologickou oprávněnost. Politicky korektní Americké televizní stanice mají problém už i s výrokem "černoši zvítězili v atletice", protože od tohoto výroku se v hlavách zbožných Američanů odvíjí myšlenka - "co jim Bůh sebral, když jim dal tak rychlé nohy ?"

Takže lidské atavismy neexistují, jsou zakázány zákonem - tudíž nelze prodiskutovat ani do jaké míry jsou oprávněné ještě dneska a už vůbec s nimi nelze rozumně pracovat - asi jako kdybych se opravdu zcvoknul, a začal Maxíka mlátit za vrtění ocasem. Vrozený pesimismus mi však opět přináší na mysl myšlenku že "duní neklid v jícnu temně a výbuch zazní naposled" a čím méně se o "biologické podstatě špatných vlastností" diskutuje teď - tím to "v době výbuchu" bude větší rachot !!

Elektrokola na prochlastaném východě

9. prosince 2014 v 5:38 | Petr
Pacienti s boreliózou to neradi slyší, ale když je v ambulanci málo času a je třeba vysvětlit průběh neléčené borreliózy opravdu rychle - mám na to standardní větu, která zní takhle: "Bakterie, která působí Syfilis (Treponema pallidum) a bakterie, která způsobuje Boreilózu (Borrelia burgdorferi) jsou jako sestřenice - způsob nákazy je radikálně jiný, ale potom je průběh onemocnění velice podobný. Má tři stadia Kožní, kloubní a mozkové....."

Když teda chcete vidět mozkové stádium syfilisu v celé své kráse - doporučuju shlédnout film Juraje Herze "Petrolejové lampy". Tam to uvidíte s celou parádou v podání Petra Čepka - je to sice hrané, ale zahrané lépe než realita. Syfilitici ve třetím stadiu mají "tabickou disociaci čití". Neboli syfilis zničí zadní míšní provazce a milý nakažený cítí každý dotek, ale necítí vibrace a co je průser - nemá zpětnou vazbu ze svalů šlach a kloubních pouzder - ergo bez zrakové zpětné vazby netuší v jaké poloze má nohy - tedy takový syfilitik když zavře oči začne vrávorat - jakoby nohy byly cizí - a v době před zavedením veřejného osvětlení bylo známo, že tito lidé nejsou schopni chodit v noci.

Díky nedostatečné zpětné vazbě postižený neví jakou silou končetiny zvedat a proto komicky vykopává - proto se ve zmíněném filmu Čepkově postavě říkalo "skákající husar". Jistě teď čekáte, že prohlásím, že zde na prochlastaném východě hromadně řádí syfilis a proto tu máme "skákajících husarů" mraky. To že pozorovatel s minimem zkušeností vidí zde u nás "skákající husary" minimálně 5x denně - je kupodivu pravda, ale syfilis u nás neřádí nijak více než v jiných zanedbaných regionech - jako je třeba severozápad kolem Ústí nad Labem. Zato u nás řádí chlast a to tak, že velmi. Takže pokud chlastáte první ligu - vaše tělo spotřebuje všechny vítamíny skupiny B na odbourávání alkoholu - proto nezbyde dostatek na metabolismus cukrů na kterém životně závisí nervová tkáň. Z tohoto nedostatku pak vznikne "alkoholická polyneuropatie" - porucha nervového přenosu - z chlastu - a její příznak "tabická disociace čití" - a jsme doma - JASNÉ ?


Vůbec bych si to neuvědomil, ale když se teď - se psem - pohybuju často venku - všiml jsem si pozoruhodného jevu. Člověk by čekal, že zdravý - trénující - cyklista nebude mít kolo s pomocným elektrickým motorkem - dokonce by čekal, že převaha "elektrocyklistů" budou důchodci a vůbec lidi v pochybné kondici. U nás na prochlastaném východě však většina "elektrocyklistů" jsou alkoholici. Stačí jet o víkendu do hypermarketu, nebo se pohybovat kdekoliv v místě vyšší koncentrace lídí a uvidíte typické vyhublé borce s jaterními skvrnami na ksichtu jak pádí na elektrokole městem. Dokonce to má i svou logiku - za chlast na kole přijdete o řídičák, ale co pokud jste řidičák (i auto) už dávno prochlastali ?

Sám elektrokolo nevlastním, ale minimálně nekteré modely nepochybně odvozují svoji rychlost od šlapání na pedály, protože k tomuto článku mě vyprovokoval alkoholik na elektrokole, který se za zmateného (ale sprostého blábolení) v neuvěřitelném nečase hnal Místkem. Měl tak výraznou tabickou disociaci čití, že mu nohy vyskakovaly i z pedálů kola (musel se dívat na cestu ne na nohy) a ubohý motor za slyšitelného pohvizdávání regulátoru otáček cukal bickylem chvíli tam a chvíli zpět......

Nebudu poznamenávat další fenomeny - alkoholik na elektrokole je odvážný jako tygr - takže třeba přejíždět některý most z Frýdku do Místku je opravdu umění ve vyhýbání se roztřesenému jednostopému vehiklu, V každém případě ale - jsem na tom lépe než paní Kubáčová - která ve městě všechny rozřesené trosky ihned poznává, neb - ten u nic ležel s deliriem (absťák z nedostaku chlastu) - ten u nich ležel s otravou (alkoholem) - ten u nich ležel pro nezvládnutelné křeče nohou (další příznak alkoholické neuropatie) - prostě veselá současnost v "rázovitém regionu".....

Absolutně nejlepší neexistující školka.

25. listopadu 2014 v 5:52 | Petr
Dovolím si odcitovat z poetické tvorby svého bývalého spolužáka :

Ve svém hradě z papíru
shořel rytíř pro víru,
že má svůj hrad z kamene,
myslel jó a ono ne.

Takže vracíme se do reality - pokud jste internista - mimo nóbl špitály v krajských městech - každý týden zažíváte několikrát hospitalisaci tzv. "sociálně zanedbaného seniora". To je chudák (nebo chudačka), který "je ležák" - tedy se neudrží na nohou a navíc má tu smůlu, že je chudý a má chudé příbuzenstvo.

Jak takový pacient vypadá ? Obvykle je to naprosto vyhublý, nepohyblivý, ztuhlý skrčenec - pokousaný hmyzem typu blech a štěnic, který má tzv. "flekční kontraktury" - to jest klouby svaly a šlachy - z nedostatku pohybu - přirostly a ztuhly v poloze ve které tento člověk nejčastěji leží - často je tento člověk "odlitkem křesla" nebo postele. Velice často má tento člověk proleženiny alias dekubity - tedy neustálým nehybným ležením na zadku - patách - bocích - "maso" - kůže svaly a šlachy - uhnijí a na dně obrovské - smradlavé - rány trčí holá kost.

Dekubit

Máte pocit, že mi hrabe z příliš dlouhého sledování zombie filmů ? Máte někoho ve zdravotnictví ? Zeptejte se !
Osud takových chudáků je většinou velmi tristní - ve špitále zaměřeném na "aktuní péčí" de facto není pro takového člověka místo protože co chcete za pár dní vyléčit, tam kde chybí měsíce a léta prostého, základního ošetřovatelství typu nakrmit, napojit, umýt, 6x denně otočit z levoboku na záda a odtud na pravobok a zpět a trochu s ním cvičit, aby klouby neztuhly ?

Proč ve státě, kde je 700 000 nezaměstnaných a 10 miliard se rozkrade jen ze zdravotnictví - není hustá síť sociálních zařízení která se starají o tyto seniory, tím šetří náklady akutní medicíně a navíc zaměstnají lidi - často v místech jako jsou Jeseníky, kde nic jiného v době globalizace ani nelze ekonomicky provozovat ?

Ano tušíte jistě správně - je známo, že největší příčinou komplikací je státní správa - zde tomu není jinak. Současný zdravotně - sociální systém je obludný špagetovitý propletenec politických a ekonomických kompromisů, kde se "smysl vytratil v průběhu jednání", nesystematických předpisů, přílepků k nim, přílepků k přílepkům, globálních zlodějin, lokálních zlodějin, různých iracionálních zvyklostí - "jak si to přál pan bývalý zdravotní rada" atd.

V nemocnici je hospitalisace časově omezená, tak se pacient přesune do LDN (léčebny dlouhodobě nemocných) - tu platí zdravotní pojišťovny - proto pobyty v ní drakonicky časově omezují - 6 týdnů a dost !!! Pak je pacienta třeba někam přesunout. Kam ? Třeba má štěstí a dojde ke "zhoršení stavu" - takže šup zpátky na týden do špitálu a pak zase na 6 týdnů do LDN. Nebo (bohužel) se špatná situace "seniora ležáka" nezhorší a pak je nutné jej přeložit někam do domova důchodců - jenomže pro domovy důchodců stále platí "škromachova lež" o tom, že v nich dlí pouze zdraví senioři (jsou vůbec takoví ?) - takže domov důchodců nedostane od zravotních pojišťoven proplaceno nic, co se týka zdravotní péče ani podání léků ani píchnutí injekce - nic - ergo to neudělá - čímž je zajištěno, že seniorovi se opravdu přihorší a nastane další kolo - špitál - LDN - Sociální ústav - domov důchodců - a tak dále a tak podobně - sanity jezdí sem a tam - náklady vesele cinkají, "aby se ušetřilo" - jistě si dovedete tyto bludné cykly živě představit....

Jelikož sociální zařízení nesmí poskytnout ani náznak zdravotní péče a zdravotnická zařízení se (neúspěšně) snaží předstírat, že důvody hospitalisace nejsou sociální - stav mnoha seniorů se putováním sem a tam prudce zhoršuje. I tu nastoupí náš laskavý stát - a vymýšlí - směrnice - normativy - instrukce - a to tak přísné, že v dnešní době prakticky nelze domovy důchodců - nebo vznosnější "penziony pro důchodce" vůbec finančně udržet. Pokud máte nějakou nemovitost a máte srdce - můžete provozovat penzion ilegálně - nebo zkrachovat.

Pokud totiž chcete provozovat domov pro seniory legálně - musíte "žádat o licenci" a tím se stanete obětí (krmivem) pro úředního šimla, který vás 100% sežere. Pokud totiž požádáte o licenci dojde k vám během 52 týdnů v roce asi tak 104 kontrol z hygieny, stavební úřad, požárníci, zdravotní pojišťovny, dokonce finančák, a zemědělská a potravinářská inspekce a spousta daších, kteří budou na molekulární úrovni kontrolovat každý sebemenší aspekt hygieny a bezpečnosti - protože u nás přece nejsou tisíce seniorů, mimo jakoukoliv kontrolu, po kterých doma shora lezou štěnice a zespoda jim zadek - spolu se stolicí a močí - prosakuje lůžkem !!!

Senior

Takže je ještě druhá možnost - nejste altruista - a provozujete ilegálně - "prasečák na dědky" - pak o vás státní správa "oficiálně" neví - zabavíte důchody - a máte klid - horší než bez pomoci doma to stejně nebude. Konec konců jsme v česku, kde se poctiví musí trestat, aby se to odnaučili a o lumpech se "oficiálně neví". Paradoxní je, že současné "předpisy" jsou natolik vyčerpávající - fyzicky i finančně, že i mnohé oficiální a veřejnými penězi dotované domovy důchodců jsou "prasečáky na dědky" - a kupodivu je taky navštěvuje 104 kontrol ročně a kupodivu nikdo nemá tendenci je trestat nebo zrušit ??

Ptáte se proč se v nadpise píše o školkách ? Děti a jejich rodiče jsou totiž stejně slabý článek řetezu. Taky je třeba je trestat, za to, že nemají mafiánské choutky. Provozovat školku je totiž stejně složité jako provozovat domov důchodců. Dokonce je to tak složité že slovní spojení "mateřská škola" je v současnoti tabu a legislativa je plná zmínek a sporů o "dětské skupiny" a "lesní školky". Chcete příklad - děcka, která spolu ve školce žijí v jedné mistnosti dotýkají se a kašlou na sebe zcela volně musí mít "ručníčky visící odděleně" - aby nedošlo k "přenosu nákazy" - to znamená probourat, vybourat a přestavět všechny umyvárny ve všech školkách - to znamená že řada školek zavře - a pradoxně i ty státem podporované, které se pokouší z cigánských děcek udělat lidi.

Jak se mohlo lidstvo dožít roku 2014, když se ručníčky ve školkách dotýkaly ? Opravdu nevím !!
Na závěr ještě poznámka k tomu, co se stane, když seniora prorůstajícího postelí přesunete do ilegálního domova důchodců ? Stát - pokud na to přijde - zabaví takovém seniorovi všechny dávky, které bral z titulu své bezmocnosti a špatného zdravotního stavu. Tak na tebe, když nechceš zahnívat doma - lumpe !!!

Optimistickým pohledem viděno - budeme brzy mít předpisy zajišťující domovy seniorů a školky - lepší než v luxusních resortech Ameriky, Švýcarska nebo Skandinávie. Sice právě proto žádné školky ani domovy důchodců nebudou existovat - ale to je nepatrný problém, který nesojí ani za zmínku na poradě podšéfů pražského ministerstva.

Poznámka při druhém čtení - stejný princip je v česku naprosto univerzální - platí bez výjímky i pro stravování, drobnou potravinářskou a cukrářskou výrobu, většinu řemesel a dalších drobných živností. Ale buďme v klidu - budoucí premiér Andrej Babiš - si naprivatizoval mnoho miliard - proto určitě ví, kde každoročně sehnat ještě 10 x tolik - na sociální dávky pro lidi, kteří by se mohli uživit a jiným tím pomoci, ale kvůli státní buzeraci do toho nejdou.

Pohádka tisíce a jedné zhovadilosti.

18. listopadu 2014 v 5:55 | Petr
28 října 1918 vtrhl dav na Starosměstské náměstí v Praze a pod vedením anarchisty Franty Sauera lany omotal a strhl mariánský sloup, který byl považován za symbol katolicko - habsburské - zkostnatělé říše - Rakouska Uherska, která tímto padla a začala první republika.

První republika fakticky skončila nástupem - slabocha Edvarda Beneše na prezidetské křeslo - formálně skočila příjezdem Wermachtu 15 března 1939, ale v dějepise se nejčasteji dočtete, že opravdový konec byl podpis Mnichovské dohody 30 září 1938. Je to jedno, protože je nepochybné, že po habsburské monarchii s C.K. železnicí, C.K. úřady a C.K. policejními konfidenty nastalo 20 let demokracie, o které ani já - skeptik - a přes všechny průsery, které jsou známé - nemám problém uvažovat jako o demokracii.

Po 30 září 1938 začalo 60 let temna, kdy se střídal jeden průserový režim za druhým - a to včetně - "zpazgřené demokracie" 1945 - 1948 a "normalizace" 1968-1989 pod vedením soudruhů na tancích.

Pak se opět země otřásla a 17 listopadu 1989 - to jest od včerejška před 25 lety vypadl z konstrukce bolševické "monarchie" nějaký důležitý kamínek a celá stavba se začala hroutit - ve směru "demogratizace" společnosti. Jestli jsme i nyní dosáhli demokracie - mám pochybnosti - a doufám, že dokážu, že to není jenom tím, že současnou dobu si pamatuju jasně a ostře.

Samozřejmě je třeba smést ze stolu formalistický pohled - za 500 příspěvků svého blogu jsem nebyl zavřen - takže patrně máme svobodu slova a volby se konají pravidelně a často. Vtip je v tom, že i v Afgánistánu, nebo v Rusku si můžete žvanit, co chcete a volby se tam konají stejně často - ale je to demokracie ? Je tedy na čase probrat rozdíly mezi lety 1918 - 1938 lety 1945-1948 a 1989 - 2014. Nečiním si naprosto nárok na pravdivost, úplnost nebo správnost čehokoliv.

Pozoruhodný je zejména rozdíl mezi "první republikou" 1918-1938. Druhou republikou 1938-1939 a "republikou 1945-1948" protože všechna tato období stále byla - formálně - demokracie. A přitom stále jsou tak daleko, že nejsem zatížen osobními vzpomínkami, nebo vzpomínkami kohokoliv z rodiny.


Tedy do roku 1918 vstupovala česká společnost vycepovaná Rakouským byrokratickým systémem, vytrénovaná konfidenty a zejména vybavená Rakouským - nezpochybnitelným právním a soudním systémem. Tehdejší elity - aby byly toho jména hodny - musely držet vysoký standard - být stejně vzdělaní a stejně - nebo více morálně na výši jako elity Rakouské a tím pádem jako elity celé Evropy a potažno celého civilizovaného západu.

Do roku 1938 vstupovalo česko psychicky oslabené 20 lety politikaření. Velikáni národa od Palackého po Masaryka byli mrtví - až se vkrádá temná myšlenka zdali pro postavení "vůdce národa" nestačilo na podzim 1938 jenom "být méně šílený než Hitler a Stalin".

Pak nastala skutečná destrukce společnosti - historie Protektorátu Čechy a Morava je pokryta spoustou nánosů lží a malování minulosti různými barvami, proto doporučuji přečíst Paměti Václava Černého II. díl 1939-1945. Tam se opravdu dočtete pozoruhodné věci - na jaře 1945 byla Rudá armáda už za Košicemi, ale na Pražské Gestapo chodilo tolik udání, že Gestapo naprosto nevyříditelným množstvím korespondence topilo místo dřeva. To bratři češi chtěli ještě "rychle udat soudeda - dokud to ještě jde" ....

Takže se pak není čemu divit, že léta 1945 - 1948 vypadala tak jak vypadala - právní systém z Rakouska formálně ještě fungoval, ale k postavení "elity národa" už stačilo jenom bít se v prsa "jaký jsem to byl bojovník proti Hitlerovi" a taky štěstí, aby nepřežili svědci opaku - viz Julius Fučík a jeho hrdinství / udavačství - mimochodem pěkně rozebrané ve stejném díle Pamětí Václava Černého.

Periodu po roce 1948 lze hodnotit anglickým ekonomickým termínem "race to the bottom" tedy "závod ke dnu" - bludný kruh, kdy "elity" jsou svině, a proto se bojí kohokoliv sebeméně lepšího než jsou sami, proto si vybírají podřízené a budoucí nástupce hoší než jsou sami - což se do nekonečna opakuje - vepřové hlavy zvedají ode dna další ještě-vepřovější hlavy. Je pozoruhodné, že pozdní komunismus měl tři druhy elit - politické vepřové hlavy. Pak formální elity tradiční - vzdělance a vědce - dobře "politicky prověřené" a neškodně zavřené za zdmi výzkumných ústavů. Kdepak pracovali před rokem 1989 Vašek a Miloš ? V Prognostickém ústavu založeném Ústředním výborem KSČ ? Co bylo třeba pro takovou práci ? Být agentem KGB ? Asi ano protože na své tajné poslání - sovětských agentů - hoši dodnes nejsou schopni zapomenout ! Třetí druh elit byly elity reálné - nebo realistické - zelináři, řezníci, pumpaři, vexláci - v každém případě abych se stal elitou - bylo nutné intelektuálně předčít Jakeše a Bilaka - což bylo více než snadné.


Tedy kamínek v listopadu 1989 vypadl a co jsme si odnesli "z minulosti do budoucnosti" ? Rakouský promyšlený, vymahatelný a spravedlivý právní řád ? Univerzitní profesory vzdělané na Sorbonně ? Německy mluvící Židovské podnikatele ? Nebo "politicky prověřené" technokraty, kterým peníze nesmrdí jako je Klaus a pak "realistické elity" jako je zelinář JUDr. Rittig a číšník Janoušek ? Tito rozhodně nejsou sami - znám členy ODS - podnikatele - svazáky - vexláky - konfidenty STB - vše v jedné osobě. Krom přerušení kontinuity právního státu - zdědili jsme po komunismu i totální přerušení kontinuity "nepsaných pravidel". Společenský étos se nám poněkud rozpadl od Masarykovského "nebát se a nekrást" jsme došli k současnému a trochu strašidelnému "všechno je dovoleno", protože to je známka toho, že máme "svobodu".

V konstrukci komunisitické společnsti jste rozeznali - toto je ideologická vsuvka, kterou tam chtějí mít vepřové hlavy - a toto je racionální jádro aby společnost fungovala. Dneska žijeme v době vlády technokratů a "neideologické politiky" Babišovského typu, což znamená, že dnes už nejde rozeznat, co je racio a co je předpis umožňující drobné přikrádání, protože díky neideologické podstatě politiky je nutno ve zdroj drobného, nebo velkého přikrádání přeměnit zcela vše. K tomu vemte stav Evropy a jejích elit - ve stylu : "hlavně neurážejte Pařížské Alžířany, připomínkami, že by bylo dobré umět číst"..... K tomu přičtěte politickou korektnost, krerá brání říci i "obloha je modrá" a máte explozivní mix současnosti jako vyšitý.

Srovnávat proto období před II světovou válkou a dnešek - nelze. Když dobře - jsme společnost opět na konci doby temna - jako když jsme se s Cyrilem a Metodějem učili číst, nebo po 30 leté válce a rekatolizaci - začátkem 18 století učili znovu česky.....

V každém případě jsme společnost východní - kmenová - s oligarchy typu Babiše, Kellnera, Bakaly, a dalších, kteří se od oligarchů azbukového typu líší v jediném detailu - zatím nemusí nasranou společnost (a ostatní oligarchy) zastrašovat soukromými armádami potetovanců s kalašnikovy - což jistě přijde, až se zjistí že současný "nepolitický boj proti korupci" vedl jenom k dalšímu kolu rozkrádání do jiných kapes. Co však můžeme čekat od společnosti, kde 40 let platilo "kdo nekrade okrádá rodinu" a dnešní směr vývoje určují "elity" ve spektru od Miloše Zemana po Martina C. Putnu.

Poznámka při druhém čtení - viděl jsem projev nejlepšího biochemika v české republice v Praze na Albertově - a to jsem se opravdu poučil, že jako - svazák - komunista - profesionální kariérista - byl zároveň studentský revolucionář. Následoval blábolivý projev značně se kymácejícího Zemana - s rajčaty a vejci ve vzduchu. Celé toto absurdní divadlo značně pozvedlo moji náladu. Každý národ má osud, který si vybojuje - nic více - nic méně.....

Volte opravdu velkou koalici !

7. října 2014 v 5:53 | Petr
Havířov postavili komunisti v roce 1950, Karviná vznikla sloučením dědin v roce 1949. Ostrava před rokem 1848 měla podobobu 33 samostatných drobných vesnic. Takže proti tomu Frýdek ( založen 1305 ) a Místek ( založen 1267 ) jsou opravdu staroslavná historická města. To bohužel neznamená, že by místní radní byli moudří a zkušení. Petr Bezruč pracoval v letech 1891-1893 v Místku na poště a stavem a "mentalitou" města - upadl do takové deprese, že vydal jedinou básnickou sbírku "Slezské písně" (nebo ji možná ukradl učiteli z Bruzovic Ondřeji Petrovi ). Neblahé zacházení s městem se tak táhne historií od CK Rakouska, přes protektorát, po bolševika, po dnešek.

Když bolševici ovládli v únoru 1948 republiku, začali se, podle vzoru zaostalého hospodářství za Uralem, opájet uhelno-ocelovou onanií. V případě celé severní Moravy měli dostatek prostoru v podobně narychlo vzniklých měst bez historické hodnoty, kde si mohli stavět a bourat, co srdce ráčí. Mezi nimi Frýdek-Místek - historické městno z přelomu 13/14 stolení. S tím se bolševik vyrovnal po svém - od 60. let začal mohutnou "rekonstrukci" která spočívala v tom, že "silníční průtahy" šly městem tak, že nová silnice vždy "shodou okolností" vedla středem měšťanských čtvrtí, aby bylo nutno zbořit maximum historických domů. Naše rodina takhle přišla o několik domů, ale vem to čert, jenom teď některá místa ve městě vypadají dosti divně - mnoha místy jdou souběžně dvě silnice (stará a nová) 10 metrů od sebe a mezi nimi křoviska s divokými skládkami a hnízdišti bezdomovců.


Čistě jenom pro představu - jak se jedinou silnicí dá zprznit město - zde je mapka Frýdku, kde jsou červeně zaznamenány původní ulice, které tam "už nejsou", protože místo nich je ulice "Revoluční" (jak jinak).Bolševik díky "silniční rekonstrukci" získal obrovské prostotory, které naplnil paneláky, což se stalo i jinde v republice. Pozoruhodný je však svérázný "místní vkus", který se projevuje na každém kroku - třeba sochou "vykopnutého zákazníka". Aby katolíkům předvedl, kdo je tady pánem - umístil před místní obchodňák a zároveň před kostel sochu "atleta". Problém je v tom že sochař chtěl za "atleta" moc peněz, takže komunisti nenechali dodělat "kozu" - přes kterou měl skákat. Aby vysvětlili divnou polohu postavy - byla socha oficiálně nazvána "památník kosmonautů" jenomže "kosmonaut letí" rovnou ze dveří obchodu - a to se ještě nezmiňujeme že milému "vykopnutému" v zimě roste "TAM" (ano opravdu "TAM"....) rampouch, takže "za Jakeše a Bilaka" měly prodavačky dlouhé bidlo a rozkaz ráno rampouch urazit, aby nedocházelo k "narušování mravnosti mládeže".


Ne vždy se věci nepovedou - měli jsme pěkný zimní stadión, který byl velmi zvláštního geometrického tvaru a vyhrál několik architektonických soutěží.

Píšu "měli jsme", ale i to si vyžaduje podrobnější vysvětlení. Představte si že za bolševika - neumíte nic, ale jste lační peněz - co půjdete dělat - fárat na šachtu. Takhle se na prochlastaný východ dostali všichni ti dnešní nezaměstnaní chlastači. Problém je v tom, že krom nepatrné menšiny starousedlíků si ostatní přistěhovalci ze "slovenské chatrče na husákovo sídliště" nepamatují, jak město vypadalo a nemají s ním žádný soucit.

Co se tedy stane, pokud vás po pádu bolševika zvolí starostou ? Doprostřed "Malého náměstí" které existuje v nezměněném půdorysu od 13 stol. necháte (za patřičný úplatek) postavit kamenné trhovecké stánky..... Co si nedovolil nikdo od Přemysla Otakara II. si vy dovolíte, protože máte legitimaci KSČ / ODS / SOC-DEM primátorský řetěz, IQ tykve a "hornické učiliště" s "titulem z plzně".....

Naproti malého náměstí uprostřed Mísku stálo "autobusové nádraží" - to přesuneme do Frýdku k řece - "doprostřed ničeho" - protože ty veliké buřinou zarostlé pozemky kolem "vlastní kamarádíčci". Zato "nové nádraží" je tak malé, že jej autobusy bez couvnutí nemohou ani projet....

Pak prodáte zmíněný zimní stadión za pakatel soukromníkovi, který "svatostvatě slíbí", že jej bude udržovat - za 10 let musíte ruinu koupit zpátky - ne už "zadara" ale za nezanedbatelné destíky miliónů.


Pak vám chybí 100 000 korun na barvu a šmirgl-papír na spravení altánu v parku - co uděláte ? Vypíšete "projekt EU" a místo nikoho neurážejícího, až pěkného altánu ve stylu ART DECO necháte za 7 miliónů ( !!! ) postavit objekt, který pro nedostatek vhodných slov k popisu, místní nazývají "vložka s křidélky".

Mezitím vám zpět koupený zimní stadión začne padat na hlavu. Rekostrukce by stála 15 miliónů (tedy jenom jako dvě "vložky s křidélky"). Co uděláte ? Poučení ziskem z "vložky" - necháte stadion strhnout a místo něj necháte developera postavit shopping park. Byl jsem se na staveništi podívat. Po stadionu zbyl pozemek tvaru nepravidelného mnohoúhelníka na kterém stojí plechová bouda ( hala ? hangár ?? ) obrovských rozměrů - bez jakékoliv formy a tvaru zcela vyplňjícící nepravidelný pozemek - bez jediného stromečku bez jediné travičky s nezakrytým potrubím vzadu, kam "není vidět" - asi "aby se ušetřilo", když se předtím muselo tolik podplácet.A nakonec, aby byla spravedlnost - nepoužívanou historickou textilní fabriku z 19 století nenecháte rekostruovat na knihovnu, kavárničky a luxusní byty. Tak by to udělali v Londýně, Paříži, nebo Berlíně - blázníte - my jsme ve Frýdku - necháte ji zbořit, a místo ní, "ten kdo dá nejvíce", postaví nějaký sádrokartonový hybrid.....

OK takže to by byla abstraktní architektura, ale kromě ní je ještě konkrétní život - nynější radnice na město opravdu z vysoka sere - kamkoliv jdete je divoká skládka. Městská policie honí babky se psem, ale "bezdomoveckých kolonií" v každém hustším křovisku - si nevšímá. Psa jsem pustil vyčůrat do nevinně vypadajícího křoví u Frýdeckého zámku - vyletěl s ječením a zlitý červeným krabicovým vínem ....

Středem města vede pod komunisty postavenými cestami "křížový podchod" - kdysi byl v rámci "konunistické estetiky" docela udržovaný - hliníkové stropní panely, travertinové obklady - dnes - hliník rozkradli zlodějí kovů - spirálovíté sjezdy pro kočárky jsou posrané od bezdomovců a celý podchod je posprejovaný grafiti až hrůza - aby tahle trapnost tak nebila do očí - člověka škokují v podchodu cedulky - že : Expozici "streetartu" podpořil magistrát ?!?!? Hrůza, ale alespoň je důkaz, že se současný magistrát průkazně a písemně přihlásil k podpoře vandalismu a kriminálních aktivit !!!

Pole kolem města rozprodáme na sádrokartonovou "vilovou výstavbu" - nikdo ovšem nepočítá, že každý "majitel vily" má 2 garáže, což znamená, že má 3 auta, takže prašná polňačka, kde 2x ročně projel traktor se stává životu nebezpečnou "autostrádou".

Za peníze EU - postavíme "školky pro hendikepované děti" - zní to hezky - stavět za 40 mega školku pro 20 dětí, která je třetí "speciální" ve městě a proto bude poloprázdná (druhou poloprázdnou máme rovnou pod okny), ale kam dají lidi své "zdravé" děti, aby mohli do práce - vydělávat městu na daně - nikdo neví ? Postavit školku pro zdravé totiž za prachy EU nelze - tudíž by město muselo stavět za své - takže nic.....

Ve městě je bordel nezřízený. Pozemky zarostlé bodláčím - neposekané. Parky - hrůza mluvit - opět se dostáváme tam, kde už jsme byli před rokem 2000. Chceš si sednout na lavičku : Dones si kýbl, rýžák a poblitou lavičku si nejprve umyj !! Nezapomeň ovšem pevné boty, protože kolem jsou metráky rozbitých flašek..... A to všechno ve městě, které má vlastní městskou policii, kamerový systém, vlastní podnik "technických služeb" a 12 000 potencilálních brigádníků na pracáku !!!

A kdyby náhodou, i přes veškeré kradení, zbyly nějaké peníze - co s nimi ? Rozházet ! Třeba na " MHD zdarma" - hezké "pastelkovné", které má "odlehčít provozu ve městě" - chachá v životě jsem v autobuse neviděl nikoho sebeméně vypadajícího jako - "řidič toho času v MHD" - hlavně že prachy cinkají a voliči "hodí ten správný volební lístek"....

Takže nezapomeňte volit dosavadní "opravdu velkou koalici" KSČM+ČSSD+ODS, aby špína korupce a bordel mohly nerušeně pokračovat, nebo ODS raději nevolte - stejně už se z ní zloději rozlízají do ANO a TOP09 - tak volte radeji ty.

Poznámka při druhém čtení - tento článek jsem psal po kontroverzi, kdy mě bezdomovci sprostě vyháněli z plácku za 5. základní školou, kde jsem učil psa aportovat - neb "tam teď chlastají oni". Když jsem nasraně bušil do počítače - přišla paní Kubáčová a po čtení přes rameno - nařídila mi doplnit 2 další body, které jsem ani nechtěl zmiňovat, protože spadají do kategorie - "do mrtvol se nekope".
  1. Loňského roku jsme měli ve F-M pozoruhodnou příhodu, kdy polovinu městské rady zavřela policie do vyšetřovací vazby. Druhá polovina včetně starosty se pak pro "nervové zhroucení" nechala zavřít do psychiatrické léčebny. Jestli se opravdu zhroutili z představy možností budoucího vývoje, nebo to byl šikovný způsob jak vyměnit "horší mříže" za "lepší mříže" nevím.
  2. Drazí čtenářové prý nemají zapomenout, že týden před komunálními volbami se i "tráva natírá na zeleno" a místo toho si mají vzpomenout na červen a červenec, kdy městem profukovalo podzimní listí - bohužel ovšem z minulého podzimu ....

Cyklistou na prochlastaném východě

2. září 2014 v 5:43 | Petr
Ubohá existence - konfident STB a písničkář - Jarek Nohavica opakovaně zdůrazňuje, že Ostravsko je "region razovity" a vskutku je - téměř v každém ohledu. Po studiích v Brně jsem i ve svém rodném kraji byl občas šokován když se klátící existence vyšlá z hospody nebyla schopna trefit klíčkem do zámku auta a jiné podobné historky, jejichž část si můžete přečíst zde na blogu. Dnes už naštěstí má většina aut dálkové zamykání a navíc místo autem, nebo autobusem jezdím vždy do dubna do října do práce na kole.

Jaké jsou ideální podmínky pro dojíždění na kole do práce ? Ráno při cestě do Ostravy hlavně světlo a teplota 17 st. Při cestě z Ostravy zpátky do Frydku je ideální olověně šedá obloha pokrytá dramaticky nízkou oblačností - občasné blesky (blýskající v dáli) a občasná kapka, která kapne na zem (ale ne tak, aby byly cesty mokré).

Proč to ? Tedy ráno je dobré aby bylo světlo, protože na celé trase Frydek - Ostrava máme tento cyklus : Přijdou vedra a zmizí litinová víka od kanalizace. Pak pár týdnů zejí v silnici díry - pak se na dírách objeví elegantní plastové mříže. Pak příjdou zimní plískanice a mrazy - plastové mřížoví popraská a zjara opět pár týdnů zejí díry - než se na nich znovu objeví kovová víka, která zase zmizí s prvními vedry. Když je horko je totiž nutné dodržovat "pitný režim" a tento je taky nutné z něčeho financovat žejo !! Pokud je ráno tma - často ani ta nejlepší LED svítilna, na řídítkách vám spolehlivě neukáže jestli před vámi je kanál s mřížemi, s (černým) plastem, nebo díra jako do......

Druhý důvod, proč je ráno lepší jezdit za světla : i přes ekonomickou krizi je kolem cyklostezky spousta firem - pekárna, strojírny, válcovna plechu, výrobce ocelových konstrukcí a jeřábů, opravna kamiónů, celulózka, hutě, korejská montovna, hypermarket, sklady, slévárna, strojírna... Ještě blíže k cyklostezce je nepřeberně hospůdek a hospod takže fenomén - jedu "z hospody rovnou na šichtu" je populárnější než si v poklidných Čechách vůbec dovedete představit. Takže jedete relativně rychle a najednou vratce jedoucí chlap proti vám, bez zjevného důvodu, padne z kola jako podťatý a ještě se po celé šíři cyklostezky rozkutálejí "lahváče" .....

Návrat z Ostravy je ideální v době kdy "počasí straší" to jest vypadá, že je (bude) hrozně, ale ve skutečnosti je sucho a vlastně je dobře. Problémem odpoledního návratu z práce totiž jsou sportovci i "sportovci" všeho druhu. Příklady :
  • Podnikatelské riziko - po cyklostezce jede offroad "4X4 3,5 litrů turbo diesel" - vlevo i vpravo od něj je 10 cm místa - to pan zbohatlík celou svou existencí dává na odiv svou životní úroveň jejíž neoddělitelnou součástí je i hluboký respekt k právu a principům fair play - no vážně - když už dal "2 mega za bávo" tak proč by dával 70 halířů navíc za naftu, když po cyklostezce to má k rodinné vile o 300 metrů blíže ne?
  • Dušný důchodce - jede na nejlehčí převod rychlostí pěšího chodce - nebo méně a napříč přes řídítka má francouzské berle, při předjíždění nevíte jestli se máte bát berlí, nebo toho jak už kolem rtů promodrává..... Časté bývají i dámy s velikým košem plným nějakého rostlinstva a motykou, která nepříjemně trčí do cesty.
  • Rodinný výlet - vpředu holčička stáří 3 roky - poprvé na dětském kole - za ní v kočáru její roční, ještě nechodící, sourozenec. Kočár tlačí matka - těhotná - poprvé v životě "na inlajnech" zoufale se drží madla kočáru, který si jede kam chce. Celý peloton uzavírá otec na rozhrkaném kole "ze slevy v Kauflandu" s "třemi promilemi v žíle" - jak taky jinak, když je tak horko.....
  • Tréning na Tour - peloton zvíci 3-5 osob v jednotném trikotu - jejich karbonové speciály váží 2957, 2943, 2931, 2978 a 2965 gramů. Ověšené pulsometry, tachometry, měřiči frekvence a síly šlapání, GPS trackery a mořem dalších krabiček s funkcemi HCHKRDTN i BFLMPSVZ. Jedou klasickým průměrem "kterým se jezdí na Tour" to jest 36 km/hod, což je o 10 km/hod více než "dopravní situace" na cyklostesce snese. Jedou vedle sebe po celé šíři cyklostezky včetně "protisměru", bez ohledu na hromadný výskyt "dušných důchodců" i "rodinných výletů" a běda, kdo se jim postaví do cesty a zhorší tak frekvenci šlapání, pulsu i jízdní průměr....
  • Tréning na cross country - totéž ale s horskými koly - výhoda je v tom, že "traktorové pneumatiky" výrazně rachotí a tak je "peloton" z dálky slyšet....
  • Lov chlapa / hubnutí - "prostorově výrazná", zlatem ověšená, 19 letá platinová blondýna v růžové teplákovce na růžových bruslích - má rozpuštěné vlasy, aby bylo vidět že dala 5000 za jejich "prodloužení" - tudíž nemá žádné periferní zorné pole. Nic neslyší, neboť "tuc tuc ze sluchátek" z dálky plaší mně, ptáky i spárkatou zvěř. Teoreticky by něco málo mohla vidět směrem dopředu, ale to by se nesměla dívat do země - nebo spíše do idiot-founu, kde patrně "uploaduje na Facebook" své 456 "selfie".....
  • Zaklesnuté větve - "táta s mámou" nebo dvě kamarádky na inlajn bruslích - jedou a svou nestabilitu kompenzují tím, že se křečovitě drží jedna druhé, aby při případném pádu nebyly 2 ale rovnou 4 zlomená zápěstí...

Mezi všemi těmito lidmi si razí cestu nepatrná menšina bruslařů, kteří bruslit umí, a cyklistů mého typu, kteří průměrnou rychlostí 17 km/hod projeli "na těžko" střední, východní a jižní Evropu a teď mají jedinou ambici - dojet domů, bez zmrzačení sebe, nebo kohokoliv jiného.
Proto je lepší když z olověné oblohy občas kápne, protože všichni "účastníci odpoledního provozu" na cyklostezkách jsou výrazně meteosenzitivní a pokud není 21-24 stupňů 30-55% relativní vhlkosti, bezvětří a jasno - raději nevyjíždějí (díky Bohu). A vskutku, když to vypadá, že bude škaredě - potkám za celou hodinu jízdy domů jenom těch 5 lidí - co potkávám už 8 let a jinak je svatý klid....

Proč si tedy stěžuju a přesto pořád jezdím na kole : Pokud si odmyslíme důvody zdravotní - tak vzhledem ke chronickým výlukám na železnici a dlouhodobé opravě silnice R56 je to v součastnosti nejrychlejší způsob dopravy !!!

Poznámka při druhém čtení - nemám Facebook, ale vstkutku by mě zajímalo "co dávají" tak zajímavého, že cyklistům i bruslařům to stojí za riskování života když vejrají do stupid-founu, místo aby hleděli na silnici ???

Švycký honič = Uncas Bencilla = psík Maxík = pěkný lump

19. srpna 2014 v 5:49 | Petr
Historicky vzato jsem prvního psa dostal za vysvědčení v 5. třídě - fenu pudla Ditu, která prosula nesmírnou pažravostí, takže ač standard říká, že pudl váhy 8 kilo se dožije 15 let nebohá Dita v 8 letech a při váze asi 30 kilo (byla "krychlová" ) zdechla náhle za příznaků plicní embólie.

Druhého psa koupila moje máti v roce 1992 neb "jí bylo smutno" a to přesto, že jsme proti tom s bratrem úporně protestovali. Doma přistál basset Andy - tvrdohlavý a s modrým okem, které jej činilo zajímavým ale vyřazovalo z chovu. Vysoce inteligentní zvíře - prakticky nejinteligentnější pes, kterého jsem kdy měl, avšak jeho inteligence byla zaměřena na to "jak vydrbat se systémem". Takže jeho výcvik, byl ryzí utrpení a neustálá "válka mozků" jeho - a mého. Ve dvou letech byl výcvik téměř ukončen - cigáňata na sídlišti na mě z dálky kříčela "sedni - vstaň - lehni - vstaň". Bohužel (naštěstí) v té době me drahá máti vyhodila - což se stalo psovi osudným neb její tehdejší prohulený a prochlastaný amant (jako ostatně všichni) měl cévní chorobu nohou a navíc alkoholickou neuropatii tamtéž - tudíž došel jenom do baru - proto psa vypustil do lesa, aby nemusel chodit venčit a ještě mi divadelním hlasem oznámoval "že tak je to lepší".

Pak jsem se oženíl a první maželka "chlěla pejska". Opět jsem byl radikálně proti ale na podzim 1998 jsem se vracel ze služební cesty z Prahy a vidím exmanželku jak v teplákách stojí uprostřed trávníku na sídlišti - tím jsem už od zastávky poznal, že máme psa. Nalezence z popelnice Bobíka, který v době, kdy jej žena našla neměl ani mléčné zuby a vypadal jako morče. Teto pes byl jednoznačně nejvděčnější a typicky podvraťácky nekomplikovaný. Možná proto, že jsme si starostí o psa život přiliš nekomplikovali ve stylu - jsi z popelnice, jestli sežereš něco jedovatého a zdechneš - vrátíš se do popelnice. Pes tušil vo co go, takže si dával pozor a byl to miláček, který se dožil neobvyklých 15 let a byl utracen pro těžké srdeční selhávání letos v červnu.

Čtvrtého psa jsem kupodivu chtěl a to proto, aby současná manželka už přestala "vyvádět z bezdětnosti" - lépe řečeno jsem vyhrožoval že "pod stromečkem bude krabice s dírkami". Takže v dubnu mi bylo oznámeno, že jdeme na psí výstavu "vybrat psa". Tak jsem manželce dal instrukci a slíbil - koupíme jakéhokoliv psa, který "nás chytne za srdce". Naštěstí žena není na uštěkané kundolízky typu čivav a yorkšírů - takže nás chytila za srdce Rachel Bencilla - matka našeho budoucího miláčka, který se oficiálně jmenuje Uncas Bencilla - má šlechtický výzor a šlechtický rodokmen, a je zástupce v česku vzácného plemene Švýcarského honiče - švycké varianty.


Důvod, proč o tom píšu dnes, je protože dnes je to přesně měsíc, co s námi tento psík sdílí byt. Z důvodu problematické "vykřiknutelnosti" jeho oficiálního jména jsme jej překřtili na "Maxíka" - tedy oficiálně pes - Max.


Je zajímavé, že hlavou a ušima dosti připomíná basseta. Povahou - je stejně inteligentní jako baset, ale nezdá se, že by svoji inteligenci zaměřoval na to jak zůstat "výchovou nedotčen". U čtvrtého psa člověk už má zkušenosti "jak mají věci probíhat" a tady prostě vidíte "jak se neurony v mozku spojují".


Jeden den něco úporně zakazujete a drilujete zdánlivě bez výsledku a přes noc se "spoje vytvoří" a druhý den vidíte, že pes se chová jinak - výrazně blíže tomu, co jste den před tím cvičili. A Maxík je vskutku inteligentní - první z mých psů který vidí svůj odraz v zrcadle. Některé věci se opravdu naučil "mrknutím oka" až jsem se sám divil.


Problémy psíka Maxíka jsou v zásadě dva. Úzkost ze samoty, kterou jsme stále ještě zcela nepřekonali a zejména pokud z bytu odejde manželka - je dlouhodobé vytí a řádění téměř zaručeno.


Druhý problém je samotná manželka, která nemá se psem žádné zkušenosti krom "psa Berušky" - 10 kilo plesnivé koudele, která v létě žila za zahradě a v zimě na uhlí. Tedy maželka neumí dosti jasně definovat ten stav "jsi můj miláček, ale přesto jsi pes" - což velice inteligentní Maxík dovede okamžitě zneužít.

Takže toto je nový člen naší domácnosti. Osobně se nemohu dočkat až bude větší a bude důvodem běhat denně alespoň 5 km - jako jsem svého času denně běhal s Bobíkem.
 
 

Reklama