Svět okolo

Elektrokola na prochlastaném východě

9. prosince 2014 v 5:38 | Petr
Pacienti s boreliózou to neradi slyší, ale když je v ambulanci málo času a je třeba vysvětlit průběh neléčené borreliózy opravdu rychle - mám na to standardní větu, která zní takhle: "Bakterie, která působí Syfilis (Treponema pallidum) a bakterie, která způsobuje Boreilózu (Borrelia burgdorferi) jsou jako sestřenice - způsob nákazy je radikálně jiný, ale potom je průběh onemocnění velice podobný. Má tři stadia Kožní, kloubní a mozkové....."

Když teda chcete vidět mozkové stádium syfilisu v celé své kráse - doporučuju shlédnout film Juraje Herze "Petrolejové lampy". Tam to uvidíte s celou parádou v podání Petra Čepka - je to sice hrané, ale zahrané lépe než realita. Syfilitici ve třetím stadiu mají "tabickou disociaci čití". Neboli syfilis zničí zadní míšní provazce a milý nakažený cítí každý dotek, ale necítí vibrace a co je průser - nemá zpětnou vazbu ze svalů šlach a kloubních pouzder - ergo bez zrakové zpětné vazby netuší v jaké poloze má nohy - tedy takový syfilitik když zavře oči začne vrávorat - jakoby nohy byly cizí - a v době před zavedením veřejného osvětlení bylo známo, že tito lidé nejsou schopni chodit v noci.

Díky nedostatečné zpětné vazbě postižený neví jakou silou končetiny zvedat a proto komicky vykopává - proto se ve zmíněném filmu Čepkově postavě říkalo "skákající husar". Jistě teď čekáte, že prohlásím, že zde na prochlastaném východě hromadně řádí syfilis a proto tu máme "skákajících husarů" mraky. To že pozorovatel s minimem zkušeností vidí zde u nás "skákající husary" minimálně 5x denně - je kupodivu pravda, ale syfilis u nás neřádí nijak více než v jiných zanedbaných regionech - jako je třeba severozápad kolem Ústí nad Labem. Zato u nás řádí chlast a to tak, že velmi. Takže pokud chlastáte první ligu - vaše tělo spotřebuje všechny vítamíny skupiny B na odbourávání alkoholu - proto nezbyde dostatek na metabolismus cukrů na kterém životně závisí nervová tkáň. Z tohoto nedostatku pak vznikne "alkoholická polyneuropatie" - porucha nervového přenosu - z chlastu - a její příznak "tabická disociace čití" - a jsme doma - JASNÉ ?


Vůbec bych si to neuvědomil, ale když se teď - se psem - pohybuju často venku - všiml jsem si pozoruhodného jevu. Člověk by čekal, že zdravý - trénující - cyklista nebude mít kolo s pomocným elektrickým motorkem - dokonce by čekal, že převaha "elektrocyklistů" budou důchodci a vůbec lidi v pochybné kondici. U nás na prochlastaném východě však většina "elektrocyklistů" jsou alkoholici. Stačí jet o víkendu do hypermarketu, nebo se pohybovat kdekoliv v místě vyšší koncentrace lídí a uvidíte typické vyhublé borce s jaterními skvrnami na ksichtu jak pádí na elektrokole městem. Dokonce to má i svou logiku - za chlast na kole přijdete o řídičák, ale co pokud jste řidičák (i auto) už dávno prochlastali ?

Sám elektrokolo nevlastním, ale minimálně nekteré modely nepochybně odvozují svoji rychlost od šlapání na pedály, protože k tomuto článku mě vyprovokoval alkoholik na elektrokole, který se za zmateného (ale sprostého blábolení) v neuvěřitelném nečase hnal Místkem. Měl tak výraznou tabickou disociaci čití, že mu nohy vyskakovaly i z pedálů kola (musel se dívat na cestu ne na nohy) a ubohý motor za slyšitelného pohvizdávání regulátoru otáček cukal bickylem chvíli tam a chvíli zpět......

Nebudu poznamenávat další fenomeny - alkoholik na elektrokole je odvážný jako tygr - takže třeba přejíždět některý most z Frýdku do Místku je opravdu umění ve vyhýbání se roztřesenému jednostopému vehiklu, V každém případě ale - jsem na tom lépe než paní Kubáčová - která ve městě všechny rozřesené trosky ihned poznává, neb - ten u nic ležel s deliriem (absťák z nedostaku chlastu) - ten u nich ležel s otravou (alkoholem) - ten u nich ležel pro nezvládnutelné křeče nohou (další příznak alkoholické neuropatie) - prostě veselá současnost v "rázovitém regionu".....

Absolutně nejlepší neexistující školka.

25. listopadu 2014 v 5:52 | Petr
Dovolím si odcitovat z poetické tvorby svého bývalého spolužáka :

Ve svém hradě z papíru
shořel rytíř pro víru,
že má svůj hrad z kamene,
myslel jó a ono ne.

Takže vracíme se do reality - pokud jste internista - mimo nóbl špitály v krajských městech - každý týden zažíváte několikrát hospitalisaci tzv. "sociálně zanedbaného seniora". To je chudák (nebo chudačka), který "je ležák" - tedy se neudrží na nohou a navíc má tu smůlu, že je chudý a má chudé příbuzenstvo.

Jak takový pacient vypadá ? Obvykle je to naprosto vyhublý, nepohyblivý, ztuhlý skrčenec - pokousaný hmyzem typu blech a štěnic, který má tzv. "flekční kontraktury" - to jest klouby svaly a šlachy - z nedostatku pohybu - přirostly a ztuhly v poloze ve které tento člověk nejčastěji leží - často je tento člověk "odlitkem křesla" nebo postele. Velice často má tento člověk proleženiny alias dekubity - tedy neustálým nehybným ležením na zadku - patách - bocích - "maso" - kůže svaly a šlachy - uhnijí a na dně obrovské - smradlavé - rány trčí holá kost.

Dekubit

Máte pocit, že mi hrabe z příliš dlouhého sledování zombie filmů ? Máte někoho ve zdravotnictví ? Zeptejte se !
Osud takových chudáků je většinou velmi tristní - ve špitále zaměřeném na "aktuní péčí" de facto není pro takového člověka místo protože co chcete za pár dní vyléčit, tam kde chybí měsíce a léta prostého, základního ošetřovatelství typu nakrmit, napojit, umýt, 6x denně otočit z levoboku na záda a odtud na pravobok a zpět a trochu s ním cvičit, aby klouby neztuhly ?

Proč ve státě, kde je 700 000 nezaměstnaných a 10 miliard se rozkrade jen ze zdravotnictví - není hustá síť sociálních zařízení která se starají o tyto seniory, tím šetří náklady akutní medicíně a navíc zaměstnají lidi - často v místech jako jsou Jeseníky, kde nic jiného v době globalizace ani nelze ekonomicky provozovat ?

Ano tušíte jistě správně - je známo, že největší příčinou komplikací je státní správa - zde tomu není jinak. Současný zdravotně - sociální systém je obludný špagetovitý propletenec politických a ekonomických kompromisů, kde se "smysl vytratil v průběhu jednání", nesystematických předpisů, přílepků k nim, přílepků k přílepkům, globálních zlodějin, lokálních zlodějin, různých iracionálních zvyklostí - "jak si to přál pan bývalý zdravotní rada" atd.

V nemocnici je hospitalisace časově omezená, tak se pacient přesune do LDN (léčebny dlouhodobě nemocných) - tu platí zdravotní pojišťovny - proto pobyty v ní drakonicky časově omezují - 6 týdnů a dost !!! Pak je pacienta třeba někam přesunout. Kam ? Třeba má štěstí a dojde ke "zhoršení stavu" - takže šup zpátky na týden do špitálu a pak zase na 6 týdnů do LDN. Nebo (bohužel) se špatná situace "seniora ležáka" nezhorší a pak je nutné jej přeložit někam do domova důchodců - jenomže pro domovy důchodců stále platí "škromachova lež" o tom, že v nich dlí pouze zdraví senioři (jsou vůbec takoví ?) - takže domov důchodců nedostane od zravotních pojišťoven proplaceno nic, co se týka zdravotní péče ani podání léků ani píchnutí injekce - nic - ergo to neudělá - čímž je zajištěno, že seniorovi se opravdu přihorší a nastane další kolo - špitál - LDN - Sociální ústav - domov důchodců - a tak dále a tak podobně - sanity jezdí sem a tam - náklady vesele cinkají, "aby se ušetřilo" - jistě si dovedete tyto bludné cykly živě představit....

Jelikož sociální zařízení nesmí poskytnout ani náznak zdravotní péče a zdravotnická zařízení se (neúspěšně) snaží předstírat, že důvody hospitalisace nejsou sociální - stav mnoha seniorů se putováním sem a tam prudce zhoršuje. I tu nastoupí náš laskavý stát - a vymýšlí - směrnice - normativy - instrukce - a to tak přísné, že v dnešní době prakticky nelze domovy důchodců - nebo vznosnější "penziony pro důchodce" vůbec finančně udržet. Pokud máte nějakou nemovitost a máte srdce - můžete provozovat penzion ilegálně - nebo zkrachovat.

Pokud totiž chcete provozovat domov pro seniory legálně - musíte "žádat o licenci" a tím se stanete obětí (krmivem) pro úředního šimla, který vás 100% sežere. Pokud totiž požádáte o licenci dojde k vám během 52 týdnů v roce asi tak 104 kontrol z hygieny, stavební úřad, požárníci, zdravotní pojišťovny, dokonce finančák, a zemědělská a potravinářská inspekce a spousta daších, kteří budou na molekulární úrovni kontrolovat každý sebemenší aspekt hygieny a bezpečnosti - protože u nás přece nejsou tisíce seniorů, mimo jakoukoliv kontrolu, po kterých doma shora lezou štěnice a zespoda jim zadek - spolu se stolicí a močí - prosakuje lůžkem !!!

Senior

Takže je ještě druhá možnost - nejste altruista - a provozujete ilegálně - "prasečák na dědky" - pak o vás státní správa "oficiálně" neví - zabavíte důchody - a máte klid - horší než bez pomoci doma to stejně nebude. Konec konců jsme v česku, kde se poctiví musí trestat, aby se to odnaučili a o lumpech se "oficiálně neví". Paradoxní je, že současné "předpisy" jsou natolik vyčerpávající - fyzicky i finančně, že i mnohé oficiální a veřejnými penězi dotované domovy důchodců jsou "prasečáky na dědky" - a kupodivu je taky navštěvuje 104 kontrol ročně a kupodivu nikdo nemá tendenci je trestat nebo zrušit ??

Ptáte se proč se v nadpise píše o školkách ? Děti a jejich rodiče jsou totiž stejně slabý článek řetezu. Taky je třeba je trestat, za to, že nemají mafiánské choutky. Provozovat školku je totiž stejně složité jako provozovat domov důchodců. Dokonce je to tak složité že slovní spojení "mateřská škola" je v současnoti tabu a legislativa je plná zmínek a sporů o "dětské skupiny" a "lesní školky". Chcete příklad - děcka, která spolu ve školce žijí v jedné mistnosti dotýkají se a kašlou na sebe zcela volně musí mít "ručníčky visící odděleně" - aby nedošlo k "přenosu nákazy" - to znamená probourat, vybourat a přestavět všechny umyvárny ve všech školkách - to znamená že řada školek zavře - a pradoxně i ty státem podporované, které se pokouší z cigánských děcek udělat lidi.

Jak se mohlo lidstvo dožít roku 2014, když se ručníčky ve školkách dotýkaly ? Opravdu nevím !!
Na závěr ještě poznámka k tomu, co se stane, když seniora prorůstajícího postelí přesunete do ilegálního domova důchodců ? Stát - pokud na to přijde - zabaví takovém seniorovi všechny dávky, které bral z titulu své bezmocnosti a špatného zdravotního stavu. Tak na tebe, když nechceš zahnívat doma - lumpe !!!

Optimistickým pohledem viděno - budeme brzy mít předpisy zajišťující domovy seniorů a školky - lepší než v luxusních resortech Ameriky, Švýcarska nebo Skandinávie. Sice právě proto žádné školky ani domovy důchodců nebudou existovat - ale to je nepatrný problém, který nesojí ani za zmínku na poradě podšéfů pražského ministerstva.

Poznámka při druhém čtení - stejný princip je v česku naprosto univerzální - platí bez výjímky i pro stravování, drobnou potravinářskou a cukrářskou výrobu, většinu řemesel a dalších drobných živností. Ale buďme v klidu - budoucí premiér Andrej Babiš - si naprivatizoval mnoho miliard - proto určitě ví, kde každoročně sehnat ještě 10 x tolik - na sociální dávky pro lidi, kteří by se mohli uživit a jiným tím pomoci, ale kvůli státní buzeraci do toho nejdou.

Pohádka tisíce a jedné zhovadilosti.

18. listopadu 2014 v 5:55 | Petr
28 října 1918 vtrhl dav na Starosměstské náměstí v Praze a pod vedením anarchisty Franty Sauera lany omotal a strhl mariánský sloup, který byl považován za symbol katolicko - habsburské - zkostnatělé říše - Rakouska Uherska, která tímto padla a začala první republika.

První republika fakticky skončila nástupem - slabocha Edvarda Beneše na prezidetské křeslo - formálně skočila příjezdem Wermachtu 15 března 1939, ale v dějepise se nejčasteji dočtete, že opravdový konec byl podpis Mnichovské dohody 30 září 1938. Je to jedno, protože je nepochybné, že po habsburské monarchii s C.K. železnicí, C.K. úřady a C.K. policejními konfidenty nastalo 20 let demokracie, o které ani já - skeptik - a přes všechny průsery, které jsou známé - nemám problém uvažovat jako o demokracii.

Po 30 září 1938 začalo 60 let temna, kdy se střídal jeden průserový režim za druhým - a to včetně - "zpazgřené demokracie" 1945 - 1948 a "normalizace" 1968-1989 pod vedením soudruhů na tancích.

Pak se opět země otřásla a 17 listopadu 1989 - to jest od včerejška před 25 lety vypadl z konstrukce bolševické "monarchie" nějaký důležitý kamínek a celá stavba se začala hroutit - ve směru "demogratizace" společnosti. Jestli jsme i nyní dosáhli demokracie - mám pochybnosti - a doufám, že dokážu, že to není jenom tím, že současnou dobu si pamatuju jasně a ostře.

Samozřejmě je třeba smést ze stolu formalistický pohled - za 500 příspěvků svého blogu jsem nebyl zavřen - takže patrně máme svobodu slova a volby se konají pravidelně a často. Vtip je v tom, že i v Afgánistánu, nebo v Rusku si můžete žvanit, co chcete a volby se tam konají stejně často - ale je to demokracie ? Je tedy na čase probrat rozdíly mezi lety 1918 - 1938 lety 1945-1948 a 1989 - 2014. Nečiním si naprosto nárok na pravdivost, úplnost nebo správnost čehokoliv.

Pozoruhodný je zejména rozdíl mezi "první republikou" 1918-1938. Druhou republikou 1938-1939 a "republikou 1945-1948" protože všechna tato období stále byla - formálně - demokracie. A přitom stále jsou tak daleko, že nejsem zatížen osobními vzpomínkami, nebo vzpomínkami kohokoliv z rodiny.


Tedy do roku 1918 vstupovala česká společnost vycepovaná Rakouským byrokratickým systémem, vytrénovaná konfidenty a zejména vybavená Rakouským - nezpochybnitelným právním a soudním systémem. Tehdejší elity - aby byly toho jména hodny - musely držet vysoký standard - být stejně vzdělaní a stejně - nebo více morálně na výši jako elity Rakouské a tím pádem jako elity celé Evropy a potažno celého civilizovaného západu.

Do roku 1938 vstupovalo česko psychicky oslabené 20 lety politikaření. Velikáni národa od Palackého po Masaryka byli mrtví - až se vkrádá temná myšlenka zdali pro postavení "vůdce národa" nestačilo na podzim 1938 jenom "být méně šílený než Hitler a Stalin".

Pak nastala skutečná destrukce společnosti - historie Protektorátu Čechy a Morava je pokryta spoustou nánosů lží a malování minulosti různými barvami, proto doporučuji přečíst Paměti Václava Černého II. díl 1939-1945. Tam se opravdu dočtete pozoruhodné věci - na jaře 1945 byla Rudá armáda už za Košicemi, ale na Pražské Gestapo chodilo tolik udání, že Gestapo naprosto nevyříditelným množstvím korespondence topilo místo dřeva. To bratři češi chtěli ještě "rychle udat soudeda - dokud to ještě jde" ....

Takže se pak není čemu divit, že léta 1945 - 1948 vypadala tak jak vypadala - právní systém z Rakouska formálně ještě fungoval, ale k postavení "elity národa" už stačilo jenom bít se v prsa "jaký jsem to byl bojovník proti Hitlerovi" a taky štěstí, aby nepřežili svědci opaku - viz Julius Fučík a jeho hrdinství / udavačství - mimochodem pěkně rozebrané ve stejném díle Pamětí Václava Černého.

Periodu po roce 1948 lze hodnotit anglickým ekonomickým termínem "race to the bottom" tedy "závod ke dnu" - bludný kruh, kdy "elity" jsou svině, a proto se bojí kohokoliv sebeméně lepšího než jsou sami, proto si vybírají podřízené a budoucí nástupce hoší než jsou sami - což se do nekonečna opakuje - vepřové hlavy zvedají ode dna další ještě-vepřovější hlavy. Je pozoruhodné, že pozdní komunismus měl tři druhy elit - politické vepřové hlavy. Pak formální elity tradiční - vzdělance a vědce - dobře "politicky prověřené" a neškodně zavřené za zdmi výzkumných ústavů. Kdepak pracovali před rokem 1989 Vašek a Miloš ? V Prognostickém ústavu založeném Ústředním výborem KSČ ? Co bylo třeba pro takovou práci ? Být agentem KGB ? Asi ano protože na své tajné poslání - sovětských agentů - hoši dodnes nejsou schopni zapomenout ! Třetí druh elit byly elity reálné - nebo realistické - zelináři, řezníci, pumpaři, vexláci - v každém případě abych se stal elitou - bylo nutné intelektuálně předčít Jakeše a Bilaka - což bylo více než snadné.


Tedy kamínek v listopadu 1989 vypadl a co jsme si odnesli "z minulosti do budoucnosti" ? Rakouský promyšlený, vymahatelný a spravedlivý právní řád ? Univerzitní profesory vzdělané na Sorbonně ? Německy mluvící Židovské podnikatele ? Nebo "politicky prověřené" technokraty, kterým peníze nesmrdí jako je Klaus a pak "realistické elity" jako je zelinář JUDr. Rittig a číšník Janoušek ? Tito rozhodně nejsou sami - znám členy ODS - podnikatele - svazáky - vexláky - konfidenty STB - vše v jedné osobě. Krom přerušení kontinuity právního státu - zdědili jsme po komunismu i totální přerušení kontinuity "nepsaných pravidel". Společenský étos se nám poněkud rozpadl od Masarykovského "nebát se a nekrást" jsme došli k současnému a trochu strašidelnému "všechno je dovoleno", protože to je známka toho, že máme "svobodu".

V konstrukci komunisitické společnsti jste rozeznali - toto je ideologická vsuvka, kterou tam chtějí mít vepřové hlavy - a toto je racionální jádro aby společnost fungovala. Dneska žijeme v době vlády technokratů a "neideologické politiky" Babišovského typu, což znamená, že dnes už nejde rozeznat, co je racio a co je předpis umožňující drobné přikrádání, protože díky neideologické podstatě politiky je nutno ve zdroj drobného, nebo velkého přikrádání přeměnit zcela vše. K tomu vemte stav Evropy a jejích elit - ve stylu : "hlavně neurážejte Pařížské Alžířany, připomínkami, že by bylo dobré umět číst"..... K tomu přičtěte politickou korektnost, krerá brání říci i "obloha je modrá" a máte explozivní mix současnosti jako vyšitý.

Srovnávat proto období před II světovou válkou a dnešek - nelze. Když dobře - jsme společnost opět na konci doby temna - jako když jsme se s Cyrilem a Metodějem učili číst, nebo po 30 leté válce a rekatolizaci - začátkem 18 století učili znovu česky.....

V každém případě jsme společnost východní - kmenová - s oligarchy typu Babiše, Kellnera, Bakaly, a dalších, kteří se od oligarchů azbukového typu líší v jediném detailu - zatím nemusí nasranou společnost (a ostatní oligarchy) zastrašovat soukromými armádami potetovanců s kalašnikovy - což jistě přijde, až se zjistí že současný "nepolitický boj proti korupci" vedl jenom k dalšímu kolu rozkrádání do jiných kapes. Co však můžeme čekat od společnosti, kde 40 let platilo "kdo nekrade okrádá rodinu" a dnešní směr vývoje určují "elity" ve spektru od Miloše Zemana po Martina C. Putnu.

Poznámka při druhém čtení - viděl jsem projev nejlepšího biochemika v české republice v Praze na Albertově - a to jsem se opravdu poučil, že jako - svazák - komunista - profesionální kariérista - byl zároveň studentský revolucionář. Následoval blábolivý projev značně se kymácejícího Zemana - s rajčaty a vejci ve vzduchu. Celé toto absurdní divadlo značně pozvedlo moji náladu. Každý národ má osud, který si vybojuje - nic více - nic méně.....

Volte opravdu velkou koalici !

7. října 2014 v 5:53 | Petr
Havířov postavili komunisti v roce 1950, Karviná vznikla sloučením dědin v roce 1949. Ostrava před rokem 1848 měla podobobu 33 samostatných drobných vesnic. Takže proti tomu Frýdek ( založen 1305 ) a Místek ( založen 1267 ) jsou opravdu staroslavná historická města. To bohužel neznamená, že by místní radní byli moudří a zkušení. Petr Bezruč pracoval v letech 1891-1893 v Místku na poště a stavem a "mentalitou" města - upadl do takové deprese, že vydal jedinou básnickou sbírku "Slezské písně" (nebo ji možná ukradl učiteli z Bruzovic Ondřeji Petrovi ). Neblahé zacházení s městem se tak táhne historií od CK Rakouska, přes protektorát, po bolševika, po dnešek.

Když bolševici ovládli v únoru 1948 republiku, začali se, podle vzoru zaostalého hospodářství za Uralem, opájet uhelno-ocelovou onanií. V případě celé severní Moravy měli dostatek prostoru v podobně narychlo vzniklých měst bez historické hodnoty, kde si mohli stavět a bourat, co srdce ráčí. Mezi nimi Frýdek-Místek - historické městno z přelomu 13/14 stolení. S tím se bolševik vyrovnal po svém - od 60. let začal mohutnou "rekonstrukci" která spočívala v tom, že "silníční průtahy" šly městem tak, že nová silnice vždy "shodou okolností" vedla středem měšťanských čtvrtí, aby bylo nutno zbořit maximum historických domů. Naše rodina takhle přišla o několik domů, ale vem to čert, jenom teď některá místa ve městě vypadají dosti divně - mnoha místy jdou souběžně dvě silnice (stará a nová) 10 metrů od sebe a mezi nimi křoviska s divokými skládkami a hnízdišti bezdomovců.


Čistě jenom pro představu - jak se jedinou silnicí dá zprznit město - zde je mapka Frýdku, kde jsou červeně zaznamenány původní ulice, které tam "už nejsou", protože místo nich je ulice "Revoluční" (jak jinak).Bolševik díky "silniční rekonstrukci" získal obrovské prostotory, které naplnil paneláky, což se stalo i jinde v republice. Pozoruhodný je však svérázný "místní vkus", který se projevuje na každém kroku - třeba sochou "vykopnutého zákazníka". Aby katolíkům předvedl, kdo je tady pánem - umístil před místní obchodňák a zároveň před kostel sochu "atleta". Problém je v tom že sochař chtěl za "atleta" moc peněz, takže komunisti nenechali dodělat "kozu" - přes kterou měl skákat. Aby vysvětlili divnou polohu postavy - byla socha oficiálně nazvána "památník kosmonautů" jenomže "kosmonaut letí" rovnou ze dveří obchodu - a to se ještě nezmiňujeme že milému "vykopnutému" v zimě roste "TAM" (ano opravdu "TAM"....) rampouch, takže "za Jakeše a Bilaka" měly prodavačky dlouhé bidlo a rozkaz ráno rampouch urazit, aby nedocházelo k "narušování mravnosti mládeže".


Ne vždy se věci nepovedou - měli jsme pěkný zimní stadión, který byl velmi zvláštního geometrického tvaru a vyhrál několik architektonických soutěží.

Píšu "měli jsme", ale i to si vyžaduje podrobnější vysvětlení. Představte si že za bolševika - neumíte nic, ale jste lační peněz - co půjdete dělat - fárat na šachtu. Takhle se na prochlastaný východ dostali všichni ti dnešní nezaměstnaní chlastači. Problém je v tom, že krom nepatrné menšiny starousedlíků si ostatní přistěhovalci ze "slovenské chatrče na husákovo sídliště" nepamatují, jak město vypadalo a nemají s ním žádný soucit.

Co se tedy stane, pokud vás po pádu bolševika zvolí starostou ? Doprostřed "Malého náměstí" které existuje v nezměněném půdorysu od 13 stol. necháte (za patřičný úplatek) postavit kamenné trhovecké stánky..... Co si nedovolil nikdo od Přemysla Otakara II. si vy dovolíte, protože máte legitimaci KSČ / ODS / SOC-DEM primátorský řetěz, IQ tykve a "hornické učiliště" s "titulem z plzně".....

Naproti malého náměstí uprostřed Mísku stálo "autobusové nádraží" - to přesuneme do Frýdku k řece - "doprostřed ničeho" - protože ty veliké buřinou zarostlé pozemky kolem "vlastní kamarádíčci". Zato "nové nádraží" je tak malé, že jej autobusy bez couvnutí nemohou ani projet....

Pak prodáte zmíněný zimní stadión za pakatel soukromníkovi, který "svatostvatě slíbí", že jej bude udržovat - za 10 let musíte ruinu koupit zpátky - ne už "zadara" ale za nezanedbatelné destíky miliónů.


Pak vám chybí 100 000 korun na barvu a šmirgl-papír na spravení altánu v parku - co uděláte ? Vypíšete "projekt EU" a místo nikoho neurážejícího, až pěkného altánu ve stylu ART DECO necháte za 7 miliónů ( !!! ) postavit objekt, který pro nedostatek vhodných slov k popisu, místní nazývají "vložka s křidélky".

Mezitím vám zpět koupený zimní stadión začne padat na hlavu. Rekostrukce by stála 15 miliónů (tedy jenom jako dvě "vložky s křidélky"). Co uděláte ? Poučení ziskem z "vložky" - necháte stadion strhnout a místo něj necháte developera postavit shopping park. Byl jsem se na staveništi podívat. Po stadionu zbyl pozemek tvaru nepravidelného mnohoúhelníka na kterém stojí plechová bouda ( hala ? hangár ?? ) obrovských rozměrů - bez jakékoliv formy a tvaru zcela vyplňjícící nepravidelný pozemek - bez jediného stromečku bez jediné travičky s nezakrytým potrubím vzadu, kam "není vidět" - asi "aby se ušetřilo", když se předtím muselo tolik podplácet.A nakonec, aby byla spravedlnost - nepoužívanou historickou textilní fabriku z 19 století nenecháte rekostruovat na knihovnu, kavárničky a luxusní byty. Tak by to udělali v Londýně, Paříži, nebo Berlíně - blázníte - my jsme ve Frýdku - necháte ji zbořit, a místo ní, "ten kdo dá nejvíce", postaví nějaký sádrokartonový hybrid.....

OK takže to by byla abstraktní architektura, ale kromě ní je ještě konkrétní život - nynější radnice na město opravdu z vysoka sere - kamkoliv jdete je divoká skládka. Městská policie honí babky se psem, ale "bezdomoveckých kolonií" v každém hustším křovisku - si nevšímá. Psa jsem pustil vyčůrat do nevinně vypadajícího křoví u Frýdeckého zámku - vyletěl s ječením a zlitý červeným krabicovým vínem ....

Středem města vede pod komunisty postavenými cestami "křížový podchod" - kdysi byl v rámci "konunistické estetiky" docela udržovaný - hliníkové stropní panely, travertinové obklady - dnes - hliník rozkradli zlodějí kovů - spirálovíté sjezdy pro kočárky jsou posrané od bezdomovců a celý podchod je posprejovaný grafiti až hrůza - aby tahle trapnost tak nebila do očí - člověka škokují v podchodu cedulky - že : Expozici "streetartu" podpořil magistrát ?!?!? Hrůza, ale alespoň je důkaz, že se současný magistrát průkazně a písemně přihlásil k podpoře vandalismu a kriminálních aktivit !!!

Pole kolem města rozprodáme na sádrokartonovou "vilovou výstavbu" - nikdo ovšem nepočítá, že každý "majitel vily" má 2 garáže, což znamená, že má 3 auta, takže prašná polňačka, kde 2x ročně projel traktor se stává životu nebezpečnou "autostrádou".

Za peníze EU - postavíme "školky pro hendikepované děti" - zní to hezky - stavět za 40 mega školku pro 20 dětí, která je třetí "speciální" ve městě a proto bude poloprázdná (druhou poloprázdnou máme rovnou pod okny), ale kam dají lidi své "zdravé" děti, aby mohli do práce - vydělávat městu na daně - nikdo neví ? Postavit školku pro zdravé totiž za prachy EU nelze - tudíž by město muselo stavět za své - takže nic.....

Ve městě je bordel nezřízený. Pozemky zarostlé bodláčím - neposekané. Parky - hrůza mluvit - opět se dostáváme tam, kde už jsme byli před rokem 2000. Chceš si sednout na lavičku : Dones si kýbl, rýžák a poblitou lavičku si nejprve umyj !! Nezapomeň ovšem pevné boty, protože kolem jsou metráky rozbitých flašek..... A to všechno ve městě, které má vlastní městskou policii, kamerový systém, vlastní podnik "technických služeb" a 12 000 potencilálních brigádníků na pracáku !!!

A kdyby náhodou, i přes veškeré kradení, zbyly nějaké peníze - co s nimi ? Rozházet ! Třeba na " MHD zdarma" - hezké "pastelkovné", které má "odlehčít provozu ve městě" - chachá v životě jsem v autobuse neviděl nikoho sebeméně vypadajícího jako - "řidič toho času v MHD" - hlavně že prachy cinkají a voliči "hodí ten správný volební lístek"....

Takže nezapomeňte volit dosavadní "opravdu velkou koalici" KSČM+ČSSD+ODS, aby špína korupce a bordel mohly nerušeně pokračovat, nebo ODS raději nevolte - stejně už se z ní zloději rozlízají do ANO a TOP09 - tak volte radeji ty.

Poznámka při druhém čtení - tento článek jsem psal po kontroverzi, kdy mě bezdomovci sprostě vyháněli z plácku za 5. základní školou, kde jsem učil psa aportovat - neb "tam teď chlastají oni". Když jsem nasraně bušil do počítače - přišla paní Kubáčová a po čtení přes rameno - nařídila mi doplnit 2 další body, které jsem ani nechtěl zmiňovat, protože spadají do kategorie - "do mrtvol se nekope".
 1. Loňského roku jsme měli ve F-M pozoruhodnou příhodu, kdy polovinu městské rady zavřela policie do vyšetřovací vazby. Druhá polovina včetně starosty se pak pro "nervové zhroucení" nechala zavřít do psychiatrické léčebny. Jestli se opravdu zhroutili z představy možností budoucího vývoje, nebo to byl šikovný způsob jak vyměnit "horší mříže" za "lepší mříže" nevím.
 2. Drazí čtenářové prý nemají zapomenout, že týden před komunálními volbami se i "tráva natírá na zeleno" a místo toho si mají vzpomenout na červen a červenec, kdy městem profukovalo podzimní listí - bohužel ovšem z minulého podzimu ....

Cyklistou na prochlastaném východě

2. září 2014 v 5:43 | Petr
Ubohá existence - konfident STB a písničkář - Jarek Nohavica opakovaně zdůrazňuje, že Ostravsko je "region razovity" a vskutku je - téměř v každém ohledu. Po studiích v Brně jsem i ve svém rodném kraji byl občas šokován když se klátící existence vyšlá z hospody nebyla schopna trefit klíčkem do zámku auta a jiné podobné historky, jejichž část si můžete přečíst zde na blogu. Dnes už naštěstí má většina aut dálkové zamykání a navíc místo autem, nebo autobusem jezdím vždy do dubna do října do práce na kole.

Jaké jsou ideální podmínky pro dojíždění na kole do práce ? Ráno při cestě do Ostravy hlavně světlo a teplota 17 st. Při cestě z Ostravy zpátky do Frydku je ideální olověně šedá obloha pokrytá dramaticky nízkou oblačností - občasné blesky (blýskající v dáli) a občasná kapka, která kapne na zem (ale ne tak, aby byly cesty mokré).

Proč to ? Tedy ráno je dobré aby bylo světlo, protože na celé trase Frydek - Ostrava máme tento cyklus : Přijdou vedra a zmizí litinová víka od kanalizace. Pak pár týdnů zejí v silnici díry - pak se na dírách objeví elegantní plastové mříže. Pak příjdou zimní plískanice a mrazy - plastové mřížoví popraská a zjara opět pár týdnů zejí díry - než se na nich znovu objeví kovová víka, která zase zmizí s prvními vedry. Když je horko je totiž nutné dodržovat "pitný režim" a tento je taky nutné z něčeho financovat žejo !! Pokud je ráno tma - často ani ta nejlepší LED svítilna, na řídítkách vám spolehlivě neukáže jestli před vámi je kanál s mřížemi, s (černým) plastem, nebo díra jako do......

Druhý důvod, proč je ráno lepší jezdit za světla : i přes ekonomickou krizi je kolem cyklostezky spousta firem - pekárna, strojírny, válcovna plechu, výrobce ocelových konstrukcí a jeřábů, opravna kamiónů, celulózka, hutě, korejská montovna, hypermarket, sklady, slévárna, strojírna... Ještě blíže k cyklostezce je nepřeberně hospůdek a hospod takže fenomén - jedu "z hospody rovnou na šichtu" je populárnější než si v poklidných Čechách vůbec dovedete představit. Takže jedete relativně rychle a najednou vratce jedoucí chlap proti vám, bez zjevného důvodu, padne z kola jako podťatý a ještě se po celé šíři cyklostezky rozkutálejí "lahváče" .....

Návrat z Ostravy je ideální v době kdy "počasí straší" to jest vypadá, že je (bude) hrozně, ale ve skutečnosti je sucho a vlastně je dobře. Problémem odpoledního návratu z práce totiž jsou sportovci i "sportovci" všeho druhu. Příklady :
 • Podnikatelské riziko - po cyklostezce jede offroad "4X4 3,5 litrů turbo diesel" - vlevo i vpravo od něj je 10 cm místa - to pan zbohatlík celou svou existencí dává na odiv svou životní úroveň jejíž neoddělitelnou součástí je i hluboký respekt k právu a principům fair play - no vážně - když už dal "2 mega za bávo" tak proč by dával 70 halířů navíc za naftu, když po cyklostezce to má k rodinné vile o 300 metrů blíže ne?
 • Dušný důchodce - jede na nejlehčí převod rychlostí pěšího chodce - nebo méně a napříč přes řídítka má francouzské berle, při předjíždění nevíte jestli se máte bát berlí, nebo toho jak už kolem rtů promodrává..... Časté bývají i dámy s velikým košem plným nějakého rostlinstva a motykou, která nepříjemně trčí do cesty.
 • Rodinný výlet - vpředu holčička stáří 3 roky - poprvé na dětském kole - za ní v kočáru její roční, ještě nechodící, sourozenec. Kočár tlačí matka - těhotná - poprvé v životě "na inlajnech" zoufale se drží madla kočáru, který si jede kam chce. Celý peloton uzavírá otec na rozhrkaném kole "ze slevy v Kauflandu" s "třemi promilemi v žíle" - jak taky jinak, když je tak horko.....
 • Tréning na Tour - peloton zvíci 3-5 osob v jednotném trikotu - jejich karbonové speciály váží 2957, 2943, 2931, 2978 a 2965 gramů. Ověšené pulsometry, tachometry, měřiči frekvence a síly šlapání, GPS trackery a mořem dalších krabiček s funkcemi HCHKRDTN i BFLMPSVZ. Jedou klasickým průměrem "kterým se jezdí na Tour" to jest 36 km/hod, což je o 10 km/hod více než "dopravní situace" na cyklostesce snese. Jedou vedle sebe po celé šíři cyklostezky včetně "protisměru", bez ohledu na hromadný výskyt "dušných důchodců" i "rodinných výletů" a běda, kdo se jim postaví do cesty a zhorší tak frekvenci šlapání, pulsu i jízdní průměr....
 • Tréning na cross country - totéž ale s horskými koly - výhoda je v tom, že "traktorové pneumatiky" výrazně rachotí a tak je "peloton" z dálky slyšet....
 • Lov chlapa / hubnutí - "prostorově výrazná", zlatem ověšená, 19 letá platinová blondýna v růžové teplákovce na růžových bruslích - má rozpuštěné vlasy, aby bylo vidět že dala 5000 za jejich "prodloužení" - tudíž nemá žádné periferní zorné pole. Nic neslyší, neboť "tuc tuc ze sluchátek" z dálky plaší mně, ptáky i spárkatou zvěř. Teoreticky by něco málo mohla vidět směrem dopředu, ale to by se nesměla dívat do země - nebo spíše do idiot-founu, kde patrně "uploaduje na Facebook" své 456 "selfie".....
 • Zaklesnuté větve - "táta s mámou" nebo dvě kamarádky na inlajn bruslích - jedou a svou nestabilitu kompenzují tím, že se křečovitě drží jedna druhé, aby při případném pádu nebyly 2 ale rovnou 4 zlomená zápěstí...

Mezi všemi těmito lidmi si razí cestu nepatrná menšina bruslařů, kteří bruslit umí, a cyklistů mého typu, kteří průměrnou rychlostí 17 km/hod projeli "na těžko" střední, východní a jižní Evropu a teď mají jedinou ambici - dojet domů, bez zmrzačení sebe, nebo kohokoliv jiného.
Proto je lepší když z olověné oblohy občas kápne, protože všichni "účastníci odpoledního provozu" na cyklostezkách jsou výrazně meteosenzitivní a pokud není 21-24 stupňů 30-55% relativní vhlkosti, bezvětří a jasno - raději nevyjíždějí (díky Bohu). A vskutku, když to vypadá, že bude škaredě - potkám za celou hodinu jízdy domů jenom těch 5 lidí - co potkávám už 8 let a jinak je svatý klid....

Proč si tedy stěžuju a přesto pořád jezdím na kole : Pokud si odmyslíme důvody zdravotní - tak vzhledem ke chronickým výlukám na železnici a dlouhodobé opravě silnice R56 je to v součastnosti nejrychlejší způsob dopravy !!!

Poznámka při druhém čtení - nemám Facebook, ale vstkutku by mě zajímalo "co dávají" tak zajímavého, že cyklistům i bruslařům to stojí za riskování života když vejrají do stupid-founu, místo aby hleděli na silnici ???

Švycký honič = Uncas Bencilla = psík Maxík = pěkný lump

19. srpna 2014 v 5:49 | Petr
Historicky vzato jsem prvního psa dostal za vysvědčení v 5. třídě - fenu pudla Ditu, která prosula nesmírnou pažravostí, takže ač standard říká, že pudl váhy 8 kilo se dožije 15 let nebohá Dita v 8 letech a při váze asi 30 kilo (byla "krychlová" ) zdechla náhle za příznaků plicní embólie.

Druhého psa koupila moje máti v roce 1992 neb "jí bylo smutno" a to přesto, že jsme proti tom s bratrem úporně protestovali. Doma přistál basset Andy - tvrdohlavý a s modrým okem, které jej činilo zajímavým ale vyřazovalo z chovu. Vysoce inteligentní zvíře - prakticky nejinteligentnější pes, kterého jsem kdy měl, avšak jeho inteligence byla zaměřena na to "jak vydrbat se systémem". Takže jeho výcvik, byl ryzí utrpení a neustálá "válka mozků" jeho - a mého. Ve dvou letech byl výcvik téměř ukončen - cigáňata na sídlišti na mě z dálky kříčela "sedni - vstaň - lehni - vstaň". Bohužel (naštěstí) v té době me drahá máti vyhodila - což se stalo psovi osudným neb její tehdejší prohulený a prochlastaný amant (jako ostatně všichni) měl cévní chorobu nohou a navíc alkoholickou neuropatii tamtéž - tudíž došel jenom do baru - proto psa vypustil do lesa, aby nemusel chodit venčit a ještě mi divadelním hlasem oznámoval "že tak je to lepší".

Pak jsem se oženíl a první maželka "chlěla pejska". Opět jsem byl radikálně proti ale na podzim 1998 jsem se vracel ze služební cesty z Prahy a vidím exmanželku jak v teplákách stojí uprostřed trávníku na sídlišti - tím jsem už od zastávky poznal, že máme psa. Nalezence z popelnice Bobíka, který v době, kdy jej žena našla neměl ani mléčné zuby a vypadal jako morče. Teto pes byl jednoznačně nejvděčnější a typicky podvraťácky nekomplikovaný. Možná proto, že jsme si starostí o psa život přiliš nekomplikovali ve stylu - jsi z popelnice, jestli sežereš něco jedovatého a zdechneš - vrátíš se do popelnice. Pes tušil vo co go, takže si dával pozor a byl to miláček, který se dožil neobvyklých 15 let a byl utracen pro těžké srdeční selhávání letos v červnu.

Čtvrtého psa jsem kupodivu chtěl a to proto, aby současná manželka už přestala "vyvádět z bezdětnosti" - lépe řečeno jsem vyhrožoval že "pod stromečkem bude krabice s dírkami". Takže v dubnu mi bylo oznámeno, že jdeme na psí výstavu "vybrat psa". Tak jsem manželce dal instrukci a slíbil - koupíme jakéhokoliv psa, který "nás chytne za srdce". Naštěstí žena není na uštěkané kundolízky typu čivav a yorkšírů - takže nás chytila za srdce Rachel Bencilla - matka našeho budoucího miláčka, který se oficiálně jmenuje Uncas Bencilla - má šlechtický výzor a šlechtický rodokmen, a je zástupce v česku vzácného plemene Švýcarského honiče - švycké varianty.


Důvod, proč o tom píšu dnes, je protože dnes je to přesně měsíc, co s námi tento psík sdílí byt. Z důvodu problematické "vykřiknutelnosti" jeho oficiálního jména jsme jej překřtili na "Maxíka" - tedy oficiálně pes - Max.


Je zajímavé, že hlavou a ušima dosti připomíná basseta. Povahou - je stejně inteligentní jako baset, ale nezdá se, že by svoji inteligenci zaměřoval na to jak zůstat "výchovou nedotčen". U čtvrtého psa člověk už má zkušenosti "jak mají věci probíhat" a tady prostě vidíte "jak se neurony v mozku spojují".


Jeden den něco úporně zakazujete a drilujete zdánlivě bez výsledku a přes noc se "spoje vytvoří" a druhý den vidíte, že pes se chová jinak - výrazně blíže tomu, co jste den před tím cvičili. A Maxík je vskutku inteligentní - první z mých psů který vidí svůj odraz v zrcadle. Některé věci se opravdu naučil "mrknutím oka" až jsem se sám divil.


Problémy psíka Maxíka jsou v zásadě dva. Úzkost ze samoty, kterou jsme stále ještě zcela nepřekonali a zejména pokud z bytu odejde manželka - je dlouhodobé vytí a řádění téměř zaručeno.


Druhý problém je samotná manželka, která nemá se psem žádné zkušenosti krom "psa Berušky" - 10 kilo plesnivé koudele, která v létě žila za zahradě a v zimě na uhlí. Tedy maželka neumí dosti jasně definovat ten stav "jsi můj miláček, ale přesto jsi pes" - což velice inteligentní Maxík dovede okamžitě zneužít.

Takže toto je nový člen naší domácnosti. Osobně se nemohu dočkat až bude větší a bude důvodem běhat denně alespoň 5 km - jako jsem svého času denně běhal s Bobíkem.

Úchylárna jménem občanský zákoník !

17. června 2014 v 5:04 | Petr
Kupodivu i kvůli občankému zákoníku verze 2014, můžete mít doma sexuální utrum, ale jeden den sexuální abstinence je jenom legrace, proti tomu, co "zákonodárce" pro českou veřejnost připravil. Abychom něpředbíhali začneme chronologicky.

Od začátku Přemyslovského knížectví za Boleslava I. je současný občanský zákoník teprve čtvrtý, který platí na našem území.

První nechal sepsat kancléř Metternich v roce 1811 a patrně to byl nejlepší občanský zákoník, který jsme měli, protože platil 140 let - až do roku 1950. V podstatě bych si nesmírně přál, aby platil i nyní, protože v Rakousku tomu tak je - tedy tam platí dodnes - a nemám pocit, že Rakousko by kvůli tomu mělo nějaké problémy, nebo bylo takovým bylo rejdištěm mafiánů a gaunerů jako česká "demográáácie".

Drobná "odbočka mimochodem" - kdybyste měli stejný pocit jako já, že Rakušáci mentálně uvízli v době kdy Sisi v Bad Ischlu randila s Francem Josefem zvaným starý Procházka - tak mám jenom další příklad - Němci, kteří rozhodně se nikde mentálně nezadrhli mají občanský zákoník z roku 1896.

Je jasné, že Kléma Gottwald a ostatní bolševičtí zloději, nechtěli rozkást tento stát podle zákoníku, který byl napsán v době staré monarchie za Franze I., takže hned po převratu, v únoru 1948, začali pracovat na novém "socialistickém" občanském zákoníku. Že sepsat občanský zákoník není zádná sranda, je jasné podle toho, že přes známý komunistický "respekt" k právu, jim to trvalo přes 2 roky a zatím předposlední komunistický občanský zákoník začal platit 1.1.1951.

Jaká byla kvalita tohoto "kodexu" je zřejmé z toho, že druhý občanský zákoník byl zároveň nejkratší - zoldějina z něj jenom koukala, tak se musel v roce 1964 přijmout nový občanský zákoník. který platil 50 let a platit přestal 31. 12. 2013. Od té doby - to znamená už skoro půl roku platí "výplod porevolučního práva" to jest občanský zákoník verze 2014.

Teď se patrně ptáte, kde jsem k takovým informacím přišel - ne na Wikipedii to nebylo. Měli jsme kdysi v prvním járu na medicíně přednášky ze "zdravotnického práva", které přednášel asi tak 100 let starý docent MUDr. et JUDr. Byly to přednášky jak ma, jí být - dokonale promyšlené, se všemi souvislostmi a přitom stručné a srozumitelné, díky tomu jsme stihli probrat mnoho a mnoho navíc. Díky panu docentovi za to - protože, co se v mládí naučíš, v současném univerzálním bordelu jako když najdeš.

Každý občanský zákoník docela vypovídá o době svého vzniku. První občanský zákoník byl sepsán v době Napoleonských válek - a byl válečně jednoduchý a stručný - proto patrně vydržel tak dlouho. Bolševické občanské zákoníky byl poněkud okleštěny - směnky, akcie, obligace totiž dle V.I.Lenina do komunismu prostě nepatří.

Ovšem finis coronat opus - poslední občanský zákoník je právní "veledílo", které taky reflektuje dobu. Žijeme totiž v období právního formalismu, všeobecného lhaní a (nejen) právní připosranosti, proto je dnešní občanský zákoník několikanásobně větší, než všechny před ním dohromady, a navíc reguluje vždy, všude, všechno....

Na co narážím - občanský zákoník je od dob římského práva - právní kodex, který reguluje otázky majetku - koupě, prodej, pronájem, dědictví. Součástí dědictví jsou i otázky kolem smrti - poslední vůle třeba. Součástí tohoto jsou "poslední věci člověka" a součástí "posledních věcí" je i nakládání s mrtvolou, která po vás zbyde.

Od dob Marie-Terezie platí na území Rakouska Uherska "předpokládáný souhlas" tedy se předpokládá, že zemřelý by si přál znát příčiny své smrti. Za Mařky-Terky byl dokonce zákon nařizující pitvy všech zemřelých, zejména proto, že lékařská věda nebyla nic moc a krom "mortui vivos docent" tu bylo i hledisko včasné detekce případné epidemie. Ale kde jsou staré dobré časy monarchie - dnes v době lisko-právní a vůbec všeobecné připosranosti totiž nový občanský zákoník prolamuje princip "předpokládaného souhlasu" a zavádí princip "předpokládaného nesouhlasu". Takže se předpokládá, že zemřelému je fuk na co zemřel, hlavně když po něm zbyde krásná, nikým nedotčená mrtvola. Takže pokud se chystáte zemřít, musíte vůli - být pitván, - vyjádřit písemně už za svého života.


Tedy jdete vytrhnout zub a zubař vám nutí podepsat "informovaný souhlas", že pokud při extrakci zemřete - může vás nechat pitvat, aby zjisitl, jestli vás náhodou nemá na svědomí. Nebo jiná situace - ležite ve špitále - tři dny je vám pořád stejně blbě - pak přijde sestra nechat vám podepsat - souhlas s vlastní pitvou..... Absurdní ? Hrůzu nahánějící ? Nikdo nechce pacienty děsit, proto tohle nikdo ve skutečnosti nedělá, proto se momentálne v česku prakticky nepitvá.

Můžete sice namítnout - pokud má někdo smrt na jazyku tak přece podepsat soulas s vlastní pitvou není problém. Problém je v tom, že pokud má někdo smrt na jazyku tak se většinou ví proč a tudíž pitva nepřinese zdaleka tak cenné informace, jako když někdo zemře neočekávaně.

Dostáváme se k otázce mojí nucené sexuální abstinence - když mi mladá manželka tento fakt řekla - řehtal jsem jí do obličeje jako kůň, protože mi připadalo jako neskutečná kravína preferovat "práva" mrtvoly před rizikem, že další zatím živý člověk bude zabit stejnou chybou a navíc tím narušovat systém, který od dob Marie-Terezie bez problémů a velmi účinně funguje. Teprve dotazem u kolegů-kliniků jsem si ověřil, že tato zhovadilost je skutečně pravda.

Proto prosím - ve vlastním zájmu pokud jdete do špitálu - dobrovolně podepiště souhlas s pitvou. Opravdu to není tak, že kdo "podepíše" - toho doktoři zabijou, aby bylo koho pitvat. Právě naopak - zemřete li neočekávaně - bez pitvy těžko říct, kdo se na tom podepsal a tedy těžko pak zjednávat nápravu pro ostatní.

Tradičně - suše konstatuju fakta a snažím se hodnotit co nejméně, ačkoliv u této kauzy nelze, než zopakovat citát jednoho z mých čtenářů - čím víc norem, tím víc volem.
A pak ještě vzkaz pro paní Kubáčovou - přijmi mohu hlubokou omluvu a mé tělo zpátky na svoji polovinu postele - prosíííím ;-))) ;-(((

"Bezpečnost" = zbabělost

3. června 2014 v 5:56 | Petr
Mám silné nutkání zavést nový nekonečný seriál článků na téma "překlad z Orwellovského newspeaku do češtiny". Problém je totiž v tom, že význam značného množství slov je v moderní době přesně opačný, než najdete ve slovníku. Přesně ve stylu pojmu "nepodkročitelné minimum" z oblasti zdravotnictví, nebo z toho jak CIA / NSA definuje "trusted" tedy důvěryhodnou šifru - což je "šifra, kterou dokážeme prolomit" zatímco "untrusted" tedy nedůvěryhodná je ta, se kterou to neumí. Všimněte si té podobnosti s newspeakem i v detailech - untrusted podle vzoru - ungood (ne-dobrý) namísto bad (špatný).

Jednou z takových významových přesmyček je - "bezpečnost". Pod pojem "bezpečnost" se dnes vejde všechno, od Bruselského lezení Rusákům do řiti v otázce Ukrajiny, po buzeraci ubohé zdravotní sestry ve špitále nesmyslnými "směrnicemi". Vždy však takto pojatá "bezpečnost" je de - facto zbabělost. Abychom se "vyvinili" ze zodpovědnosti, která náleží nám - snažíme se ve jménu fiktivní "bezpečnosti" přenést svou zodpovědnost na osoby, které jsou dále v řetěžci pracovního procesu.

Každé povolání totiž nese svá rizika. Snaha zbavit se vlastních rizik - je zbabělost, ve zdravotnictvní obzvláště často zašifrovaná pod pojem "bezpečnost". Příkladů je nesčetně : Pacient dostane mrtvici a nutně potřebuje CT mozku, aby se zjistilo jak veliké je postižené ložisko a jestli má smysl podávat riskantní trombolýzu, která rozpustí sraženinu v cévě (ale může způsobit krvácení do mozku). Riziko těžkých invalidizujících následků když trombolýzu nepodáme je v destíkách procent - odhadem 30%. Riziko krvácení je kolem 5%. Riziko CT je zvýšení pravděpodnosti rakoviny o 0,08%.

Takhle vidlákům předestřeno to vypadá jednoznačně. Ne tak pro "guruy zdravotnictví", kteří sedí ve svých slonovinových věžích a mají pocit, že pacient se musí bránit bezdůvodném rentgenování. Takže výsledek se dostaví - přivezou vám po mrtvici zmateného, blábolícího člověka na ambulanci. Pokud je mrtvice levostranná, tak vám většinou ani pořádně nerozumí (centrum analyzující řeč je vlevo) ani pořádně nehýbe pravou rukou (řízena zleva). Nicméně vy vyplníte formulář "informovaného souhlasu", pak chlapovi držíte v bezvládné ruce průpisku a jeho rukou namalujete do formuláře nějaký klikyhák. Jinak vám pacienta na CT nevezmou a tím je jeho budoucnost zpečetěna....

Teď jsem patrně prozradil nějaký "trade secret" a riskuju, že kolegové, kteří to takto dělají budou popotahováni, protože oni mají odvahu. Správný postup - zbabělce - je totiž tento: Vysvětlíme zmatenému pacientovi vo co go a pak se ho zřetelně a před svědky zeptáme jestli CT chce - on odpoví něco jako "VABLABLA-BLABLALBA" a my i s podpisy svědků zapíšeme do dokumentace "pacient nevyjádřil srozumitelný souhlas".....

Případá vám to cynické ? Co je tedy lepší "falšovat podpis" nebo "oficiální postup" ? Komické je, že ti kdo pravidla vymýšlejí nikdy nezkouší jejich účinek na vlastní kůži, a pokud k průšvihu přece jenom dojde - většinou jsou ex post velice chytří - ve stylu rčení mého dědy "kéž bych, synku, před tym, byl stejně chytrý, jako ty jsi po tem".

Pak vezmeme opačnou příhodu - pokud pacient skutečně podepsal "informovaný souhlas" a přesto něco nevyjde - patrně měli špitální právníci pocit, že tím je vina z doktora sňata, neboť pacient "přece souhlasil". Je tomu však skutečně tak ?


No a před závěrem si přihřeju vlastní biochemickou, polívčičku. Jak vypadá "zbabělost v laboratoři" ? Nějaký korunovaný vůl, idiot a imbecil (neznám konkrétní osobu) před pár lety vymyslel, že "lékař musí být dokonale informován". Takže místo abychom nesli svůj díl rizika za laboratorní chybu - nařizují nám guruové oboru exportovat naše rizika za brány laboratoře a zatěžovat jimi klinika.

Začalo to takzvanými "nejistotami" tedy každé měření je zatíženo chybou i lékař klinik má o jejich velikosti vědět. Nicméně jisté osoby jejichž jméno nebudu vyslovovat by si ideální výsledek představovaly takto třeba pro cukr 10,0 mmol/l by mělo být ve výsledku napsáno : Glukóza se s 95% pravděpodobností pohybuje v intervalu 9,4 - 10,6 mmol/l.

Pak to pokračovalo "detailními informacemi" - tedy jistá osoba (jejíž jméno bohužel znám) vymyslela že nestačí vydat 1 parametr charakterizující krevní srážlivost. Vy musíte vydat Krevní srážlivost ve 3 různých formách QUICK třeba jako čas srážení, INR - normalizovaný poměr i "klasický poměr". Kromě toho se udává i tzv. "čas normální plazmy" takže pokud doktor má kalkulačku a umí vzoreček - může si přepočítat, že jej labina nešidí.

Bohužel celý proces letí nezadržitelně vpřed, takže si poněkud zafantazíruju a uvedu "laboratorní výsledky verze 2020" :

Koncentrace kalibrátoruSignál analyzátoru
0
330 mV
50370 mV
100
410 mV
150480 mV
200
540 mV
250580 mV


A pak ještě poznámka, že signál reakce ze vzorku pacienta činí 393 mV a poraď si jak umíš. To vše ve jménu toho aby doktor mohl po biochemicích překontrolovat jejich výsledky ve jménu "bezpečnosti" pacienta. Jakoby klinici neměli svých starostí dost. Vtip je v tom, že v rámci "zákona volně padajícího hovna" nakonec zodpovědnost skončí na bedrech toho, kdo ji už nemůže "poslat dále". Takže laboratoř místo aby dala (relativně) jednoznačný výsledek a prohlásila - tady jsou hodnoty naměřené nejlépe jak umíme a vy na základě nich léčte - jak nejlépe dovedete zase vy - má ISO normami nařízeno produkovat "polozpracované zmatky" a říká tomu "bezpečnost"

Jako obvykle opakuju své dvě mantry "informuju, aniž bych sebeméně hodnotil" a druhá oblíbená "co společnost žádá, to společnost dostane". Můžeme být rádi, že alespoň chirurgové zatím neztratili odvahu do věci říznout, protože jinak bychom ve jménu "bezpečnosti" umírali s ledem na břichu na hnisavý slepák jako v roce 1900 za Josefa Thomayera ....

Turecký záchod - posraný do výše očí.

25. března 2014 v 3:09 | Petr
Tento článek píšu v sobotu 22.3. v noci, proto pokud do úterka propukne III. světová válka - všem se omlouvám za nepřesnost své předpovědi. Nicméně, jsem už kdysi zmínil, že v roce 2010 jsem na kole sjezdil polostrov Krym, který je dnes v centru pozornosti světa. Z toho důvodu mám zvláštní pocit, že nikdo, ani příznivci, ani kontra-příznivci ruského prezidenta Putina, stejně tak jako příznivci, ani kontra-příznivci rozvoje ukrajinské demokracie, nedovedou úplně přesně vystihnout, co já taky nedovedu přesně popsat, ale budu se snažit.

Tedy, představte si, že jedete na Krym autobusem ČSAD Tišnov, který jede svou poslední cestu před sešrotováním - protože kvalita cest je taková, že oprava vozidla - "po výletu" se už nevyplatí. 8 hodinovou bezpečnostní přestávku trávíte v 90 000 městě Umaň na střední Ukrajině, kde 2 hodiny po západu slunce zhasne veřejné osvětlení, a když tak kráčíte černo-černým městem, po ulici bez chodníku, kde každé dva metry je půmetrová díra - rozsvítíte si baterku, a najednou slyšíte šikmo za sebou pravidelné kroky. Vyděšeně se otočíte a tam naprosto vyhublý, ale slušně vypadající chlápek, v bílých kalhotách, krčí rameny "можно мне идти в вашем свете ?" (mohu jít ve vašem světle ?)....


Když dojedete na Krym - zjistíte že poloostrov je přenádherný - těžko takovou krajinu najdete někde jinde na světě, ale....
 • Na stepním severu je katastrofální nedostatek vody. Když však najdete potůček, napít se nemůžete, přestože voda je křišťálová. Kanalizace je totiž pojem neznámý, stejně jako česká kombinace septik + auto - hovnocuc. Kolem každého vodního toku jsou hustě vesničky, a z každého stavení vede roura, ze záchoda nejkratší cestou - do potůčku.....
 • Ubytovat se v kempu ? Neexistuje - každá budova, turisticky využitelná je rekreační zařízení nějakého podniku, ještě ze sovětských dob. Díky chudobě zaměstnanců - je prázdná, ale prázdná zůstává, přestože jste ochotni platit - přespat nelze - hodnoty zde totiž nevznikají podnikáním a obchodem, ale krádeží a korupcí.
 • Potkáváte tři druhy lidí - Tatary, kteří jsou snědí, Ukrajince, které poznáte, protože v jejich řeči občas zazní písmenko "H" a Rusy.
 • Přestože se se všemi dokonale domluvíte Rusky, ve stejném pořadí klesá schopnost si porozumět. Tataři byli v roce 1945 do jednoho vystěhování, z Krymu do Uzbekistánu a dodnes slovanské obyvatelstvo - zejména Rusy - nenávidí. Proto přísně dodržují zásadu "nejsme jako oni" - a to jak v dodržování daného slova, tak i v tělesné a komunální hygieně, proto se záchody, domluva i tělesný zápach - u Tatarů velmi bliží tomu co je běžné kdekoliv v Evropě.
 • S Rusy je naopak domluva velice obtížná, i přes srozumitelný jazyk. Dědula s pistolí a ošoupanou uniformou, plnou metálů přetáhne přes silnici kládu a vybírá úplatek. Je velice rozčilen, že nechápete, proč máte za průjezd po státní silnici zaplatit zrovna jemu. A když - jako cyklista - projedete bez placení škvírou - rozčileně řve, že bude střílet z rezavé pistole, srostlé se stařičkým pouzdrem.
 • Blonďatou spolucestující musíte vydávat za svou manželku, protože jinak jí ožralý borec, který ukazuje na sebe a blábolivě vysvětluje že s Kazachem je nejlepší sex - neustále sahá na prsa.
 • Jeho o něco střízlivější starší kolega, zjevně ruské národnosti, vzpomíná na "nejlepší léta" na vojně v Bratislavě v roce 1971......
 • Do Bachčisaraje přijedete mezi stády koz a ovcí, které důstojně kráčejí po silnici - skoro jako příjezd do "Machometánie" v české pohádce "Tři veteráni"
 • Chánský palác je na místní poměry honosný a plný tatarských nápisů o "vládci dvou kontinentů a sedmi moří" ale každý evropský hrad - i chudé šlechty - je mnohem větší a honosnější.
 • Historické památky po caru Mikuláši I. v Jaltě jsou vesměs rozprodané = rozkradené. Mikulášova promenáda z bílého mramoru je rozdělena ostnatými dráty mezi jednotlivá "sídla" oligarchů a hlídají ji vyholení potetovaní borci v sandálech a nátělníku s Kalašnikovy kolem krku, aby vás náhodou nenapadlo lézt zbohatlému gaunerovi na "soukromý pozemek" - prohlídnout si památku - stále ještě nějakým omylem zapsanou na seznamu UNESCO....
 • V Sevastopolu se čas zastavil v době Brežněva - pokud jste na vlnu retro - a srp a kladivo vás neděsí - tak si užijete. Spolujezdkyni - ročník 1982 - jsme museli vysvětlit , co je "город герой"
 • Jedete na prohlídku vojenské flotily v sevastopolském přístavu - vozí vás lodičkou kolem rezavých korábů Ruské flotily - a když ukážete na opačnou stranu zálivu na spoustu velkých a zcela nových vojenských lodí - průvodkyně suše prohlásí "to nejsou naši to jsou Ukrajinci".
 • Skutečná Ruská flotila totiž kotví v zálivu v Balaklavě - městečku na jihu Sevastopolu, které BBC označuje za "turistické letovisko" přestože do roku 1996 nebylo ani na mapě a dodnes je bez ruské armádní propustky nepřístupné ....

Vždy nakonec narazíte na rozpaky, když se místní ptají - "Co Jaromír Jágr ?". A "Jak se vám v tom Česku žije?" Co odpovědět ? Žilo by se lépe bez "bordelu", který s sebou přivezla vaše vojska ?
Pak nastane okamžik upřímnosti - Vy namítnete - že 99% možnostní, které Krym dává, neumí místní využít. Oni odpoví - měli jsme tu Holanďany, ale pořád si stěžovali na smradlavý, ucpaný turecký záchod. Rusové - to jsou naši, turecký záchod jim stačí a platí rublem, který je pro nás dostatečně tvrdou měnou....

O Krym se vlastně vůbec nejedná - ten bude mít své hajzlíky, posrané do výše očí stojícího dospělého člověka, ještě dalších 100 let.
Co tedy bude ? Buď ukrajinská cesta, kdy po letech vlády korupce a mafie, by se - snad - prosadila demokracie. Nebo ruská cesta - kdy bohatnout se bude rychleji, ale bez demokracie, protože - dodržovat zákony, pravidla, dohodnuté smlouvy a právo na jiný názor - je v ruské mysli projevem slabosti - čehož by si měly být mezinárodní mocnosti vědomy především....

Poznámka při druhém čtení - za nové doby je nutné doplnit si slovník - "bordel" ve smyslu "nepořádek" se rusky řekne "бардак" (bardak) a používá se mnohem častěji než v češtině....

Pohlavní zdravověda pro Geeky 8. Cvičení z pohlavní zdravovědy.

14. ledna 2014 v 5:24 | Petr
Tabákové monopoly vědí, že novoroční předsevzetí vydrží jenom do 14 února, proto od 15. února nemilosrdně startují kampaň na cigarety, aby přiveli "ovečky zpátky". Jelikož zatím je pořád leden - mysím sí, že vaše předsevzetí "začít nový život" případně "začít úplně a zcela nový život", jsou stále platná, proto je nejlepší čas dát si "Cvičení z pohlavní zdravovědy", abyste při tom čekání, až vám bude 40 úplně nezakrněli.

Jestli jste právě zaplesali "sláva dědek nás bude navádět k sexu" tak se velice pletete - stále totiž platí Moravcův paradox, který tvrdí, že "složíté je jednoduché a jednoduché je složité" a vzhledem k tomu, že kopulaci s výměnou genetické informace zvládají všechny formy života včetně bakterií, tak ode mně detailní popis směšných pohybů nečekejte.
Naopak k čemu je savcům mozek, který u člověka tvoří 2% hmotnosti ale 25% klidové spotřeby kyslíku a živin ? Že by mozek řídil předehru a před-předehru a před-před-předehru vůbec ty všechny - z pohledu geeka nepochopitelné společenské tanečky a natřásání pestrých per ?

Takže k dnešnímu cvičení mě inspirovala následující příhoda, která se stala těsně před Vánocemi. Paní Kubáčová napsala Ježíškovi, že chce termofor, který se prodával v Tchibo. Bylo mi sděleno - Tchibo najdeš snadno - je to za rohem od Orsay - v shopping parku "Fórum nová Karolína" které je mezi ostraváky známo jako "Nová Fukushima", kvůli nápadné podobnosti s Japonskými radioaktivními ruinami.
Paní Kubáčová, která se umí ztratit i na fotbalovém hřišti má totiž radar, který ji neomylně kdykoliv odkudkoliv dovede do Orsay. Dokonce i ve Francii, kde Orsay není, neb by tam, díky typicky německému vkusu neprodal ani tkaničky do bot, ať jsme byli kdekoliv a šli kamkoliv vždy jsme došli alespoň k H&M. Takže Orsay ve světě paní Kubáčové je pevně daná souřadnice, nikoliv však v mém světě. Takže ať jsem po "Fukushimě" chodil jakkoliv, vždy jsem došel do DatArtu (v 1. patře) nebo do Euronicsu (v přízemí) ve 2. patře není žádné elektro - tam jsem skočil několikrát po sobě v hudebninách v oddělení elektronických nástrojů u syntezátoru KORG. Nakonec už to vypadalo, že mi zbyde jenom zahrát na KORGU pochod padlých revolucionářů a jít se zahrabat.

V tom mě napadlo - zeptat se !! Takže jsem zapojil maximum sociální inteligence a říkal jsem si, že chlapů se nemá smysl ptát. Proto jsem se zeptal nepříliš pěkné, ale velmi pěkně oblečené, decentně namalované a sympaticky se tvářící - skoro-třícátnice. Zbledla, že by se v ní krve nedořezal - zabreptala : "Promiňte, ale já jsem zadaná" a pelášila pryč. Takže ani Sheldon Cooper by neměl problém odhalit k čemu došlo - prostě to byl "šum v metakomunikaci".

Druhý pokus jsem měl promyšlenější - zastavil jsem dvojici holek - podobného typu jako byla ta první a ptal jsem se té škaredší z dvojice (ty bývají vděčnější za každé slovo). Výsledek - ta, které jsem se tázal mlčela, ale ta druhá (která se ptarně považovala za krasavici) spustila na tu první "proboha, proč se musíš bavit s každým ichtylem" a táhla ji pryč.

To už jsem byl docela nasraný a vážně jsem uvažoval, že budu riskovat podezření z pohlavní dezorientace a zeptám se mužské ochranky. V tom jsem viděl babu - vysokou barbínu, se kterou pravidelně jezdím do Ostravy autobusem. Vyrazil jsem k ní ale její partner se na mně díval tak zle, že jsem ještě cestou modifikoval plán a oslovil jsem jej "Pane smím promluvit s vaší přítelkyní." "A proč s ní chcete mluvit ?" "Protože nepředpokládám, že vy byste mi uměl poradil cestu do Orsay." Baba se královsky bavila, a když tohle slyšela, propadla hurónskému smíchu - sice mi cestu do Orsay ukázala, ale od nového roku jezdím raději jiným autobusem. (Přísahal bych, že předtím tam to Orsay nebylo....)

Určitě tušíte, že tyto nezdary by Mister Yoda popsal známým výrokem "slova tě matou, ale Síla tě vede" (nebo nevede, jak vidíte z mého příkladu). Takže dnešní cvičení je postaveno na pohrávání si s kontextem toho nač se ptáme slovy a co z toho příslušná žena vyvozuje.
Je tedy doba povánočních výprodejů je čas abyste vyrazíli do nejzaplněnějšího shopping parku a ptali se na cestu.

Je třeba vyzkoušet ženy různého věku neodchylujte se ale o více než +- 10 let od svého věku. A abyste nepůsobili dojmem "ichtyla" oblečte se slušně, oholte umyjte (i zuby) a mezji jednotlivými testy nechte alespoň 5 minut a 2 zatáčky za roh. Abyste působili zasvěceně přikládám tabulku věkového rozvrstvení žen a na jaké obchody se můžete ptát.

15-17Gate, TerraNova, Tally Weil, Orsay
17-21New Yorker, Tally Weil, Orsay, H&M
21-25New Yorker, Orsay, H&M, Takko
25-30Orsay, H&M, Takko, Lindex
30-35Orsay, H&M, Takko, Lindex, C&A
35-40H&M, Takko, Lindex, C&A, Marks&Spencer
40-60
Takko, Kik, C&A, Marks&Spencer
60-smrtKik, Kaufland, Lidl

Vzhledem k tomu, že neverbální význam mluvení má větší význam než význam samotných slov. Jsou celkem 3 možné výsledky, seřazené podle klesající pravděpodobnosti.
 1. Bude vám ukázáno kam jít.
 2. Bude vám řečeno "vodprejskni ichtyle"
 3. Komunikace bude podivně váznout a ve vzduchu bude viset "já jsem (ne)zadaná"
Pokud chcete pravděpodobnost bodu 2 a 3 výrazně zvýšit - budete se na Orsay ptát před Orsay, na H&M před H&M atd. Jinak samozřejmě platí pravidlo, že "non-ichtyl" se ptá jenom na obchody, které nejsou v dohledu.
Vás ale konkrétní odpověď prakticky nezajímá, protože vy sledujete své vnitřní pocity a zejména "globus hystericus" alias knedlík v krku, který brání mluvit i dýchat a hlavně jeho velikost ve vztahu ke vzhledu a věku dotazovaných žen. Vašim úkolem je totiž věnovat tomu cvičení celý den a vyzkoušet ženy všech věkových a vzhledových kategorií. Smyslem je zjistit u kterých žen dosahuhe globus hystericus velikosti basketbalového míče a hrozí vám smrtí z okamžitého udušení - a pro příště se věnovat jenom ženám, které jsou pod touto hranicí.

Ne nepodstatná otázka je jak si poradit s ženami reagujícími dle bodu 3. Osobně to nevidím jako problém. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost že vám žena po otázce "kde je Orsay" padne kolem krku - je tak malá (avšak nenulová), že budete reakcemi dle bodu 1 a 2 již natolik zocelen, že domluvit si skutečné rande nebude veliký problém.

Takže to je všechno - kdybych byl pravý geek - asi bych tomuto testu vyrobil profil na všech sociálních sítích a zavedl bodování a tabulku rekordmanů, a hlášení jejich jmen na Twitteru, ale jak víte, tak jsem jenom dědek, co se vrtá v hardwaru, proto vám nezbyde, než popsat své úspěchy v diskusi pod článkem.
Mimochodem paní Kubáčová, vše podrobně prostudovala a je cvičením nadšena natolik že, jenom její vrozená žárlivost jí brání vyhnat mě do shopping parku taky .....
 
 

Reklama